Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 31. martie 2013, 16:55

voblere pentru somn

din cate am citit pentru pescuitul nocturn cu voblere la somn ar fi indicat sa fie cat mai zgomotos, culori mai vi, si sa nu se scufunde mai mult de 1 metru , observ ca multi au recomandat rnr de la rapala eu nu l-am folosit , voi ce ziceti ? ce mi-ati recomanda , culori ,gramaje , conditii care trebuiesc respectate noaptea, presupun ca trebuie insistat aproape de mal ... astept cateva informatii!!! :pescuit:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 31. martie 2013, 18:43

RNR-ul de la Rapala nu e un vobler de folosit noaptea pe langa maluri decat in cazul in care il recuperezi foarte rapid sau daca ai direct apa de 2 metri in mal. altfel il tarasti pe fundul apei ...

cauta voblere ce nu se scufunda mai mult de o jumatate de metru, un metru ... s-a pomenit de cateva ori de Jointed-ul de la Rapala, Sandviper-ul de la Predatek sau Norizi-uri pentru a lucra in pelicula. Plus multe altele, uite-te putin prin sectiunea de spinning si vei vedea o gramada de recomandari ...

ps: ti-am mutat eu topicul la sectiunea de spinning.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

duminică, 31. martie 2013, 18:49

Chestia cu folosirea voblerelor depinde foarte mult de locul unde vrei sa folosesti si de obiceiurile somnilor din zona respectiva... eu pe anumite portiuni a muresului folosesc cu succes voblerele inguste stickuri iar in altele nu am nici din intamplare vre-o prezentare... insa cu vobblere suple pot sa am si atac dupa atac... eu pot sa recomand anumite voblere folosite cu succes de mine si la Tine sa aiba efect ZERO.
Desi la prima auzire spinningul nocturn este ceva " usor si obisnuit" o sa vezi ca este un "stil aparte" trebuie sa te obisnuiesti cu el si sa te"ghidez in intuneric in ceea mai mare liniste posibila" uneori ajunge sa calci pe o creanga sau sa faci un zgomot cu cutiile din trusa si locul deja este compromis in noaptea respectiva... locurile si perioadele unde "somnul mananca la suprafata nebuneste"fara sa pese de orice, din pacate sunt din ce in ce mai rare pe meleagurile noastre.
Naluci de suprafata sunt destule doar bani sa ai :) .
Eu personal nu as pleca pe apa fara Predatek sandviper, spoonbil sau jindvick ( in functie de zona vizata) Salmo skinner, perch si boxer, ssr de 7 si 9 de la Rapala si de un timp am la mine si cateva vobblere Norizi.

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 31. martie 2013, 20:58

kzoli, poti sa imi recomanzi un magazin pe privat unde se mai gasesc predatek spoonbill

am tot cautat si prin Ungaria, dar nu am mai gasit nici pe la ei

5

duminică, 31. martie 2013, 21:16

In Ungaria sunt cei de pe Haldorado, ei livreaza in Romania in conditii cat de cat ok... sunt mai multe firme de aici care aduc marfa de la Ei, mai ales pentru pescuit la feeder .... Eu comandam printr-o o firma din Arad ca pe vremuri nu expediau in RO, de un timp poti sa platesti si cu cardul in euro si DHL ul aduce acasa la usa... la NOI importa Energofish-ul cred ca mai au si ei pe stoc cateva...

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 31. martie 2013, 21:17

mersi de informatie, am sa incerc la Haldorado

7

duminică, 31. martie 2013, 21:20

mersi de informatie, am sa incerc la Haldorado

Ai linkurile pe MP ...

8

luni, 1. aprilie 2013, 18:53

observ ca predatek boomerang ultradeep se duce undeva la 8 metri adancime , cred ca este perfect pentru pescuit ziua pe lacul snagov la somn, lacul are o adancime medie de 6-10 metri , apa limpede , iar noaptea am sa imi cumpar Predatek Sand Viper 14CM RH ( e posibil ca o moaca sa refuze din cauza marimi , sau nu tine cont? ) si nu inteleg dc nu este asa popular prin magazinele noastre! :pescuit:

9

luni, 1. aprilie 2013, 21:45

Salut, Boomerang ultradeep "trepideaza" de te ameteste mai ales in curent mediu, sincer nu stiu daca e ceea ce iti trebuie daca totusi vrei sa incerci incearca sa insisti cu culoarea "cicada" ... cat despre marimea voblerelor sincer nu stiu ce sa zic cu Sandviper RH am prins si avat si stiuca si salau si nu erau "foarte mari" ...

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 1. aprilie 2013, 22:47

o parte din arsenalul meu



:pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

11

luni, 1. aprilie 2013, 22:49

re

pai atunci cam ce mi-ai recomanda pentru o apa asa adanca? ma gandesc ca somnul sta pe fundul apei si daca nui dai acolo incerci degeaba!!sa incerc mai mult pe twister cu un cap mai greu ? sau sa il astept noaptea si sa insist mult pe suprafata?

