Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Bogdanvl

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Bogdanvl«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. martie 2013

Locație: Ramnicu Valcea

Profesia: Jurist/Mediator

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 19. martie 2013, 18:42

rame serpesti artificiale

Salut am cumparat de curand un pachet de rame serpesti arificiale. Mi s au parut f bine facute - lungime 20 cm, au ceva gelatina pe ele ca sa alunece frumos in apa si au si aroma.Sunt curios daca a folosit cineva pana acuma asa ceva mai ales ca in perioada aceasta sunt destul de greu de gasit ramele serpesti.Pun 2 poze ca sa vedeti despre ce e vorba.Astept raspunuri. Multumesc,
»Bogdanvl« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_2483.JPG
  • IMG_2484.JPG

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 19. martie 2013, 21:34

Astea merg bine la bass, dar si la salau. Daca le pui pe o montura de clonc sansele scad mult de tot.
Deci se utilizeaza cu carlige offset pe cadere pe langa malurile abrupte pe unde este bass, sau, pe substrat animate incet pentru salau.
La somn pe montura de clonc se pot utiliza Gulp Alive Night Crawler de la Berkley care au si mirosul ramei. Sunt momeli artificiale facute din porumb cu atractant. Pestii chiar le mananca. Am prins pe Ebro somni avand in carlig numai Gulp Alive.
La sfarsitul partidei bagi din nou naluca in lichidul original si devine ca noua. Dar sunt scumpe.

3

miercuri, 20. martie 2013, 08:00

Eu cu ceva asemanator am prins biban si mreana tarand montura la "fund" ... am legat 2 carlige una in capat si una pe la mijloc si am tras prin el firul cu un ac de cusut saci. Am incercat si cu cel verzui/galben si cu ceea maro pe prima am avut mai multe atacuri... mai am undeva prin sertare diseara postez poze cu carlige gata montate.

Later edit:
Am si uitat de aceasta "promisiune", pozele puteti sa vedeti pe : rame plastic – Google+
Ceea galbena cu negru era momeala universala ceea maro era excelent la mreana, cele mici se agatau doar de carligul din coada, cele mari inghiteau fara probleme... am prins printre altele nenumarate cleni si somotei cu ele...
Ps. Thrillul de 7 cm este doar pentru "comparatie marime" :rizi:

PPS am un coleg care in zilele toride de vara foloseste foarte eficient cu tuning de "zeama da rame sufocate" , pune niste rame in borcan in apa putina si lasa la "fermentat la soare", dupa care inainte de lansare baga plasticul in borcanul respectiv, ... cine are ficat "sanatos" sau nas infundat, nu are decat sa incerce ... :vomit:

4

miercuri, 10. aprilie 2013, 23:30

:pescuit: Pentru mine, setul de rame artificiale constituie varianta B, cand raman fara rame sau le folosesc in combinatie. :pauza:

Subiecte asemănătoare