Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Adrian S

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adrian S«

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 9. martie 2013, 20:32

cum folositi metoda celor doua lansete ?

Salut, azi am iesit la pescuit cam 3-4 ore in amiaza pe Raul Mures, apa putin tulbure si rece, nu am avut rame dar am pus in carlig macrou congelat. Montura carlig 5/0, ancora 2/0, zornaitoare ,pluta 40g, forfac 1,5m , agrafa cu rasucitor, biluta cauciuc, sea boom, plumb 450g, fir principal 0,80mm-mono, lanseta 3m act. 150-700g. Metoda lansarii cu bolovan, am reusit-o dupa cateva incercari si reglarea tamburului (la aruncare iesea firul mai repede si se incilcea) cam la 10m de mal. Metoda celor doua lansete n-am reusit-o. Lanseta ajutatoare in teava, la 45 de grade cu picapul deschis in aval, la 2m in amonte, lanseta principala in teava aproape perpendicular, firul de rupere de la plumb 15cm. Lansez cu lanseta principala, intind firul si o asez in teava, desfac fluturele, dupa care incep sa recuperez firul cu lanseta ajutatoare. Firul principal nu culiseaza prin sea boom, recuperez icet si plumbul vine la mal. Nu stiu unde am gresit, care ar fi cauza? intr-un final, dupa mai multe incercari am reusit sa recuperez cu lanseta ajutatoare doar firul de la lanseta principala, plumbul raminind pe grund, dar a trebuit sa trec firul lansetei secundare peste cel principal, la 2m in amonte de lanseta principala. Cred ca trebuia sa pozitionez lanseta ajutatoare in amonte de lanseta principala. Voi posta niste fotografi cu pozitionarea lansetelor in teava si montura folosita!
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting






2

duminică, 10. martie 2013, 07:51

Salut, in loc de seabom pentru metoda cu doua lansete poti folosi foarte eficient si fara "probleme" o "improvizatie " facuta din 2 inele de varf prin care sa culiseza firul (legate si o carabina intre ele) sau un triunghi din tub subtire de PVC incerc sa caut prin sertare si daca gasesc postez o poza doua...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 10. martie 2013, 09:36

"Delicata" metoda! :zambet:

In primul rand eu as schimba la aceasta metoda sea-boom-ul cu o carabina cu ochi mare, pt a reduce frecarea firului la maxim si pt a indeparta o suprafata pe care curentul apei o poate folosi pt a muta plumbul (suprafata accesoriului sea boom).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adrian S

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adrian S«

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. martie 2013, 19:07

Kzoli, improvizatia cu cele doua inele de virf, am facut-o eu si am incercat-o anul trecut, nu am reusit.Multumesc pentru sfat !

Adrian S

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adrian S«

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 10. martie 2013, 19:13

Zoran, doar agrafa fara antirasucitor ? Multumesc :prieteni:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 10. martie 2013, 19:31

Salut.Anul trecut am folosit metoda celor doua lansete si ma declar multumit despre cum se comporta.Am avut si eu rateuri :doarecapu: de foarte multe ori cand recuperam firul cu lanseta ajutatoare aduceam la mal si plumbul.De obicei folosesc si eu sea-boom tot asa ca tine, dar cred ca ale mele sunt putin mai mari(nu cred ca e important).Consider ca metoda asta e valabila atunci cand nu poti planta cu barca sau atunci cand vrei ca pestele momeala sa ajunga vioi pe fundul apei fara sa fii nevoit sa il lansezi, si atunci cand vrei sa pescuiesti la distante mai mari unde ti-ar fi imposibil de lansat si plumb si momeala in acelasi timp la distanta respectiva.
Eu ma declar multumit de cum functioneaza metoda asta, si folosesc si eu sea-boom cum ai folosit tu, am incercat si cu plumb culisabil direct pe fir si mi se incurca foarte des(adica atunci cand recuperam cu lanseta ajutatoare aduceam la mal si plumbul ce ar fi trebuit sa ramana acolo unde l-am lansat :doarecapu: ).
Singurul video ce l-am gasit pe net in care se foloseste metoda e asta:http://www.youtube.com/watch?v=SI7Z_25_2go uitate la primele 3 minute.In filmulet se foloseste un plumb dreptunghiular, nu stiu daca are importanta :gandesc: Deocamdata o sa raman la sea-boom pt ca nu am gasit sa cumpar plumb in genul aluia dreptunghiular.

7

duminică, 10. martie 2013, 20:03

Kzoli, improvizatia cu cele doua inele de virf, am facut-o eu si am incercat-o anul trecut, nu am reusit.Multumesc pentru sfat !

Mai concret ce nu ai reusit ? e ceea mai "simpla metoda" ...

Adrian S

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adrian S«

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 11. martie 2013, 07:14

Improvizatia cu inelele de virf am reusit sa o fac,vazind-o pe un site al unui depozit de articole de pescuit din Cluj. Ne stiind cum trebuie sa o aplic corect,nu am reusit recuperarea firului principal, dar o sa tin cont de sfaturile voastre. Multumesc :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 11. martie 2013, 07:34

Zoran, doar agrafa fara antirasucitor ? Multumesc :prieteni:


O carabina cu vartej rasucitor (de ex ca si aceea ce am folosito la montura pt tipar).
Firul textil are mai multa frecare decit monofilamentul, de aceea u cit mai mica lungimea dde frecare, cu atata mai bine. Parerea mea e ca mult mai usor tragem un fir textil prin inelul unei carabine (frecare punctuala prin inel), decit prin 5-6 cm de plastic Sea Boom.