12

marți, 2. aprilie 2013, 06:15

re

LARY , cel galben cu balama este de la rapala? ce evolutie are?

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 4. aprilie 2013, 17:46

LARY , cel galben cu balama este de la rapala? ce evolutie are?

Da....este rapala j-13, greutate 18 g, evoluție 1,2-4,2 m.....pescuiește-l noaptea cu încredere. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

14

joi, 4. aprilie 2013, 18:47

re

voblere de la norizi a folosit cineva?

15

joi, 4. aprilie 2013, 18:50

pai atunci cam ce mi-ai recomanda pentru o apa asa adanca? ma gandesc ca somnul sta pe fundul apei si daca nui dai acolo incerci degeaba!!sa incerc mai mult pe twister cu un cap mai greu ? sau sa il astept noaptea si sa insist mult pe suprafata?


Somnul trebuie cautat pe unde este si unde mananca, degeaba dai cu vobler de suprafata daca el in momentul respectiv se hraneste intre ape sau sta pe fund... Voblerul este potrivit doar daca pestele vaneaza intre ape sau la suprafata, cand sta la fund si pandeste ai de ales intre table, cicade, shaduri , twistere cu coada dubla etc... solutii ar fi multe DAR trebuie sa cauti exact ceea ce iti trebuie, altfel cautarea somnului o sa fie o distractie foarte costisitoare si fara rezultat. Foarte putine sunt acele momente si locuri cand poti sa arunci cu orice si ai prezentare.
Later edit: Da am folosit Woblerele NORIZI, de la cele de 5 cm pana la 11 cm ... pentru somn sunt recomandate cele de 9-11 cm desi primele moace prinse cu Norizi erau la cele de 7 cm cand cautam avatii cu ele. cica au aparut de curand si alte culori si chiar si modele scufundatoare, eu am folosit doar modelele"vechi" din care de 9-11 cm este de doar culoarea SFC ...
Insa aceste naluci trebuie recuperate incet incet de tot, ca sa aiba efect( nu cum este in filmul de prezentare) la mine in zona somni mari nu prea sunt si nici stiuci frumoase, dar "maruntis "ce prindeam, eu am fost pe deplin multumit. aceasta naluca trebuie folosita in apa mai putin adanca ideal ar fi sa lansezi din barca spre mal ... folosit in "locul potrivit" poate sa aduca clipe de neuitat :) mai ales daca "folosesti functia de iluminare" in intuneric vezi doar niste puncte verzui care se apropie de tine si la un moment dat explodeaza apa in jurul lui, simti in brate si chiar in coaste o forta imensa dupa care naluca dispare in adancuri si daca ai intepat la timp incepe un drill ... Chiar daca nu reusesti sa scoti pestele, momentul atacului te va marca in mod sigur fara sa vrei ... acele clipe sunt greu de descris in cuvinte, acele clipe tebuiesc traite :ochi: .
ATENTIE provoca DEPENDENTA! indiferent de tipul nalucii folosite :rizi: .

16

joi, 4. aprilie 2013, 19:10

re

da dar noaptea din cate am citit somnul rapeste in mare parte numai pe suprafata , eu doar noaptea vreau sa il caut cu voblerul , si cum cum este mai bine sa fie un vobler gen poper sau sa se scufunde si el macar 30 cm sub apa?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 4. aprilie 2013, 19:20

Hai sa lamurim o ...problema :) Cum reusiti voi sa scufundati un J13 la 4 m? :nunteleg: Ale mele nu coboara mai mult de max 1,5-2 m...E drept ca nu dau in curent foarte puternic cu ele .In apa care curge lin ,recuperat usor , il aduc undeva la 0,5-1 m adancime . Deci? :gandesc:

18

joi, 4. aprilie 2013, 19:36

Eu pana acum nu am reusit sa "trag" J13 sub 2 m decat lestat, folosind un plumb culisant "tras pe fir" dar numai moace am prins cu el ... am o portiune, unde apa are 3.8 - 4 m chiar langa mal si ziua stau mustaciosii pe acolo insa sunt greu de pacaliti, albia este acoperita cu un strat de namol fin ... cand am "chef de arat" pun un dowunder de la predatek si pe unde trece apar "bule de aer" in urma lui ... atunci stiu sigur ca e la "fund" :) J 13 la trolling am reusit sa agat odata intr-o cioata aflata la 3.2m dar era si curent si aveam si "viteza" ma grabeam sa ajung la masina ...
Am incercat in curent puternic dar parca ...nu stiu... fata de cdj de 11 cm se comporta "total aiurea".

Later edit: cateva voblere preferate de mine cand ies pe apa : voblere ptr somn si nu numai... – Google+

19

joi, 4. aprilie 2013, 20:04

re

Kzoli dar de unde cumperi predatekurile? eu in romania nu prea vad prin magazine!!

20

joi, 4. aprilie 2013, 20:12

cateva voblere preferate de mine cand ies pe apa

Super arsenal :apl: :apl: ....banuiesc ca e numai "o parte" :bravo:
:noroc: