Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 1. martie 2012, 16:01

Shop-uri World Wide Web

Buna prieteni pescari,
As avea o rugaminte mare, sa nu transformam forumul într-o piață, unde fiecare arunca zeci de Link-uri de la magazine online din toata lumea.

De ex:
O lingura "a-nume" de mărimea 1234 și culoarea xyz o găsește fiecare pe net, nu este nevoie sa umplem forumul de linkuri spre shop-uri diverse, de care nu cunoaștem mare lucru (seriozitate, limba, transport, samd…)!
Nu am nimica împotriva sa va trimiteți prin Mesaje Private sau e-mail-uri sute de link-uri de pe tot globul, dar nu intr-un subiect link-uri spre enșpe-shop-uri.

Magazine online in Germania sunt sute, cu preturi f atractive. Pentru asta am si facut cele 8 căsuțe de parteneri, cum este și cel al lui Tilo. Dar, nu am gasit inca parteneri de treaba, seriosi, de care sa nu se plinga cindva userii. Multi se feresc sa trimita pachete spre Romania (le e frica ca nu ajung), sunt scheptici, iar altii au preturi f mari de transport.

De aceea va rog mult, nu mai postati link-uri de la diverse shop-uri, caci daca nu ajung pachetele, daca nu iasa treaba cum trebuie, poate fi tras forumul la raspundere! (legea germana). :zid:

Sunt in continuare la cautat de solutii, si cum am cite una, o voi posta ca partener in bara cu cele 8 căsuțe.
De ex, saptamina ce vine am o programare la un tip cu barci, sa discut de preturi accesibile pt barci "speciale" de pescuit la somn/salau, la preturi pt Romania (asa cum am facut si cu Tilo)

------------------------------------------------------------------------------------------------
Dar, chiar si Tilo a zis la inceput ca n-are nici o problema cu trimisul de pachete spre Romania, si acuma, la prima comanda s-a razgindit si trebuie sa fac eu pe comisionarul (sa-i demonstrez ca functioneaza).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 7. martie 2012, 02:49

Noroc, Zoran! Treaba cu link-urile, cel putin pentru mine, dar cred ca si pentru cei care le-au mai postat, are legatura cu informarea privind modele diferite de cloncuri, sau de scule, nu are nimic in comun cu indemnul de a cumpara de pe un site sau altul, daca cineva doreste sa cumpere un anumit model de echipament de pescuit, de asta exista forum-ul, sa ceara informatii!! Cel putin pe unde am intrat eu pe forum, nu am indemnat si nici n-am vazut indemnuri pentru ceva anume!! :prieteni:
In afara de atatarea noastra cu cloncurile germane!!!! :rizi: :rizi: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 7. martie 2012, 11:54

Draga Robert,
Forumul acesta este un forum de discutii si schimb de experienta, subiectul de baza fiind pescuitului la somn si nu este un forum de ... "unde gasim produse mai ieftine si in ce shop-uri?".
Informatii si schimb de experienta este una, iar de a posta 20 de link-uri intr-un subiect, care mai de care cu produse mai convenabile in pret spre diferite shop-uri, "stai sa vezi ca si eu cunosc un shop mai ieftin", e alta (daca continuam asa, acolo se va ajunge!).

Daca cineva intreaba concret asupra unui obiect, i se pot trimite prin mesaje private sau e-mail mii de link-uri spre shop-uri din toata lumea, ca de exemplu:
"Doresc sa cumpar 3 mulinete Stella. Stie cineva unde le pot gasi mai ieftin?" - iar raspunsurile prin mesaj privat sau e-mail.
Oficial, in Germania, daca tranzactia iasa prost, egal pt cine, vinzator sau cumparator, pot fi eu personal intrebat si tras la raspundere de ce am admis asa ceva pe forum, de ce nu m-am interesat daca shop-ul este sau nu serios, de ce n-am avertizat shop-ul ca userul cutare si cutare… De aceea, as dori sa ma distantez cit pot de mult de la link-uri directe spre site-uri care se ocupa de comert, mai ales de la site-uri pe care nu le cunosc. Cele pe care voi garanta ca sunt serioase le voi recomanda personal.

Daca esti intradevar NEVOIT sa pui un astfel de link, pentru ca nu poti gasi o poza sau daca producatorul nu are poza respectiva pe pagina lui, ok, inteleg si accept. Dar, daca cineva intreaba: ce ziceti de mulinetele astea? Si plaseaza 7 link-uri spre 7 shopuri diferite, dupa care mai vin alti useri si mai recomanda fiecare 3 - 5 mulinete spre alte shopuri si tot asa, nu se va ajunge la nimica, nu se va mai intelege nimica.
Si din aceasta cauza, poate ai observat deja, nu exista in acest forum si nici nu vor exista vreodata reclame de te miri de la ce firme de chilotei de dama, asigurari sau alte reclame google cum aste cazul la alte forumuri, unde chiar si intre raspunsurile unui subiect sunt intercalate astfel de reclame obositoare.
Doresc sa mentin acest forum cit mai structurat si curat, atit in raspunsuri, in subiecte cit si in toata …compozitia lui, ceea ce nu se poate realiza decat cu intelegerea utilizatorilor.
Te rog mult sa ma intelegi si sa nu o iei in nume de rau.

Exemplu:
Cirligele galbene ce le-ai vazut poate intr-un filmulet la mine, sunt de la firma Owner. In Germania, un carlig din acela costa 3 euro. Eu le-am gasit in Japonia cu 1 euro bucata, la un shop f fain, de unde am cumparat deja de 4 ori zeci de cirlige. N-am avut niciodata probleme!
Intr-un forum German, un user intreaba daca stie cineva unde se gasesc cirligele acelea, disperat fiind ca are nevoie de ele in 3 saptamini, pt ca merge in concediu pe Po, iar in Germania nu erau disponibile. Si eu, hai sa-i fac un serviciu, ii scriu un mesaj privat si ii recomand shopul. Dupa 4 luni de zile a primit abia pachetul, in pachet erau alte carlige decit cele comandate, si pe deasupra a avut si ghinionul sa primeasca si o factura cu taxa vamala. Iti dai seama cum m-am simtit?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 7. martie 2012, 14:25

Ok, poate am inteles eu gresit, dar in postarile pe care le-am citit am intrebat sau am raspuns cu pareri despre echipamentul respectiv, nu despre pretul cel mai bun! :nu: Cat despre acea intamplare nefericita, nu inteleg care era vina ta, dar pentru eliminarea oricarei suspiciuni, daca sunt intrebat ceva anume, precizez ca eu am fost sau nu multumit, dar asta nu inseamna, ca si cumparator ca pot garanta pentru o persoana fizica sau juridica cu care nu am alta legatura decat de vanzare-cumparare!! :prieteni:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

5

joi, 8. martie 2012, 19:36

................ Dupa 4 luni de zile a primit abia pachetul, in pachet erau alte carlige decit cele comandate, si pe deasupra a avut si ghinionul sa primeasca si o factura cu taxa vamala. Iti dai seama cum m-am simtit?
da.
de parca ai fi fost in Romania :drac2:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 8. martie 2012, 21:56

Adi nu numai Romania. Am comandat din Hawai un plic cu niste planuri, si scria ca ajung in Europa in 3 saptamani, mai putin Italia, unde poate ajunge dupa un an. Or fi patit-o si altii.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.