Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 9. martie 2013, 22:47

Canal navigabil.

Salut.Am nevoie de niste sfaturi de la voi :zambet: .Obisnuiesc sa pescuiesc la stationar pe mai multe rauri, dar am si o exceptie pescuiesc si pe un canal navigabil ce are cateva sute de km lungime, latime de la 40 de metri pana la 80 si adancime cred ca ajunge pana la maxim 5, 6 metri in unele zone.Pe canalul asta nu exista un curent foarte puternic cu exceptia unor locuri ce se afla sub niste baraje.Acum ca incepe caldura si somnii ataca pe timp de noapte si la suprafata intentionez sa ii caut aproape de luciul apei, dar am unele probleme datorita curentului din cauza caruia nu pot pescui la pluta(cu exceptia unor mici golfuri care din pacate mai tot timpul sunt pline de pescari).Nu pot pescui cu metoda tensionata, pentru ca nu am voie cu barca.De doua, trei ori pe zi trece cate un vapor ce transporta marfuri si daca as avea sa zicem ceva monturi legate de malul opus nu stiu ce as face probabil dupa ce mi-ar lua tot firul de pe mulinete m-ar lasa si fara lansete asta in cazul in care as dormi(ceea ce fac cand ma duc noaptea la stationar).
Am pescuit cu montura os si montura macara anul trecut in unele zone unde curentul nu este foarte puternic si am fost multumit de cum se comporta momelile, dar nu stiu cum va fi cand voi pescui pe sub baraje, unde curentul e mai puternic :gandesc: .Am vazut ca montura os e recomandata pe lacuri si in locuri fara curent, ce sa folosesc pe sub baraje, sa incerc sideplan-uri, eu nu am mai folosit niciodata, am vazut doua video pe Youtube unde se pescuia cu ele, dar in rest pt mine sunt o necunoscuta :gandesc:.Voi ce ati pescuit cu sideplan-uri ce credeti, se poate pescui cu ele si de pe mal cu rezultate multumitoare?Pot sa ma bag la somn cate o ora pe timp de noapte dupa ce mi-am pozitionat momelile sau cand se pescuieste cu sideplan-uri trebuie sa fi atent pt ca in curent se poate schimba pozitia oricand?
Daca aveti ceva link-uri sa ma informez despre sideplan-uri postati aici va rog :bravo: Ramane tot timpul valabil pe canalul respectiv pescuitul la fund cu pluta de grund si fara, se prind destul de frecvent somni mari si cu o saptamana in urma am auzit ca niste pescari sarbi anul trecut au prins un mustacios de 110 kg :buaaaah: deci trebuie sa incerc mai mult pe canalul asta. :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 10. martie 2013, 08:04

Salut Mane,
aici explica Mario pe nemtzeste pescuitul cu side-plan. (revin mai tarziu cu detalii)


Angeln mit Side Planer auf Waller - YouTube
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 10. martie 2013, 08:09

Nu ai voie deloc cu barca? nici sa duci momelile? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »mane81«

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. martie 2013, 19:40

Nu e voie cu barca, nici pentru plantat :doarecapu:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 10. martie 2013, 19:55

Si eu as vrea sa stiu mai multe de side planer

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 10. martie 2013, 20:05

Am vrut astazi sa merg la Rin sa filmez, dar pina m-am imbracat a inceput ploia.. :vomit:

Si de luni vine iarasi iarna ... -8° si va ninge :vomit: :vomit: :vomit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

duminică, 10. martie 2013, 21:06

Am vrut astazi sa merg la Rin sa filmez, dar pina m-am imbracat a inceput ploia.. :vomit:

Si de luni vine iarasi iarna ... -8° si va ninge :vomit: :vomit: :vomit:

Si la Timisoara vine valul de frig...din Germania de undeva... :rizi: ....dar incepand de vineri(0 max, -7min).
Sa fim sanatosi. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 11. martie 2013, 06:29

RE: Canal navigabil.

...Voi ce ati pescuit cu sideplan-uri ce credeti, se poate pescui cu ele si de pe mal cu rezultate multumitoare?Pot sa ma bag la somn cate o ora pe timp de noapte dupa ce mi-am pozitionat momelile sau cand se pescuieste cu sideplan-uri trebuie sa fi atent pt ca in curent se poate schimba pozitia oricand?...


Mane, side plan-urile se pot folosi si de pe mal, desigur, depinde insa cum e curentul apei acolo. Daca ajunge intr-un vartej, atunci e mai greu...

De dormit nu recomand, la sideplanuri tra sa fi cu ochii in permanenta pe pluta. Daca musca si vine contra apei, nu vei vedea trasatura decit f tarziu, cind toate
carligele sunt in stomacul somnului si ... sigur nu va mai scapa. Nu e ca la trena, acolo recunosti imediar trasatura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 11. martie 2013, 08:00

Se pot folosi si la pescuitul pe timp de noapte ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 11. martie 2013, 08:05

De ce nu! Dupa sideplan vine si o pluta montata, pe care poti pune licurici, semnalizatoare luminoase.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare