Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pasek

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 14. septembrie 2012

Locație: Targu Jiu

  • Scrie un mesaj privat

261

joi, 1. august 2013, 11:33

Imi doresc si cred ca o sa ajung si eu citeva zile in tabara.Mai este loc? Am o pneumatica de 3.10 cu motor de 4 cai; am autorizatie de agrement ( sau cum se numeste).S-a stabilit ceva legat de mincare + lichide sau fiecare aduce ce poate ?
Stima

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

262

joi, 1. august 2013, 11:35

Vino linistit, nu-i cu locuri. :)
Sa ai si PG-ul pe langa permisul ANPA si avizul de agrement.
N-am stabilit nimic apropo de mancare, fiecare isi aduce ce stie ca mananca.
De ex. eu nu-s fan de gratare, mici si alte prajeli... mi-e mai comod si rapid sa mananc conserve. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

263

joi, 1. august 2013, 18:36

Eu o sa ajung in zona in perioada 11-15 Aug asa ca din pacate nu o sa va vad la treaba.

Stie cineva daca PGul pentru Mehedinti se poate obtine prin corespondenta (fax, email, etc)? Sau trebuie mers personal la PF din Tn Severin?

264

joi, 1. august 2013, 18:43

Stie cineva daca PGul pentru Mehedinti se poate obtine prin corespondenta (fax, email, etc)? Sau trebuie mers personal la PF din Tn Severin?

La Dolj l-am obtinut prin fax.Ar trebui si la MH sa se poata ca doar tot "Oltenia" este :gandesc: .Suna si intreaba la IJPF Mehedinti.
:noroc:

AlSorin

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 31. iulie 2013

Locație: Dr.Tr.-Severin

  • Scrie un mesaj privat

265

vineri, 2. august 2013, 20:43

Viza la apele de frontiera la MH este un colant mic sub forma de timbru. El trebuie lipit actualmente pe chitanta permis 2013 intrucat permisele nu au aparut.La Dj mi-a fost eliberata viza politiei de frontiera sub forma unei hartii. Problema este caci aceste aprobari care sunt stampilate nu se pot obtine prin fax.In zona Cazanelor se poate obtine aprobarea de la Orsova sau Severin care va da pe toata frontiera judetului MH. Aceste aprobari se vor elibera pe loc.Acestea fiind spuse ...FIR INTINS !!!

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

266

sâmbătă, 3. august 2013, 08:34

Multumesc AlSorin

Mai trebuie platit ceva la trezoreria locala?

AlSorin

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 31. iulie 2013

Locație: Dr.Tr.-Severin

  • Scrie un mesaj privat

267

sâmbătă, 3. august 2013, 15:27

Multumesc AlSorin

Mai trebuie platit ceva la trezoreria locala?
Da. Taxa permis pescuit 2013 la orice trezorerie din tara.30 lei ! La Politia de Frontiera nu se plateste, iar avizul se elibereaza pe loc.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

268

sâmbătă, 3. august 2013, 19:27

@ Zoran

Pentru expeditia voastra, daca vreti, "donez vreo 10-15kg de scoici proaspete (in cochilie). Pentru asta te rog sa iei legatura cu un bucurestean care participa si are disponibilitate sa ne intalnim sa preia "coletul". Asta nu poate fi decat pe 14 august in jurul orei 18. Te rog sa-mi comunici pe privat cu cine sa iau legatura pentru a-i da "coletul". Nu raspund niciunei alte cereri pentru scoici. Doar prin intermedierea lui Zoran si doar pentru expeditia asta, evident faptul ca scoicile nu costa nimic.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

269

sâmbătă, 3. august 2013, 21:57

Eugen ,
Pentru septembrie poti sa faci niste donatii mai aproape de tine !!!
Zona Tn. Magurele!!! :bravo: :apl:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

270

duminică, 4. august 2013, 05:38

Nu stiu daca in septembrie vor mai fi atat de usor de gasit. Oricum aceleasi sanse pentru scoici sunt si in zona Tr. Magurele ca si acolo unde pescuiesc eu. La Mraconia se gasesc foarte greu scoici proaspete, acolo predominand cele imputite.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

271

duminică, 4. august 2013, 06:59

Eu stiam si am avut capturi la cele imputite :buaaaah:
mult mai bine decat cele proaspete!

Asta asa ca idee, nu ca asi vrea sa vorbim cu , curierul

Sa le mai tina pe drum! :ochi:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

272

duminică, 4. august 2013, 08:12

Ma aflu la Dunare la aprox 60 de km in sus pe dunare de locul unde va fi tabara , toate rezultatele ce le-am avut au fost numai la scoica moarta care pluteste la suprafata apei si cu 5-6 rame de aspect! Din punctul meu de vedere scoica moarta da randament mai mare decat cea proaspata, probabil ca este si hrana lui de baza in momentu de fata si o gaseste peste tot! :noroc:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

273

duminică, 4. august 2013, 09:17

Daca nu ai proaspata, folosesti ce ei. Si altii sustineau ca scoica imputita este mai buna decat cea proaspata. Acum toti au recunoscut ca AU GRESIT.
Inteleg ca oferta mea pica (nu ca m-as supara). Voi avea mai mult timp pentru pescuit si nu-l mai pierd adunand scoici + nici nu-mi mai jegaresc masina.
Tot ce este legat de imputiciune este un mit pe care nu o sa ma straduiesc acum sa-l combat. Fiecare pescuieste cu ce vrea. Unii folosesc deodorante, altii imputiciuni :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

274

duminică, 4. august 2013, 11:27

Eugen, n-a picat nimica, ne vorbim pe privat. Merci
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

275

duminică, 4. august 2013, 11:33

Ma aflu la Dunare la aprox 60 de km in sus pe dunare de locul unde va fi tabara , toate rezultatele ce le-am avut au fost numai la scoica moarta care pluteste la suprafata apei si cu 5-6 rame de aspect! Din punctul meu de ved
ere scoica moarta da randament mai mare decat cea proaspata, probabil ca este si hrana lui de baza in momentu de fata si o gaseste peste tot! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

276

miercuri, 7. august 2013, 06:43

un alt mod de a ajunge mai repede in tabara de la Mraconia 8 ziile AMR :ochi:
Tour de France 2013 stage 1 Flying Boat - YouTube
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

277

vineri, 9. august 2013, 20:01

In atentia lui Silure: Pentru ca au mai ramas 5 zile pina la marea Intilnire si pentru ca am auzit ca seara in zona a fi trintari ar fi bine sa confirme sau infirme informatia pentru a sti cum sa ne pregatim bagajul . :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

278

vineri, 9. august 2013, 21:08

Dane, pot eu sa infirm prezenta tantarilor(cel putin saptamana trecuta n-am vazut/auzit unu, si crede-ma sunt "dulce" :rizi: ).
Acum sunt toti pe apa(moderatorii), se antreneaza de zor sa nu "dezamageasca asistenta " :rizi: in tabara, nu raspunde nimeni... :limba:
:noroc:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

279

vineri, 9. august 2013, 21:39

Baieti vestile nu prea sunt bune dupa trei zile de batut cazanele -n lung si-n lat doar un singur somotel de vreo 4 kg si-n rest parca se joaca cu momeala (vorba sarbilor),toaca marunt pana scoti carligele goale.A si o informatie care poate va intereseaza apa in cazane 29 grade iar in mraconia 30.Pe caldura asta tantarii isi fac simtita prezenta cateva minute seara.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

280

vineri, 9. august 2013, 22:01

Acum sunt toti pe apa(moderatorii), se antreneaza de zor sa nu "dezamageasca asistenta " in tabara, nu raspunde nimeni...
A si o informatie care poate va intereseaza apa in cazane 29 grade iar in mraconia 30.Pe caldura asta tantarii isi fac simtita prezenta cateva minute seara.
Lasai Cata sa se antreneze :rizi: :rizi: cu cat vor sta mai mult pe apa vezi ce a scris silure despre vreme si tintari pina in 15 ori fac insolatie ori ai papa tintari :gandesc: :rizi: .Am observat si eu ca mai intra Zoran sa vada ce a mai prins Deyu :rizi: :ochi: iar Costi umbla cu Zmeu ca sa i intre barca in glisaj :buaaaah: Spre sa nu se supere Modelatori pe glumele facute :noroc: dar pe 30 de grade noaptea mai si glumim :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare