Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

41

marți, 9. iulie 2013, 19:54

...Desi la un moment dat ,seara, eram cu adiwolf prin niste gauri... :doarecapu: Nu ne-a muscat nimic! Nici macar tantarii ...O fi fost de la vinul de Aiud... :bravo: Bine ...niste bipede erau bune ele ...Le dezinfectam noi cumva ,nu lupule? :gandesc:


cine draqu sa ne muste mah, ce serpoiaca ar fi indraznit ?!!
cat despre alea bipede.....
le....dezinfectam mah, asaaa, mai batraneste, pe indelete,
aloeuuuu ce dor imi este
de o pescuiala in cazane mah, la ce te gandeai?! :rizi:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 9. iulie 2013, 22:40

la bazias acum 2 saptamini(cineva a avut noroc) pe norocos il cheama Mario si e din Oravita

ce fel de noroc?
a prins-o noaptea?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 10. iulie 2013, 03:49

ce fel de noroc?
a prins-o noaptea?
Pescuia pe linia dreapta(in curba in care cad pietre)NOROCUL a VAZUTO !statea la soare pe o piatra,daca nu o vedea ajungea la urgenta.
probabil din cauza caniculei a coborat de pe deal. Grija mare celor carte pescuiesc in zona Bazias (Moldova Noua)poate fi foarte departe si nu stiu daca au antiviperin :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

44

miercuri, 10. iulie 2013, 13:07

Vedeti ca antiviperinul mai nou se duce cu elicopterul si cine stie pe unde se afla in gestiune. E posibil ca 5 minute sa faca diferenta intre viata si moarte.
Recomand personal tuturor amatorilor de drumetii sa poarte ciorapi lungi si desi din bumbac ca sa mai opreasca macar din volumul improscat al veninului. Ideal ar fi sa purtati si niste protectii de genul parazapezilor, tibiere sau cele pentru echitatie.
Nu va jucati, iar daca se intampla faceti tot ce e cu putinta sa nu va panicati si sa ramaneti constienti pana in momentul administrarii serului.
Inca odata! 5 minute pot face diferenta intre viata si moarte.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 10. iulie 2013, 14:15

Mai baieti, trecand peste cat de des dai peste vipere pe la noi (unde parerile-s foarte impartite), cati dintre voi AU CUNOSCUT in trecut vreo persoana decedata (ulterior :) ) din cauza unei muscaturi de vipera?
Doar asa de curiozitate, sa vedem daca nu cumva ne agitam mai mult decat e cazul... da, stiu ca "paza buna etc. etc."... da` cred ca la pescuit au murit mai multi inecati, de toxinfectie alimentara sau din motive de alcool decat din cauza viperelor. :zambet:

Un citat zic io destul de relevant:

"Veninul de viperă este hemotoxic, distrugând hematiile şi ţesuturile cu care vine în contact (rezultatul fiind necroza). Are totodată o acţiune anticoagulantă, iar printr-o acţiune neurotoxică poate produce paralizii. Veninul de viperă conţine hialuronidază care asigură difuzarea rapidă în ţesuturi. Doza letală minimă (DL) la o inoculare subcutană este de 6,45 mg./kg masă corporală. La o inoculare intravenoasă, DL este de 0,55 mg./kg masă corporală. Aceasta înseamnă că la un om în greutate de 75 de kg. DL ar fi 483,75 mg, cea ce ar însemna să fie muşcat de cel puţin cinci vipere. Lucru care explică faptul ce şanse mici are omul de a muri de muşcătura unei vipere, care caută de altfel să-şi păstreze pentru vânătoare rezerva de venin. Cu toate că vipera berus este de două, trei ori mai veninoasă ca şarpele cu clopoţei (Crotalus adamanteus), nu este atât de periculoasă din cauza rezervorului mic cu venin (10 - 18 mg), muşcătura ei însă putând deveni însă gravă la copii şi la persoane în vârstă."
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

