Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 31. martie 2013, 09:51

N-as vrea sa-ti alterez sentimentu` patriotic da` daca ceva ieftin ar fi si foarte bun, de ce s-ar da bani pe ceva scump?!? :nunteleg:
Ca exista unele scule ceva mai ieftine care-s mai bune decat altele ceva mai scumpe sau exista scule de fițe, i-adevarat... da` in multe cazuri pretul sculelor reflecta calitatile acestora.
Sunt perfect de acord cu ce-a zis un coleg aici pe forum si anume ca iesi mai ieftin sa cumperi o mulineta de calitate "din prima" decat sa strici trei mulinete ieftine pe sezon.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 31. martie 2013, 12:32

Multumesc Costi . Stiam de :pret mare ,calitate mai buna (in general ) ,insa pana o sa fac eu banii mai e ceva . :necajit:
Dorin (daca-mi permiti) ,o sa vad ce gasesc pe la Baracuda .

Oare cum s-ar potrivi :
Lanseta Baracuda Danube Spin 2,7m ,actiune 10-30 g ,greutate 220g -in jur de 100 lei -am vazut-o pe PVTV in pescuitul la stiuca ,dar spunea ca este buna si la ceilalti rapitori ,cum ar fi avatul ,etc
Mulineta Baracuda Master Spin HO2000

Baracuda - articole pentru pescuit -102 lei

23

duminică, 31. martie 2013, 12:58

Pescuitul la stiuca si la avat necesita echipamente "TOTAL DIFERITE" mai ales in functie de nalucile folosite ... daca vrei neaparat baracuda, baracuda sa cumperi, dar ai grija la "certificatul de garantie", este foarte posibil ca dupa cateva partide sa ai nevoie de el si 3 saptamani o luna esti fara mulineta" pana se repara", apoi tine cat tine si esti nevoit sa cumperi alta ... si data viitoare in mod sigur o sa iei una mai "scumpa" si atunci ce ai facut ? din start investeai intruna "potrivita" .... si scapai de nervi ...
Mulineta se uzeza celmai bine la spinning, aici nu e ca la stationar ca lansezi montura in apa si scoti odata la 2-3 ore ... mai ales la avat lansezi si cate 2-3 ori pe minut in anumite conditii, asta cu rezistenta mulinetei depinde si cat de des mergi la pescuit.. daca folosesti doar in weekenduri si numai cateva ore, atunci nu am zis nimic, dar daca in fiecare zi iesi macar 3-4 ore la pescuit, atunci uita de mulinete low cost :noroc:

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 31. martie 2013, 14:53

Multumesc Zoli .Sunt incepator si am nevoie de multe mustrari si sfaturi .Inafara de Baracuda ce firme mai recomandati?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 31. martie 2013, 14:59

Uite niste mulinete care-au starnit multe polemici... da` io tin la ele... si nu-s exagerat de scumpe. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 31. martie 2013, 16:20

:rizi: :rizi: Is bune la jig..nu mai trebuie sasalti din lanseta...salta singure..
Oricum la vremealor au fost the best..si sint multe modele noi cu imbunatatiri tehnice majore,dar care nu tin cit astea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

27

duminică, 31. martie 2013, 17:22

Exista o marca de "biciclete" :) care face si mulinete, varianta catana 4000 este "destul" de ieftin si cat se poate de ok...

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 31. martie 2013, 18:38

Poti sa ne dai un nume ?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 31. martie 2013, 18:39

Exista o marca de "biciclete" :) care face si mulinete, varianta catana 4000 este "destul" de ieftin si cat se poate de ok...

Poti sa ne dai un nume ?


face referire la Shimano Catana :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

30

duminică, 31. martie 2013, 18:55

Exista o marca de "biciclete" :) care face si mulinete, varianta catana 4000 este "destul" de ieftin si cat se poate de ok...

Poti sa ne dai un nume ?


face referire la Shimano Catana :ochi:



Exact, varianta cu frana in fata, marimea 4000...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 31. martie 2013, 20:10

Nu-i prea mare 4000-ul??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 31. martie 2013, 20:22

Pai Shimano nu face si intrumente muzicale? :)

33

duminică, 31. martie 2013, 20:24

Nu-i prea mare 4000-ul??

E cam mare....dar C.B. doreste ieftin....asta e ...si noi am fost JR....Catana 4000 are 5:2 raport recuperare, poate compenseaza cu marimea :gandesc: .... si cu un bat de 100 ron,..... poate incepe C.B. :pescuit: avat.
Cred ca la finante s-a gantit in primul rand kzoli.
:noroc:

34

duminică, 31. martie 2013, 20:27

Pai Shimano nu face si intrumente muzicale?

Deja te distrezi cu noi?
Noi am vrut sa te ajutam....atata tot. :doarecapu:

35

duminică, 31. martie 2013, 21:10

Eu m-am referit strict la variante unui buget redus.... iar lanseta respectiva se echilibreaza "perfect" cu mulineta amintita... si pretul e undeva la 55-60 euro, poate este si la reducere pe anumite siteuri ...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 1. aprilie 2013, 07:18

Mie mi-a ramas imprimata pe retina o mulineta la bani relativ putini..spro bluearc 2000,am vazut-o la un comerciant la noi cu 320,parca..Zdravana de nu se poate..nu stiu cit costa un shimano din asta ieftin dar daca stringi oleaca din dinti,si iti iei din prima ceva bun,te tine mai mult decit 2 ieftine..Crede-ma e mai ieftin sa-ti cumperi din prima ceva scump... :zambet: Paradox,nu??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 1. aprilie 2013, 07:49

Pai Shimano nu face si intrumente muzicale?

Deja te distrezi cu noi?
Noi am vrut sa te ajutam....atata tot. :doarecapu:
Nu ,nu ma distrez .E un lucru real si eu nu rad asa .Interesante propunerile .Aveti drepate ca betele si mulinetele mai scumpe si mai bune tin mai mult ,insa trebuie sa conving ,,sefii '' .In caz ca nu ati apucat sa ma cunoasteti ,ma numesc Cosmin .Numele mi-a fost prescurtat din anumite motive stiute de mai multi utilizatori .

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 1. aprilie 2013, 07:53

Shimano Catana costa undeva in jur de 140-150lei ,deci are un pret accesibil.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 1. aprilie 2013, 08:14

Galetul este cea mai supusa la uzura piesa din tot ansamblul.Un galet taiat sau care nu se mai invirte,strica firul.Indiferent ca-i textil sau mono,va trebui schimbat des=COSTURI SUPLIMENTARE..

Intrebarea este ,daca catana are rulment la galet..din cite stiu eu,nu.La o mulineta shimano sonora,cam din aceeasi categorie de pret ca si catana,galetul s-a taiat dupa un an jumate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 1. aprilie 2013, 09:04

Deci majoritatea mulinetelor considerate mai bune la un pret mai ieftin au probleme