Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 19. ianuarie 2016, 12:28

Salut,

Eu imi procur ramele de ploaie din fata blocului. daca nu e pamantul bocna de uscat, in orice "spatiu verde" unde e pamantul putin mai afanat, dupa 10-11 seara, cu o frontala si o galetusa poti aduna de te saturi de adunat :D. am gasit iesite inclusiv in crapatura dintre asfalt si peretele blocului. Tot secretul e sa mergi seara cat mai tarziu sa "fie iesite bine" altfel se trag f repede in pamant la primul zgomot.
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 19. ianuarie 2016, 14:29

Salut,

Eu imi procur ramele de ploaie din fata blocului.

Asta este solutia : culegi/cumperi rame cand poti si le depozitezi.
În acest fel ai momeala la dispoziție și nu mai ești condiționat la o ieșire la pescuit și de această problema ( esențială, de altfel).

Cu alte momeli pare mai simplu:
- daca vrei caracatiță, o iei de la supermarket când faci cumpărăturile. La fel dacă vrei pește congelat. Ficat de pui, tot așa. Se pot păstra în congelator/frigider fără probleme în familie.
- pește viu ( caras) se mai găsește pe la magazinele de specializate și se poate cumpăra cu o zi înainte. Dacă moare, pescuiești cu pește mort.
- Mai este o variantă : încerci să prinzi pești-momeală la fața locului. (o bologneză și o cutie cu viermișori nu strică niciodată)

M-am liniștit !
Merci de discuție.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 20. ianuarie 2016, 13:38

eu nu sunt f mare fan rame de ploaie, pe o zi calda daca nu ai unde sa le tii la racoare se imput foarte repede. dupa parerea mea sunt cele mai sensibile rame. de obicei iau cat am nevoie pt o partida. pt a le pastra smulgeti iarba cu tot cu pamant si umpleti galeata de iarba. cu foarte putin pamant numa cat sa le acopere. si la racoare si intuneric :prieteni:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 22. ianuarie 2016, 17:05

Pellets halibut

Salutare,pe Ebro se pescuieste mult cu pelets hallibut si se prinde bine daca cunosti locurile bune ...singurul inconvenimient este nadirea care trebuie facuta cu sacii si nu exagerez ,un somn de 1,5 m poate manca 10 kg de pelets la o masa.Am vazut nemti care pescuiau la grund si aruncau cate trei galeti de 15 kg de pelets la fiecare bat :soc: .Noi pescuiam la peste viu la 150-200 m in aval de ei si prindeam mai mari ca ei(mai putini dar m ai mari).Parerea mea din putina experienta pe care o am e ca PESTELE VIU E SFANT in orice perioada a anului(cel putin pe Ebro),bate de departe calamarul peletele,rama,ficatul...etc.
Toate cele bune! :spania:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 22. ianuarie 2016, 20:53

Cris , ai mesaj privat referitor la mulinetele bannax

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 00:06

Am pescuit anul trecut, in mai, la Caspe si Chipriana cu rosioara vie si n-am avut nici macar o trasatura. 3 zile si 3 nopti. Erau niste pescari cu peleti la crap si au prins somn, ba au avut si rupturi.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 23. ianuarie 2016, 13:20

Somn la pelets

Da nu spun ca nu ...dar cat au nadit? Eu am pescuit cu cioltan dupa ce am nadit cu 50 kg de pelets halibut si am prins bine.E parerea mea ca la peste viu merge cel mai bine dar dupa cum am spus la pelets se prinde ( pe Ebro cel putin) insa trebuie sa nadesti mult. :spania:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

68

joi, 10. martie 2016, 12:18

Daca tot am citit in intregime acest topic vreau sa scriu si eu doua vorbe despre momeli (pt pescuit stationar):


La buchet de rame nu pescuiesc pentru ca este foarte mult somotel pe Dunare (zona TL) si nu ai cum sa scapi de el.
Eu am pescuit sezonul trecut la coropisnita si tipar. Au fost zile cand am prins doar la coropisnita si zile cand am avut o singura trasatura toata ziua si aia a fost la tipar.
Cei mai multi somni i-am prins la coro iar cei mai mari la tipar.
Am sa continui si in 2016 cu aceste doua momeli la care vreau sa adaug si matele de pui pentru perioadele cand sunt apele umflate si tulburi.

O zi buna tuturor ! :ciao: