Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 23. martie 2013, 10:34

@pasek

Balaboance colegu ,balaboance ...Inca din halea mari :rizi: :rizi: :rizi:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 23. martie 2013, 13:20

ma alatur intru totul l-a cele spuse de Kzoli, antiviperinul se pastreaza in mod corect la temperaturi intre 0-5 °C si este foarte recomandabil de a fi
administrat de un cadru medical. O trusa medicala este in orice caz indispensabila, rana trebuie dezinfectata pansata si dupa posibilitati , tinut in jos, (in cazul piciorului de ex)
astfel incit sa se impiedice o raspinder rapida a veninului in corp, victima va trebui culcata si trebuie sa stea cit mai linistita.
Localnicii de la Dunare afirma ca linga apa pericolul se reduce la minim , pentru ca viperele nu s-ar intelege de loc cu serpii de apa...
Si eu am campat pe malul apei , daca esti putin precaut, nu l-asi cortul deschis, masina deschisa, samd. nu sint probleme

Fir intins !
:ciao:

23

sâmbătă, 23. martie 2013, 15:17

mihnea, mai dale draqu de balaboance, mai bine niste balaoance din ale bipede :ochi:

revenind la subiect, am o frica de serpi.........mai ales cand stiu ca sunt in zona si nu ii vad.
in general cu serpii de apa mai mai impac cu toate ca am o repulsie totala fata de acest regn, dar daca e vorba de serpi veninosi si mai ales de vipere............omor sarpele daca m ocazia si nu am fugit la prima reactie.
in tinerete am umblat destul de mult pe munti si m-am mai intalnit cu serpi si cu vipere, in general au fugit serpii (am o amintire de prin liceau cand neavand cu ce sa arunc intr-un sarpe care sasaia la mine, am aruncat cu colegul din stanga mea :bucuros2: :rizi: - deh, era mai scund si mai firav decat mine si.....a fost la indemana :zambet: ), dar am avut si o intalnire care m-a marcat, cu o vipera extrem de agresiva care isi facuse cuib langa o linie ferata !!!
drumul meu catre locul de pescuit trecea pe langa o linie ferata pe malul Oltului si la un capat de podet de beton, gagica statea la soare si a fost deranjata de prezenta noastra.
desii am aruncat cu pietre si am batut cu unditele in tufisuri, nu a fugit deloc, ba din contra, pur si simplu a atacat, iar eu cu cumnatul meu am rupto la fuga (si nu eram copii) - muuulta vreme am ocolit zona desii era o zona buna de pescuit si nici acuma nu sunt impacat cu toate ca am mai fost de multe ori acolo, dar cum spuneam, m-a marcat atacul acela

ceea ce a spus Kzoli este cat se poate de adevarat
chestia cu suptul ranii sun din filme si basme, orice rana din gura, chiar si o sangerare de gingie sau o simpla carie poate produce o mare problema.
Bear Girlls ala sau cum draqu il chema nu facea nimic altceva decat sa filmeze si sa regizeze, filmarile lui fiind in proportie de peste 90% super regizate
viata bate filmul :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 23. martie 2013, 21:56

Pe mine m-a muscat o vipera care dormea pe un perete de piatra. Mergeam pe acel perete si, probabil, ca am calcat-o pe coada. Era edera pe perete si nu vedeam unde mergeam.

A fost nasol ca dupa cinci zile de agonie saraca vipera a murit.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 24. martie 2013, 10:35

Pe mine m-a muscat o vipera care dormea pe un perete de piatra. Mergeam pe acel perete si, probabil, ca am calcat-o pe coada. Era edera pe perete si nu vedeam unde mergeam.

A fost nasol ca dupa cinci zile de agonie saraca vipera a murit.

:rizi: :rizi: :rizi:
Exact ce spuneam ! Mare grija ca distrugem fauna!

Parca si eu prefer sa ma muste o balaboanca bipeda ,ce zici colegu Pasek? Le mai tii minte pe alea din caleasca aia de la Avrig ? Pai daca nici de alea nu tie frica ... :limba:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 24. martie 2013, 10:41

Nici eu nu ma impac deloc cu serpii .Sa-i vad la locul lor in cusca aia speciala terarium sau nustiu cum se numeste e ok,insa sa-l vad in realitate ma apuca toate. Intrebare umpic off topic, sarpele de apa poate fi periculos ( am vazut urme , insa nu am avut ocazia sa intalnesc unul )

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 24. martie 2013, 10:45

Sarpele de apa de la noi nu-i periculos deloc pentru om.
In alta ordine de idei cred ca frica/scarba asta fata de reptile este indusa de societate, pe undeva :nunteleg: ... eu gasesc serpii si soparlele (ca si paianjenii dealtfel) niste animale fascinante.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 24. martie 2013, 10:53

mihnea, mai dale draqu de balaboance, mai bine niste balaoance din ale bipede :ochi:

revenind la subiect, am o frica de serpi.........mai ales cand stiu ca sunt in zona si nu ii vad.
in general cu serpii de apa mai mai impac cu toate ca am o repulsie totala fata de acest regn, dar daca e vorba de serpi veninosi si mai ales de vipere............omor sarpele daca m ocazia si nu am fugit la prima reactie.
in tinerete am umblat destul de mult pe munti si m-am mai intalnit cu serpi si cu vipere, in general au fugit serpii (am o amintire de prin liceau cand neavand cu ce sa arunc intr-un sarpe care sasaia la mine, am aruncat cu colegul din stanga mea :bucuros2: :rizi: - deh, era mai scund si mai firav decat mine si.....a fost la indemana :zambet: ), dar am avut si o intalnire care m-a marcat, cu o vipera extrem de agresiva care isi facuse cuib langa o linie ferata !!!
drumul meu catre locul de pescuit trecea pe langa o linie ferata pe malul Oltului si la un capat de podet de beton, gagica statea la soare si a fost deranjata de prezenta noastra.
desii am aruncat cu pietre si am batut cu unditele in tufisuri, nu a fugit deloc, ba din contra, pur si simplu a atacat, iar eu cu cumnatul meu am rupto la fuga (si nu eram copii) - muuulta vreme am ocolit zona desii era o zona buna de pescuit si nici acuma nu sunt impacat cu toate ca am mai fost de multe ori acolo, dar cum spuneam, m-a marcat atacul acela

ceea ce a spus Kzoli este cat se poate de adevarat
chestia cu suptul ranii sun din filme si basme, orice rana din gura, chiar si o sangerare de gingie sau o simpla carie poate produce o mare problema.
Bear Girlls ala sau cum draqu il chema nu facea nimic altceva decat sa filmeze si sa regizeze, filmarile lui fiind in proportie de peste 90% super regizate
viata bate filmul :ochi:


stai linistit ca nu esti singurul care are aceleasi reactii..mai facut insa sah mat cu vipera , Oltul a fost un capitol important in viata mea de pescar , am avut vreo 6 ani cind am iesit cu bunicul la Olt
(pe la baraj, dar cred ca pe atunci inca nu era..), bunicii erau din Rimnicu Vilcea, dupa aceia m-am profilat mai mult pe Timis, la ceilalti bunici , era si mai aproape de Timisoara
nu-mi mai aduc aminte decit de focurile de pe mal pe care le faceau cei de la combinat...dar nu-mi pare rau ca nu am vazut nici o vipera.

Fir intins ! :ciao:

29

duminică, 24. martie 2013, 13:58

Adi,
in zona de care vorbesti tu nu cred ca au existat vreodata vipere - serpi de apa sunt cu duiumul dar vipere niciodata.
eu pescuiesc preponderent pe Valea Oltului si atuncea ma aflama pe malul opus soselei, in Masivul Cozia
Muntii Lotrului, Cozia, Capatanii, mai au inca astfel de reptile si cred ca sunt printre singurele locuri din tara in care se mai gaseste o varietate de scorpion (nu atat de veninoasa cum sunt cei din desert, dar destul ca sa faca probleme)

@zamfi
"balaoancele" ale din caruta de la Avrig.........alea erau adevarate cobre regale - o muscatura si..........erai pierdut :rizi:

pasek

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »pasek«

Răspunsuri: 32

Membru din: 14. septembrie 2012

Locație: Targu Jiu

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 24. martie 2013, 18:18

@Zamfi : deci de aia ai adus atita matrafox: stiai de existenta viperelor de caleasca !
cred ca silure ne poate lumina despre zona unde este cabana/pensiunea daca este sau nu vizitata de viperele nebipede ( ca alea bipede il ataca pe adiwolf...!!!!! ) :pauza:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 24. martie 2013, 18:21

Corect colegu! Si mai caut ceva prin rezerve pentru Stolnici! Mai ales daca rezolvi cu "pluta" :bucuros2: Si ,mai ,daca trebe aduc si ...balaboance :buaaaah: In duba lui Adi ... :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 24. martie 2013, 22:18

M-am tot gandit in cursul zilei de azi de ce oare urasc oamenii serpii? :nunteleg: Pana la urma mi-o picat fisa, ca la urma urmei era banal: ii biblica, fratilor... tot ce-i sarpe tre` strivit... :rizi: . No comment.
Cat despre serpoaicele cu picioare... sa fie primite. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

33

duminică, 24. martie 2013, 22:23

Cat despre serpoaicele cu picioare... sa fie primite. :zambet:


amin :inchinare:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 24. martie 2013, 22:47

Cat despre serpoaicele cu picioare... sa fie primite. :zambet:


amin :inchinare:
Iti dai seama de "perfidia" mintii umane?!? Un sarpe ii un animal abject da` o muiere care se comporta ca un sarpe, "lunecoasa", ii apetisanta... interesanta psihologia asta... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 25. martie 2013, 17:23

Da,da ...chiar interesanta :rizi: Amin :inchinare:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 25. martie 2013, 18:31

Atentie la boloboacele bipede, chiar daca muscatura nu este mortala, ....se raspindesc tot felul de bacterii, si ar fi bine ca
diverse momeli sa ramina in cutie... :nu:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 8. iulie 2013, 20:23

acum 2-3 ani mi-a taiat calea una pe "autostrada" ce duce spre golful Mraconiei (btw...sa va luati masinile in brate la cum arata drumul ala...)
intrebare...noaptea ies la vanat? sau se baga in ascunzatoare? intreb pt ca eu umblu doar noaptea in zonele cu risc crescut...pe zi chiar n-am tupeu...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 8. iulie 2013, 21:10

Adica in halul ala s-a stricat drumul ? :nervos: Plm...

Legat de vipere ,nu ma prea stiu ,dar cred ca daca calci vreuna pe coada e nasol...Vara nu cred ca intra in ascunzisuri ,din contra cred ca se folosesc de caldura acumulata de pietre pentru a-si mentine sangele cald pe timpul noptii .Este o parere de om care nu a vazut vipera decat la tv. Adevarul ca nici nu-mi doresc sa o vad ...Cand am fost la Mraconia am carat cizmele sold ,asa preventiv ,dupa mine :rizi: Nu a fost cazul ...Desi la un moment dat ,seara, eram cu adiwolf prin niste gauri... :doarecapu: Nu ne-a muscat nimic! Nici macar tantarii ...O fi fost de la vinul de Aiud... :bravo: Bine ...niste bipede erau bune ele ...Le dezinfectam noi cumva ,nu lupule? :gandesc:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 8. iulie 2013, 22:54

m-am uitat un pic pe wikipedia, se pare ca sunt active ziua si in amurg.
ser antiviperin au la spital in Orsova care e relativ aproape de Mraconia.
cunosc pe cineva care a fost muscat de cizma intr-un loc destul de des frecventat de pescarii din MH...personal n-am vazut in zona aia nici urma de vipera..doar serpi de apa.
am mai vazut vipere primavara in ceva locuri/rape unde pescuiam un pic inainte de intrarea spre Mraconia cum vii dinspre Orsova...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 9. iulie 2013, 19:52

la bazias acum 2 saptamini(cineva a avut noroc) pe norocos il cheama Mario si e din Oravita
»danmiclau56« a adaugat urmatoarea poza:
  • vipera2.jpg
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA