Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 20. martie 2013, 07:51

Recomandare sonar pt barcuta de nadit

Salut Zoran,
Sunt proaspatul posesor al unui Hds 5X si iti multumesc pentru toate indicatiile impartasite cu noi incepatorii. Ma intereseaza pentru un prieten un sonar pt barcuta de nadit(e pescar de crap). Daca ai o recomandare din partea ta sau prietenilor iti raman recunoscator. Prietenul meu e dispus sa plateasca in jur de 800euro pe el. Merci frumos inca odata. :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 20. martie 2013, 09:47

Salut Stefan,
cu drag ti-as recomanda ceva, dar ... sorry, nu pot, deoarece nu am fost niciodata inca in posesia unei barcute de nadit!
Insa, sunt sigur ca sunt alti utilizatori care iti pot ceva recomanda.

Barcuta de nadit o are deja?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 20. martie 2013, 10:00

800 euro mi se pare cam mult pentru un sonar de barcuta... oricum trebuie sa stie (prietenul) ca un sonar de barcuta n-o sa se compare cu unul "stationar" d.p.d.v. al performantelor.
Ca parere personala, sa nu cumpere unul din ala cu "ratusca" adaptat de vreun minitehnicus ca sa aiba raza mai mare... sansele sa functioneze foarte bine la distante mari (100 - 300m) sunt destul de mici plus alte posibile probleme de etanseitate, montare etc.
Eu am cumparat din TM la mai putin de 800 euro sonar cu tot cu barcuta Carponizer si functioneaza foarte bine atat sonarul cat si barca. In plus, barca si sonarul sunt concepute sa mearga impreuna (loc special in structura barcii pentru a incastra transducerul, emitator pt. sonar de forma capacului de acumulator al barcii etc.). Daca te intereseaza, iti trimit adresa magazinului cu PM, cred ca se poate cumpara sonarul si separat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 20. martie 2013, 11:13

Dpdv al performantelor...

1. Daca trimit barcuta la nadit si apoi la plantat montura la o distanta de 100 m / 200 m / 300 m, se poate lejer devia traiectoria barcutei cu +/-5°, adica o deviere de: 17 m la 100 distanta/ 35 m la 200 m / 70 m la 300 m distanta, de locul ales prima oara. Pentru asta ar fi bun un sonar cu funk pt barcuta cu GPS inklus, ceea ce deocamdata nu stiu sa fie. Exista un GPS cu funk pe piata, dar si acela are o deviere testata de pina la 10m la o distanta de 150 m, si costa in jur de 700 euro.

2. Daca merg intai cu barca normala si cu un sonar bun (de ex HDS5x), pot pune semne si la distanta si de 400 metri, dupa care tot acolo trimit barcuta la momit si plantat, in zona semnelor (10 m). In cazul acesta nu mai vad nevoia de sonar pe barcuta.

3. Daca pescuiesc sub 100 m, ajunge si un sonar alb/negru cu funk, care sa-mi arate adincimea unde plasez momeala. Aici devierea e mai mica daca ne putem orienta la semne de pe malul opus.

Din ce am citit la repezeala, unul f bun ar fi Eagle Cuda 300 (cel putin 500 m distanta), iar varianta color este Eagle Cuda 350. (sunt ambele interzise ca functionare in Germania si EU, din cauza emisie puternice).

PS: Erwin a avut si l-a abandonat, pt ca pescuieste la distante de 300 - 400 metri si devierea era mult prea mare. Isi duce monturile cu barca conflabila light (2,2 m), motor electric si sonar normal.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 20. martie 2013, 11:23

Ai uitat varianta in care pui semnele cu barcuta. :ochi:
Exista niste balize speciale care au infasurata sfoara pe ele si aruncate in apa cu greutatea potrivita, se 'rostogolesc" teoretic pana cand greutatea ajunge pe fund si raman asa. (mai greu ii cu recuperatu`... da` nu imposibil :) )
Nu te opreste nimeni sa pui respectiva baliza in cuva de nada sau sa imaginezi un alt sistem de "transport" daca nu incape in cuva.
Desigur ca DACA AI VOIE cu barca normala si sonar performant, poti gasi mai usor locurile "fierbinti"... in caz contrar poti doar sa "defilezi" cu barcuta mica si sa vezi ce vezi cu sonaru` radio... da` pt. adancime, structuri si gropi io zic ca-i OK.
Personal mi-am luat barcuta pt. transportat la distanta monturile cu peste viu... care ar fi "zburat" de pe carlig instantaneu daca le-as fi lansat la distanta respectiva de pe mal.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 20. martie 2013, 18:01

Si ai fi si putut tu sa lansezi montura cu viu pana la 150 m! :limba: :zambet: :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 20. martie 2013, 18:04

Pai ti-as fi aratat da` mi-era ca pica pestele... :limba: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

8

miercuri, 20. martie 2013, 21:48

baieti sunteti super tari, merci mult de info...as vrea va rog daca se poate si site-uri sau mai concret un magazin de unde il pot achizitiona sau cine poate aduce si de unde. prietenul meu vrea sa poata pescui undeva unde este interzis sub orice forma accesul cu barca...
multam fain inca odata...

p.s: este ziua lui sambata si sotia vrea sa il faca cadou :zambet:

9

miercuri, 20. martie 2013, 21:49

si musai cu gps :D

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 20. martie 2013, 21:54

Ti-am trimis link-ul.
Iti recomand sa suni si sa vorbesti direct cu cel care are magazinul, eu am fost foarte multumit de colaborarea pe care am avut-o.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

miercuri, 20. martie 2013, 22:12

multam fain...cica e super sonaru si merge si modificat...nus in ce consta modificarea, dar cica il face mai smecher... :noroc:

Subiecte asemănătoare