Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

141

joi, 13. iunie 2013, 21:08

Atunci intr-o zona cat de cat apropiata?

Eu daca vin as prefera sa pescuiesc doar la stationar de pe mal.

Merci

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 13. iunie 2013, 21:22

Da se poate pescui la stationar prin apropiere, pe lac ,sau in cazanele mici.Cine doreste poate merge la pastrav pe raul mraconia in sus(tabara va fi la gura de varsare a acestuia in lac)

143

joi, 13. iunie 2013, 21:27

as prefera sa pescuiesc doar la stationar de pe mal.

La " silure" in fata proprietatii sale, pot confirma, ca profu meu de desen a prins unu' de 40 kg la stationar, bineinteles cu tehnica anilor 80'...deci se poate...nu cred ca un "dute-vino" i-ar afecta:gandesc:
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

144

vineri, 14. iunie 2013, 20:38

:nunteleg: Eu credeam ca ne luam la intrecere cu SIRBI la pescuitul somnului la clonc.Numai asa poate o sa salvam citeva exemplare sa nu ajunga in ciorba de peste.
Ce ar fi sa ne infiltram printre barcile Sirbilor sa le aratam cum se elibereaza somni (NU TOTUL LA OALA) . :nervos:

Zoran ce zici ? le dam :box: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

145

vineri, 14. iunie 2013, 21:21

Ce ar fi sa ne infiltram printre barcile Sirbilor sa le aratam cum se elibereaza somni (NU TOTUL LA OALA

Eu am propus de mult sa facem o "gasca" de cel putin 4-5 echipaje din RO, sa trecem granita pe la PF1 si sa participam la concursul lor....si la sfarsit sa eliberam tot in fata lor, a juriului, fara sa cantarim nimic :limba: si fara sa pretindem vreun premiu......cred ca i-ar "misca" o treaba ca asta. :gandesc:....m-a lamurit Zoran ca nu se merita :zid:
Cat priveste "intersectarea cu sarbii" in perioada taberei, ma simt nevoit sa fac o observatie:concursul lor "zlatna bucka" este organizat la Tekija(SRB), undeva vis-a-vis de Orsova.Se pleaca de la Tabula Traiana(care este la iesirea din cazanele mici) si se coboara cu Dunarea pana la Tekija.(nicidecum intre Tabula Traiana si Mraconia)...dati un Google Map,Earth.
Sfatul meu este sa nu ne hazardam,( pe apa esti "vrajit" :love: )si sa trecem frontiera fraudulos sa ciocnim cu ei o "slibovita".....consecintele pot fi dezastruase :gandesc:
Oricum, fac pariu ca nu ne intersectam cu "ei", noi o sa pescuim muuult mai in amonte si mai eficace:bucuros2:
:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

146

vineri, 14. iunie 2013, 21:45

Concursul sarbilor se tine in cazanele mici de la Tabula Traiana pana la Manastirea Mraconia timp de doua zile cateva ore dimineata.Cat despre cloncurile sarbilor cred ca ne trebuie un tun sa-i acoperim fonic.

Cata ai inteles acuma gafa mea? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

147

vineri, 14. iunie 2013, 22:31

:salut:
Ma incanta , atat concursul cat si atmosfera :bravo: Sper din tot sufletul sa ajung sa ne cunoastem .
Dintre toti de pe forum doar cu Attlia Emil Bruno si cu Informer ma stiu ...
ps va fii ordine si curatenie ... :apl:
sigur nu vor fi manele si tigani - asta da treaba :bucuros2:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

148

vineri, 14. iunie 2013, 22:59

sigur nu vor fi manele si tigani - asta da treaba

Cam dură exprimarea :soc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

149

sâmbătă, 15. iunie 2013, 05:20

:ochi: apropo Cata tu crezi ca in haosul creat de atitea barci cineva o sa mai poata tine evidenta? Politia de frontiera ar trebui sa mobilizeze toate gliserele din zona
(putin probabil).Iar daca o sa se intimple ,noi doar pescuim .Nu am fost niciodata la sarbatoarea lor cu toate ca mi-am
doritsa ajung.Anul asta la editia 24 au in programul sarbatori (cloncul de aur)concurs de :
1 Cine bea cel mai rapid bere :noroc: :limba:
2 Se alege mis Tekija urmata de (tricouri ude) :buaaaah:
Iata doua exemple care te fac sa risti ,de altfel la concurs de cloncanit participa regulat si echipe unguresti singuri care nu au fost
au fost ROMANI pacat . :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

150

sâmbătă, 15. iunie 2013, 13:54

.asa arata ancora mea pt cazane cu patru brate din fier de 6 pt a fi usor de scos din agatatura.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

151

sâmbătă, 15. iunie 2013, 15:28

Cine doreste poate merge la pastrav pe raul mraconia in sus

Am inteles bine Silure ca se poate pescui si la pastrav acolo? :buaaaah:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

152

sâmbătă, 15. iunie 2013, 15:51

Raul Mraconia are destul de mult pastrav deoarece nimeni nu-i acorda atentie toata lumea vine hotarata pe somn, crap,salau,etc.Eu am prins exmplare frumoase de pastrav, intamplator, pescuind dupa moioaca ,o momeala f.buna pt.somn.

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

153

sâmbătă, 15. iunie 2013, 16:00

Poate reusesc si eu sa vin, ce acte trebuie trimise si cum sa le trimit ? Am un Laguna 480 cu un Honda 20CP. :gandesc:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

154

duminică, 16. iunie 2013, 08:20

Poate reusesc si eu sa vin, ce acte trebuie trimise si cum sa le trimit ? Am un Laguna 480 cu un Honda 20CP. :gandesc:
Actele necesare se vad pe cerere iar barca daca nu este inmatriculatase trece fara numar.Trimite-ti datele pe mpsi cererile le fac si le depun eu.Nu uitati de copia dupa cartea de identitate.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

155

duminică, 16. iunie 2013, 08:35

Cererea se aplica si in cazul barcilor pneumatice? Si inca ceva vesta de salvare e obligatorie in barca sau nu ?
Multumesc
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

156

duminică, 16. iunie 2013, 11:58

toate ambarcatiunile au nevoie de aviz de activitate iar vesta de salvare este obligatorie .

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

157

duminică, 16. iunie 2013, 12:15

am fost vineri pe dunare cu barca gonflabila a unui prieten si am sunat in prealabil la politia de frontiera din oravita sa ii intreb daca trebuie sa ii anunt cand ies cu barca pe dunare.au spus ca daca am permis vizat cu pg-ul e in regula,nu mi-au cerut sa complectez un aviz.probabil la motoarele peste 5 cai si barcile inmatriculate

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

158

duminică, 16. iunie 2013, 12:58

:salut: multumesc silure,eu stiam,gonflabilele si motoarele pina in 4 cai (frumosi) sunt considerat de agrement si nu necesita avize speciale acolo sint alte reguli ?.
dar mai sti pina in August :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

159

duminică, 16. iunie 2013, 13:48

:salut: multumesc silure,eu stiam,gonflabilele si motoarele pina in 4 cai (frumosi) sunt considerat de agrement si nu necesita avize speciale acolo sint alte reguli ?.
dar mai sti pina in August :gandesc:
La fel a-m intrebat si eu la pf ce nevoie am de aviz fiindca am o gomflabila si mi s-a raspuns ca deplasarea unei ambarcatiuni catre locul de pescuit se considera agrement si tre sa ai aviz.Poti se te deplasezi si cu hidrobicicleta tot iti trebuie aviz.Daca ambarcatiunea are peste 7m si motorul peste 20cp acestea trebuie sa fie inmatriculate iar daca motorizarea este peste 5cp este obligatoriu permisul de conducator de ambarcatiune.
Asa sunt regulile pe aici :doaaamne:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

160

duminică, 16. iunie 2013, 17:08

:salut: Silure multumesc pentru tot,sa speram ca pina in August sa fiu cu toate actele la punct.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA