Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 21. martie 2013, 19:22

vreau o parere despre 3 mulinete

va rog sa ma ajutati cu o problema.....vreau
sa-mi achizitionez o mulineta pentru somn in special...am oferte de la
diversi vanzatori 3 mulinete si nu stiu kre sa o iau...ma intereseaza
forta,calitate ...mai putin distanta la aruncare...mulinetele
sunt....OKUMA AXEON VII 80
DAIWA CROSSCAST S 5500, sau BANAX SI KOOS 7000......va rog faceti un clasament









informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 21. martie 2013, 21:15

Io am cumparat o Daiwa Crosscast S 5000 noua, pt. spod.
Sunt cam dezamagit de calitate, se cam "bălăngăne" din incheieturi.
Fata de un Penn 760 care costa tot p-acolo, mi se pare mult mai putin țapănă.
Pe restul nu le stiu, imi pare rau... da` n-as crede sa fie nicicare mai "fierotanie" ca Penn-u`. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

joi, 21. martie 2013, 21:31

Banaxul e ok la pestisori "mici", dar la somn mai putin... desi recomanda un renumit pescar de somn din HU, e doar o chestie de marketing ... daca vrei ceva de calitate alege marca PENN si nu o sa regreti :ochi:

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 22. martie 2013, 06:44

Conform tradiţiei, a patra e ceea mai bună opţiune - PENN. E durere când ţi se bărbiereşte dantura în drill :doaaamne: .
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 22. martie 2013, 06:56

Şi eu mi-am bătut capul cu ce să cumpăr, în mod cert Penn iar dacă vrei ceva cred că puţin mai bun, Ryobi Carnelian 20000 care acum sunt la reducere şi ajungi cu ea undeva la 110 euro.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 22. martie 2013, 20:57

Raport calitate pret, cred ca PENN fara discutie :zambet:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 22. martie 2013, 21:02

Si eu as opta tot pentru Penn cu tamburii mari.

8

sâmbătă, 23. martie 2013, 21:50

low budget pentru somn > okuma, dar modelul longbow, de la 65 in sus

in rest > penn sau shimano, chiar si la mana a doua

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 23. martie 2013, 22:33

Poti sa incerci BANAX GT 5000 XTREME, max drag 25 Kg (doar ca fapt divers mentionez), model care nu e chiar low budget, dar este full metal, si are angrenajul din bronz (roata dintata+pinion), ax tambur gros, rezistent. Ar mai fi DAM QUICK MASTER, o mulineta metalica, rezistenta, cica ax tambur otel inoxidabil, frana puternica, parerile sunt bune. In rest PENN, SHIMANO.

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 25. martie 2013, 17:37

buna Alexandru,sunt posesor de mulinete okuma axeon v80(4 buc),sunt de 0 calitate si performanta medie,eu le folosesc numai pt crap...au mult plastic pe ele...parerea mea exclus pescuitul la somn...le termini in max 2 sezoane.
daiwa...e un pic cam mica pt pescuitul la somn , modelul prezentat de tine,acuma depinde de preferinte,
iar mulineta koos nu am avut personal...
Incearca sa te orientezi...dupa posibilitati la mulinete mari,grele si FULL METAL ca fierui baza!Salutari! :ciao:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 25. martie 2013, 17:50

Alin, cum ti se pare, la o prima impresie, Daiwa (ultima ta achizitie)? :ochi:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 25. martie 2013, 19:20

vezi ca pe site-ul din reclama forumului,Penn Slammer 760 are reducere de 22%,pretul cu transport pana in Romania fiind de 80 euro,(360 ron),adica mai ieftina decat un Banax,iar termen de comparatie nu exista intre ele.Ca sa fi convins ca este asa,pot sa-ti spun ca a mea tocmai a ajuns,la 3 zile dupa ce am facut comanda. :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 4. aprilie 2013, 07:32

salut Eugen,mulineta este ok...este vorba despre Daiwa opus bull 6000,e bine ca are tambur de rezerva,o folosesc exclusiv la spining, wekend-ul trecut a facut cunostinta cu primi 2 pesti ,un pui si unul imbracat ,se comporta excelent in dril,acum astept unul de 2m+...Eugen stiu ca si tu deti una si sunt convins ca o sa o pui la lucru...fire sa fie...numai stima.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 4. aprilie 2013, 08:11

salut Eugen,mulineta este ok...este vorba despre Daiwa opus bull 6000,e bine ca are tambur de rezerva,o folosesc exclusiv la spining, wekend-ul trecut a facut cunostinta cu primi 2 pesti ,un pui si unul imbracat ,se comporta excelent in dril,acum astept unul de 2m+...Eugen stiu ca si tu deti una si sunt convins ca o sa o pui la lucru...fire sa fie...numai stima.


OHO, bravo pt capturi! Ai cumva si o poza, sau ceva detalii? Lungimi, marimi, la ce a muscat?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 4. aprilie 2013, 09:35

OHO, bravo pt capturi! Ai cumva si o poza, sau ceva detalii? Lungimi, marimi, la ce a muscat?

:buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 4. aprilie 2013, 19:44

salut Eugen,mulineta este ok...este vorba despre Daiwa opus bull 6000,e bine ca are tambur de rezerva,o folosesc exclusiv la spining, wekend-ul trecut a facut cunostinta cu primi 2 pesti ,un pui si unul imbracat ,se comporta excelent in dril,acum astept unul de 2m+...Eugen stiu ca si tu deti una si sunt convins ca o sa o pui la lucru...fire sa fie...numai stima.

Eugen e ""la lucru" :pescuit: si o pune serios la treaba.
M-am intalnit cu el si cu Dorin -Junior9007 pe bratul Sfantu Gheorghe.Au prins mult somn insa nu mai mare de 6 kg, dar cautau si insistau pentru ceva "punctabil " cum ii place lui Eugen sa spuna.Apa tulbure,copacii cazuti care dadeau capturile de alta data, au fost luati de apele mari iar "domnul mofturos" nu servea decat tipari si calamar, de parca i-a dat masa de cand a iesit din icra numai specialitati.

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 4. aprilie 2013, 20:59

:ciao: buna Zoran,poze nu am facut...in toamna am scapat aparatul pe langa barca in mijlocul Muresului,pana la urma va trebui sa mai fac un sacrificiu si sa imi iau altul,la partida de duminica am prins 2 bucati,una de 54 cm si unul de 153cm ,cel mic la un vobler yozuri hardcore drum(spate negru si restul corpului galbui)un vobler destul de galagios iar celalalt mai imbracat a atacat la un vobler excalibur xr 100(spate albastru corp argintiu).Factorul ce a influentat pozitiv partida a fost cresterea apei cca 1m,atunci s-a schimbat culoarea apei din limpede in cacao -maronie...iar de marti a crescut foarte tare si vin lemne ,copaci...pe viitor am sa fac si poze...desi nu prea imi sta in obisnuinta.
Larry daca poti ,incearca si voblerele excalibur xr 100...sunt super la somn,eu dau cu ele si la trena si mi-au adus multe atacuri...la ce pesti ai tu in zona si cat esti de ''bolnav'' pe somni sigur o sa le preferi...daca dai din barca ai sa auzi cum suna bilele din ele si de la 15 m distanta de la barca ...inebunesc somni chiar daca sunt satui...mai ales noaptea. :ciao:

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 4. aprilie 2013, 21:02

Stiu ca Eugen e la treaba...vremea e cam naspa dar un pescar inrait nu se sperie asa usor,astept cu nerabdare sa vad ce partida au avut baietii in DD... :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 4. aprilie 2013, 21:29

:ciao: buna Zoran,poze nu am facut...in toamna am scapat aparatul pe langa barca in mijlocul Muresului,pana la urma va trebui sa mai fac un sacrificiu si sa imi iau altul,la partida de duminica am prins 2 bucati,una de 54 cm si unul de 153cm ,cel mic la un vobler yozuri hardcore drum(spate negru si restul corpului galbui)un vobler destul de galagios iar celalalt mai imbracat a atacat la un vobler excalibur xr 100(spate albastru corp argintiu).Factorul ce a influentat pozitiv partida a fost cresterea apei cca 1m,atunci s-a schimbat culoarea apei din limpede in cacao -maronie...iar de marti a crescut foarte tare si vin lemne ,copaci...pe viitor am sa fac si poze...desi nu prea imi sta in obisnuinta.
Larry daca poti ,incearca si voblerele excalibur xr 100...sunt super la somn,eu dau cu ele si la trena si mi-au adus multe atacuri...la ce pesti ai tu in zona si cat esti de ''bolnav'' pe somni sigur o sa le preferi...daca dai din barca ai sa auzi cum suna bilele din ele si de la 15 m distanta de la barca ...inebunesc somni chiar daca sunt satui...mai ales noaptea. :ciao:

Asta e pt subiectul Mures, sau dupa partide! :apl: Felicitari!

PS. celular cu foto? :gandesc: ce-i drept si eu am uitat odata complet de celular...eram in deliriu. :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 4. aprilie 2013, 21:36

Mersi Zoran dar am un celular ...ii mai ieftin ca un vobler...n-are camera foto deloc. :noroc: