Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:46

Elite 7 hdi,setare -sonar-DOWNSCAN OVERLAY ????. defineste mai bine structurile fata de peste ? este de ajutor ? :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:48

Elite 7 hdi,setare -sonar-DOWNSCAN OVERLAY ????


Poti folosi aceasta functiune, sigur, este o suprapunere in aceasi imagine a lui 2D si al lui DownScan.
Deasemenea poti folosi 2 imagini, pe una 2D, pe cealalta DS.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

23

sâmbătă, 30. martie 2013, 07:56

Nu vad la ce ajuta de moment ce pe sonar poti vedea doua imagini , 2 d si ds.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:41

Ai iesit cu el la apa sau inca sondezi apa prin casa? Eu sper sa ii fac botezul maine daca se opreste vantul asta nenorocit. Am invatat manualul pe de rost intre timp :rizi: .
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

25

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:56

Salutare Tatuc

TIMPUL nu a permis s-al testez pe apa,daca maine iesi pe DUNARE astept vesti de la tine.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:02

TIMPUL nu a permis s-al testez pe apa,daca maine iesi pe DUNARE astept vesti de la tine.
:rizi: Si prin casa cum stai cu structurile :rizi: :rizi: :rizi:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

27

sâmbătă, 30. martie 2013, 09:05

testeaza si setarea -DOWNSCAN OVERLAY ,daca se vede vreo diferenta. :zambet:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 31. martie 2013, 20:22

zoran, daca noise rejection e pe off, nu se mai vede montura si pestii? spuneai ca tu il ai setat pe off. poti sa detaliezi putin subiectul asta?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 31. martie 2013, 20:33

Daca nu te deranjaza, am sa detaliez eu. :)
Noise rejection este o functie a sonarului menita sa filtreze semnalul receptionat astfel incat sa afiseze doar ecourile "utile".
Ca exemplu, daca in apa exista multe suspensii solide (sau bule de aer sau...), fiecare va produce un mic ecou, direct proportional cu dimensiunea pe care o are.
Ca efect o sa se obtina pe ecran o imagine "PURECOASA" asa cum se vedeau filmele de la sarbi, unguri sau bulgari pe vremuri. :)
Aceasta functie elimina ecourile "parazite" si afiseaza doar ecourile mai puternice, considerate utile.
PROBLEMA cu aceasta functie este ca nu-i inteligenta :)... se poate ca daca montura produce un ecou slab (din cauza ca-i la limita conului, ca-i de dimensiuni mai mici etc.) acest ecou sa fie considerat "zgomot parazit" si sa fie eliminat.
V-as recomanda sa incepeti intotdeauna pescuitul cu aceasta functie pe pozitia OFF si doar daca nu obtineti o imagine buna ajustand sensibilitatea, sa incercati sa setati noise rejection pe "Low". O pozitie superioara eu n-am folosit niciodata.
(capacitatea omului de a interpreta corect o imagine chiar mai neclara depaseste pe departe posibilitatile oricarui sonar care a fost construit vreodata... mi-ar placea sa nu fie asa pe viitor da` cred ca asta-i intr-adevar putin SF :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 1. aprilie 2013, 20:31

multumesc informer. saptamana trecuta am fost iesit cu o barca de la servici. cand era activat fish id,se vedea ok,in momentul in care am dezactivat fish id aveam o imagine plina cu pureci si "de toate" apa era destul de murdara. noise rejection era pe low. oare din aceasta cauza?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 1. aprilie 2013, 21:08

Da, este posibil.
Ai incercat sa reduci sensibilitatea sa vezi daca nu obtii o imagine mai buna?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 3. mai 2013, 14:59

marti 30 aprilie mi-a sosit noua barca,un kolibri de 2,60. normal ca de la servici am trecut pe acasa si..... direct pe malul apei. am avut si sonarul....entuziasmat de barca si de motor nu am mai facut nici o modificare la setarile sonarului desi aproximativ 1 metru de la suprafata nu vedeam nimic,doar o aglomeratie de pureci. data viitoare "o sa intru in el" cu mai mult curaj ,pentru ca am gasit functia de restabilire a setarilor din fabrica:D

sopvalentin

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »sopvalentin«

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 3. mai 2013, 15:15

Ce sonar ai cumparat?

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 22. mai 2013, 11:50

anul trecut am luat un elite 5x

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 22. mai 2013, 14:18

in urma unei iesiri si multe butonari la sonar(elite 5x) a trebuit sa ii dau reset la setarile din fabrica. au aparut cateva probleme: nu mai stiu de unde sa setez voltajul din baterie(acum nu mai apare inainte aparea), modul de pescuit este setat pe general,apa pe care pescuiesc in general are max 10-12 m,ce mod este recomandat? in momentul in care adancimea creste, sonarul nu mai schimba automat zoom,astfel incat nu mai pot vedea fundul apei.cam astea mi le amintesc.ma juta cineva la rezolvarea acestor probleme? sonarul il folosesc pentru pescuit la clonc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 22. mai 2013, 14:41

Salut Nelutu,
pune totul pe auto. Pe pagina 10, aici, este descris cum sa ajungi sa pui voltajul bateriei pe ecran:

klick

:saluti:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 22. mai 2013, 15:08

am reusit sa pun voltajul. la fishing mode ce recomandati?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 30. mai 2013, 20:26

Salut Nelutu,pe forum o sa gasesti manual de setare pentru elit5x ,dupa ce citesti atentie da reset adul la setarie din fabrica,intra pe yutube o sa gasesti multe filmulete care o a te ajute.Urmareste cu atentie pe ce butoane sa apesi si o sa apara setarile de baza. :zambet:
Pune pe AUTO acolo unde apare ascultai sfatu lui Zoran :bravo: .Lucreaza cu sonarul pe SIMULARE o sa te ajute,ajustarile fine le faci pe apa
La urmatoarea intrare a ta pe forum sa te vad :bucuros2: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 30. mai 2013, 20:52

o mica complectare la ce am spus :urmareste si filmele de reglare elit7x regajele sunt aproape identice elit5x.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

pava

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 3. martie 2015

Locație: Galati

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 24. august 2015, 21:40

Salutare !

Nu mai gasesc tutorialul facut de Zoran cu elite 7 hdi. ma poate ajuta cineva ? :) :)