Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 17. martie 2013, 22:08

Tabara de pescuit la somn - editia 1, Dunare, Mraconia - 15 - 20 August 2013

Am vrea sa organizam in luna August a acestui an o "serie" mai lunga de iesiri la pescuit somn, pe Dunare.
Am ales luna August pentru ca este si Zoran in tara in perioada respectiva.
Nu am ales inca o locatie, probabil n-o sa fie doar una, asteptam propuneri.
Ca idee ne-am gandit sa facem o iesire in zona Cazanele Mari - Cazanele Mici si una undeva mai jos de Portile de Fier 2... da` nimic nu-i batut in cuie deocamdata.
Ar fi ideal sa avem loc de campare pe malul apei ca sa ne fie mai usor cu barcile, transportul echipamentului etc.
Toata lumea este binevenita, va rugam sa va considerati invitati.
O sa pescuim in toate stilurile (legale) si la orice-i prin apa... C&R evident, mai putin pestii de momeala :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

2

luni, 18. martie 2013, 00:47

in masura posibilitatilor si daca se tine si in weekend, incerc sa fiu prezent,
dar mai este muuult pana atuncea

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 18. martie 2013, 00:57

O idee binevenita! Sper sa ajung si eu! :buaaaah: :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 18. martie 2013, 06:02

Interesanta propunere. Primiti si incepatori? :zambet: :box: :furtuna: :rizi: :rizi: :rizi:

dinu55

Biban

Răspunsuri: 79

Membru din: 28. martie 2012

Locație: TG-JIU

Profesia: Pensionar

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 18. martie 2013, 07:39

Ar fi minunat sa se poata ,eu unul vin sigur. :pescuit:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 18. martie 2013, 08:47

o idee buna dar................ cam departe pt unii. nu uitati de permise pescuit +pg
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 18. martie 2013, 08:53

Am anuntat asa devreme ca sa fie mai usor de planificat, de convins nevasta/prietena etc. :)
Cu cat o sa ne strangem mai multi cu atat o sa fie mai interesant. :ochi:

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 18. martie 2013, 09:34

Pentru mine zona Cazanelor (Mari sau Mici) este prea indepartata. Voi avea doar 3 zile libere si ar insemna sa pierd o zi plina dus, si o alta plina pentru intors. Doar pentru 1 zi, pentru mine este greu de facut deplasarea. In alta ordine de idei, daca se da drumul la apa, chiar cand este intalnirea, pescuitul la Cazane devine aproape imposibil.
Acum vreo 2 luni i-am propus lui Zoran o locatie situata aproximativ la jumatatea distantei dintre Bucuresti si Timisoara. Daca va fi si acolo, sansele sunt destul de mari sa particip. Acum depinde si care vor fi zilele alese pentru intalnire (sa pic pe liberele turei). Cand vor fi facute publice datele intalnirilor (locatiile doar pe privat, va rog) aproape ca voi putea sti cu o relativa certitudine.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 18. martie 2013, 09:49

As fi foarte bucuros sa pot participa si eu, in masura timpului liber, si daca se gaseste un loc in masina si pentru mine, din Bucuresti.Sunt slabut, nu ocup mult loc :rizi:
Always C&R

IonutFishing

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 18. martie 2013, 10:03

Zona cazanelor ar fi OK dupa parerea mea pentru ca sunt multe portiuni cu apa foarte adanca.
Din cate am discutat cu proprietarul cabanei unde merg de obicei, se pare ca cei de la hidrocentrale lasa apa la un nivel scazut primavara devreme iar ulterior mentin nivelul ridicat... pot sa confirm ca anul trecut a fost asa tot sezonul. Exista fluctuatii de pana la 1 metru dar alea nu-s asa deranjante.
Problema in zona cazanelor este camparea... terenurile publice pe mal sunt pe cale de disparitie. Acu` 2 ani am discutat cu cineva din Ieselnita care avea teren pe malul apei in golful Mraconia si contra unei sume destul de mici, m-ar fi lasat sa campez acolo. Poate gasim asa ceva si anul asta. Oricum, o sa avem cateva barci cu motor, putem face relativ usor cativa km in sus sau in jos pe Dunare.

O alta zona cu apa adanca este acolo unde merge Nelutu la pescuit ( :) ) respectiv imediat in amonte de Portile de Fier 2. Acolo din cate am inteles n-ar fi asa mare problema cu camparea in schimb ar fi cam problema cu umbra... da` luam mai multe umbrele si pavilioane, asta e. :) Nelutu, daca apari p-aci, fa-ne asa o mica descriere... :ochi: .

Avem timp sa discutam pana la vara, sa stabilim unde si cum... d-aia am si deschis topicu` asta de pe acum.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 18. martie 2013, 10:24

daca suntem prin Romania in perioada aia sper sa ajungem si noi macar la una dintre intalniri ...

intr-adevar, prin Cazane campatul este o problema destul de mare la fel cum as spune ca este de-a lungul intregii Dunari deasupra de PdF avand in vedere ca de obicei e plin de pescari unii punandu-si corturile inclusiv pe o parte din carosabil :rizi: (nu stiu cum dorm aia noaptea :rizi: )

subliniez si eu ceea ce a zis si Eugen, locurile sa se discute strict doar pe privat sau sa se faca eventual o sectiune a forumului unde accesul sa fie limitat ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 18. martie 2013, 11:03

Referitor la locuri, cred ca trebuie sa ne concentram catre unul bun si suficient de intins pentru campat si pentru ancorat barci in siguranta decat pentru pescuit. :)
Cum ziceam, de deplasat cativa km in sus sau in jos pe apa, ne va fi relativ simplu.
Mai departe o sa cautam somnii cu sonarele :ochi: ... daca de exemplu zicem ca pescuim "pe langa insula de la Divici" e greu de spus c-am divulgat ceva...chiar si cand am pescuit acolo nu pot spune ca era un loc bun tot timpu`... astazi seara erau somnii acolo, maine dimineata nu mai erau. :)
Evident, n-o sa discutam coordonate GPS exacte iar o localizare foarte precisa, din barca pe Dunare, ar fi si cam greu de precizat fara asa ceva. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 18. martie 2013, 11:21

Este rau si daca se spune ca locatia hotarata este in dreptul comnuei asdfgh din judetul cutare. Oricine intra pe google maps poate sa descopere si singur zona de capare si pescuit (barca ori mal), ca de fapt asta este problema reala.
Daca locatia aleasa va fi una "accesibila" pentru mine, ma ocup pentru toata gasca de procurarea avizelor de frontiera (pe baza de lista cu nume si CNP) daca sunt posesori de permis ANPA si doar pentru perioada intalnirii. De fapt ma ocum oricum, daca este nevoie.
Poate ar trebui facut un sondaj cu potentialii participanti si aleasa o locatie si in functie de numarul acestora. Pentru a ma face inteles, daca prin absurd sunt 30 de bucuresteni si 10 banateni, parca este peste mana sa se deplaseze o majoritate dincolo de jumatatea distantei dintre Bucuresti si Arad sau Timisoara. Eu daca reusesc sa merg si iau pneumatica, probabil ca-mi mai ramane un loc in masina in afara de junior369457, dar astea sunt discutii timpurii.

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 18. martie 2013, 11:34

aveti dreptate locurile de campare sunt f.putine si incomode in zona cazanelor mici(in cazanele mari nu se poate campa),dar se poate rezolva f.usor fiindca eu am un teren si o casuta in golful mraconia de unde se poate pleca cu barca spre toate locurile de pescuit din zona.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 18. martie 2013, 11:37

aveti dreptate locurile de campare sunt f.putine si incomode in zona cazanelor mici(in cazanele mari nu se poate campa),dar se poate rezolva f.usor fiindca eu am un teren si o casuta in golful mraconia de unde se poate pleca cu barca spre toate locurile de pescuit din zona.
Asta DA veste buna!!! :bravo: :apl: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 18. martie 2013, 11:57

Se doreste o iesire cu neveste/prietene, copii, catei? sau pur tehnica. pescuit pescuit pescuit si bere :pescuit:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 18. martie 2013, 12:05

Io as zice ca mai degraba a doua varianta... da` depinde si de nevasta/prietena... daca nu se supara sa ramana in tabara toata ziua sau are nervii necesari sa si-o petreaca in barca... cu copiii daca-s mai mici ii mai complicat printre atatea triple si barci... ceva caini la care sa le placa de noi da` sa nu le placa de altii, ar fi buni in orice caz... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 18. martie 2013, 12:10

Laudabila propunerea, as avea multe de invatat, cred ca ar fi o experienta benefica pentru mine, mi-as dori mult sa pot veni. Felicitari pentru initiativa! :bravo:

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: ALEXANDRIA, TELEORMAN, ROMANIA

Profesia: Manager Euroglass

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 18. martie 2013, 17:57

Sunt numai ochi si urechi! Ma intereseaza al naibii de mult o asemenea iesire... :bucuros2: oriunde in tara! :noroc:
:pescuit: trebuie sa ai rabdare!

20

luni, 18. martie 2013, 18:32

Felicitari pentru idee!
Pana in august o sa fie multe pagini de discutii si propuneri pe aceasta tema.Si eu consider ca zona Cazanelor Mari sau Mici ar fi cea mai buna alegere.
Eu oricum ma inscriu...ca oricum 80% din iesirile la Dunare le fac acolo.
Am putea face mai multe intalniri in lunile iulie-august....de exemplu la mijlocul lunii august, vecinii nostri sarbi organizeaza la Tekija(vis-a-vis de Orsova), in fiecare an(anul acesta editia 30)
un concurs de pescuit la clonc numit"Zlatna Bucka", in traducere"Cloncul de aur", unde am putea sa reprezentam NATIONALA-sunt sigur ca am fi primiti cu caldura.Cica atmosfera este incendiara(pescuit-2 manse de 6 ore in 2 zile, lautari, purcei la protap,vitel la protap+.....pivo(bere) multa.
Si ca sa va bag in atmosfera cloncul de aur 2012 :buaaaah:

P.S.Oricum daca se intampla sa coincida intalnirea noastra cu concursul lor.......sorry ptr. ei :inchinare: la ce cloncuri avem....toti somnii sunt pe partea UE :rizi:
:noroc: