Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

81

miercuri, 16. decembrie 2015, 12:07

cand mananca la suprafata as spune de ce nu ... dar ai mare grija cu balamalele alea, mi se par putin cam fragile si s-ar putea sa te trezesti cu ceva surprize ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

82

miercuri, 16. decembrie 2015, 20:57

Sobolanul ala mai degraba l-as vedea mai bne in pescuitul stiucii... Cred ca ar face ceva victime la stiuca :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

83

joi, 17. decembrie 2015, 06:34

A incercat cineva cu Supersonic 8cm/27.4gr EG-081C? eu ma gandesc sa il incerc peste 2 saptamani in zona Cazanelor. Daca cineva l-a folosit m-ar ajuta un sfat.


Am inteles ca e tare bun, sau prins multi somni cu el pe Mures, dar, cei mari rup barbeta. Nu are tija din barbeta pina in coada, voblerul nu este construit sa faca fata unui somn capital. :noroc:
Nu supersonicul este in cauza..supersonicul este mai rezistent decat price alt wobler.Cel care ramane fara barbeta este rapala DIVES-TO..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

84

duminică, 20. decembrie 2015, 18:10

M-am hotarat sa-mi fac o trusa de voblere pentru Somn, intai cu cele pe care le am. Am schimbat inelele despicate si ancorele la cateva.
Mesterind la un Predatek downunder ( 25gr) cu barbeta triunghiulara am constatat ca, din barbeta a cazut bucatica de tabla gaurita in care urma sa pun inelul despicat. Apoi, m-am uitat cu atentie si am vazut ca nu este nicio legatura cu sarma intre inelul din barbeta si voblerul propriu zis. Bucatica de tabla cu gaura este incastrata in plasticul barbetei. Catva mm.
M-am uitat la celalalt Predatek cu barbeta rotunda: acelasi lucru.
La fel si la : Rapala SRRS _7, Rapala ireland, Cormoram Simura DD1 40, 55gr !, Pursuit cu 3 ancore.



Ce ma sfatuiti ? Sa folosesc aceste voblere la somn sau...... sa mut ancorele pe altele.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

85

luni, 21. decembrie 2015, 07:37

Stai linistit, tipul ala de prindere a ochetului e specific predatek-urilor.Inca nu am auzit sa fie distruse de peste...astia pescuiesc mult baramundi o specie foarte agresiva,luptatoare si de talie mare, nu cred ca daca ar fi fost probleme de rezistenta ar fi mers pe acest model..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

86

luni, 21. decembrie 2015, 08:37

Daca chiar ai nervi, poti si incerca un vobler sa vezi cind il vei distruge, cu ce forta! Ai nevoie de un cantar de agatat, electronic cel mai bine, si o camera de filmat. Agheti voblerul de cantar, in ochetul de prindere fir de 1 mm (sa nu te tai la mana) si tragi incet de ata->vobler->cantar... astfel vei vedea la cite kile-forta se rupe. Nu as merge ma mult de 10 kile-f. Daca tine atata, reglezi frana la mulineta la 6 kile-forta si nu mai umbli la ea. Dar nici nu pui mana pe tambur in timpul drillului. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

87

marți, 22. decembrie 2015, 09:07

M-am hotarat sa-mi fac o trusa de voblere pentru Somn, intai cu cele pe care le am. Am schimbat inelele despicate si ancorele la cateva.
Mesterind la un Predatek downunder ( 25gr) cu barbeta triunghiulara am constatat ca, din barbeta a cazut bucatica de tabla gaurita in care urma sa pun inelul despicat. Apoi, m-am uitat cu atentie si am vazut ca nu este nicio legatura cu sarma intre inelul din barbeta si voblerul propriu zis. Bucatica de tabla cu gaura este incastrata in plasticul barbetei. Catva mm.
M-am uitat la celalalt Predatek cu barbeta rotunda: acelasi lucru.
La fel si la : Rapala SRRS _7, Rapala ireland, Cormoram Simura DD1 40, 55gr !, Pursuit cu 3 ancore.



Ce ma sfatuiti ? Sa folosesc aceste voblere la somn sau...... sa mut ancorele pe altele.


poti sa le pescuiesti linistit ... inca nu am auzit pe nimeni sa se planga de fpatul ca i-ar fi cedat barbeta unui Predatek. chestiile alea sunt facute sa duca lupte mult mai crunte decat un somn :ochi:

sa rasfoiesti putin topicul sa vezi ce alte naluci au demonstrat ca merg :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

88

marți, 22. decembrie 2015, 09:50

Stai linistit,

poti sa le pescuiesti linistit ...
Merci. Le pun in trusa de voblere pentru Somn.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

89

luni, 28. decembrie 2015, 12:40

Ce parere aveti despre voblerele Zalt si Zam ?

Stiu ca sunt gandite pentru Stiuca, am si prins, numai bucati foarte mari. Merg la Somn ? Am mai multe modele: mari si foarte mari ( 120 gr).

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

90

sâmbătă, 23. iulie 2016, 22:18

Stie cineva ce greutate au voblerele norizi de 5 cm?

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

91

joi, 11. august 2016, 16:19

de 5 cm nu am.
Cel de 7 cm, ft are 20 gr

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

92

vineri, 10. noiembrie 2017, 15:18

Salut,
urmeaza sa fac o comanda si vreau sa cer parerea....
la modelul spoonbill 9 cm 14 g ce culori recomandati
la modelul viper 14 cm 28g ce culori
la modelul sand viper 14 cm 28g ce culori....
la modelul jindivik 8 cm 17g ce culori ?

nu sunt ieftine asa ca prefer sa iau cat mai putine :gandesc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

93

vineri, 10. noiembrie 2017, 15:43

Spoonbil-ul si Jindivick-urile imi plac si am prins bine somn cu ele. Viper-urile mie unul din pacate nu mi-au adus inca nici un peste (nici macar vreun atac sau urmarire) si in ultimul an nici macar nu le-am mai carat cu mine. Decat Viper-urile alea mai bine mergi pe mana clasicelor Jointed de la Rapala … ambele lucreaza cam la aceeasi adancime si J13-urile sunt niste clasice in viata in ceea ce priveste somnul.

Cat despre Spoonbil si Jindivick … eu am prins cel mai bine cu MF si RH … dar nu am incercat nu stiu cate culori. Pe langa cele doua culori am incercat doar FC, PM si TA.

In functie de cate vrei sa iti cumperi eu as merge in general pe culorile cat mai “tipatoare” … culori de genul MF, CD, HT , PI, FT sau YT si doar de “back-up” as alege vreo culoare de genul RH sau chiar BS. Restul culorilor pe mine nu ma prea atrag …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 10. noiembrie 2017, 15:52

Mersi Anem...au atatea culori si ma zapacesc MF-ul nu-l au ...o sa merg pe culori vizibile, merci :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

95

vineri, 10. noiembrie 2017, 18:46

Cea mai celebra culoare la Viper este Citrus Bomb .Parca asa ii zice ... Eu l-am avut,nu am prins cu el si l-am vandut. :rizi: Unii insa se lauda cu recorduri la Citrus ...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

96

sâmbătă, 11. noiembrie 2017, 14:32

Cea mai celebra culoare la Viper este Citrus Bomb .Parca asa ii zice ... Eu l-am avut,nu am prins cu el si l-am vandut. :rizi: Unii insa se lauda cu recorduri la Citrus ...


lasand la o parte culoarea ... ai reusit sa prinzi ceva cu Viper-ul?

intreb pentru ca la mine Viper-ul si Boomerang-ul UltraDeep nu mi-au adus nici un peste sau atac.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

97

sâmbătă, 11. noiembrie 2017, 16:03

Pai nu am prins nimic! Am si scris. De aceea le-am vandut...Sincer nici nu am insistat foarte mult cu ele, dar stii cum e ...aveam asa o neincredere in el :)

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

98

marți, 12. decembrie 2017, 22:56

Deci stau si rad ca prostu'... :rizi: :rizi:






Chiar daca nu prinde nimic "chestia" asta, macar ai multumirea ca la intrebarile de genul "Cu ce dai?" poti raspunde cu mana pe inima "Cu o p#`^a..." :rizi: :rizi: :rizi: