Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 13. martie 2013, 06:50

Ce v-a lipsit anii trecuti la pescuit?

Salut,
as vrea sa deschid acest topic deoarece am fost personal frustrat de citeva ori!
Adica, ati avut vreodata sentimentul ca, daca a-ti fi avut "cutare" sau "cutare" obiect la-ndemana, ati fi salvat o partida de pescuit? va-ti auzit vreodata spunind..."ufff, daca as fi avut aia... sau daca as fi facut asa precis as fi avut trasatura..."

Anul trecut de ex dupa 5 zile de Dunare am descarcat ambele baterii ce le-am avut, si nu am mai putut folosi sonarul, chiar in ultima zi cind se pare ca au reactionat cel mai bine. Si pina am demontat bateria de pe masina, si am re-montato pe barca, a inceput vantul si gata a fost partida de pescuit...
Mie cel putin mi s-a intamplat de mai multe ori, ori am uitat plutele acasa, ori alte accesorii cu care puteam rapid sa adaptez alta metoda, alta montura! Asa ca, cind merg acuma la cite o partida de clonc, chiar si pt 2 ore, iau cu mine in barca tot ce se poate lua, chiar si o lanseta cu mulineta de rezerva!

Cum procedati voi cind iesiti la pescuit? Mergeti pe un stil anume si doar pe acela va concentrati, sau incercati sa aveti tot ce se poate la voi, pt a va putea adapta in orice situatie la orice metoda?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 13. martie 2013, 07:23

Io daca plec sa pescuiesc la somn, iau tot ce-mi trebuie sa pescuiesc la somn in toate stilurile pe care le folosesc... dar evident nu-mi iau si fixa de scobar. :)
Din acest motiv am desfiintat banchetele din spate de la masina si umplu de obicei tot spatiu de 2,1m care-mi ramane pana la haion.
De luat totul in barca nu iau pt. ca pe de o parte is prea multe, pe de alta parte nu-mi ia deloc mult sa revin cu motorul la "tabara", daca-i cazu`.
Cat despre uitat, io nu uit... d-aia mi-am facut si folosesc lista aia de care s-a facut atata misto... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 13. martie 2013, 07:38

Un partener ok și un înaintaș bun......greu de găsit. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 13. martie 2013, 07:53

Io daca plec sa pescuiesc la somn, iau tot ce-mi trebuie sa pescuiesc la somn in toate stilurile pe care le folosesc... dar evident nu-mi iau si fixa de scobar. :)
Din acest motiv am desfiintat banchetele din spate de la masina si umplu de obicei tot spatiu de 2,1m care-mi ramane pana la haion.
De luat totul in barca nu iau pt. ca pe de o parte is prea multe, pe de alta parte nu-mi ia deloc mult sa revin cu motorul la "tabara", daca-i cazu`.
Cat despre uitat, io nu uit... d-aia mi-am facut si folosesc lista aia de care s-a facut atata misto... :nunteleg: .


Nu cred ca cineva chiar a facut misto de lista ta, eu o gasesc geniala si m-as bucura daca am reusi sa o finalizam ca pe o lista care sa o poata folosi cine are chef si nevoie. Eu de ex as avea mare nevoie de ea, si merci ca mi-ai adus aminte de existenta ei!
Si daca sunt 200 de pozitii pe lista, din care 99 nu voi folosi, acelea le tai cu pixul si am atunci o lista complexa pe care ma pot baza oricind.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 13. martie 2013, 07:58

Ce mi-o lipsit cel mai mult o fost ştiinţa de a prinde :rizi: , în ce priveşte echipamentul iau în maşină tot ce am.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 13. martie 2013, 09:31

hmmm … ce mi-a lipsit in trecut la pescuit.

primele chestii care imi trec prin minte ar fi:

1. nu am avut manusa la mine si am scos foarte greu un somn din apa – de atunci nu plec fara manusi de acasa.
2. nu am reusit sa imi fac o poza cum trebuie cand eram singur la pescuit – de atunci nu lipseste trepiedul din rucsac cand merg singur.
3. de cateva ori mi-au lipsit niste Norizi in cutia de voblere iar conditiile erau perfecte pentru niste voblere de genul. ulterior au ajuns dar nu am mai gasit conditii OK pentru ele ... anul asta vor fi mai folosite.

altceva nu imi trece prin minte. singura chestie ar fi ca datorita numarului prea mare de naluci mai vin cu mine undeva in jur de 30% din ele si daca se intampla sa nu prind nimic imi mai trece prin minte cate o chestie de genul: “daca as fi avut voblerul ala sau celalalt cu mine poate as fi prins” :rizi: ...

din cate am citit pe aici cred ca eu sunt cel care merge la pescuit cel mai “light” ... adica la mine treaba e simpla:

- rucsac pe spate unde am vreo 4-5 cutii cu voblere, o sticla cu apa, trepiedul (cand sunt singur), o cutie cu triple de rezerva, 2-3 role de fire pentru inaintas, o cutiuta cu agrafe, un patent, metrul (dar nu tot timpul), briceagul muntifunctional si eventual ceva solutie de tantari.
- in buzunarul lateral din dreapta de la pantaloni am manusile si aparatul foto
- in buzunarul lateral din stanga de la pantaloni am gripul
- in buzunarul de la sold din dreapta am tigarile si bricheta :rizi: + o bricheta de rezerva intr-un buzunaras mic din interior + tigari si bricheta de rezerva in masina :rizi:
- daca merg cu gandul la avat dar si somn atunci de regula am 3 lansete in mana, una de avat si doua de somn (una e rezerva) ... daca merg doar la avat atunci am una si daca merg doar la somn am doua.

in ultima vreme mai am si o geanta de umar ce o mai iau cu mine plina cu jiguri si gume dar care e folosita foarte rar si pe care o scot din masina doar atunci cand stiu ca se va insista mult pe un singur loc.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 13. martie 2013, 10:36

Anul trecut mi-au lipsit:
1. timpul necesar sa ma duc la pescuit mai des
2. lansete puternice
3. multiplicatoare puternice

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 13. martie 2013, 19:14

Eu,cat am mai apucat din sezon am fost lipsit de :
1.Un echipament cat de cat ok pentru pescuitul la somn (din motive ,,asa zise de experienta"-nu-ti trebuie ,te descurci cu ce ai,adica bete de crap heavy :rizi: :rizi: ).Sper insa sa mai treaca timpul ,sa capat increderea parintilor ca pot pescui si la somn si sa ma lase sa-mi cumpar macar 1 bat si o mulineta ca lumea.
2.Un profesor care sa ma ajute la fata locului
3.Odata ,am uitat niste monturi acasa si nu a fost prea ok ,insa m-am descurcat

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 14. martie 2013, 12:58

De anul trecut am inceput minimizarea echipamentului, incerc sa-l reduc la maxim. Nu doar ca sunt prea multe de carat dar ocupa si mult spatiu.
De obicei car mai mult decat folosesc. Desi am scapat de foarte multe accesorii tot mi-a ramas un bagaj consistent.
-O geanta pentru lansete, umbrela, picheti, trepiezi, etc,
-O geanta cu accesorii, nada, momeli...
-O galeata 17l cu 2 ligeane si o sita,
-O geanta pentru scaun (+ scaun + cateva accesorii pentru scaun) - la partidele scurte asta ramane acasa
-In curand o sa iau o geanta pentru haine si alte acareturi care nu tin de pescuit dar care sunt necesare si pe care de obicei le am imprastiate prin masina sau prin celelalte genti.

De multe ori mi-au lipsit hainele groase pe tip de noapte, adica am avut dar niciodata nu au fost suficient de groase,
Capturile mi-au lipsit de multe ori :nunteleg:
Partenerii de pescuit sunt din ce in ce mai indisponibili :nu:
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 14. martie 2013, 13:05

De obicei car mai mult decat folosesc.
Aici ai mare dreptate... eu intotdeauna car mai mult decat folosesc. :)
Treaba ii ca io prefer sa fac asta decat sa-mi trebuiasca ceva si sa n-am la mine, chiar daca se intampla o data pe an... ca exact atunci, daca as fi avut, precis as fi prins balauru`... :rizi: .
Daca ar fi sa le car in spate sau cu trenul, m-as gandi de doua ori inainte... dar sa le pun in masina nu mi-e asa de greu si cred ca merita efortul suplimentar... macar pt. "linistea sufleteasca". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

11

joi, 14. martie 2013, 20:34

ce mi-a lipsit?
- in primul rand timpul, niciodata nu imi ajunge timpul pentru pescuit si prieteni
- la spinning car prea mult echipament cu mine, mult prea multe naluci - incerc pe cat posibil sa minimizez, dar.............nu prea imi iese
- la clonc imi place pt ca nu car echipament deloc, un bat, o cutie cu rame, o montura de mana si........... :bucuros2:
- imi doresc.................multe nimicuri, lucruri materiale in general, dar cel mai mult imi doresc sa fiu sanatos si sa am fericirea si bucuria sa imi impart timpul asa cum vreau si sa traiesc alaturi de prieteni si de cine imi doresc
cineva mi-a spus astazi o vorba

Citat

sanatate sa fie ca restul..........cumparam
:bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 15. martie 2013, 14:29

Interesanta si interpretabila intrabare, ce mi-a lipsit anii trecuti...Pai hai sa vedem :

- scule performante probabil ,dar prindeam bine ca erau multi pesti!
-bani mai multi, dar prindeam bine ca aveam mai mult timp liber!
-Informatia de pe diverse medii ,dar o obtineam de la gasca de prieteni cu care ieseam impreuna la pescuit! Erau si mai tineri ,mai sanatosi ,mai putin stresati si mai sociabili ...Si mai pescari oare? :gandesc: Sonare ?Pentru ce? :rizi:
-tot felul de chestii "confortabile' gen umbrela 1,5 m , scaun crapar, corturi destepte , dar ma bucuram de natura mult mai putin agresata de diverse chestii "moderne" !
-masina prin anii '90 dar faceam sport cu bicicleta si mergeam mult pe jos si observam mult mai multe locuri de pescuit si ,da prindeam bine! :rizi:

Extrapoland ...ce-mi lipseste acum? Mult mai simplu raspunsul :drac2: :

- anii tineretii :buaaaah:
-natura curata si pestele :buaaaah:
-prietenii relaxati si fara bani :buaaaah:
-timpul liber :buaaaah:
- ultimul lucru si cel mai tare :mintea de acum 20 de ani ! :limba:

In rest nu prea merg la crap din cauza groazei de a aranja echipamentul in masina si la spinning car ca boul o trusa grea ca naiba si pescuiesc cu 2-3 maimutze! :nervos:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 15. martie 2013, 17:09

Un sonarrrrr......

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 16. martie 2013, 12:27

Nu mi-a lipsit nici o data ceva vital, fara de care sa nu pot desfasura activitatea de pescuit dar de fiecare data cand plecam la pescuit aveam sentimentul ca am uitat ceva (adevarul este ca duc foarte multe cu mine) tocmai de aceea am exagerat putin si am luat o cutie pe roti de pe la servici care nu era folosita la nimic si am aruncat totul acolo:










Pe langa asta o sa mai achizitionez si o husa pentru lansete + mulinete si uite asa am rezolvat problema cu uitatul :bucuros2:
Inainte aveam o valigeta destul de mare care a devenit bineinteles neincapatoare :zid: si trebuia sa mai iau cu mine pungi plase etc :doaaamne:


Restul chestiilor gen umbrela, scaun mic, suporti le am cam tot timpul prin masina.



15

sâmbătă, 16. martie 2013, 12:37

:doaaamne: dumnezeule,
m-am linistit, am avut un sentiment de implinire cand am vazut pozele de mai sus
pot sa stau linistit, nu am ajuns la stadiul asta :rizi:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 16. martie 2013, 19:09

adiwolf crede-ma ca asta nu e nici 50% din cate duc cu mine cand ies la pesti .... bineinteles atunci cand stau mai mult :rizi: :rizi: :rizi: asa ca poti sta de 2 ori mai linistit :relax:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 16. martie 2013, 19:32

Tare caruciorul!! Stiu ca tu l-ai obtinut de la serviciu, dar stii cumva de unde se poate achizitiona asa ceva? :gandesc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 16. martie 2013, 19:36

Tare caruciorul!! Stiu ca tu l-ai obtinut de la serviciu, dar stii cumva de unde se poate achizitiona asa ceva? :gandesc:


Pai ...cred ca de tot la el de la serviciu :rizi: :rizi: :rizi:

19

sâmbătă, 16. martie 2013, 20:20

Tare caruciorul!! Stiu ca tu l-ai obtinut de la serviciu, dar stii cumva de unde se poate achizitiona asa ceva? :gandesc:


Pai ...cred ca de tot la el de la serviciu :rizi: :rizi: :rizi:

Cred ca ai vrut sa spui"Pai...cred ca tot de la el de la serviciu" :bravo: :rizi: :rizi:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 16. martie 2013, 20:28

Fratilor... ii un dulapior cu roti, nimic special... asa am crezut si io pana am mers pe balta cu distanta aia intre roți... hai pe cat ca dupa 500m cu asta peste musuroaie si dupa 10 rasturnari vrei altceva?... Nelutu stie... :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare