Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 28. martie 2013, 07:09

Izolare plumb pentru montură clonc

După vopsire, plastificare pentru mai multă atractivitate eu acopăr plumbii de 150-200 grame cu calamari de 15 cm.

E de bine ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. martie 2013, 07:31

Hahaha... ce faini is astiaaa! :rizi: :rizi:
I-ai facut sau i-ai cumparat?
Cre` ca-i de bine cu toate ca mi-e cam dificil sa cred ca un somn ar sti prea exact cum arata un calamar... da` asa pt. "placerea contactului". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 28. martie 2013, 07:39

:apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. martie 2013, 07:40

I-ai facut sau i-ai ?

Cumpărați........ :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 28. martie 2013, 07:46

Arată fain dar, din ce am reţinut în alte subiecte, franjurii ăia distrag atenţia somnului. Nu ar fi mai bine fără franjuri?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 28. martie 2013, 07:50

Arată fain dar, din ce am reţinut în alte subiecte, franjurii ăia distrag atenţia somnului. Nu ar fi mai bine fără franjuri?

Depinde la ce distanță de plumb plasezi momeala. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 28. martie 2013, 07:55

Eu mai aproape de 30 cm nu pun, trebuie mai mult?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

LARRY

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »LARRY«

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 28. martie 2013, 09:21

Eu mai aproape de 30 cm nu pun, trebuie mai mult?

Nu,mai puțin...... primul cârlig la distanță de 10 cm de plumb, dar să fie bine izolat.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 28. martie 2013, 15:46

Iti recomand sa montezi calamarul (caracatita) astfel incat tentaculele sa acopere o parte din tija carligului. Distanta dintre carlig si plumb, recomand, sa fie de cca 40cm. Intre plumb si calamar (caracatita) pune o zornaitoare (pe la jumatatea distantei) si montura devine beton. De aemenea, daca acel calamar (caracatita) este prea mare (nu voi da o dimensiune optima) tentaculele vor "plana" departe de momeala, devenind chiar ea un punct de atractie (atac).
In situatia in care imbraci plumbul cu acel calamar (caracatita) si il aduci atat de aproape cat tentaculele sa mescheze tija carligului (sau ancorei) vie observa toate trasaturile insa poti avea surpriza sa guste somnul din momeli, sa simta greutatea plumbului si sa scuipe momeala. Daca pui siliconul pe plumb si la o distanta de cca 40cm de momeala, atunci somnii vor fi atrasi ori de silicon, ori de momeala (cel mai adesea de silicon). Vin, dau cu botul in silicon, vezi "trasatura" si... canci.
Plumbul il poti vopsi, daca tii cu tot dinadinsul, cu orice vopsea indiferent de culoare. Chestia cu vopsitul plumbului, parerea mea, este ca-i un moft comercial. De asemenea mascarea plumbului tot iz comercial are.
Scopul calamarului (caracatitei) este sa produca vibratii printentacule si sa ghideze somnul fix la momeala. Zornaitoarea are rolul de a aduce somnul catre montura si apoi, il "ghideaza" calamarul (caracatita).
In topicul de vanzari unde am postat montura pentru clonc, poza este suficient de explicita pentru a-si confectiona oricine doreste monturi corecte.
P.S. Pentru a nu se induce ideea ca-mi promovez anuntul, va spun pe aici ca nu mai am momentan nici caracatite si nici zornaitori. Stocul se va reintregi penste aproximativ 2 saptamani (zornaitori) si vreo 5-6 saptamani pentru caracatite (dureaza mult pana mi se toarna o noua serie).

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 9. mai 2014, 11:33

Vreau sa imi iau un lot de 100 bucati de squid skirts, care le-am gasit eftin pe ebay. Nu sunt insa hotarat la ce lungime. avand in vedere ca sunt asa multe, ar trebui sa aleg ceva "mediu" sa le pot folosi la mai multe gramaje de plumb.

Ce dimensiune mi-ati sugera ? au de la 4.5 cm la 24 cm

:nunteleg:
Born to fish, forced to work...

11

vineri, 9. mai 2014, 15:35

Parerea mea este sa cauti la vreo 13-15 cm si daca ai tentaculele prea mari, atunci mai poti scurta din ei . Corpul , la 13-15 cm iti acopera cam orice plumb care se foloseste pe la noi.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 9. mai 2014, 18:24

Vreau sa imi iau un lot de 100 bucati de squid skirts, care le-am gasit eftin pe ebay. Nu sunt insa hotarat la ce lungime. avand in vedere ca sunt asa multe, ar trebui sa aleg ceva "mediu" sa le pot folosi la mai multe gramaje de plumb.

Ce dimensiune mi-ati sugera ? au de la 4.5 cm la 24 cm

:nunteleg:


Parerea mea este sa nu-ti cumperi caracatite care sa-ti mascheze plumbul deoarece vei avea atacuri false (atacuri la caracatita si nu la momeala). Rolul caracatitei este, ca alaturi de zornaitoare, sa fie o atractie in plus la momeala, deci tentaculele caracatitei trebuie sa "spele" momeala. Eu asa folosesc si asa recomand tuturor.
Cele de 4,5cm sunt exagerat de mici. Din . meu de vedere dimensiunea lor optima este cuprinsa intre 7 si 12cm, alegerea corecta fiind facuta in functie de tipul si marimea monturii folosite. La stilul meu introduc un plumb bullet in capul caracatitei si o las sa stea "rezemata" de ochetul carligului sau ancorei fara a depasi curbura (carligului sau ancorei). Asta este "reteta" mea si nu o impun la nimeni. :pescuit:
Pana la urma reusita unui pescuit tine si de imaginatia pescarului :ochi:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 9. mai 2014, 21:53

Stiu ca e mica 4.5 eugene dar am zis de la cat la cat au.
Parerea mea este sa nu-ti cumperi caracatite care sa-ti mascheze plumbul deoarece vei avea atacuri false (atacuri la caracatita si nu la momeala). Rolul caracatitei este, ca alaturi de zornaitoare, sa fie o atractie in plus la momeala,
Si plumbul il lasi "gol" ? sau il maschezi in alt mod?
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 9. mai 2014, 22:13

Cu tot respectul pentru parerile colegilor exprimate anterior, cred totusi ca asta cu "incapsularea" plumbului este, pana la proba contrarie dovedita clar, o preferinta a pescarului care se plaseaza in locul pestelui... din nou... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 9. mai 2014, 23:04

Eu, neavand experienta cu mustaciosu, mai ales la clonc, si nici de la cine sa invat, (cred ca am vazut de 2 ori in viata mea de pescar persoane dand la clonc in Arad)nu prea ma pot pune in locul lui . asa ca n-am ce face decat sa culeg de aici de la cei mai experimentati dintre voi.
Prima mea reactie cand am vazut caracatitele alea pe plumb a fost sa caut un carlig prin preajma. dar vad ca multi le folosesc si parerile sunt impartite. Ca sa ma pot convinge singur trebuie sa le incerc.
ideea de a masca plumbul mi se pare una plauzibila avand in vedere ca mustacila e plin de senzori ca masinile astea noi.
dar si mie caracatita mi se pare ca o momeala in plus, fara carlig. daca as fi orb si m-as baza pe campuri magnetice si vibratii as zice ca ce cauta ramele alea prinse de bucata aia de plumb? dar nu sunt nici mustacios nici orb :zambet: asa ca trebuie sa testez
multzam de raspunsuri :noroc:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 9. mai 2014, 23:10

Paiiiii... daca ma intrebi pe mine, tentaculele alea fâlfâie exact ca orice planta de prin apa cu care precis somnu` nu-i la prima intalnire asa ca nu vad sincer de ce ar fi vreo atractie.
Ideea ca somnu` da cu mustata de guma si are o senzatie placuta de "moliciune" mi se pare... pur umana. :)
Mai degraba as fi dispus sa cred in ceva potentiale electrice la contactul cu metalu` da` si aia mi se pare greu de crezut in apa... una peste alta is cam "agnostic" deocamdata... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 10. mai 2014, 06:09

Paiiiii... daca ma intrebi pe mine, tentaculele alea fâlfâie exact ca orice planta de prin apa cu care precis somnu` nu-i la prima intalnire asa ca nu vad sincer de ce ar fi vreo atractie...

Tind sa cred ca asa este, deoarece personal nu am avut nici un atac la caracatite. Dar, daca cumva eram cu momeala la 1 m distanta, am mai avut ca urcau la ea, dupa care coborau iarasi 1 m mai jos, la momeala.
...Mai degraba as fi dispus sa cred in ceva potentiale electrice la contactul cu metalu`...

Cu ani in urma am dat la clonc pe Dunare fara calamari de silicoane, sau stiu eu ce alte dracovenii. De fapt am avut doar 2 caracatite din alea, de 10 cm parca, cu care nu puteam camufla un plumb de 150 gr. Erau prea subtiri. Asa ca am tras pe forfach plumb de 25 gr biluta, atatea cite erau necesare. Bilele de plumb fiind micute, nu am avut forfach subtire corespunzator, asa ca am largit gaura pe plumbi cu un burghiu de 1 mm (din trusa de crap). Asa am tras plumbii pe mono de 1mm. Primul contact cu o imensitate de ecou ce nu a urcat mai mult de 1 m de fund s-a soldat cu retezarea forfahului dupa vreo 10 sec de drill, dar asta e alta poveste...

Am schimbat urgent pe multifilament, si la graba am agatat plumbi de crap de carabina principala: 80 - 100 - 140 gr. Eh, si a doua si a treia zi, toti somnii, absolut toti somnii au urcat la momeala, dupa care la plumb, iar dupa inca 1-2 sec fugeau ca si electrocutati! :nunteleg: De atunci mi-a fost clar ca nu voi mai da niciodata cu plumbi nemascati, macar ceva vopsea sa fie pe ei.

Va voi prezenta montura ce o folosesc eu la clonc, cu citeva conluzii/ consideratii de ce si cum... in alt subiect. :noroc:

Aici: Plomb-teasere selfmade...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 10. mai 2014, 07:47

Am schimbat urgent pe multifilament, si la graba am agatat plumbi de crap de carabina principala: 80 - 100 - 140 gr. Eh, si a doua si a treia zi, toti somnii, absolut toti somnii au urcat la momeala, dupa care la plumb, iar dupa inca 1-2 sec fugeau ca si electrocutati! De atunci mi-a fost clar ca nu voi mai da niciodata cu plumbi nemascati, macar ceva vopsea sa fie pe ei.

Zorane, cre` ca am patit si impreuna si separat sa fuga somnii ca electrocutati de montura cu toate ca plumbii erau "izolati"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 10. mai 2014, 07:50

Se poate, nu neg, dar personal acea izolare, chiar si cu vopsea, ptr mine e mai de incredere... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

sâmbătă, 10. mai 2014, 13:23

Daca un Glanis in urcarea catre montura atinge prima data linia cu mustatile-c'est FINI!! Asta am pățit eu și cred ca si voi :gandesc: Si da, cand se-ntampla, pleaca de zici ca e "electrocutat" :nervos:
:noroc:

Subiecte asemănătoare