Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 3. aprilie 2013, 16:06

Avatul - carlige si fire

Salut .Dorind sa continui adunarea de informatii despre avat ,pun urmatoarele intrebari :

1. Ce carlige(ancore ) folositi la avat ? (in caz ca le modificati de cele de la woblere )

2.Ce fire folositi (marca,grosime ) ? Este vorba de firul principal si cel inaintas .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 3. aprilie 2013, 18:19

1. Nu la toate voblerele schimb triplele. Le testezi pe cele originale si iti poti da seama daca sunt suficient de rezistente sau este necesara schimbarea lor. In cazul in care ma decid sa le schimb atunci folosesc ori de la Owner ST31 ori niste VMC-uri a caror denumire nu o retin. Mai nou, pe unele voblere, pe inelul din coada incep sa pun carlige duble pentru a evita ranile inutile vazand ca majoritatea avatilor i-am prins pe tripla din burta in timp ce tripla din coada nu se putine ori se agata din exterior de capul pestelui ... dar prea putine voblere au suferit modificarea asta pentru a imi putea da seama daca intr-adevar ii feresc sau nu (am amici ce pun pe burta carlig dublu iar pe coada carlig simplu, ambele debarbetate si am vazut ca rata “ranitilor” scade foarte mult).

2. Folosesc textil PP de 15lb (nu stiu ce grosime are) si foarte rar de 10lb la care atasez un mono de 0.35 (am ramas fara FC :rizi: de cateva luni si nu am mai luat altul) de 1-1.5 m lungime. Nu stiu daca are vreun efect dar ma simt eu mai bine in felul asta. Plus ca pescuiesc in ape cu somni si atunci inaintasul ala ma ajuta in eventualitatea vreunui dril prelungit cu vreun somnic - motivul pentru care e si atat de gros.

Ca si completare as adauga ca fiecare isi alege echipamentul in functie de locurile in care pescuieste si de conditiile cu care are de-a face. Multi folosesc textile de 8lb sau mono de 0,18-0,20 dar mie mi se par prea subtiri si nu am incredere in ele ... si la fel cu triplele.

ps: schimbatul triplelor si grosimea firului printre altele se alege si in functie de echipamentul pe care il folosesti. adica e putin ciudat sa pescuiesti de exemplu cu fire de 8lb si o lanseta data pana in 100 de grame deoarece nalucile sunt ceva pilkere de 80-90 de grame la fel cum ar fi ciudat sa pescuiesti cu textile de 30lb si naluci de 4-5cm :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 3. aprilie 2013, 18:54

Multumesc Anem pentru descriere .(foarte detaliata )
Mi-ar place sa stiu exact ce greutati au avatii de pe la mine sa pot da detalii mai precise ,insa poate Althfel face o iesire si ma ajuta .

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 3. aprilie 2013, 19:54

Cosmin, cel mai mare avat prins de cumnatul meu, care da mai mult dupa clean cu rotative, a avut 6,5 kg. Sigur sant si mai mari, a scapat destui balauri din cauza agatatorilor din apa ... :necajit:

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 4. aprilie 2013, 07:46

Cine stie ,stie .Mai primim o data la problema :avati mari ,peste 5kg,dar si mai mici .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 17. aprilie 2013, 17:54

cu un fir de 15lb de regula faci fata cam la orice avat existent prin apa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 18. aprilie 2013, 07:50

Interesanta informatia.Multumesc!

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 18. aprilie 2013, 08:29

Atentie cu schimbatul tripelor la woblere, am fost nevoit sa schimb tripla la un Illex si la apa nu am avut tripla originala, (de aceiasi marime , dar mai grea)
actiunea woblerului a fost "terminata"..daca este necesara schimbarea recomand testarea woblerului inainte de a merge la pescuit, dupa un timp dispare in trusa
si ai uitat ceea ce ai facut, iti aduci aminte numai de ce ai prins cu el...dar nu ca intre timp l-ai "mutilat"..

Fir intins!

Fredoom

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 8. iunie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 21. iulie 2016, 10:56

salut oare are ceva daca folosesc la pescuitul la avat forfac de flurocarbon de 0,40 ca in acel loc ma pot astepta la surprize ? oare infuenteaza evolutia voblerului acest flurocarbon gros ?
Pescuit sportiv la crap , somn , rapitori - pescuit la toate specile de peste , informatii

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 21. iulie 2016, 16:04

Depinde de vobler.In general ,la voblere mai "grele" , gen ratlin ( Strike pro Flap Jack ca stiu ca dai cu el :) )nu sunt probleme.Daca arunci un minnow usor s-ar putea ca un fluoro gros sa-i afecteze usor evolutia. Eu dau cu 0,38 si nu am probleme.Cand dau mai " dedicat" am fluoro de 0,50 .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 21. iulie 2016, 21:35

Mane in ultimele luni foloseste inaintas de 0,4 ca si minim cand pescuieste si nu s-au dat in spate avatii. Eu de regula dau cu 0,3 dar in suficiente dati dadeam cu 0,5 urmarind alte specii si nici in cazul respectiv avatii nu s-au dat in spate. Cum spunea Zamfi, conteaza foarte mult naluca cu care pescuiesti ... pe chestii de 9-10cm cu siguranta nu vor fi probleme ... pe alea de 7 in schimb as spune ca modifica evolutia. Cu naluci mai mici de atat nu pescuiesc dar sunt sigur ca un minnow de 5 nu sta bine nici pe un inaintas de 0,3 darmite 0,4.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare