Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

luni, 25. martie 2013, 13:54

rigid sau elastic pentru atacul somnului

In ce fel influenteaza rigiditatea unei lansete felul in care ataca somnul? O lanseta moale permite somnului sa ia momeala mai usor? Ma gandesc la situatia in care folosesc momeli moarte, pe care pestele are timp sa o "studieze" putin inainte sa o aspire, pentru ca la omeli vii trasatura este mai brutala (de obicei). Exclus pescuitul la spin, ci numai stationar
La fel putem discuta despre folosirea baitrunnerului sau nu. Il lasam sa ia bine momeala si apoi ii dam tzeapa? Sau riascam daca il contram din prima?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 25. martie 2013, 14:17

Salut Marian,
nu cred ca exista o regula...si depinde de situatie.

Daca pescuiesti la geamandura sau copac, deobicei se rupe firul de tinere al lansetei in tensiune si se inteapa de obisei singur. Contra este pt o intepatura de siguranta.

La clonc, am avut partide cind trageau finutz doar de varful ramelor, si cind dadeam contra, era in gol.
Daca asteptam prea mult, goleau ramele de pe carlig si ancora dupa care scuipau carligele afara.

La o lanseta prea rigida se rup mai usor ramele din carlig.

O alta situatie la clonc, cu lanseta cu varf mai moale, unde a inhalat pestele viu de 25 cm. S-a indoit varful lansetei moi atata de rapid, o singura data, ca nu am avut timp de contra. :doarecapu: si tot a reusit sa mi-l fure.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 25. martie 2013, 17:33

...Pe vremea candaproape in fiecare seara prindeam somn :soc: la stationar am observat o ..."chestie" : dadeam la somn noaptea cu un singur bat tinut exclusiv in mana. Plumbaj infiorator de mic 4-6 g si asta pe Mures. La inceput am ratat multi somni! Si nu doar eu! Ce se intampla: venea somnul si incepea sa traga de bat ...Noi ,cica ca sa o ia ca lumea :rizi: ,lasam mana cu batul dupa somn ,adica duceam batul in josul apei odata cu trasatura( cam 95% din somni trag in ...aval).Cand ajungeam la capatul arcului de cerc descris de mana intepam! 75% erau rateuri! :soc: Apoi ,am inceput sa analizam problema si un prieten a zis "Ba da cand pui batul in suport metalic somnul se inteapa singur!" :bravo: atunci am schimbat strategia: tragea individul mustacios ,noi nimic!In sensul ca tineam batul tapan in mana si se indoia doar batul fara sa miscam mana vreun cm!In orice caz trebuie nervi tari la chestia asta...Cand ajungeam (normal, in functie de marimea somnului...) sa ne ridice somnul de pe scaunel :bucuros2: dadeam contra! Atata era de tensionat deja batul incat varful lui nu se mai misca la contra ci se indoia doar din mijloc! :rizi: Insa somnul era ACOLO!

Mai departe va las pe voi sa va mai dati cu parerea ce si cum... :ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 25. martie 2013, 17:46

Pentru pescuitul de la mal, eu sunt adeptul lansetelor rigide. Motivele sunt multe: autointepatura (eu nu-mi pazesc lansetele), pot "guverna" mai bine somnul in drill, pot salta pestele peste praguri ori structuri mai usor (ma refer la efect, nu le efortul depus de mine) etc Actiunea acestei lansete ar trebui sa fie semiparabolica, in niciun caz rapida.
Pentru clonc, imi plac lansetele cu varful din fibra plin, elastice, dar nu atat de mult precum NeverCrak, care-mi semnalizeaza si trasaturile fine la buchet de rame ori scoica (momelile mele preferate) avand o actiune parabolica.
Indiferent ce model de lanseta vei alege, sa te orientezi catre acelea care au maner deasupra mulinetei 30-40cm si sa ai priza buna la el.

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 15. aprilie 2015, 12:07

Wft never crack big fish 2.70 este o lanseta moale sau rigida?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 15. aprilie 2015, 12:26

Wft never crack big fish 2.70 este o lanseta moale sau rigida?

WFT NC BF este o lanseta cu un varf ceva mai flexibil decat al altor lansete pt. somn insa cu o putere foarte mare in general.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 15. aprilie 2015, 12:43

Este adevarat ca lansetele mai elastice pe varf protejeaza mulineta de socuri in timpul drilului?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 15. aprilie 2015, 13:29

Este adevarat ca lansetele mai elastice pe varf protejeaza mulineta de socuri in timpul drilului?

Este clar ca un element elastic protejeaza la socuri atat mulineta cat si tot ansamblul incepand de la ea pana la gura pestelui. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."