Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

121

miercuri, 12. iunie 2013, 14:48

asa, asa, invarte cutitul in rana :zid:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

122

miercuri, 12. iunie 2013, 16:14

Scuze Adiwolf,fara sa vreau. :drac2:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

123

miercuri, 12. iunie 2013, 19:00

:salut: silure. Te rog sa faci o prezentare a locului de campare,si a echipamentului(HAINE )pe care toti cei care vor reusi sa ajunga sa nu le lipseasca.
Sa prezinti specificul locului, pentru ca in urma cu multi ani exact in locul stabilit de organizatori si tine am pierdut o noapte la pescuit.
Peisajul e deosebit se afla intre munti si probabil noaptea la jumatatea lui a August trebuie haine groase .Fa o prezentare a locuui de pescuit.
Pescuitul la somn se va face probabil pe cursul Dunari si nu pe lacul din fata locului de campare. Doua zile ne vom intersectacu Sirbi au concursul de
pescuit la clonc ce se desfasoara intre : Tabula Traiana si Manastirea Mraconia iesirea de pe lac se va face exact in zona lor de concurs,probabi surpriza lor va fi mare.

Timpu ramas e scurt, adauga tu ce sa aiba :pescuit: cei prezenti la ei pentru ca sa fie OK :noroc: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

124

miercuri, 12. iunie 2013, 20:27

Vreau sa precizez ca eu nu am stabilit niciun loc de pescuit ,a-m propus un spatiu de campare unde sa avem loc cat mai multi ,sa dispunem de minimul de confort si sa nu deranjam sau sa fim deranjati de cineva.Cat despre locuri de pescuit eu zic ca 10 km de Dunare stanga- dreapta cu adancimi intre 10 si 100m cred ca sunt mai mult decat suficienti.Cred ca fiecare ar trebui sa stie de ce are nevoie cand pleaca la drum(pescuit).ATENTIE nu uitati sculele si momeala :doaaamne: .Vineri cand merg la mraconia o sa fac cateva poze cu locul de campare pt corturi iar cei ce doresc cazare la pensiuni sa ma anunte mai din timp pt rezervari(aprox 100 ron/zi) :prieteni:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

125

miercuri, 12. iunie 2013, 20:49

salut Silure

am si eu doua intrebari:

1.avem pe unde sa lansam barcile la apa?
2.daca ne cazam la pensiune barcile unde le lasam in siguranta?

:salut:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

126

miercuri, 12. iunie 2013, 21:06

Barcile se lanseaza la apa chiar in fata corturilor si a pessiunilor si tot acolo si stau in siguranta .Credeti-ma eu bag barca la apa cand intru in concediu si sta plina cu scule si bagaje timp de 30-40 zile pana plec.Aveti dreptate si eu ziceam odata ca nu este adevarat.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

127

miercuri, 12. iunie 2013, 21:35

Este inca devreme dar poate c-ar fi bine sa incepem o lista de participare, chiar daca nu-i batuta in cuie da` macar sa ne facem o idee.
Am sa incep eu lista, am rugamintea sa o "copy/paste" si sa va adaugati la sfarsit... in felul acesta lista este mereu actualizata. :)

1. Zoran
2. Cata
3. informer
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

128

miercuri, 12. iunie 2013, 21:45

Este inca devreme dar poate c-ar fi bine sa incepem o lista de participare, chiar daca nu-i batuta in cuie da` macar sa ne facem o idee.
Am sa incep eu lista, am rugamintea sa o "copy/paste" si sa va adaugati la sfarsit... in felul acesta lista este mereu actualizata.

1. Zoran
2. Cata
3. informer
4.adrian

129

miercuri, 12. iunie 2013, 22:01

1. Zoran
2. Cata
3. informer
4.adrian
5. silure-obligatoriu :bravo:
6. ovidiu

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

130

miercuri, 12. iunie 2013, 22:36

Merci Cata :noroc:.Berea o dau pe terasa la nea Nicu.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

131

miercuri, 12. iunie 2013, 22:52

1. Zoran (copie de pe actele de barca sunt deja la Silure)
2. Cata
3. informer
4. adrian
5. silure-obligatoriu :bravo:
6. ovidiu
7. deyu

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

132

joi, 13. iunie 2013, 08:33

:pauza: silur nu te supara pentru ca am cerut informatii despre locul de campare,nu erau doar pentru mine,ci pentru cei care nu cunosc locul. Daca o sa intri pe google (HARTI)si vei accesa (EARTH ) o sa ai ocazia sa vezi totul in 3D .
Nu vei fi nevoit sa faci poze la fata locului, cum vroiai sa mergi vineri,este destul sa accesezi programul
EARTH sa scri la optiuni MRACONIA si va apare lacul, in program 3D,daca am inteles bine locul propus este
in coada lacului in partea stinga pe platou. :bravo:
Eu cunosc zona doar de pe mal ,am pescuit pe Dunare, nu in lac. Pescuitul din barca in zona aceea nu l-am facut. Ai spus ca apa are (10---90m) :soc: trebuie sa fie spectaculos,mai ales daca agati ceva mare :buaaaah: pina vine
sus ai de muncit.Pentru pescuitul stationar din barca cit de lunga sa fie sfoara de ancora? :nunteleg: pentru
a nu avea surprize de a nu putea pescui. :doarecapu:

Te rog dane relati cit mai precise, multumesc anticipat :apl: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

133

joi, 13. iunie 2013, 08:48

Dan, stai linistit, daca trebuie dau eu jos firul de pe o mulineta si o folosim ca sfoara la ancora... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

134

joi, 13. iunie 2013, 09:02

1. Zoran - date barca trimise
2. Cata
3. informer - date barca trimise
4. adrian
5. silure
6. ovidiu
7. deyu
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

135

joi, 13. iunie 2013, 09:27

:zambet:

Dan, stai linistit, daca trebuie dau eu jos firul de pe o mulineta si o folosim ca sfoara la ancora... :rizi:

:buaaaah: :pescuit: :bucuros2: :prieteni: :ciao:

AM SPUS TOT!?
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

136

joi, 13. iunie 2013, 09:58

Ideal ar fi ca toata lumea sa poata pescui din barca in stilul pe care-l doreste fiecare .Barcile trebuie sa fie dotate cu aprox.50m sfoara destul de puternica si una doua ancore(modelul vi-l arat maine cand ajung la Mraconia)
Cat despre pescuit drilul cu un somn de 15-20kg aflat la 60m sub barca este ceva ce cu greu poate fi redat prin cuvinte si sper ca fiecare participant la tabara sa traiasca asemenea experienta.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

137

joi, 13. iunie 2013, 10:06

:zambet: Pot pescui indiferend cum(stationar sau clonc) de aceia am intrebat de lungimea sfori pentru ancora .

Dan, stai linistit, daca trebuie dau eu jos firul de pe o mulineta si o folosim ca sfoara la ancora...


Cum apaream in fata lui Zoran nepregatiti? :bravo: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

138

joi, 13. iunie 2013, 11:17

1. Zoran - date barca trimise
2. Cata
3. informer - date barca trimise
4. adrian
5. silure
6. ovidiu
7. deyu+tatal meu(nu va sta mult probabil 2-3 zile)

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

139

joi, 13. iunie 2013, 11:40

Se poate pescui (la somn si nu numai) si la stationar, exclusiv de pe mal? De preferat in zona de campare?
Incepator in pescuitul somnului

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

140

joi, 13. iunie 2013, 12:17

Se poate pescui in zona de campare dar sansele sunt mici mai als ca va fi un dute-vino cu barcile