Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »morar marius«

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 2. aprilie 2013, 09:38

Lanseta de 2,7 sau 3,0m pt spining la somn

care ar fi lungimea ideala a lansetei de spining pt somn folosita de pe mal, conteaza cumva inaltimea pescarului in alegerea lansetei!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 2. aprilie 2013, 11:26

eu nu as urca sub nici o forma peste 2,7 ... momentan folosesc de 2,6 si nu de putine ori ma bate gandul sa incerc ceva mai scurt ... ceva de 2,1m foarte foarte puternica dar sensibila pe varf pt. a ma putea juca inclusiv cu voblere mai usoare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 2. aprilie 2013, 12:26

Un 2.40 m,cred ca ar fi ok,eu personal lucrez cu 2.10 m

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 23. aprilie 2013, 17:47

2.7
parerea mea;asta am eu..

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 23. aprilie 2013, 18:01

2.10 m. :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 23. aprilie 2013, 18:59

Pentru mal eu zic 2,40-2,70 .Depinde cat de lat este si raul unde pescuiesti .Cu 2,10 , de pe mal , nu reusesc sa arunc decat cu mare greutate naluca in malul opus ... Si am 1,85 m :rizi: Eu folosesc 2,70 m pentru Mures .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 23. aprilie 2013, 19:11

Noi foloseam la Barzava 1,8 ~ 2 metri, maxim 2,4 m, la clean. Barzava are cca 15 metri latime, si era plina de copaci pe ambele maluri. Cu o lanseta mai lunga era incomod sa dai pe sub crengaraie...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 25. aprilie 2013, 20:16

Eu personal folosesc o lanseta de 2,6 si una de 2.4 .....este drept ca o lanseta cu cat este mai lunga cu atat te ajuta mai mult in drill preia mai bine plecarile si izbiturile de cap ale pestelui + distanta lansare care uneori este importanta de pe mal...dar in spinn ai nevoie de un control foarte bun al nalucii care este mult mai usor de realizat cu un bat mai scurt +lanseuri mai precise iar ca si distanta chiar asa mare diferenta nu este

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 25. aprilie 2013, 20:25

Eu as zice un minim 2.40-2.70.
Din ce am vazut la multi pescari de Dunare, la somn dau cu bete intre 2.60 si 3m. Si majoritatea spuneau ca, cu cat mai lung, cu atat mai bine... banuiesc care e logica, s-a explicat si mai sus. Acum depinde de gustul fiecaruia :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 25. aprilie 2013, 22:28

Pe Mureş mă descurc bine cu 2.7 de pe mal atât pe "câmp deschis" cât şi cu lansările pe malul opus printre sălcii. Pe râuri mai mari ca Tisa sau Dunăre în anumite situaţii de pe mal un 3.0 ar fi mai ok, părerea mea.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 25. aprilie 2013, 23:41

2,7 m e ok, 3 m este grea și incomodă . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.