Inel carabina: aproape din orice unghi format intre firele celor 2 lansete, frecarea aici pe inel este cam pe o distanta de maxim … 1mm.
Sea Boom: frecarea este pe o distanta de 5 - 6 cm

Apoi trebuie sa vezi si cum se comporta mai bine plumbul folosit la lansare. As incerca ambele variante:
1. lansare si la atingerea apei inchizi tamburul, astfel ca montura sa coboare la fund sub tensiune
2. lansare + cadere libera a plumbului si a monturi - aici de multe ori poate ca firul principal sa faca burta si sa se puna pe dupa plumb
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 11. martie 2013, 07:38

Salut Adrian, sea boom-ul să-l pui invers şi să pui un vârtej în carabina de la sea boom de care legi firul cu care legi plumbul. Lanseta ajutătoare la cel puţin 5m în amonte, când ajunge plumbul în apă recuperezi încet astfel ca firul să stea întins tot timpul. După ce a ajuns plumbul pe fundul apei pui lanseta în suport cu picapul închis şi firul cât mai bine întins, iei lanseta ajutătoare (manevra asta să o faci cât mai rapid ) treci în aval la câţiva metri (firul lansetei ajutătoare îl treci peste firul lnsetei de bază), când treci pe lângă lanseta de bază deschizi picapul, începi să recuperezi cu lanseta ajutătoare astfel încât firul lansetei de bază pe cât posibil să nu facă burtă în apă.
Pluta-i prea mare pentru Mureş şi râme, mai ales că ai şi forfah între plumb şi sea boom, deci ai forfahul cu plută ridicat din start. Firul cu care legi plumbul - 0,6-0,7 mm ca să nu-l pierzi, poţi merge cu diferenţă de o zecime între linia principală şi firul cu care legi plumbul, astfel o să-l pierzi mai greu.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

11

luni, 11. martie 2013, 07:54

Sea Boom: frecarea este pe o distanta de 5 - 6 cm


Daca folositi improvizatia cu 2 inele de varf si o agrafa cu vartej de care sa fixati plumbul intre inele firul poate sa culiseze liber si foarte usor. Eu daca aveam loc lanseta ajutatoare puneam in spatele meu la 2-3 m spre stanga. Aceasta metoda functioneaza 100% doar in ape statatoare sau lent curgatoare.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 23. martie 2013, 19:25

Astazi am testat si eu pe Mures metoda celor 2 lansete si chiar functioneaza!!! In afara de o lansare la care s-a incalcit firul textil in sea boom totul a decurs conform planului.

Cu tot ca am fost doi am facut tot procedeul ca si cum am fost doar unul.

:bucuros2: E bine pt ca vreau sa o folosesc destul de frecvent. Am o obsesie cu plasarea monturii cat mai aspectos.... parca l-ar interesa pe domnul somn :rizi: :rizi: :rizi:



Mai baieti numai lucruri bune ma invatati :prieteni: :noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 23. martie 2013, 19:54

Salut.Aseara am plasat 6 lansete cu metoda asta, si mi-a reusit la perfect de fiecare data, cred ca prind experienta :zambet: .Eu nu prind plumbul pe sea-boom direct ci il leg cu un fir mono pentru ca in cazul agatarii pe fund sa pierd doar plumbul, nu si toata montura.Firul folosit intre sea-boom si plumb de o lungime de 20 cm circa, aseara am scurtat la 10 cm si se pare ca a functionat , nici o ratare dar creste riscul in cazul unei agataturi sa pierd si montura pentru ca e mai aproape de fund.Oricum cred ca e inevitabil sa nu se incurce firul in sea-boom din cand in cand, se recupereaza si se ia de la capat :zambet:

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 24. martie 2013, 01:29

Eu cred ca inlocuirea sea-boom`ului cu o carabina ar scadea riscul de esec la aceasta metoda, sau folosirea unor sea-boom`uri mai mari. Oricum e o metoda ff eficienta pt lansari lungi. Nu cred ca e prea rentabila ca timp pentru iesirile scurte. Oricum esecurie ocazionale cred ca vor exista, dar daca sunt cu o rata de sub 10% (sa zicem) e ok. Si daca ar fi 20% esecuri cred ca merita, cel putin in cazul lansarilor mai lungi cu pestisor sau alte momeli mai "fragile"
Bafta!

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:32


Salut.Aseara am plasat 6 lansete cu metoda asta, si mi-a reusit la perfect de fiecare data, cred ca prind experienta .
Cu ce plumb ai lansat mane? Astazi am incercat la distanta mai mare si in curent mai puternic si nu a mai prea iesit la fel de bine.

16

sâmbătă, 30. martie 2013, 19:47

Din cate stiu eu, aceasta metoda nu functioneaza in curent puternic !
Acolo sunt alte solutii...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 30. martie 2013, 20:11

La metoda asta folosesc plumbi de 300 si 400 de grame, foarte rar de 230 de grame.Depinde si ce momeli vrei sa "trimiti" pe fundul apei cu cat e pestele momeala mai mare si plumbul trebuie sa fie mai mare.Parca mi-ar fi placut sa am lansete ce lanseaza 1kg ca sa pot lansa plumi sanatosi :gandesc: Nu am incercat in curent puternic sa pescuiesc sa vad cum se comporta, dar cred ca nu prea bine acolo trebuie plantata momeala cu barca sau montura cu bolovanul.

Subiecte asemănătoare