Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

feri1969

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »feri1969«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 22. martie 2013, 19:01

Lansetă BALZER 71 NORTH UPTIDE 250, 3,05m, 150-1000Gr, IM12, 360Gr

Salutare la toţi !
În ideea unui upgrade la lanseta mea de somn am găsit lanseta BALZER 71 NORTH UPTIDE 250, 3.05m, carbon IM 12, 10buc inele SIC, putere: 150-1000 Gr, greutate 360 Gr, recomandat pentru utilizare cu mulinete multiplicator, preţ aprox. 90 Euro, fără transport. Deoarece nu am posibilitatea să o încerc, apelez la sfaturile voastre în privinţa:
Este compatibil cu mulinetă cu tambur fix ? Aş vrea să o echilibrez cu un SHIMANO BBTRLC.
Intenţionez să o folosesc de pe mal metodele la grund cu plută şi la plută, tot de pe mal, în special cu momeli vii de dimensiuni considerabile pe Mureş, şi în situaţia în care voi reuşi să ajung, pe Tisa.
Din păcate nu am găsit review-uri, recomandări, useri, însă caracteristicile şi preţul atractiv mi se par interesante.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 22. martie 2013, 19:26

De regula lansetele pentru multiplicator au primul inel (cel dispre mulineta) aproape si mai mic ca si diametru fata de o lanseta pentru mulineta. Ideea este ca o lanseta pentru mulineta o poti folosi si cu multiplicator dar reciproca nu-i valabila.

P.S. Nu inteleg din ce motiv noi romanii suntem reticenti la multiplicatoare?! Eu folosesc multiplicatoare de o multime de ani acolo unde se preteaza. In aceiasi masura folosesc si mulinete, dar acolo unde multiplicatorul nu se justifica.
Poate ar merita deschisa o discutie cu diferentele dintre un multiplicator si o mulineta, precum si aplicatiile lor, dar nu o voi face eu. Eu doar as veni cu argumente personale pro si contra fiecarui model.

feri1969

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »feri1969«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 22. martie 2013, 19:38

Eugen, nu sunt reticent la multiplicatoare, doar că am BBTRLC-ul nou, nepescuit, şi ar fi păcat să-l ţin tot aşa, dat fiind faptul că nu sunt crapist. În ideea asta m-am gândit să găsesc o lansetă potrivită să se asorteze atât cu mulineta cât şi cu metodele practicate.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 22. martie 2013, 19:47

Ideea este ca o lanseta pentru mulineta o poti folosi si cu multiplicator dar reciproca nu-i valabila.


Eugen, da-mi voie sa te "corectez": o lanseta pt mulineta (care poate avea si doar 6 inele) nu poate fi folosita si la multiplicatoare. Lansetele pt multiplicatoare au mai multe inele, mai apropiate una de cealalta, astfel incit firul sa nu ajunga la blank in timpul drill-ului cind inelele stau in sus! De ex, WFT Never Crack Bank Cat 2,1 m, nu este o lanseta pt multiplicatoare, la un somn mare se indoaie atata de tare, ca la multiplicator ar atinge firul blank-ul.

In schimb, o lanseta pt multiplicator, si daca ar avea 20 de inele se poate folosi cu mulineta normala. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 22. martie 2013, 19:55

Eugen, nu sunt reticent la multiplicatoare, doar că am BBTRLC-ul nou, nepescuit, şi ar fi păcat să-l ţin tot aşa, dat fiind faptul că nu sunt crapist. În ideea asta m-am gândit să găsesc o lansetă potrivită să se asorteze atât cu mulineta cât şi cu metodele practicate.


Feri, lanseta precis nu este rea! Dar ti-as recomanda sa cauti o lanseta destinata pescuitului la somn stationar, si nu nu una de ocean/ mare / barca: UniCat, Mosella Mantikor, Black Cat, WFT... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 22. martie 2013, 20:01

Le poti losi la clonc unde nu esti nevoit sa lansezi. Nimeni nu te opreste sa folosesti, daca vrei, lanseta cu inelele in jos si firul nu se va mai atinge de blank.
O lanseta pentru multiplicator va avea primul inel mic. Daca folosesti o mulineta, firul va fi in permanenta in contact cu inelul putand avea, in cazul unui multiplicator de marime cel mult medie, traseul lui fiind unul nefiresc (in forma de V cu varful in jos). In cazul in care la o lanseta pentru mulineta (cu un numar mic cu inele) folosesti un multiplicator, daca acesta este de marime cel mult medie ( gen Penn 320) poate ca firul va fi in contact usor cu primul inel, firul nu-si schimba linearitarea semnificativ. La asta m-am referit in postul anterior.
Evident si logic este faptul ca o lanseta pentru multiplicator va fi folosita cu multiplicator, iar una pentru mulineta cu mulineta. De asemenea trebuie facuta o diferentiere intre marimile multiplicatoarelor, respectiv mulinetelor.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 22. martie 2013, 20:12

Feri, eu, in momentul asta, am 3 marci de lansete. Peste o saptamana le probez pe toate si voi veni cu review pentru fiecare dintre ele (Pro-T, Formax si Destroyer2). Tot ce am avut de alte marci le-am dat (fibra plina, chinezarii, NeverCrak, Kogha). Cele 3 modele pe care le am, vor fi folosite atat cu multipicatoare (Penn 310, 320, Sennator, Commander) cat si cu mulinete cu tambur de 8000. Voi scrie si cu ce anume se impaca mai bine fiecare dintre ele. Daca mai ai rabdare pana pe 9 aprilie, sper ca raspunsurile mele sa te indrume spre o varianta convenabila ca si pret dar cu care sa-ti faci treaba in conditii optime.

feri1969

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »feri1969«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 22. martie 2013, 20:30

Eugen, timp am pentru achizitie lanseta, insa astept cu nerabdare review-urile tale. Multumiri pt raspuns, si spor la testari.

feri1969

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »feri1969«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 22. martie 2013, 21:04

Dar ti-as recomanda sa cauti o lanseta destinata pescuitului la somn stationar, si nu nu una de ocean/ mare / barca


Zoran, in primul rand multumesc pentru recomandarile tale. Te rog sa ma lamuresti la ce te-ai referit prin: "o lanseta destinata pescuitului la somn stationar, si nu una de ocean..." Balzerul intra in categoria asta? Materialul IM 12 sa fie prea casant pentru un asemenea regim de pescuit? Peretii blancului de carbon IM 12 sa fie prea subtiri? Sa ma orintez in directia blancurilor compozit?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 23. martie 2013, 07:03

Salut Feri,
lanseta Balzer este precis o lanseta f buna, dar destinata pescuitului light de mare! Lanseta are o greutate totala de 360 grame, ceea ce au multe lansete de spinning la somn. Precis vei putea cu maiestrie sa drilui somni medii, de pina la 30 kg, dar daca iti intra unul adevarat, nu stiu daca lanseta are destul power ca rezerva (fiind vorba de pescuit stationar, adica de legat pe mal opus, sau plantat in locuri HOT, care de obiceisunt pline de crengi).

Lansetele concepute sau cu destinatie de prins "Somn" au in denumire cuvantul Catfish, sau Siluro.

Si da, ti-as recomanda una din composit.

Am mai postat acest video in alt topic, aceasta lanseta are o greutate de circa 750 grame, deci dublu mai mult material ca cea aleasa de tine, si conceputa pt pescuitul stationar cu multirola sau mulineta normala.

JENZI SIluro Baitmaster Glass - YouTube
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

feri1969

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »feri1969«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 23. martie 2013, 09:34

Salut Zoran,
Merçi pentru informaţiile interesante furnizate, mă voi orienta în această direcţie. În cazul în care nu mă descurc pe plan naţional, pot apela la tine pentru o comandă?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 23. martie 2013, 09:37

Salut Zoran,
Merçi pentru informaţiile interesante furnizate, mă voi orienta în această direcţie. În cazul în care nu mă descurc pe plan naţional, pot apela la tine pentru o comandă?


Salut Feri, desigur, daca gasesti ceva interesant de exemplu la Angel-Domäne... :noroc:

Waller Ruten - ANGEL DOMÄNE - Angelsport Fachversand
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 8. aprilie 2013, 13:39

Feri, eu, in momentul asta, am 3 marci de lansete. Peste o saptamana le probez pe toate si voi veni cu review pentru fiecare dintre ele (Pro-T, Formax si Destroyer2). Tot ce am avut de alte marci le-am dat (fibra plina, chinezarii, NeverCrak, Kogha). Cele 3 modele pe care le am, vor fi folosite atat cu multipicatoare (Penn 310, 320, Sennator, Commander) cat si cu mulinete cu tambur de 8000. Voi scrie si cu ce anume se impaca mai bine fiecare dintre ele. Daca mai ai rabdare pana pe 9 aprilie, sper ca raspunsurile mele sa te indrume spre o varianta convenabila ca si pret dar cu care sa-ti faci treaba in conditii optime.


Formax Legacy 2,85m 150-300gr => o lanseta frumos lucrata, pot spune chiar finuta. Are o tinuta parabolica fara a parea o lanseta moale. Semnalizeaza orice trasatura. In drill cu moace de 5kg faci ce vrei cu pestele. Astia de 5kg i-am ridicat direct cu lanseta pe mal. Plumbul avea o greutate de 250 gr (2 plumbi de 125gr legati impreuna), iar cu firul de 0,66mm aruncam fara niciun efort 50-60m. Fara a o testa cu pesti punctabili, i-as acorda o nota de 9 (daca as fi luptat si cu un peste punctabil, probabil ca as fi acordat nota 10, asa am totusi rezerve)
Pro-T Waller 3m 150-420gr => o lanseta destul de OK, finisajele fiind destul de neingrijite. Are o tinuta parabolica si da impresia unei lansete moi, dar nu-i asa. Semnalizeaza orice trasatura. In drill cu moace de 5kg se comporta bine, dar greutatea lansetei nu este un avantaj. Am ridicat pestii pe mal direct cu lanseta fara a-mi lasa impresia ca ar putea ceda. Ca si nota i-as acorda 7-8. Impresia mea este ca la un somn punctabil face fata insa cu emotii.
Destroyer 2 2,70m si 2,85m 150-420gr => o lanseta "butucanoasa" pentru pesti de talie medie si mari. Actiunea este progresiva ajungand la parabolica in urma unui efort mare. Finisajele nu sunt de top. Cu somoteii de 5kg nu exista nicio placere aducandu-i la mal fara a-ti da seama de marimea pestelui. Nota pentru lanseta asta, tinand cont ca-i pesntru pesti de talie mai mare, ar fi cam 9 din ce am vazut eu ca poate tragand din lanseta de montura agatata intr-o structura.

feri1969

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »feri1969«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 15. aprilie 2013, 09:16

Eugen, review-ul tau mult asteptat a sosit, este foarte detaliat si la obiect. Esti norocos ca le ai, si ai reusit sa le testezi "pe apa". Eu din pacate nu am aceasta oportunitate. In fine, inca nu m-am decis asupra lansetei de stationar pe care o voi lua, prezentarea ta in schimb ma ajuta la alegere. Multumiri pentru raspunsuri, sa ai un sezon cu multe fire intinse!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 1. iunie 2013, 21:01

Astazi am reusit sa muncesc Destroyer2 de 2,70m. S-a comportat excelent cu toate ca la un moment dat mi-a dat emotii cand s-a facut covrig. Nu a clacat si nici nu cred ca o face la un somn de 2m sau chiar +2m dar nu cu mult... :gandesc:

Feri

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Feri«

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 2. iunie 2013, 07:11

Eugen, nu ai filmat drill-ul ? Presupun că somnul prins de tine care ţi-a făcut covrig lanseta este actorul principal din pozele postate în "Dunărea"
Încă o dată felicitari şi multe fire-ntinse ! :pescuit:
:prieteni: