Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 29. martie 2013, 18:18

Naluci somn spinning

Salutare,
Rog perscarii de somn la spinning sa ne impartaseasca si noua nalucile la care au avut rezultate si poate chiar culoarea desi eu sunt reticent ca ar conta totusi sunt multi care sustin ca ar face diferenta. As dori totusi ca pescarii din Romania sa ne impartaseasca deoarece aici somnul este mult, mult mai putin, deci trebuie starnit mai cu talent :doaaamne: . Eventual pot face si o diferentiere a nalucilor de apa curgatoare si cele de lac.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 29. martie 2013, 18:34

Rapala jointed de 13 cm sfc
Rapala jointed shad rap-8cm-sau cit are cel mai mare..
Rapala dives to fat-potrivit pentru adincimea la care-l cauti..
Rapala dives to flat-idem cu adincimea
Rapala glass shad rap
Rapala clackin'cranck
Lucky craft cb 250
Lucky craft lv-200

Lista mai poate continua...peste sa fie..

Parerea mea este ca si culoarea conteaza,uneori...se pare ca sfc prinde bine,precum si paternurile naturale,gen ''silver'' de la rapala..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 29. martie 2013, 19:28

Salut colegu!Eu nu sunt pescar de spinning la somn ,dar mai prind cate unul ,deci...

Pe langa ce a postat Ghita ,eu as mentiona o surpriza placuta de anul trecut :
-Yozuri Hardcore Drum ;

In plus :
-Rapala J11 SFC (pe langa ala de 13...)
-Excalibur si nu stiu cum ii mai spune :rizi:
-Magnet si habar n-am cum, de la Duel; :rizi:
-Oscilanta Dolinger mare
-Oscilanta Tzac...
-Oscilanta Piscot
-cica Kastmaster dar pe la ...Valcea :ochi:
-rotative ...

Am dat in toamna doar cu Norizi de vreo doua ori dar ... E drept insa ca are trei stiuci la activ si nu prea il folosesc! :bravo:
-

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 29. martie 2013, 19:47

Cunoastem, cunoastem la Valcea kastmasterul.... cred totusi ca pana la urma prinde doar pentru ca la inceputuri au prins 1-2 indivizi accidental si de atunci toata lumea a dat pe el fiind si ieftin si destul de versatil. Ca parere personala am prins si eu la kastmaster, e ok dar nu cred nici pe departe ca ar fi cea mai indicate desi spre rusinea mea si eu tot pe el am tras

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 29. martie 2013, 20:02

In afara de avat si ...clean nu am prins altceva!Desi am de la adiwolf unul beton de vreo 50 g. Da frate asta niste gauri in Mures de parca bate unul cu cloncul .Nu s-a nimerit :nunteleg:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 29. martie 2013, 20:29

Rapala jointed de 13 cm sfc


A devenit o raritate si pe unde se mai gaseste are niste preturi...

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 29. martie 2013, 20:30

-yo-zuri 3d crank

-rapala jointed de 13cm

-rapala shad rap de 7cm

-predatek jindivik si sand viper

-gume

poate ma ajuta cineva sa gasesc niste voblere predatek spoonbill, cred ca ar merge si astea foarte bine la somn.

astea se pot incerca pe lac si pe rau

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 29. martie 2013, 20:49

Rapala jointed de 13 cm sfc


A devenit o raritate si pe unde se mai gaseste are niste preturi...

Recunosc ca am vreo 5 bucati...Insa sa stii ca daca esti atent le gasesti ! Ultima oara au fost sub 50 lei... :)

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 29. martie 2013, 20:53

daca ai facut investitia asta pt 5 inseamna ca sunt minunate :buaaaah:

10

vineri, 29. martie 2013, 20:54

Scrie un pic despre apa in care pescuiesti, sau vrei sa pescuiesti ... nu locatia respectiva, ci despre caracteristiciile apei ... si albiturile din (pesti momeala) din zona...

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 29. martie 2013, 21:02

Pescuiesc in mare parte in zona Valcea pe Olt de obicei pe apa curgatoare cu un current moderat, este si albitura si caras. Am 2 j13 care arata asa, nu sunt culorile cautate de toti, am incercat la ele fara success:
[/url]

12

vineri, 29. martie 2013, 21:20

Eu ma ganeam la o desciere mai amanuntita ...gen : dupa un baraj de piatra scufundat pe un banc de nisip unde apa are intre 05-1 m si la 15-20 m spre malul celalalt este un prag cu apa de 4 m curent puternic adancimea coboara treptat de la 4 m la 7-8 m pana in malul celalalt, un mal abrupt cu perete verticala din argila .... etc... etc ... naluci sunt foarte multe si majoritate lor este buna la pescuitul somnului insa reusita partidei depinde in mare parte de naluca aleasa in locul respectiv in functie de ora si de conditiile meteo... degeaba zic ca in locul anume merge bine un vobler de suprafata gen bomber sau norizi daca Tu cauti in timpul zilei cand pestii urca doar noaptea intre anumite ore in rest sunt in alta parte... unele dintre cele mai bune naluci ptr mine la somn sunt predatek sandviper seara si in timpul zilei jindvick-ul, noaptea si seara in functie de loc poti sa ai rezultate excelente cu boxer de 7 cm, skinner de 10-12 cm sau whitefish de la salmo si multe altele... nu stau sa enumar pe toate ca nu are rost... important este ca sa folosesti naluci adcvate locului de pescuit ... si sa stii ca la pescuitul somnului regula este, ca nu este nici o regula :bucuros2: .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 29. martie 2013, 21:22

Iar ne intoarcem la culoarea voblerelor si faptul ca somnul oricum nu vede ... Sincer eu am investit in ele deoarece am prins cu ele .Inclusiv somotel de cca 30 cm!!! La adiwolf i-am trimis si poza ! Daca o gasesc o sa o poestez si aici ca sa vezi ce poate sa faca un J13 :buaaaah: Si au fost doi la rand . Eu am incredere in SFC ,desi somnul este un orb ,nu-i asa? :)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 29. martie 2013, 21:28

Hai ca nu ma pot abtine in seara asta ...Apai daca si "moluste" din astea au sarit la el ,insemna ca e vobler tata! :bucuros2:



Apai daca nici amu n-am dat din casa ...ma duc sa ma culc ca maine merem la pesti! :buaaaah:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 30. martie 2013, 05:59

Iar ne intoarcem la culoarea voblerelor si faptul ca somnul oricum nu vede ... Sincer eu am investit in ele deoarece am prins cu ele .Inclusiv somotel de cca 30 cm!!! La adiwolf i-am trimis si poza ! Daca o gasesc o sa o poestez si aici ca sa vezi ce poate sa faca un J13 :buaaaah: Si au fost doi la rand . Eu am incredere in SFC ,desi somnul este un orb ,nu-i asa? :)
Nu cred ca-i orb..Se zice ca-l deranjeaza lumina..Daca ar fi orb,l-ar mai deranja?
Nu zic ca vede de iti rezolva rebusul sotiei care face plaja pe patura,dar cred ca vede -distinge-evita sau accepta anumite paternuri..nush cum se face ca sfc iese de multe ori peste alte culori.Si mai este una,mai putin cunoscuta gfr..Eu am incredere in culorile astea..alb-argintiu,verde-galben fluo,pigmentat cu portocaliu fluo..cam la toti rapitorii....
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:00

Hai ca nu ma pot abtine in seara asta ...Apai daca si "moluste" din astea au sarit la el ,insemna ca e vobler tata! :bucuros2:



Apai daca nici amu n-am dat din casa ...ma duc sa ma culc ca maine merem la pesti! :buaaaah:


:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 30. martie 2013, 06:50

Pentru ca vorbeam de "moluste" uite ce poate prinde J13:
nu cred ca avea mai mult de 1kg mustacila :rizi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 30. martie 2013, 16:37

Azi...năluci de Dunăre



:doarecapu:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

cosmin91

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 2. aprilie 2013, 19:14

intrebare de necunoscator: j13 poate fi inlocuit de salmo whitefish? cel cu balama.

20

marți, 2. aprilie 2013, 19:21

intrebare de necunoscator: j13 poate fi inlocuit de salmo whitefish? cel cu balama.

NU ! ... de folosit se poate folosi si whitefishul, dar nu inlocuieste pe J13 :nu:

Subiecte asemănătoare