46

miercuri, 10. iulie 2013, 14:36

Da... eu am auzit de mai multe persoane decedate, personal am cunoscut doar 2 unul era "pescar" ( toata ziua era pe malul apei si isi castiga existenta din pescuit/schimba vindea pestele in sat cu de ale gurii ) si celalalt cioban ( asta acum 3 ani una in vara si cealalta in tomna) ... ultimul desi a fost transportat de urgenta la Smurd Tg mures cu elicopterul nu a putut fi salvat...( primul a decedat pe loc adica in camp datorita incompetentei localnicilor care au inceput sa trateze cu ce stiau si pana a ajuns sa suna dupa ambulanta si sa ajunga "salvatorii' deja era in stop cardiorespirator nu mai puteau sa faca nimic, a decedat... Pe linga Tarnava mica in aval de loc.Fantanele exista un teren numit de localnici chiar in apropierea apei " teren al viperelor zburatoare" ...desi nu am vazut niciodata zburand am vazut de mai multe ori stand la soare, bunicii fiind din satul respectiv am petrecut majoritatea vacantelor pe acolo si desi era INTERZIS sa mergem in zona respectiva ca copii tot pe acolo eram :) , dar am avut noroc... Datorita acestui fapt si nu numai am fost "nevoit " sa invat cat se poate de mult despre vipere... si alte unduitoare... cel mai sanatos este sa previi decat sa tratezi muscatura ...

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 10. iulie 2013, 15:16

Nu numai viperus berus exista la noi in tara. Astea sun prezente mai mult in bucegi, retezat, parang.
Vezi cu google sau daca ai vanatori de munte pe langa tine intreaba-i.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 10. iulie 2013, 16:26

ultimul linck mi s-a parut un pic mai detaliat
Pai acolo scrie ce-am citat eu. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 10. iulie 2013, 20:49

Mai deci m-ati convins! Nu mai merg in clisura la pesti! :rizi: Pe Mures nu sunt cornate din alea...Nici la Radesti ...Acolo sunt stiuci! :bucuros2: Salaiasi ... :bucuros2: Avati... :bucuros2: Bibani... :bucuros2:
Ce sa caut eu la balaboance? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 10. iulie 2013, 21:44

Si mie cand merg pe clisura mi-e asa frica de vipere incat pescuiesc doar din barca... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 10. iulie 2013, 22:16

ultimul linck mi s-a parut un pic mai detaliat
Pai acolo scrie ce-am citat eu. :)
Asa e, dar mai sus ti-am pus si niste linckuri cu oameni care au murit de muscaturi de vipere in mediul natural la noi in tara. Nedumerirea asta o aveai, nu?
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 10. iulie 2013, 22:31

Nedumerirea asta o aveai, nu?
Nu chiar.
Am intrebat cati din utilizatorii acestui forum au cunoscut PERSONAL cazuri de deces.
N-am nici cea mai mica incredere in genul de stiri pe care le-ai postat... industria mass-media, in goana dupa audienta, fabuleaza de atatea ori incat mi-e si scarba sa-i mai urmaresc.
In alta ordine de idei, repet, au murit oameni din cauze mult mai obisnuite: toxinfectii alimentare, consum excesiv de alcool, chiar si muscaturi de albine ori zgarieturi infectate... ar trebui sa ne ocupam de toate astea? :)
Parerea mea si nu numai este ca arahnofobia si ofiofobia (frica de paianjeni si serpi) sunt niste fobii induse artificial, de cele mai multe ori in mod involuntar(?) de catre parinti.
No offence!!!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 10. iulie 2013, 22:44

N-am nici cea mai mica incredere in genul de stiri pe care le-ai postat... industria mass-media, in goana dupa audienta, fabuleaza de atatea ori incat mi-e si scarba sa-i mai urmaresc.
acum 5 min pe Realitatea Breking Newus :circul mare din Beograd afat in trecere prin cazane a scapat in Dunare singura pereche de crocodili
de pe teritoriul Serbiei.Se interzice pescuitul de pe mal cit si din barca pina la capturarea celor doi evadati :soc: :rizi: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 11. iulie 2013, 14:28

Citat

acum 5 min pe Realitatea Breking Newus :circul mare din Beograd afat in trecere prin cazane a scapat in Dunare singura pereche de crocodili
de pe teritoriul Serbiei.Se interzice pescuitul de pe mal cit si din barca pina la capturarea celor doi evadati :soc: :rizi: :rizi: :rizi:


ah,..nu e decit o problema de vorfach..betele de somn se pot utiliza.. :drac2: :saluti: