Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:46

Avatul -lansete si mulinete

Salut prieteni !
Nu de mult timp mi-am dat seama si eu ca in locurile prin care pescuiesc isi face prezenta si avatul .
Ar fi foarte ok sa putem realiza un material complet pentru incepatori ca si mine ,in pescuitul la avat, la fel ca si la salau (initiat de Zoran ).
In general este vorba despre pescuitul la vobler sau la lingurita rotativa si oscilanta .Am inteles ca avatul este atras mai mult de momelile artificiale .

Deci :

1.Ce lansete recomandati (lungime ,actiune ) ?
2.Ce mulinete recomandati (marime ,raport de recuperare ) ?

Ar fi foarte interesant sa avem cat mai multe astfel de materiale

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 30. martie 2013, 15:31

Chestie de ...gust!
Eu ,desi nu dau anume dupa avat ,prefer bete de 2,40-2,70 m .De pe mal .In general la avat trebuie lansat destul de bine si un bat lung parca ajuta...Actiune fast sau moderate-fast.
Mulinete de 2500-3000 cu un raport de recuperare 1:5 ...1:6 .Preferabil de calitate deoarece pescuitul avatului chiar baga uzura in mulinete .

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 30. martie 2013, 15:41

Multumesc Zamfi .Astept mai multe pareri .Anem si Mane ,ne ajutati ?

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 30. martie 2013, 16:13

Bete cu lungime intre 2.4 m si 3 m. Actiunea fast sau chiar x-fast. Plaja de incarcare a betelor: 10-30 grame sau prin preajma.
Mulinete care sa echilibreze bine betele, intre 2000 si 4000. Raportul de recuperare al mulinetelor, intre 5:1 si 6:1
Fire: mono intre 0.18-0.25 mm. textile intre 0.13-0.20mm
Naluci: voblere, oscilante, rotative, cicade. de la 5 cm pana la 10 cm.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 30. martie 2013, 16:18

Salut.Mane nu se prea pricepe la spinning la avat cu toate ca merge cu Anem de un an la pescuit :zambet: .Ceea ce cred e ca trebuie sa investesti mai mult in mulineta, nu te zgarci la bani la mulineta pentru ca o sa regreti, la pescuitul avatului mulineta e supusa la uzura mai mult decat la pescuitul la alte specii.Eu pescuiesc la avat cu ceva supradimensionat, am un combo de salau, un Avid de 2,70 ce lanseaza pana in 56 de grame, un Shimano Rarenium de 4000 si fir de 20 livre.Asta nu e combo de avat :doarecapu: dar merge pt ca nu am de gand deocamdata sa-mi cumpar alceva.O sa scrie profesionistii aici ce tre sa achizitionezi.Eu am un singur sfat o mulineta de 2500, 3000 DE CALITATE. :ciao:

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 30. martie 2013, 16:36

Pana o sa-mi permit eu sa achizionez mulinete si bete profesionale mai e timp ,insa niciodata sa nu spui niciodata .
Am vazut aseara un Baracuda Danube care lucra frumos la stiuca .Ce parere aveti ?
Asteptam cat mai multe pareri si informatii ! :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 30. martie 2013, 17:15

Mulineta sa aiba raport de recuperare mare,6la1 de spinn,sau minimum 7la 1 de casting..
Daca cauti avatul cu naluci mici si grele gen salmo thril,gume mici lestate de la 9 gr.in sus,kastmaster,ratllinuri,cicade,merge de minune la casting..Lanseta fast,cu rezerva de putere pentru lanseuri lungi,si o mulineta bunicica,fac fata oricarui curent puternic,pe unde sade 'mnealui de obicei..

La spinn,pentru momeli mai usoare gen woblere floating,rotative,linguri merge bine un bat moderat fast sau chiar moderat ,in general lansete de cranck,de putere medium..cel mult medium heavy..

Chestia este ca,de obicei pe unde umbla avatii ,stau si mustaciosii.. :gandesc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 30. martie 2013, 17:16

Nu cunosc batul ,dar inca odata subliniez ...chestie de gust! Adica nu prea poti sa pui pe altcineva sa-ti aleaga batul ...Trebuie sa pui mana pe el ,sa-l "pipai" sa vezi ce si cum ...In afara de cateva bete recunoscute in general de pescari (vezi Avid) e greu sa-ti dai cu parerea .Si acolo s-ar putea sa nu-ti placa deoarece nu e pe mana ta.Un exemplu : mie nu-mi place Legend Elite de la St.Croix! Suna ciudat ,dar m-am jucat un pic cu batul si nu mi l-as achizitiona niciodata! Nu neaparat ca este un bat scump :rizi: Nu este pe mana mea ...Spor! :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 30. martie 2013, 17:21

pescuiesc usor atipic in ceea ce priveste lansetele, adica pana in urma cu vreun an pescuiam cu ceva de vreo 2,6 dar intre timp prefer parca niste lansete mai scurte ce se preteaza mai bine unor tehnici diferite ...

am mai scris undeva ce folosesc la avat:

Citat

1. Lamiglas CertifiedPro X 86 MTS, aprox.2,6m, arunca aprox.7-17g, Fast + Shimano Twin Power 2500 + PowerPro 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35
2. G.Loomis Spin&Jig SJR844 IMX, aprox.2,1m, arunca aprox. 7-28g, Ex-Fast + Shimano Biomaster 2500 + PowerPro 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35 (cu asta mai si la salau atunci cand se intampla)
3. Fenwick S2, aprox.1,8m, arunca aprox.7-21g, Moderata + Daiwa Advantage 1500 + PowerPro 10lb + inaintas mono sau FC de 0.35
4. Daiwa Aqualite ML, aprox.2,1m, arunca aprox.7-22g, Mod-Fast + Daiwa Exceller 3000 + SpiderThread 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35


fiecare exceleaza in anumite chestii si tehnici iar ordinea preferintelor e : 2-1-3-4
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:02

Alta intrebare ,in asteptarea altor pareri ,o lanseta de spinning la avat merge si la somn?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:05

Alta intrebare ,in asteptarea altor pareri ,o lanseta de spinning la avat merge si la somn?


NEVER!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:06

Alta intrebare ,in asteptarea altor pareri ,o lanseta de spinning la avat merge si la somn?


cu o lanseta normala de avat doar cu mult noroc scoti un somn de 1,5 m iar cu o lanseta de somn omori toata placerea de a pescui la avat. pentru mine, cele 2 specii au nevoie de echipamente complet diferite ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:18

Aha .

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:22

Ceva recomandari de bete pana in 150-200 lei ? Cred ca m-ar atrage pescuitul la voblere si lingurite (asta-i alta poveste )

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:27

Alta intrebare ,in asteptarea altor pareri ,o lanseta de spinning la avat merge si la somn?



Cu siguranta nu, vorbim de pesti de talii diferite. Eu folosesc la avat un Avid de 2.7m fast cu o Twin Power de 4000 cu textil de 15 lbs , sau mai pun o Daiwa Caldia 3000 cu textil de 10 lbs.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:27

ET Spin Blade 2,70 m 10-30 gr :noroc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 30. martie 2013, 20:29

Sau :Lanseta Shimano Alivio BX 210M

Se potriveste ?

18

sâmbătă, 30. martie 2013, 21:37

Pentru Avat low cost este lanseta BFF 10-30 gr 2.7 m ( cam 100 ron) ...eu am de 4-5 ani si am scos si somotei de 9-12 kg ...

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 31. martie 2013, 09:24

Eu sunt roman adevarat :romania: .Vreau ieftin si bun .
Daca buzunarul ar fi plin ,as lua de toate ,insa : Nu da banii pe prostii !(t.)

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 31. martie 2013, 09:44

C.B., daca tot te-ai uitat la Baracuda , vezi si mulinetele lor de calitate: Baracuda - articole pentru pescuit , sau OMOTO, mulinete solide ,pentru a putea aborda avatul. :zambet: