Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 22. martie 2013, 11:55

Incarcatoare solare pt baterii

Pt a nu mai sta in stres cu descarcatul bateriei, ce parere aveti de incarcatoarele solare? care ar fi indicat,de unde ..........etc
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 22. martie 2013, 13:03

Si eu cochetez cu ideea de a-mi cumpara unul atat pentru acumulatorul de la sonar cat si pentru a-mi incarca acumulatorii prin USB pentru tigarile electronic. Am vazut pe OKAZII de pe la 70 lei pana la... depinde ce vrei de la incarcator. Pentru delta de peste 1 saptamana m-am rezolvat cu un acumulator de 10A suplimentar, dar imediat ce ma intorc imi cumpar un incarcator solar.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 22. martie 2013, 13:53

Dupa parerea mea, randamentul de conversie in electricitate al luminii solare este inca prea scazut pentru a incarca un acumulator auto (cap. >35Ah) cu un panou de dimensiuni rezonabile (portabil) si intr-un timp deasemenea rezonabil... si la un pret acceptabil.
Desigur ca pentru acumulatori de capacitate mai mica este o solutie buna atunci cand n-ai acces la o sursa de curent, de 12V sau 220V.
Pentru cei interesati, pot trimite pe privat adresa unui magazin din China care vinde "nenumarate" device-uri solare la preturi foarte bune, comparat cu ce-i pe la noi... si "free shipping". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 22. martie 2013, 14:47

Trmite-mi si mie linck-ul te rog, cu toate ca experienta mea cu chinezii... nu-i incurajatoare. Am cumparat uninvertor de 150W si este defect. Ii functioneaza cooler-ul dar nu scoate nimic cu toate ca LED-ul este aprins pe verde. :zambet: Probabil ca este o lipitura rece. Il voi demonta (oricum nu am nimic de pierdut) si sa-l "scarpin" un pic.

5

sâmbătă, 23. martie 2013, 15:21

.....magazin din China ... si "free shipping". :)

:buaaaah:
hai ca m-ai facut curios deci, astept un link cu astfel de magazine

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 23. martie 2013, 16:40

Da Adi, pare "ciudat" dar cireasa de pe tort este ca n-ai nici comanda minima. :ochi:
Poti sa comanzi un flecustet de $1 si-ti vine gratuit din China in Romania.
Mie mi-o fo` jena si am comandat de fiecare data macar de $10 - $15. :rizi:
Ti-am trimis link-ul.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

7

sâmbătă, 23. martie 2013, 17:01

magazin

SALUT INFORMER!Poti sa imi timiti si mie mp te rog :prieteni: Multumesc
Citat de la »informer«



.....magazin din China ... si "free shipping".

8

sâmbătă, 23. martie 2013, 18:13

Un coleg de la servici anul trecut a luat un incarcator solar care arata ca un diplomat (din aluminiu) si incarca si bateria de la masina, parca de la praktiker sau baumax, insa a costat aproape 900 ron el este foarte multumit de produsul respectiv, eu nu as da atat pentru asa ceva. Pe google gasiti poze ... Eu am miniincarcator pentru baterii AAA de vreo 4-5 ani dar incarcarea este destul de lenta, ma cochetam intr-un timp cu un panou rabatabil de 2x05 mp dar, intotdeaunea am gasit un motiv sa nu iau ...

9

duminică, 24. martie 2013, 14:08

Da Adi, pare "ciudat" dar cireasa de pe tort este ca n-ai nici comanda minima. :ochi:
Poti sa comanzi un flecustet de $1 si-ti vine gratuit din China in Romania.
Mie mi-o fo` jena si am comandat de fiecare data macar de $10 - $15. :rizi:
Ti-am trimis link-ul.



multumesc,
si scuze, am raspuns la mesaj inainte sa citesc aici

Subiecte asemănătoare