Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

joi, 21. martie 2013, 17:37

lanseta energoTeam Ocean pilk

salut,as dori sa imi achizitionez 2 lansete ptr somn.sunt incepator si as dori sa aflu parerea voastra despre aceasta lanseta

EnergoTeam Ocean Pilk 2.70m 200-600g actiune carbon im6

o sa pescuiesc de pe mal in special.ms anticipat

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 22. martie 2013, 06:38

Nu sunt rele, dar pentru ce vrei să faci şi la banii care-i dai - ia-l pe cel de 3m. Dar dacă vrei un băţ bun ET atunci ia un Power Cat folosit de echipele româneşti şi maghiare la World Catfish Classic, Chiprana, Spania, 2011, 2012 pe Ebru :ochi: .
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 22. martie 2013, 07:08

Nu ştiu cum sunt dar ai răbdare să primeşti şi alte păreri, contează mult inelele dacă pui textil şi încă un aspect, într-un fel lucrează beţele de carbon şi în alt fel cele care au şi fibră. Sunt subiecte care tratează aceste lucruri, citeştele şi poate o să-ţi fie de folos.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 22. martie 2013, 09:51

... carbon im6
o sa pescuiesc de pe mal in special.ms anticipat



Nici eu nu le cunosc, dar cunosc alte lansete de carbon ce sunt date cu 300 grame actiune dar mai rigibe si mai puternice decit cele de 1000 grame din composit (fibra sticla + carbon).
Cu cit mai mare procentajul de fibra de sticla, cu atat mai flexibil si mai de ne-distrus sunt blancurile.

Exemplu:
Firma Jenzi are lansete de somn din compozit cu fibra de sticla in ele: Jenzi Baitmaster Glass (sunt rosii la culoare) => tragi de ele cu tractoru' si nu se rup… (pacat numai ca au inel proaste).

https://www.youtube.com/watch?v=HAWjpLMN…h?v=HAWjpLMNu6s

Au si o serie din Carbon, cu greutate de lansare la fel ca si Glass (500 gr) si una mai mai mica (300 gr) dar mult mai puternice / rigide. Pe deasupra le-a mai dat si o culoare tare de tot: alb cu negru (sunt de-a-dreptul elegante si frumoase). La ultima expozitie unde am fost acum 3 saptamani, ne-a explicat chiar proprietarul ca, acestea pot pocni in drill daca frina mulinetei este prea tare stransa (peste 15 kile mi se pare) sau daca aceasta se blocheaza in drill cu un somn mare. Si grija mare la transport!

Si lansetele Xzoga, cu toate ca-s scumpe si extraordinar de bune, au fost deja citeva distruse in drill de pescari obisnuiti cu lansete din fibra de sticla! Pe lansetele Xzoga e trecuta puterea maxima a frinei de la mulineta!

Diferente blank-uri:
- blank din carbon: mai usoare, mai casante, mai rigide, mai sensibile la transport…
- blank din fibra + carbon: mai grele, nu-s casante, sensibile in varf dar puternice in cotor, se pot arunca prin portbagaj fara prea mare grija (asta pt ce-i care vad sculele de pescuit ca angrenaj uzuabil, si nu prea au grija de ele :) )

Si acuma mai sunt diferentele intre blank din carbon cu:
- perete subtire: mai usoare, mai sensibile, mai casante...
- perete gros: mai tari, mai rigide, mai pari…

Parerile personale sunt diferite la fiecare, de aceea, mie personal imi plac mai mult lansetele din composit cu fibra de sticla in ele...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

vineri, 22. martie 2013, 15:27

ms mult ptr sugestii,cred ca o sa optez ptr o varianta cu fibra de sticla pentru o rezistenta mai buna .nu am stiut ca cele din carbon sunt mai casante si mai sensibile la transport.inca o data ms ptr sfaturi si o sa ma mai interesez ptr alte modele si cu fibra de sticla

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 22. martie 2013, 16:28

:gandesc:
Energofish nu are in program si lansete din composite (fibra+ carbon)?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

sâmbătă, 23. martie 2013, 21:40

nici odean pilk nu sunt carboane 100%, mie tot de compozit imi lasa impresia
energo rubin catfish au tronsonul superior garantat din compozit. sunt niste lansete oribile pe lungimi peste 2,70, grosolane si grele pe varf. la cat de dezechilibrate sunt, l-ar mai fi trebuit inca cel putin 10-20 cm de maner lungime
power cat sunt usurele si subtiri. atat de subtiri pe 1000 de grame incat mie nu imi inspira prea mare incredere la fel cum imi inspira, spre exemplu un shimano forcemaster cu o putere declarata pe jumatatea lui power cat. plus ca au si spiggot

si mai sunt lansete din fibra la energo
silver solid dominant, cu care acum vreo 3 ani faceau o demonstratie tractand o masina de capacitate mice
tgv catfish e fibra, mooby dic k e fibra, duna e fibra. cel putin pe astea le stiu eu

bogdan_84

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 27. mai 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 22. iunie 2013, 11:11

eu am avut o lanseta ocean pilk 400- 600 gr de 3 m , si la un somn de 1.85 m mi s-a rupt la mal varful acuma de curand!