Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

luni, 1. aprilie 2013, 20:56

si la Gaura cu Musca am gasit apa de 52 de metri

Perfect de acord cu tine,....dar totusi in zona Tulcea acea adancime?(cred ca e vorba de Baltenii de sus) :gandesc:
P.S.Recordul meu de adancime a fost 89m in Cazanele Mici.
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 1. aprilie 2013, 21:12

Daca am sa aflu vreo metoda de testat protectia la copiere a hartilor de la Navionics am sa zic
Ai reusit ceva?
N-am incercat deocamdata... am cateva proiecte in lucru si stau destul de rau cu timpul.
Oricum, trebuie intai sa-mi cumpar o harta originala... nu stiu daca prietenul meu care o are va fi de acord sa mi-o dea pt. "experiente". :rizi:

In ce priveste imaginile pe care le-ai postat, era mai OK daca apareau ceva structuri sau macar montura ta... asa, daca se vede doar substratul, este greu de apreciat cat de bine-i reglat.
Imaginea mi se pare putin "purecoasa", cred ca sensibilitatea era cam ridicata... doar o parere. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

43

luni, 1. aprilie 2013, 21:33

Eu sincer sa fiu, am fost curios de adancime....si conform coordonatelor date de Google Earth din pozele postate de Tatuc......cam acolo era el cu sonarul la 36m :gandesc:
Era pe uscat :doarecapu: ...maxim un canal amarat din DD(daca gresesc..mea culpa)
Verificati si voi,va rog!
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 1. aprilie 2013, 21:49

LOL... si mie-mi iese tot pe uscat... :rizi: .
Cre` ca ceva nu facem bine ca banui ca n-o vaslit tatuc pe iarba. :rizi:

»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • coordonate.jpg (66,47 kB - 61 ori coborit - ultima oara: 2. iulie 2019, 23:13)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

45

luni, 1. aprilie 2013, 22:02

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii"
Bine zici Costi!....Naa acum am plagiat si eu.....faceti-mi ceva :limba:
P.S.Totusi...noi ne strofocam sa ajutam....si altii se dau prin bosketi(si cu sonaru dupa ei)?
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 1. aprilie 2013, 22:05

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii"
Bine zici Costi!....Naa acum am plagiat si eu.....faceti-mi ceva
N-am scris de unde-i citatu` ca "dadea prost"... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 2. aprilie 2013, 06:48

Ca sa nu se iste discutii inutile, incerc sa explic poza:

Imaginea din stanga:

Imaginea este activata si s-a dus cu cursorul ... undeva, unde a memorat un punct 001. Este imagine statica, inghetata, cu cursorul pe pozitia data in stanga jos, pe punctul 001. Distanta de la pozitia actuala pina la cursor = 17,5 km. Pozitia actuala (reala) este redata intotdeauna de un triunghi, ca un varf de sageata. Pt a reveni la pozitia actuala la HDS trebuie apasat EXIT. La Elite mi se pare ca MENU (nu-s sigur...)
Temp apei + adancimea + viteza de deplasare sunt redate la momentul actual, al imaginilor din dreapta.

Restul de imagini banuiesc ca sunt toate la sensibilitate auto. Pare ok si realist.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 2. aprilie 2013, 06:52

LOL... si mie-mi iese tot pe uscat... :rizi: .
Cre` ca ceva nu facem bine ca banui ca n-o vaslit tatuc pe iarba. :rizi:



Cum am scris si mai sus, a mers cu cursorul undeva !? la 17,5 km distanta de locul actual si a aplicat un punct denumit 001. Coordinatele sunt de la acel punct, si nu de la pozitia unde se afla el in acel moment.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 2. aprilie 2013, 07:59

Aha, ma gandeam io c-am gresit pe undeva... dealtfel, am si scris :) :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 2. aprilie 2013, 16:02

Nu cunosc zona asta da' mi-e greu sa cred ca ai adancime de 36m.Ai avut soda la verticala?
Perfect la verticala, ai coordonatele, cand ajungi poti sa cauti groapa, e dupa o stanca.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 2. aprilie 2013, 16:15

Te rog urca pozele pe ImageShack® - Online Photo and Video Hosting cu rezolutie mai mare (mare!).
Am urcat sa vad daca ma descurc sa le urc aici. Nu am reusit, indruma-ma te rog cum fac mai departe

:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

52

marți, 2. aprilie 2013, 16:18

Imaginea mi se pare putin "purecoasa", cred ca sensibilitatea era cam ridicata... doar o parere.
Sensibilitatea am avut-o setata pe auto. Data viitoare am sa ma joc cu ea. Merci. :prieteni:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

53

marți, 2. aprilie 2013, 16:20

Era pe uscat ...maxim un canal amarat din DD(daca gresesc..mea culpa)
Nu am verificat, te asigur ca eram pe Bratul Sf. Gheorghe. Sa indice eronat GPS :gandesc: .
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 2. aprilie 2013, 16:22

Cre` ca ceva nu facem bine ca banui ca n-o vaslit tatuc pe iarba.
Cu siguranta nu. Am cautat sin eu mai demult ceva si imi dadea eronat fiindaca trebuia sa fac o trnsformare.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 2. aprilie 2013, 16:24

Am urcat sa vad daca ma descurc sa le urc aici. Nu am reusit, indruma-ma te rog cum fac mai departe



Aici gasesti modalitatea la min 9:28

Introdu poza
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 2. aprilie 2013, 17:00

:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 2. aprilie 2013, 17:04

La Elite mi se pare ca MENU (nu-s sigur...)
asa este MENU si apoi Return to vessel
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 2. aprilie 2013, 17:14

Cre` ca ceva nu facem bine ca banui ca n-o vaslit tatuc pe iarba.
M-am uitat pe traseul parcurs si coordonatele gropii sunt N 45*07,623' E28* 59,840
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

tatuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tatuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

59

miercuri, 17. aprilie 2013, 13:07

Un amic s-a rasturnat in urma cu trei saptamani cu barca pe Dunare, el a scapat cu greu, dar barca s-a dus la fund, o laguna cu motor de 15 cp. M-a rugat sa merg sambata cu barca mea si sonarul sa o cautam, am vreo sansa sa o gasesc? Stie cineva ce setari ar trebui sa fac la sonar ca sa o gasesc? In zona unde s-a dus la fund Dunarea are in jur de 16 m.
Daca cineva a mai facut operatiuni "de salvare" astept sfaturi.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

miercuri, 17. aprilie 2013, 13:37

Greu, dar nu imposibil! Pt o astfel de actiune este cel mai indicat un sonar StructureScan, care vede lateral stanga dreapta cite 80 metri, si dintr-o trecere ai putea-o gasi, si acolo unde ti-o arata pe ecran memorat un punct GPS. Si daca e la 50 de metri in stanga ta.

Cu Elite 7 daca e sa o gasesti atunci cu Down Imaging. Dar in atata timp barca poate fi deplasata de curentii de apa. Asa ca trebuie sa treci poate de mai multe ori in paralele de 5~10 metri.
La setari nu prea ai ce sa setezi.
As merge doar pe DI cu zoom-ul pus cam la 4x in portiunea fundului si pe cealalta jumate de ecran as merge cu harta. Iti raman traseele trecute, asa poti merge paralel la traseul anterior. Si aici zoom cit merge de mult.
Eventual vezi sa schimbi culorile la DI, cum se vede mai bine: pe gri, sepia, rosu, verde…

Si daca o gasesti, nu uita sa memorezi punctul GPS si sa faci si poze!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com