Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 23. iunie 2014, 20:56

:salut: eu le tin intr-o galeata de 10 litri cu gunoi(mranita) si felii de cartofi in beci le am de 2 saptamani si nu au nimic ..eventual se mai pierde 1-2 in rest nu au nimic... :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

42

marți, 24. iunie 2014, 15:12

Cauti (faci rost) de seringi de unica folosinta si bagi cate una . tin mult timp daca le tii la racoare. Sunt si usor de transportat, au aer si nici nu se mananca intre ele.Numai sa nu le pui in seringi folosite ca iau mirosul medicamentului si nu-ti mai trage nici balena la ele.

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 27. iunie 2014, 11:15

cum se pastreaza coropisnitele si cat rezista?
am ceva timp pana la iesire si sigur prind 3-4 pe seara


Eu le pastrez intr-o galeata de 30l de plastic plina cu pamint umed cu capac gaurit pt aerisire(in mijlocul ei am bagat un pet taiat si plin cu apa in asa fel incit ele sa ajunga sa poata bea apa) In aceeasi galeata am bagat si lipitori.Nu am constatat lipsa la inventar.Galeata o tin la subsol la racoare.Cind plecam la pescuit le pun in penar.Asa am pastrat tot anul trecut.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

44

vineri, 27. iunie 2014, 16:02

Stie cineva cum se monteaza lipitorii pe carlig??? O poza ar fi binevenita. Multam.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

45

vineri, 27. iunie 2014, 22:36

Stie cineva cum se monteaza lipitorii pe carlig??? O poza ar fi binevenita. Multam.


Tommy intepi lipitoarea in partea cu ventuza mai mare si ii tai ventuza mica ca sa sangereze.. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 28. iunie 2014, 15:54

Am fost la pescuit la Jezero Joca saptamana trecuta, la crap, si-am mai descoperit o momeala de sezon ptr. somn! :soc: Am prins un somn de 21 kg. la o boaba de tiger-nuts si doua boabe de porumb, cu o bucatica de spuma flotanta intre ele! :doarecapu: Din pacate nu mi-am facut eu poze cu el, doar un coleg de trupa, daca o sa recuperez vreuna o sa le arat. :ochi: :zambet:
PS: In trei zile n-am avut nicio muscatura la crap sau ten, cu toate ca am nadit vreo 3 galeti de porumb, sa fi fost porumbul prea imputit si a atras somnul?? :nunteleg:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

47

sâmbătă, 28. iunie 2014, 22:16

@ Militaru Darius Suuuper, :-)) Saptamana ce vine ma duc la un pescuit pe mures, sa vad daca prind vre-un frumos. Se pune numai una, sau mai multe?

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 6. august 2014, 20:38

Salutare baieti. Iar vin cu o intrebare in legatura cu momelile de somn. Ce se poate pune pe carlig, cand in balta sunt milioane de pesti micuti....? Deci pur si simplu nu trage nimic nici la platica, nici la caras. Seara se vede pe apa in reflectia lunii milioane de pestisori sar afara din apa si misca la suprafata de zici ca-s viermisori. Am stat 3 zile si 2 nopti cu 3 lansete, din care 2 le aveam bagate cu peste viu, legat la un copac. Celalalt la alt copac. Mentionez ca locul este plin cu crengi, copaci cazuti.. agataturi.. etc. Somn este, am vazut poze, sunt superbe, dar nu stiu cu ce le-au prins. Administratorul ne-a recomandat sa folosim coropisnita. Apai noi am incercat asa: Peste viu(caras/platica)si mai mici, si mai mari, coropisnite, puse si una pe un carlig, si 3 pe o ancora, rame groase, m-a luat naiba pana am adunat o galeata de rame in ploaie mare :zid: , lipitori, cum mi-a recomandat colegul mai sus, 5 bucati agatati pe un carlig de o parte si cealalta parte taiata. Si cu toate astea nimic. :doaaamne: Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac. Suntem in liniste noaptea, deci n-as putea sa zic ca facem zgomot si gonim pestii... Ce nu fac bine?
Astept pareri si sugestii.

49

joi, 7. august 2014, 06:41

Poti spune cam ce temperature are apa la mal? :pescuit:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 7. august 2014, 15:35

Sincer nu asi putea sa-ti spun cu exactitate. Afara vremea este foarte cald o vreme, 30/32 grade, si deodata vine o ploaie ca lumea, care tine in jur de 1/1.5 ore. dar asta mai mult spre seara sau noaptea tarziu:02/04. Deci variaza. Ma gandesc ca in jur la 24/25. La atingere e foarte cald. Ca m-am bagat in apa cand am plantat monturile.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 7. august 2014, 18:26

Sincer nu asi putea sa-ti spun cu exactitate. Afara vremea este foarte cald o vreme, 30/32 grade, si deodata vine o ploaie ca lumea, care tine in jur de 1/1.5 ore. dar asta mai mult spre seara sau noaptea tarziu:02/04. Deci variaza. Ma gandesc ca in jur la 24/25. La atingere e foarte cald. Ca m-am bagat in apa cand am plantat monturile.

Salutare baieti. Iar vin cu o intrebare in legatura cu momelile de somn. Ce se poate pune pe carlig, cand in balta sunt milioane de pesti micuti....? Deci pur si simplu nu trage nimic nici la platica, nici la caras. Seara se vede pe apa in reflectia lunii milioane de pestisori sar afara din apa si misca la suprafata de zici ca-s viermisori. Am stat 3 zile si 2 nopti cu 3 lansete, din care 2 le aveam bagate cu peste viu, legat la un copac. Celalalt la alt copac. Mentionez ca locul este plin cu crengi, copaci cazuti.. agataturi.. etc. Somn este, am vazut poze, sunt superbe, dar nu stiu cu ce le-au prins. Administratorul ne-a recomandat sa folosim coropisnita. Apai noi am incercat asa: Peste viu(caras/platica)si mai mici, si mai mari, coropisnite, puse si una pe un carlig, si 3 pe o ancora, rame groase, m-a luat naiba pana am adunat o galeata de rame in ploaie mare , lipitori, cum mi-a recomandat colegul mai sus, 5 bucati agatati pe un carlig de o parte si cealalta parte taiata. Si cu toate astea nimic. Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac. Suntem in liniste noaptea, deci n-as putea sa zic ca facem zgomot si gonim pestii... Ce nu fac bine?
Astept pareri si sugestii.

Poate la localizarea zonelor de hrănire trebuie să lucrezi. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 7. august 2014, 20:56

Probabil artrebui, dar habar n-am cum se face :nunteleg: sau cu ce se mananca.... :zid:

53

vineri, 8. august 2014, 14:19

Tommy, daca doresti un sfat prietenesc, te rog incearca sa-l localizezi prin folosirea a doua lansete cu cate un ac, o coropisnita. Muta-le locul din 30 in 30 min, chiar daca trebuie sa faci turul lacului...una la distanta, alta 30m. Dupa 30 min., muta-le 40-50 m., pana dai de EI! :pescuit:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

54

vineri, 8. august 2014, 21:49

Inteleg. Multumesc de sfat. O sa incerc. :apl:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 14. decembrie 2015, 17:03

foarte multe informatii pe acest foum. excelent ! ( e greu sa ai rabdare sa citesti tot!)

ceea mai buna momeala din ce am citit este : rama ( in buchet....)

cand merg la pescuit, am foarte multe conditionari/restrangeri. Vreau sa e evit.
Am vazut ( citit) ca solutia unei comenzi de rame in Braila ? nu este solutia de a avea rame.

Am aflat astazi ca la Cluj nu mai este printre noi un cetatean care vindea rame.

Ma gandesc sa am " o crescatorie" un " depozit" de unde sa iau, fara probleme : 15-20 rame penru 1 montura X 4 monturi = 80 rame serioase. Daca schimb momeale la 2 ore, ( avand in vedere ca si alti pesti mamanca rame.....) , am nevoie de ( 12x8o) = ~100 de rame/ zi.
Pentru 2-3 zie de pescuit se pare ca ai nevoie de multe rame.....
Desigur, mai dai si la altceva........

odata am cumparat una cutie cu rame: erau cam 5 amarate !!!!

voi cum va descurcati ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 14. decembrie 2015, 17:52

La noi se gasesc rame negre in piata de animale.
Ar fi mai OK sa se vanda rame de pamant in locul astora negre, de crescatorie da` se pare ca-i mai simplu cu astea aduse de la unguri... iar astia de le vand se pare ca au destui bani, nu se "complica" sa le stranga noaptea cu lanterna, nici macar dupa ploaie. :nunteleg:
Un pahar de rame contine cam atatea rame cate pui o data, maxim de doua ori la clonc si costa 4RON.
La clonc nu prea-ti mananca alti pesti ramele in afara de somni... practic, la "pestii nostri", mi-au ajuns aproape intotdeauna 12-14 cutii de rame la o partida de clonc de 3 zile... nu-i f. ieftin da` asta e.
Repet, ramele de pamant (sau "de ploaie") sunt dupa parerea mea mult mai bune... daca ai de unde sa le culegi. (eu stau la bloc, n-am gradina... :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 14. decembrie 2015, 18:54


Repet, ramele de pamant (sau "de ploaie") sunt dupa parerea mea mult mai bune... daca ai de unde sa le culegi. (eu stau la bloc, n-am gradina... )
Inteleg ca solutia ar fi: dupa o ploaie iesi undeva ( parc) si culegi rame. Le pui intr-o galeata cat mai mare ( vopsea lavabila 40 L) cu pamant, uzi, pui zat de cafea....

Dar, asa cum am socotit, pentru 1 zi ai nevoie de 100 rame !!! Pentru 2-3 zile ( mimim o partida de somn) ai nevoie de 200 rame !!!!

Si daca vrei si poti, sa mergi la pescuit si saptamana urmatoare ? ce faci, de unde iei ramele ?!!! ( ca nu poua cand vrem noi !)


NU !!! nu e asa de simpu !!!
Bete, muinete, fire, carlige, plute, know-how...... mai gasesti.
Dar momeala, momeala de unde o luam ? !

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 15. decembrie 2015, 01:17

In Gradina Botanica pe langa sere erau niste gramezi de balegar pe langa parau gasesti rame mari daca sapi si daca mergi seara dupa ploaie pe langa turnul de apa, trebuie sa cunosti paznicii, cu o lanterna gasesti rame cate vrei,. La gradina botanica se poate ajunge si cu un Subaru.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 15. decembrie 2015, 06:02

Dar, asa cum am socotit, pentru 1 zi ai nevoie de 100 rame !!!

Asa ai socotit tu insa nu neaparat trebuie sa fie asa. :)
Da, intr-o zi foarte buna poate o sa ai nevoie de atatea rame la stationar dar nu-i deloc o regula.
Daca dai la somn poti incerca sa ridici momeala de pe substrat si ai sa constati ca scade substantial consumul datorat "altor pesti"... la clonc nu se pune problema.
Pe de alta parte, inclusiv din cauza "altor pesti" nu consider rama ca fiind o momeala foarte buna la stationar... am sa prefer intotdeauna pestele viu sau chiar coropisnita (cu toate ca si asta din urma e destul de "sensibila").

Dar momeala, momeala de unde o luam ? !

Pai am avut impresia ca ti-am raspuns: din piata. :)
Mi-e greu sa cred ca intr-un oras mare cum este Cluj-ul, nu se vand rame negre la magazinele de pescuit si/sau in nici o piata.
Daca nu, pot sa-ti spun ca obisnuiam sa strang rame la bunici, noaptea, printre straturile de legume din gradina din spatele casei, udand bine inainte de asfintit.... mai concret, cred ca strangeam peste 1-2Kg de rame intr-o ora sau doua... asta inseamna sute.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 15. decembrie 2015, 07:37

In Germania costa 10 rame de ploaie 2,50 euro. Ptr o montura de clonc sau stationar ajung 5-6 buc. Ptr a mai economisi din ele, unii le combina cu citeva felii subtiri de calamar. Devine un buchet frumusel.
Ramele de ploaie sunt mai groase si sunt in "mediul" lor, se misca bine.
Unele rame din piata sunt tari si gumoase, tin bine la ciuguleli, dar nu se misca deloc in carlig, nu sunt atractive.
Cunosc pe cineva care isi uda serara iarba sub nuc, o bucata de cca 50 mp. De acolo aduna sute de rame. La o adunare are 60-70 de rame, dupa o pauza de 30 min iarasi aduna, si tot asa pina isi face plinul.
Cand insa nu ajunge sa adune, ia din piata din TM :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com