Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 25. martie 2013, 20:16

problema mulineta

sa traiti , daca ma puteti ajuta cu o problema intalnita de 2 ori pana acum la 2 mulinete diferite. in momentul cand actionez piedica la frana si dau de manivela in spate ia scapa , am sa pun o filmare cu prima mulineta cei drept m-ai ieftina dar acum aceiasi problema mi-a aparut si la longbow folosita doar cateva partide! uni zic ca ar fi de la frig , dar si la caldura imi fac la fel .. uitati filmarea 01032012229 - YouTube

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 25. martie 2013, 21:07

Ai un rulment cu bile care ar trebui sa se blocheze prin ridicarea pe un alt nivel al rotorului din plastic in momentul in care dai inapoi de manivela( nu stiu daca ai inteles exact ce am incercat eu sa-ti spun :nunteleg: ), a intrat vaselina sau ulei in acel rulment si atunci patineaza putin in gol. Rezolvarea este destul de simpla ptr. cineva cu putin talent de lacatus fin, trebuie desfacut rotorul cu rulmentul cu bile, sterse bine bilele si colivia rumentului si montat inapoi. Acel rulment nu trebuie uns cu nimic, altfel va scapa mereu antireversul.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 25. martie 2013, 22:36

Ai un rulment cu bile care ar trebui sa se blocheze prin ridicarea pe un alt nivel al rotorului din plastic in momentul in care dai inapoi de manivela( nu stiu daca ai inteles exact ce am incercat eu sa-ti spun :nunteleg: ), a intrat vaselina sau ulei in acel rulment si atunci patineaza putin in gol. Rezolvarea este destul de simpla ptr. cineva cu putin talent de lacatus fin, trebuie desfacut rotorul cu rulmentul cu bile, sterse bine bilele si colivia rumentului si montat inapoi. Acel rulment nu trebuie uns cu nimic, altfel va scapa mereu antireversul.

Dă-mi voie să te corectez, rulmentul de la antireversul instant este cu role, nu cu bile. Prima mulinetă, (cea din filmare) nu e cu instant antireverse (rulment antirevers cu role), are sistemul Multi Point Antireverse, cu clichet. În cazul acesta problema se găseşte în altă parte. :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 25. martie 2013, 23:06

Io am o intrebare colaterala... exista vreun rulment, cu bile sau cu role sau cu ce-o fi, care-si face treaba mai bine "pe uscat" presupunand ca avea vreun rost sa fie pus acolo? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

luni, 25. martie 2013, 23:39

sa traiti , daca ma puteti ajuta cu o problema intalnita de 2 ori pana acum la 2 mulinete diferite. in momentul cand actionez piedica la frana si dau de manivela in spate ia scapa , am sa pun o filmare cu prima mulineta cei drept m-ai ieftina dar acum aceiasi problema mi-a aparut si la longbow folosita doar cateva partide! uni zic ca ar fi de la frig , dar si la caldura imi fac la fel .. uitati filmarea 01032012229 - YouTube

Problema se rezolva in felul urmator :
Se scoate stiftul de pe ax cu un cleste sau prin lovire ( atentie sa nu se indoaie axul ) .Se scoate rotorul .
Se studiaza mecanismul de cuplare si decuplare al antirevers-ului. In pozitia in care cupleaza frana se pilesc discret cele doua zone in contact , intre tija care iese in afara mulinetei si piesa care balanseaza pe arc .Astfel se mareste cursa ( insuficienta pana acum ca sa franeze ) . Totodata se reconditioneaza si celalalt capat al acestei piese care face franarea efectiva pe dintii interiori de pe rotor. Mai mult ca sigur este tocit datorita "rateurilor".
Se remonteaza rotorul .
Cam asta este.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 26. martie 2013, 07:01

Mai poate fi o cauză, arcul care tensionează pârgia clichet este prea slab sau are depusă vaselină şi nu mai lucrează cum trebuie. În varianta pe care ţi-a spus-o Dan să fii foarte atent şi să pileşti doar după ce şti sigur care-i hiba, dacă pileşti mai mult decât trebuie sau unde nu trebuie s-a dus mulineta. Verifici cursa şi vârful pârghiei clichet (dacă este tocit acolo-i hiba) şi să verifici şi tija care decuplează pârghia clichet, poate nu-i dă voie să închidă bine.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 26. martie 2013, 09:55

Io am o intrebare colaterala... exista vreun rulment, cu bile sau cu role sau cu ce-o fi, care-si face treaba mai bine "pe uscat" presupunand ca avea vreun rost sa fie pus acolo? :)

:salut:
Buna intrebare si la locul ei. Rulmentii fie cu role sau cu bile necesita ungere ca sa faca treaba buna. Nu discutam aici de rulmenti de tuning (hibrizi, full ceramici), unde parerile si recomandarile in privinta ungerii lor sunt impartite. Rulmentii antirevers necesita ungere, insa atentie: se aplica doar un film foarte subtire de "vaselina". :ciao:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 26. martie 2013, 17:16

Habar n-am de ce am scris bile in loc de role! :nunteleg: :doaaamne: :doaaamne: , cred ca perioada de stat in casa din cauza vremii m-a afectat pe creier, :doarecapu: ca doar am desfacut zeci de mulinete si-am reparat. Incearca doar atat ce-am spus, sa desfaci partea cu rulmentul cu role si sa le cureti de vaselina sau ulei! Acel rulment are rolul de a opri instant returul, daca are vaselina sau ulei pe role acestea vor avea tendinta de a patina putin si nu blocheaza returul, ceea ce ti se intampla tie. :ochi:

9

marți, 26. martie 2013, 17:26

Daca ai folosit doar cateva partide si are deja simptomul respectiv ... trimite inapoi la magazin de unde ai luat... garantia e sfanta! ... :gandesc:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 26. martie 2013, 19:25

Problema se rezolva in felul urmator :
Se scoate stiftul de pe ax cu un cleste sau prin lovire ( atentie sa nu se indoaie axul ) .Se scoate rotorul .
Se studiaza mecanismul de cuplare si decuplare al antirevers-ului. In pozitia in care cupleaza frana se pilesc discret cele doua zone in contact , intre tija care iese in afara mulinetei si piesa care balanseaza pe arc .Astfel se mareste cursa ( insuficienta pana acum ca sa franeze ) . Totodata se reconditioneaza si celalalt capat al acestei piese care face franarea efectiva pe dintii interiori de pe rotor. Mai mult ca sigur este tocit datorita "rateurilor".
Se remonteaza rotorul .
Cam asta este.
OOOOOOOOOOO nu pot sa ma abtin..............stimabilul Dan Mitranescu campion crapist schimba specia de peste care l-a consacrat? :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

11

miercuri, 27. martie 2013, 01:40

Problema se rezolva in felul urmator :
Se scoate stiftul de pe ax cu un cleste sau prin lovire ( atentie sa nu se indoaie axul ) .Se scoate rotorul .
Se studiaza mecanismul de cuplare si decuplare al antirevers-ului. In pozitia in care cupleaza frana se pilesc discret cele doua zone in contact , intre tija care iese in afara mulinetei si piesa care balanseaza pe arc .Astfel se mareste cursa ( insuficienta pana acum ca sa franeze ) . Totodata se reconditioneaza si celalalt capat al acestei piese care face franarea efectiva pe dintii interiori de pe rotor. Mai mult ca sigur este tocit datorita "rateurilor".
Se remonteaza rotorul .
Cam asta este.
OOOOOOOOOOO nu pot sa ma abtin..............stimabilul Dan Mitranescu campion crapist schimba specia de peste care l-a consacrat? :noroc:

:zambet: Crapul in competitii , dar in rest numai rapitor . Imi pare rau ca de 2-3 ani nu am mai pus mana pe teava ( undita ,dar nu pot sa ii spun asa :zambet: ) sa fac un pescuit cu cocolos la caras . asa ca "nebunia" nu este numai mare , mai este si diversificata ! :zambet: :noroc:

12

miercuri, 27. martie 2013, 01:58

Io am o intrebare colaterala... exista vreun rulment, cu bile sau cu role sau cu ce-o fi, care-si face treaba mai bine "pe uscat" presupunand ca avea vreun rost sa fie pus acolo? :)

:salut:
Buna intrebare si la locul ei. Rulmentii fie cu role sau cu bile necesita ungere ca sa faca treaba buna. Nu discutam aici de rulmenti de tuning (hibrizi, full ceramici), unde parerile si recomandarile in privinta ungerii lor sunt impartite. Rulmentii antirevers necesita ungere, insa atentie: se aplica doar un film foarte subtire de "vaselina". :ciao:

"Rulmentul" antirevers nu este un rulment ci un sistem de blocare rapida a tamburului . Rulmentii au rolul de a diminua forta de frecare, nu de a o duce la maxim . Ca suna frumos " RULMENTI : 9+1 " asta este alta treaba :zambet: