Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

duminică, 17. martie 2013, 19:16

intrebare fir textil

Sa traiti , astazi am achizitionat okuma trio red core 20 , ca mulineta mi sa parut foarte ok solida lucrata bine materiale bune (cine detine sa-mi spuna daca a avut ceva probleme cu ia) pe ia scrie ca ar intra 0.20 ,130m si normal am cumparat si un textil de 0.20 fluo problema este ca din rola de 100 m de textil a intrat doar 50-60 metri am fost pe camp si am testato la o aruncare buna cu un plumb se termina firu de pe tambur! dumneavoastra ce ziceti se merita sa pun un fir de 0.15 care cred ca ar fi suficient pentru ca ar trebuii sa intra macar 80 m dar eu nu am folosit textil asa subire si intreb acum se incurca este probl cu el poti sa scoti cu incredere din agatatura , sau ar fi mai bine sa ma duc sa iau un model putin mai mare cel de 30 sa pot folosi un textil mai gros pe el si cu o capacitate mai mare .! ?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 17. martie 2013, 19:22

La ce vrei sa folosesti mulineta, la ce stil de pescuit?
Daca intra 130m de fir mono de 0,20, mi se pare o mulineta destul de mica.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

duminică, 17. martie 2013, 19:34

o folosesc pentru rapitor o bag si la stiuca si salau poate si somn noaptea , dar unde este greseala ? ori este scris pe tambur valoare gresita ori e diametrul textilului e mai mare decat este scris, ori pe tambur este specificat ca atat intra monofilament sau nu e diferenta de diametre intre un textil de aceiasi grosime cu un monofilament tot de aceiasi grosime , credeti ca o sa am nevoie de mai mult fir ar fi bn sa ma duc sa o schimb cu un model mai mare?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 17. martie 2013, 19:40

Eu zic ca da, schimb-o cu una mai mare.
Cu asta as pescui cel mult la spinning la clean... nici vorba de somn, nici macar stiuca. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

duminică, 17. martie 2013, 19:42

dar aveti idee intre okuma trio red core 20 si 30 are sa fie o diferenta majora de gabarit?

6

duminică, 17. martie 2013, 20:04

ce textil ai cumparat (marca)?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 17. martie 2013, 20:14

La orice fir textil este la fel, intra mult mai putin decit scrie pe tambur, pt ca acele date sunt pt monofilament! Acesta se aseaza mult mai bine si egall ca si textilul.
De ex, pe Penn 950 scrie ca intra 400 metri de 0,48 mm, iar multifilament intra intre 260 si 300 metri de 0,50 mm (depinde de producator).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

duminică, 17. martie 2013, 20:39

si sa imi raspundeti si la intrebare ! daca cumpar un textil de 0.15 pentru a intra mai mult pe mulineta o sa am probleme cu el sa se incurce sau sa nu pot trage o creanga moarta de sub apa? ma refer la un textil mai bun dar nici cel mai scump ( cred ca daca de 0.20 a intrat in jur de 60 m cel de 0.15 ar trebuii sa intre cam 100 am dreptate? ) si alta diferenta am acasa 2 textile marci diferite acelasi diametre doar ca unu este vizibil mai gros deci nici in diametru scris pe el nu ai incredere

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 17. martie 2013, 20:44

si sa imi raspundeti si la intrebare !
Am inteles, sa traiti! :rizi:
N-o sa se incurce, n-are nimic incurcatu` cu diametru`.
Cat despre "creanga moarta" acu` depinde cat o fost de mare cand o decedat... cre` ca una de 6-7 kg o sa poti trage pe mal. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

duminică, 17. martie 2013, 20:52

eu in gandul meu am formulat acea intrebare pe un ton calm , pana la urma cred ca o sa o trimit prin posta sa imi dea urmatorul model 30 asa pentru linistea mea , sa am si o rezerva de fir ca nu se stie niciodata , snagovul este plin de surprize

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 17. martie 2013, 20:57

Cel mai bine s-o schimbi cu una mai mare, sunt de aceeasi parere.
Pe de alta parte, vrei tu neaparat sa pui textil?
Nu mi-am dat seama in ce stil vrei sa pescuiesti dar daca este vorba de stationar, cred ca ar merge si un mono... iesi mai ieftin, poti sa-l schimbi mai des, ai o oarecare amortizare in drill datorita elasticitatii etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

duminică, 17. martie 2013, 21:02

o folosesc doar pentru spinning ,doresc neaparat textil pentru ca o sa dau din barca , de pe mal si in caz ca se agata voblereu sa am oarecare incredere ca nu il las pe fundul lacului pentru ca nu sunt chiar asa ieftine

13

duminică, 17. martie 2013, 21:14

si ultima intrebare ! pe aceasta okuma tri red core nu scrie ca ar avea galetul titanizat scrie doar galet supradimensionat ! ar trebui sa pot folosi fire textile nu?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 17. martie 2013, 21:28

trecand peste faptul ca Okuma Trio nu as recomanda-o cu prea mare incredere (cunosc pe cineva care s-a trezit cu dintii de pe roata polizati in timpul unui dril cu ceva mustacios pe care nu a reusit sa il scoata) eu ti-as zice sa o schimbi fara a sta pe ganduri. un 2000 e totusi mic si asemeni lui Informer, as folosi-o eventual la clean sau ceva pesti pe balta. luand una de 3000 pe care bagi un fir de 15lb (nu stiu grosimea) vei avea suficienta rezerva si pentru eventuale driluri reusind sa bagi pe ea minim vreo 135 de metri.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 17. martie 2013, 21:30

Linistit!
Crezi ca-ti mai schimba mulineta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

duminică, 17. martie 2013, 21:37

pai iam sunat si mi-au spus ca nu este problema sa vin cu tot pachetul ca se rezolva! ANEM la 150 lei eu nu am gasit altceva mai bun mi se pare solida sper sa nu ma insel, am pus mana pe una de la shimano la acelasi pret , credema ca era vai de mama ei daca o fortam putin mai tare sarea manerul, iar celalalte baracuda , unele de la energofish la fel nu mi se pareau de incredere!
si problema este ca am cumparat si un bat mai mic pentru ia de 2.1 m actiune 10-30 o fi mare diferenta intre 20 si 30 sau mai mult se umbla la adancimea tamburului?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 17. martie 2013, 21:42

pt. o lanseta ce arunca 10-30 si automat naluci de greutatea asta mergi clar pe una de 3000 ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm