Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 15. martie 2013, 10:08

No Knot

Foloseste cineva acest acceosoriu? Are sens utilizarea lui?



Nu exista oare sansa ca firul sa scape de acolo?
Incepator in pescuitul somnului

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 15. martie 2013, 10:15

Foloseste cineva acest acceosoriu? Are sens utilizarea lui?
Da o cautare, stiu ca mi-a explicat odata mie Zoran despre ce este vorba. Concluzia a fost ca sunt bune de folosit.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 15. martie 2013, 10:32

Sunt bune de folosit daca vrei sa nu faci nod pe fire!
Cei mai multi le folosesc la spinning.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 15. martie 2013, 10:33

Eu nu le vad utilitatea. :gandesc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 15. martie 2013, 10:50

Am si eu pe acasa vreo 2 plicuri de chestii de genul ala (merci Zoran) dar nu am incredere sa le folosesc. Daca la lipsa increderi adaug si grosimea inaintasului de 1mm care cu siguranta nu va sta “linistit” la locul lui pe agrafa atunci raspunsul meu e lesne de inteles ... mie unul nu imi plac si nu am incredere in ele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 15. martie 2013, 11:30

Multumesc pentru pareri. (desi nu am folosit niciodata, nu-mi inspira incredere)
:prieteni:
Incepator in pescuitul somnului

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 15. martie 2013, 13:15

Sunt FOARTE BUNE, cand vrei sa legi leaderul de firul principal. Nu le-am folosit niciodata ca in modul prezentat in poze, dar pentru a "atasa" leaderul de textil, pescuind la salau, le-am folosit destul de des si nu m-au dezamagit. Ce-i drept, eu "bobinam" cel putin 10-15 ture de textil, ( in desen spune minim 5, dar mi se pare foarte putin 5 ture...).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 15. martie 2013, 13:41

Ce-i drept, eu "bobinam" cel putin 10-15 ture de textil, ( in desen spune minim 5, dar mi se pare foarte putin 5 ture...).


:bravo:

Cu cit mai multe cu atat mai bine, daca se poate si de 30 de ori! Atentie la capat sa nu incalece fir pe fir, pt ca altfel se poate forfeca exact ca la nod.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 15. martie 2013, 16:34

sunt preferatele mele.....la spining. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 15. martie 2013, 17:01

Sunt foarte bune, dar putin greoi de folosit. Daca vrei sa schimbi naluci multe la un pescuit nu iti recomand ,pierzi destul de mult timp. Fa o proba de rezistenta: pe o parte legi cu nod clasic care vrei tu si de cealalta parte agrafa cu nod fara nod.Tragi de ele si se va rupe in 95 % din cazuri partea cu nodul clasic. Incearca , vezi avantajele si dezavantajele si concluzia o tragi singur.

11

vineri, 15. martie 2013, 17:27

Eu am folosit si mai folosesc si acum... mai ales cand ma duc in anumite locuri de pescuit si insist doar cu 2-3 tipuri de voblere...

12

sâmbătă, 16. martie 2013, 12:42

am avut, am incercat, nu mi-au placut
in schimb ideea am transferato catre o alta chestie pe care mi-am facuto singur, un plumb pe care vreau sa il atasez pe fir fara sa desfac montura.

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 19. martie 2013, 23:17

de 2-3ani numai astea le utilizez, dar eu atas la capat un clips rapid (nu sint sigur ca asa se numeste), si atuncia nu am problem cu schimbul de woblere pe timp de noapte. Eu le fac singur inainte de sezon, 30 -40 de bucati, din fir de 0,8 care nu se rugineste.
Si exact am aceasi idee, pentru atasarea plumbului pe fir, dar pentru trimiterea woblerului in adincimi mai mari. dar e pe faza de cercetare :)

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 20. martie 2013, 06:42

dar pentru trimiterea woblerului in adincimi mai mari
.
E simplă treaba . :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 21. martie 2013, 21:10


E simplă treaba . :gandesc:
Salut, poate... depinde in ce conditii. Eu vreau sa trimit woblerul meu preferat in toate straturile lacului fara sa-si piarda caracteristicile principale. Si cu cele mai mici modificari in timpul spinningului. Inca nu am solutie buna, dar sigur voi gasi.
Dar raminind la topic, knot a knot pentru mine e legatura cea mai buna, sper ca anul acesta voi testa si cu ceva peste mai sanatos.

16

joi, 21. martie 2013, 22:37

Am si eu o intrebare pentru cei care folosesc de mult timp acest accesoriu nu exista sansa ca firul sa alunece si sa scape de acolo?adica neavand nici un nod nu se blocheaza firul in nimic si nu poate aluneca si ceda?sper sa ma intelegeti la ce ma refer

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 21. martie 2013, 23:04

salut, eu o folosesc numai la fir braid (PP de 19) si bobinez practic plin locatia respectiva, dar 10-15 ture sigur ca ajunge.
La monofilar dupa parerea mea nu merge. Dar se poate testa la uscat, niciodata nu va iesi firu si se va rupe in alt loc.

fir intins si vreme mai buna :)

18

vineri, 22. martie 2013, 06:50

Eu folosesc doar la fire textile si pana acum niciodata nu sa desfacut si nici nu sa rupt de acolo.

Subiecte asemănătoare