Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

joi, 4. aprilie 2013, 20:18

Kzoli dar de unde cumperi predatekurile? eu in romania nu prea vad prin magazine!!


Am facut stocuri, cand mai aveau :)))
Pentru mine au fost cele mai bune naluci intr-o perioada si singurele care erau gata pregatite ptr somn la vremea aceea, adica nu trebuia sa schimb inele, ancore... luam din trusa si dadeam cu ele...
Mai am si altele decat cele postate insa acestea sunt in care am "incredere" si le folosesc cand ies dupa mustaciosi ...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 4. aprilie 2013, 20:26

Deci Zoli daca vii la Aiud sa nu le aduci cu tine!!!! Ai cuvantul meu ca nu mai pleci cu toate! :rizi: :rizi: :rizi:

23

joi, 4. aprilie 2013, 20:33

Deci Zoli daca vii la Aiud sa nu le aduci cu tine!!!! Ai cuvantul meu ca nu mai pleci cu toate! :rizi: :rizi: :rizi:


Pe toate nu , dar cele incepand cu P ... poate merg si la stiuci :) aici pe balti erau ok, desi acolo initial vroiam altele over 14 cm ... pana in chiar 40 cm , dar din cate am inteles nu e cazul ... daca apa e mica atunci o sa insist cu Norizi mai mult ... doar sa ajung odata pana acolo, iar pentru Tine ZAMFI o sa am o surpriza ;) ... :cadou:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 4. aprilie 2013, 20:43

Hai ca deja m-ai transpirat tot de emotie! :buaaaah:
Legat de Norizi te anunt oficial ca in toamna am prins cu smc-ul stiuca pe Radesti! Insa duminica a dat Pop V. un pescar din Cluj ,om umblat prin competitii ,insa nu a avut succes la Norizi. Tu adu HJ de 10 cm FT de la Rapala ...Garantat! Eu caut la disperare acest vobler care nu este pe stoc pe niciunde :nervos: Oricum abia astept sa vad cu ce "dihanii" o sa dai ...

si acum cireasa de pe tort :in balta sunt cu SIGURANTA cativa somotei la 4-6 kg si unul trecut de 20 kg :bucuros2: Ce zici Zoli te bagi? :pescuit:

25

joi, 4. aprilie 2013, 20:49

Ma bag la orice, doar peste sa fie si rapitor... demult nu am prins nimic punctabil si pe mures deocamdata slabe sanse, eventual niste boscheti, busteni, cioturi aduse de viitura desi ieri am vazut pe malul muresului ( unde a iesit din albie) niste somni over 1 m dar cu telefonul nu am putut sa fac poza si aparatul era acasa in sertar...
Legat de Norizi, merge doar in anumite perioade... mai ales in apa mica sau daca rapitorii sunt in cautarea prazii in straturi superficiale ...

26

joi, 4. aprilie 2013, 21:25

.......Legat de Norizi te anunt oficial ca in toamna am prins cu smc-ul stiuca pe Radesti!


sa zici mersi ca ti l-am invatat la stiuci ca altfel............. :rizi:

27

joi, 4. aprilie 2013, 21:36

Cica au aparut de la Norizi culori "speciale " pentru Esox si alte modele ... am dat o comanda... "orbeste" nu am vazut nici macar poze de la producator... astept sa ajunga coletul, apoi revin cu detalii,Nu este o naluca minune, insa in "general" in apa mica pana in 1,5 m merge bine si la stiuca... pe incinte in delta stiuciile "au ros pana la lemn " jointedul de 11 cm primavara trecuta... nu vad de ce nu ar merge si pe alte locuri ... insa erau niste ghioluri pe malul muresului unde am prins marle una dupa alta si peste 1-2 saptamani erau deja indiferenti la Norizi... :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 4. aprilie 2013, 21:38

Mai baieti, daca n-aveti Supersonic de la Strike Pro aveti mari carente... ia spune tu Gigi... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

29

joi, 4. aprilie 2013, 21:44

Mai baieti, daca n-aveti Supersonic de la Strike Pro aveti mari carente... ia spune tu Gigi... :rizi: .

O fi bune in ape mai adanci, dar pe unde dau eu la peste inca nu am avut rezultate... am si dat cadou una din ele, ultima ... restul am "lasat muresului" ... :zid:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 4. aprilie 2013, 21:52

:rizi: :rizi:
Kzoli, io am doua pe masa, astept sa le trimit cu cineva sau sa merg io sa i le duc lu` Gigi si m-am "bagat in seama", ca am tot vazut ca vorbiti p-aci... io n-am dat niciodata (intentionat) la spinning la somn si chiar mi se par monstruoase... oricum n-am io bete de spin pt. asa ceva. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

31

duminică, 12. mai 2013, 10:37

vobler norizi

salutare , toata noaptea am incercat o partida la somn din barca pe lacul snagov ,pe cozile cu apa m-ai mica cu vegetatie mai densa, am achizitionat un vobler de 7 cm norizi smc dar nici un atac desi somnul a cam ploscait apa la suprafata. unde gresesc , sau e cam devreme pentru pescuitul la somn? :cafea:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 25. iunie 2013, 10:30

Cat de importante sunt bilutele zgomotoase din voblere? In afara de bataia voblerului, aceste bilute (rattler parca se numesc) au un rol esential?

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 25. iunie 2013, 13:42

Cat de importante sunt bilutele zgomotoase din voblere? In afara de bataia voblerului, aceste bilute (rattler parca se numesc) au un rol esential?


Cine poate stii raspunsul corect... :) Parerea mea este ca trezesc atentia pestilor rapitori. Sunete ,vibratii ...Orice irita linia laterala poate sa fie important la un moment dat si sa provoace un atac .La pescuitul somnului ,eu cred ca sunt bune si merita investitia in voblere dotate cu bile .Uite ,daca vrei comparatie, zornaitorile care se aplica pe fir in pescuitul stationar si care au acelasi rol. In conditii de apa tulbure ,noaptea cred ca semnalul dat de bile este receptat mai repede decat vibratia propiu-zisa a voblerului .Il face atent pe baiat ca se intampla ceva in apa .apoi daca vibratia voblerului ii place ,daca are chef sa se hraneasca ,daca...daca... Personal ,ca sa nu o mai lungesc ,eu zic ca nu fac rau bilele! :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 25. iunie 2013, 13:53

eu unul in proportie de 90% pescuiesc cu voblere fara bile. nu stiu din ce cauza am eu parca ceva mai multa incredere in ele. dar sunt cazuri in care un vobler cu bile este mai eficient decat unul fara bile facandu-si simtita prezenta intr-un mod mai evident. anul asta din cei 14 somni prinsi doar 3 au intrat pe voblere (nu imi vine sa cred treaba asta) dintre care 2 voblere aveau bile. anul trecut nu am prins nici un somn la voblere cu bile :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 25. iunie 2013, 15:47

Cat de importante sunt bilutele zgomotoase din voblere? In afara de bataia voblerului, aceste bilute (rattler parca se numesc) au un rol esential?


Cine poate stii raspunsul corect... :) Parerea mea este ca trezesc atentia pestilor rapitori. Sunete ,vibratii ...Orice irita linia laterala poate sa fie important la un moment dat si sa provoace un atac .La pescuitul somnului ,eu cred ca sunt bune si merita investitia in voblere dotate cu bile .Uite ,daca vrei comparatie, zornaitorile care se aplica pe fir in pescuitul stationar si care au acelasi rol. In conditii de apa tulbure ,noaptea cred ca semnalul dat de bile este receptat mai repede decat vibratia propiu-zisa a voblerului .Il face atent pe baiat ca se intampla ceva in apa .apoi daca vibratia voblerului ii place ,daca are chef sa se hraneasca ,daca...daca... Personal ,ca sa nu o mai lungesc ,eu zic ca nu fac rau bilele! :ochi:


Am anticipat raspunsul asta... :noroc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 6. august 2014, 20:06

Voblerul asta da rezultate la somn: Super Shad Rap SSR14 Ce fel de bataie are? Bate si la recuperare lina?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 6. august 2014, 20:10

Voblerul asta da rezultate la somn: Super Shad Rap SSR14 Ce fel de bataie are? Bate si la recuperare lina?

Nu e un vobler usor de lansat pentru ca se invarte in aer ca dracu. La trena merge. Eventual lansat cu o lanseta de baitcasting.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 6. august 2014, 21:03

nu am auzit de niciun somn prins cu asa ceva pana acum, dar il car cu mine in trusa, anul asta nici nu am dat cu el.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 6. august 2014, 21:47

Voblerul asta da rezultate la somn: Super Shad Rap SSR14 Ce fel de bataie are? Bate si la recuperare lina?


este modelul de vobler cel mai reusit a celor de la.... RAPALA ....dupa parerea mea !!!!
indiferent de recuperare are aceiasi bataie, ca in film :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 6. august 2014, 22:14

Pescuiam cu ele intre 88-95. De atunci am descoprit sute si mii de modele care bat bine, dar se si lanseaza bine. E ca si cum as merge cu un Ford T. Masina buna la vremea ei dar depasita pe vremea noastra. :rizi: