Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. martie 2013, 16:34

Momeli de sezon

Salutare,

putem vorbi de momeli bune pentru somn in functie de anotimp ?
De exemplu
-momeli de primavara,
-momeli de vara
-momeli de toamna

poate cineva sa faca o clasificare, care ar fi cele mai bune si cind ?

Fir intins !

2

joi, 15. mai 2014, 21:39

Nu se baga nimeni din cei mai cu vechime?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 15. mai 2014, 21:45

-momeli de primavara,
-momeli de vara
-momeli de toamna

- peste viu
- peste viu
- peste viu
:zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 15. mai 2014, 23:47


-momeli de primavara,
-momeli de vara
-momeli de toamna


In toate anotimpurile eu sunt de parere ca cea mai prinzatoare momeala e pestele viu.Mai nou pe locul doi pentru mine sunt gumele, voblere si alte artificiale :zambet: .Imediat dupa vine buchetul de rame, pestele mort si calamarul.In momelile astea am eu incredere.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 16. mai 2014, 06:47

Pentru mine impartirea as face-o putin diferit:
1 stationar
2 clonc
3 artificiale

Pentru stationar:
- in anumite conditii (cote ridicate si turbiditate crescuta a apei) peste viu (asa cum este acum Dunarea) metoda "la copac" sau "baliza"
- buchet de rame, tipar, puiet de rac => primavara
- buchet rame, coropisnita, lipitoare, scoica etc => vara
- bucghet rame, scoica, broasca => toamna
- peste mic viu sau tipar => iarna

Pentru clonc:
- buchet rame, buchet coropisnite, scoici, buchet lipitori, ficat, mate peste etc etc etc => vara
- broasca, calamar, creveti, scoici, file peste, peste viu dar mic => toamna

Pentru mine folosirea pestelui viu ca si momeala este numai si numai ocazional. Sunt altii care au rezultate la asa ceva dar eu sunt putin mai sceptic in folosirea lui raportat la orice anotimp, conditii etc. Drept este ca cel putin 90% dintre iesirile la somn le fac la clonc

Pentru artificiale: sunt altii care au prins la asa ceva. Eu nu am reusit performanta asta, dar drept este ca nici nu am insistat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 16. mai 2014, 08:09

Din punctul meu de vedere, asa cum am prezentat mai sus, e simplu: la pescuitul stationar daca se poate exclusiv cu peste viu!
Indiferent ca e iarna, primavara, vara, toamna, zi sau noapte, pestii prinsi la stationar pe Po, Rin sau Ebro, majoritatea, sunt prinsi la peste viu. Cind spun majoritatea, spun circa 90%. In zonele unde nu e admis pestele viu, se mai da la pellete, dar asta nu e mancarea lor naturala, si trebuie obisnuiti cu sute de kile, atata in pelete cit si in euro.
Somnul are nevoie de mancare. Multa mica, sau mai putina dar mare.

Acuma, haideti sa vedem diferite situatii, la care va rog sa-mi raspundeti:
Daca somnul da de un loc plin de raci, care sunt usor de inhalat, ii ia?
Daca somnul are 100 kg si da de 1 guvide cit palma, usor de inhalat, il ia?
Daca somnul are 5 kg si da de un peste bolnav de 1 kg, usor de prins, il ia?

Eh, si acuma sa va dau si citeva exemple, din fapte reale:
- Un pescar pescuieste in 2 locuri diferite cu peste viu, pe Rin. Cu tupeu, fiind interzis pescuitul cu peste viu. Pe ambele locuri prinde noapte de noapte, intr-o saptamana circa 12 somni, 4 dintre ei peste 2 m, cel mai mare 2,20-si-ceva, cel mai mic pe la 1,4 m. Coechipierul lui, deja dupa prima noapte, muta o lanseta linga una de al colegului sau, si cealalta pe celalalt loc. Coechipierul, mai fricos si mai cu respect fata de lege, pescuieste cu calamar si rame. Deci pe 2 locuri diferite, cite 2 monturi: una peste viu, cealalta rame sau calamari. Dupa 1 saptamana de pescuit are doar 2 somnici pe la 1,2 m. Monturile la 2-3 m fata de cele ale colegului cu ppeste viu! Fara a face insa diferenta de anghila, caras, crap, biban, lin… in functie de sezon, ci a folosit pastrav din crescatorie, usor de procurat.
- Acum o saptamana Thomas si Mario au fost peste weekend la un lac unde este dorita scoaterea tuturor somnilor, si au primit aprobare de a pescui cu peste viu. Au pus carasi de 40 cm lungime (bucati serioase, nu gluma!) si au prins 2 somni pe la 1,1 m. Unul din ei era plin de raci, celalalt plin de boiliesuri de la crapari. Ambii somni s-au napustit insa la pestii usor de prins. De prins, ca de inghitit, nu prea aveau cum sa-I inghita.
Si exemple din astea sunt précis f multe, care toate confirma ca un peste viu face o mai mare atractie ptr un somn in cautare de hrana si il simte si de la distante mai mari decit un smoc de rame sau o bucata de calamar.

Parerea mea, daca aveti numai tipari, dati cu tipari. Daca aveti caras, dati cu caras, sau cu crap, sau orice alta specie de peste, dati cu ele, nu va innebuniti sa cautati ptr primavera o anumita specie de peste, iar ptr vara alta, si toamna alta… Daca aveti de unde allege intre specii, atunci alegeti specia cea mai fusiforma si mai agitata, daca se poate exemplare de la 30 cm in sus.
Si daca nu aveti posibilitatea de a pescui cu peste viu, abia atunci rame sau alte momeli.

La pescuitul la clonc se schimba situatia, acolo pestii nu sunt starniti de foame, ci de curiozitate. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 16. mai 2014, 11:47

Apropo de momeli de sezon. A pescuit cineva cu efemeride la somn? Pe aici se laudau multi cu capturi impresionante de somn in perioada de imperechere a efemeridelor. Eu nu am prins decat moace si mrene mari :pescuit:
Born to fish, forced to work...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 16. mai 2014, 12:10

Pai si mie tot cu peste viu imi place...Desi recunosc ca buchetul de rame merge foarte bine in orice sezon! Insa e mai greu la "pensionari" din astia ca mine...Sa mergi sa le cauti ,sau sa cumperi 2 rame cu 5 lei :rizi: ,etc. Asa merg la Mures ,am o nuia de 2,5m care-mi asigura pestele viu si gata! Practic si comod.Nu foarte uman ,dar asta e.E drept ca anul trecut nu am dat deloc la stationar ,insa anul acesta sunt hotarat sa fac cateva iesiri. Cu peste viu normal! Pentru Mures preferintele sunt mreana,scobarul,morunasul,avatul,obletele. De cele mai multe ori pescuiam cu oblete ca imi era parca mai mare mila pentru restul speciilor...

Ps: si cand dau cu peste viu ...am senzatia ca dau dupa rapitori nu dupa ciprinide :rizi:

9

vineri, 16. mai 2014, 16:23

pentru ca somnul il pescuiesc aproape exclusiv la clonc (cu slabe tentative si rezultate, uneori la spinning), momeala perfecta pt mine este rama neagra de stuf.
din pacate este destul de scumpa achizitia de la magazine si foarte greu de pastrat pe termen mai lung.
am incercat si cu peste viu, mai precis tipar, cumparat de la magazin ca pe Olt inca nu am auzit sa prinda cineva asa ceva si nu am avut nici o trasatura - urcau pana la momeala si cand vedeau cum zbenguie dracusorul ala de tipar, fugeau somniii de mama, mama :))

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 17. mai 2014, 08:42

pentru ca somnul il pescuiesc aproape exclusiv la clonc (cu slabe tentative si rezultate, uneori la spinning), momeala perfecta pt mine este rama neagra de stuf.
din pacate este destul de scumpa achizitia de la magazine si foarte greu de pastrat pe termen mai lung.
am incercat si cu peste viu, mai precis tipar, cumparat de la magazin ca pe Olt inca nu am auzit sa prinda cineva asa ceva si nu am avut nici o trasatura - urcau pana la momeala si cand vedeau cum zbenguie dracusorul ala de tipar, fugeau somniii de mama, mama :))
Pe Olt,cred ca mincarea de baza a somnului este obletele pe care il are din abundenta,cel putin pe barajele Dragasani si Zavideni.Eu am prins cel mai bine la oblete,la stationar. :ochi: -

Răspunsuri: 121

Membru din: 15. septembrie 2012

Locație: Pensiunea Paradise Delta House.

Profesia: Administrator pensiune.

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 17. mai 2014, 09:10

Eu zic ca depinde mult si de apa pe care pescuiesti.
Am observat pe acest forum ca lumea incearca sa generalizeze uneori,adevarul este ca unii pescuiesc pe fluvii si riuri regulalizate(beton si piatra) cu foarte multi somni si hrana destul de putina si slab variata.
Cred ca la noi pe brate numarul somnilor mari sa redus dar hrana a cam ramas aceeasi ,concurenta la hrana redusa.
De exemplu anul trecut am incercat la carasel(nu de cei de 40cm,de astia nu se apropie nimic) carasel pina in 20 cm.,am avut tot felul de tentative soldate intotdeauna cu esec,in schimb am avut rezultate bune la tipar, buchet de rime si scoica.
In fine ,la noi pe frontiera a inceput sezonul,apa destul de mare ,si nu prea tulbure,peste aflat inca pe canale la reproducere,totusi am prins citiva somotei mai rasariti.
La clonc am incercat vre-o ora dar nimit,ramine ca saptamina viitoare sa mai incerc pe Chilia.

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 17. mai 2014, 19:40

Din ce inteleg...pestele viu e momeala suprema. Dar oare chiar sa nu conteze deloc zona, raul, marimea apei, cat de tulbure e, anotimpul, etc etc? Nu am experienta destula sa imi pot forma o opinie, dar nu pot sa imi imaginez sa merg cu 4 bete pe apa si sa le dau toate 4 la peste, inteleg sa dau 3 ca e cea mai buna varianta ...dar macar una la altceva pentru diversitate. Voi chiar ati da 4 din 4 la peste viu?
Ca idee, cei mai mari somni de care stiu eu (din surse cat de cat de incredere, nu vorbe la colturi de bloc) prinsi prin zona noastra sunt la buchet de rama sau scoica, abia apoi peste viu, si la bucata de peste stiu de mai multi decat la peste viu. Mai mult ca sigur nu pescuieste lumea cu el la pluta, agatat in copac etc etc...dar totusi.
In comcluzie daca merg cu 4 bete 3 le dau la peste si 1 la alternativa. Daca merg cu 3 dau 2 la peste si 1 la atlceva... Cel putin asa voi incerca la inceputul sezonului.

Bafta!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 18. mai 2014, 00:44

Din ce inteleg...pestele viu e momeala suprema. Dar oare chiar sa nu conteze deloc zona, raul, marimea apei, cat de tulbure e, anotimpul, etc etc? Nu am experienta destula sa imi pot forma o opinie, dar nu pot sa imi imaginez sa merg cu 4 bete pe apa si sa le dau toate 4 la peste, inteleg sa dau 3 ca e cea mai buna varianta ...dar macar una la altceva pentru diversitate. Voi chiar ati da 4 din 4 la peste viu?
Ca idee, cei mai mari somni de care stiu eu (din surse cat de cat de incredere, nu vorbe la colturi de bloc) prinsi prin zona noastra sunt la buchet de rama sau scoica, abia apoi peste viu, si la bucata de peste stiu de mai multi decat la peste viu. Mai mult ca sigur nu pescuieste lumea cu el la pluta, agatat in copac etc etc...dar totusi.
In comcluzie daca merg cu 4 bete 3 le dau la peste si 1 la alternativa. Daca merg cu 3 dau 2 la peste si 1 la atlceva... Cel putin asa voi incerca la inceputul sezonului.

Bafta!


La intalnirea de la TM am discutat cu 2 pescari, tineri, mentionez - care nu se cunosteau. Ambii pescari de Mures, ambii cu achizitii numeroase de +2m in ultimii 2 ani. La ce? Peste viu: cars de 40 cm, crap de 2 kg, samd... (nu scriu si nu pun pe forum poze ca sa profite de exclusivitate, sa ramana restul de pescari la buchete de rame, scoici si tipari)
Si da, daca as avea posibilitatea sa pescuiesc cu 10 lansete, toate 10 le-as monta cu peste viu.

PS: acuma vreo 18-20 de ani, dupa o partida de 2 zile de pescuit la Dunare cu rezultate 0 (zero), am cumparat ceva somn sa nu ne ducem cu "mana goala"acasa. Am fost in 3, parca am luat vreo 7 somni, asa intre 5- 8 kg. Toti, absolut toti somnii au avut peste viu in stomac: floarea dunarii si salai. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

puiut

Oblete

Răspunsuri: 19

Membru din: 30. iunie 2013

Locație: dragasani

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 18. mai 2014, 07:48

Mici ”smecherii”---- sunt cazuri in care somnul ”considera” ca pestele nu este neaparat nevoie sa fie viu.Prefera bucatica mai mult decit pe cel viu.
---bucatica( o jumate de oblete, babusca,caras,ciortan,etc,ori partea cu cap ori cu coada ) se cresteaza pt ca singele si mirosul lui sa se imprastie in jur.
---aparatorile branhiilor se vor indoi catre exterior si astfel la cel mai slab curent vor filfiii si vor misca bucatica,sau pestele intreg(pot sa fie putin si mai ”vechi”) ,deajuns incit sa-i stimuleze ”pofta”. :ochi:
Totusii coropisnita., cred ca este de departe cea mai buna momeala,cel putin pt somnii de pina in 10- kg.Nu stiu daca si pt ””monstri”. Inca nu am avut placerea sa dau ”nas in nas” cu ei.Sper sa se intimple in viitor :zambet:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 18. mai 2014, 08:15

Personal , cand dau la stationar, prefer sa caut eu somnul si atunci pescuiesc cu un singur bat tinut de obicei in mana.Este foarte spectaculos pescuitul...Avand un bat ...peste viu :ochi:

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 18. mai 2014, 20:26

Personal , cand dau la stationar, prefer sa caut eu somnul si atunci pescuiesc cu un singur bat tinut de obicei in mana.Este foarte spectaculos pescuitul...Avand un bat ...peste viu :ochi:

Probabil e cea mai buna varianta, sa il cauti intens. Oricum nu sunt eu la niceul ala sa il localizez rpd si n-am nici timp, dar poate te vad pe apa vreodata si incerc sa fur meserie :P .

@ Zoran: Am luat aminte! O sa incerc cat mai mult la peste, dar totusi un bat o il dau la altceva, asa pentru teste. Asta macar pana ma conving pe pielea mea ca ai dreptate; cea ce chiar cred cu tarie ca ai...dar vorba aia pana nu dai tu cu capul nu crezi.

Bafta!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 19. mai 2014, 08:36

dar poate te vad pe apa vreodata



Poate. M-as bucura.Insa ...noaptea e mai greu cu vazutul :) Si mai ales ca noi ,la Aiud , pescuim (ma rog eu nu prea mai merg...) prin tufe si facem km noaptea dupa somni ...Un pescuit dificil ,dar plin de senzatie! Sa ai lanseta in mana cand te "intinde" un somn , sa-ti stapanesti nervii si sa astepti ca trasatura sa fie completa si apoi in contra sa se indoaie doar batul,din mijloc, varful lui ramanand pe loc ...e adrenalina pura!!! :bravo:
Insa am inceput si eu sa ma lenevesc si nu prea mai practic ...Desi anul asta am zis ca incep din nou! :noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 22. mai 2014, 10:59

Eu zic ca depinde mult si de apa pe care pescuiesti.
Am observat pe acest forum ca lumea incearca sa generalizeze uneori,adevarul este ca unii pescuiesc pe fluvii si riuri regulalizate(beton si piatra) cu foarte multi somni si hrana destul de putina si slab variata.
Cred ca la noi pe brate numarul somnilor mari sa redus dar hrana a cam ramas aceeasi ,concurenta la hrana redusa.
De exemplu anul trecut am incercat la carasel(nu de cei de 40cm,de astia nu se apropie nimic) carasel pina in 20 cm.,am avut tot felul de tentative soldate intotdeauna cu esec,in schimb am avut rezultate bune la tipar, buchet de rime si scoica.
In fine ,la noi pe frontiera a inceput sezonul,apa destul de mare ,si nu prea tulbure,peste aflat inca pe canale la reproducere,totusi am prins citiva somotei mai rasariti.
La clonc am incercat vre-o ora dar nimit,ramine ca saptamina viitoare sa mai incerc pe Chilia.


Dorin, nici macar eu nu o puteam spune mai la obiect. :noroc:
Inca nu-i "coapta" pentru clonc pe Chilia. Daca vrei somn, cauta-l la stationar (acum ori "niciodata").

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 27. mai 2014, 01:03

Chiar nu pot sa inteleg.
Amu vreo 30 de ani pe cand lucram pe la tulcea la clonc prindeam aproape in exclusivitate cu tipar de care faceam rost relativ destul de greu. La stationar cele mai multe capturi le-am avut la lipitori de pamant pe care le gaseam cam una la 10 rame verzi de stuf "mai sus pomenite", loc doi fiind vestitele rame.
De ce acuma aproape ca nu am avut muscaturi la "vestitul tipar" fara de care nu coboram cu barca de la Tulcea la Crisan.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 27. mai 2014, 06:57

Tiparul "functioneaza" in DD cel mai bine primavara inainte de prohibitie.