Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 8. martie 2013, 08:50

Tractiunea firelor textile si tensiunea din ele in timpul unui drill - teorie si experienta: franarea cu mana pe tambur

Salut prieteni,

vorbind ieri cu Mario la telefon, mi-a povestit ca alaltaieri, fiind vreme frumoasa, a iesit dupa amiaza la spinning la somn. Ia cautat in apa mica, unde acestia au obiceiul sa se incalzeasca la soare, dar si in apa adanca, insa nu ia gasit.
In schimb, un alt pescar la citiva metri de el, a pierdut un somn notabil dupa vreo 5 minute de drill pe montura de salau, incercand sa-l franeze cu mana pe tambur in timp ce acesta se indrepta spre curentul principal. S-a rupt firul!

Acum as dori sa va intreb:
1. Ce parere aveti voi, cam ce "drag" exercitam noi pe tambur cind incercam sa franam pestele din goana lui, punind mana pe tambur? 2 kg frina? 4 kg? 6 ... sau chiar 10 kg?

Ca idee, va pot spune sigur, din experienta, ca un somn sanatos de +2 m ia fir si de pe un tambur strans la 10 kile frina (Penn Slammer sau Spinfisher)! Dupa parerea mea, fara sa ne dam seama frinam tamburul cu mina poate chiar si cu 7 - 8 kg! ...sau? iar pestele fiind mare, tamburul se invarte mai departe.

2. Si cam ce tensiune credeti ca se dezvolta pe fire in momentul cind reusim sa tinem pestele aproape pe loc?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 8. martie 2013, 09:37

Eu cred ca o franare suplimentara de 10Kg nu-i greu deloc de obtinut cu mana pe tambur... conditia este ca mulineta, in special galetul, plus restul echipamentului sa reziste.
Pe de alta parere, cum am mai spus si cu alta ocazie, daca era vorba numai despre cine trage mai tare, nu se mai facea frana la mulinete... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 8. martie 2013, 09:52

ahhhhhh, și acum mă doare :doarecapu: ........Mario a fost în România ?
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 8. martie 2013, 10:18

ahhhhhh, și acum mă doare :doarecapu: ........Mario a fost în România ?

:rizi: nu, a fost pe Rin!
Se pare ca nu esti singurul
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 8. martie 2013, 11:03

În timpul drilului, sub efectul adrenalinei, reacţiile şi percepţiile se amplifică şi cred că-i greu de apreciat drag-ul exercitat pe tambur dar se poate testa la rece. Cu frâna desfăcută complet, se pot lega diferite greutăţi şi, cu mâna pe tambur, se încearcă ridicarea lor. Se poate şi cu cântar cu resort.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 8. martie 2013, 11:11

Faptul ca se foloste mana pentru a spori forta de franare nu are nicio influenta asupra mulinetei, ci doar a galetului (asa cum a spus si informer). In felul asta iti protejezi pinioanele si discurile de frana ale mulinetei, cu riscul faramarii galetului. Din motivul acesta eu folosesc multiplicatoare ca nu am se sa stric :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 8. martie 2013, 11:29

Punand mana pe tambur poti aproape bloca firul, sau mai bine zis poti face in asa fel incat nici un peste de apa dulce nu ar avea puterea sa iti traga fir … facand treaba asta cu un peste baban ceva va ceda cu siguranta.

Eu am undeva frana pe la vreo 3 maxim 3.5 kilograme, in asa fel incat daca imi da un somn ce sare de 1.5m direct imi ia fir, eu pun mana pe tambur si intep iar in timpul drilului ma joc cu mana pe tambur in functie de necesitati si foarte rar mai strang frana. In felul asta mi se pare ca am un control mai bun al pestelui iar in cazul in care forta pe care o exercita imi pune in pericol vreun element al ansamblului pur si simplu controlez totul cu mana stanga. Tot in felul asta reusesc sa opresc somnii cand intra in curent si o iau la vale, adica sunt nevoit sa pun lanseta oarecum “in sanie”, sau pe aproape, si dupa ce il las sa plece cu ceva metri de fir incep incet incet sa pun presiune pe tambur (dar progresiv) pana il intorc dupa care incep recuperarea prin pompaje avand mana stanga cand pe tambur cand pe manerul mulinetei.

trebuie pomenit si faza cu galetul, adica in cazul in care intreg ansamblul de galet al mulinetei nu e suficient de "bun" te poti trezi cu vreun rulment spart sau pur si simplu pick-up distrus si firul plecand liber pe tambur. asta e una dintre chestiile care imi plac foarte mult la Arctica ll al caruei sistem mi se pare indestructibil:



ps: din pacate nu reusesc sa il desfac pentru a il curata ... adica nu am reusit sa gasesc vreo scula care sa ma ajute sa scot o piesa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. martie 2013, 05:22

Punand mana pe tambur poti aproape bloca firul, sau mai bine zis poti face in asa fel incat nici un peste de apa dulce nu ar avea puterea sa iti traga fir … facand treaba asta cu un peste baban ceva va ceda cu siguranta.


Si eu sunt de aceasi parere: ceva va ceda! ...si de obicei, primele ce cedeaza sunt firele la nod, sau se-ndreapta carligele, sau pocneste lanseta, sau carabina... de fapt orice in linie.

Am incercat sa "deduc" prin calcule ce tensiune se dezvolta pe fire in timpul unui drill, la diferite puteri ale franei si sa generalizez o "recomandare" a drag-ului pt diferite grosimi de fire. Ne-ajungand la un rezultat multumitor, am cerut sprijinul lui Informer, care are perfecta dreptate spunind ca prea multe necunoscute, prea multe presupuneri trebuie luate in calcul:
- diametrul firului textil unui rotund, astfel nu se poate calcula o "arie" a sectiunii
- grosimea pe fir poate varia de la metru la metru..
- firele se comporta de la producator la producator altfel
- acceleratia pestelui care se poate lua in calculul tensiunii mecanice (?)
-...

Si totusi, cum ne putem asigura ca tensiunea pe linie in timpul drill-ului nu-i prea mare si nu va ceda ceva? Cum ati proceda voi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 9. martie 2013, 11:17

La fire subțiri sub 20 lb frânarea cu mâna a tamburului este o mare greșeală :doaaamne: , peste 50 lb se schimbă radical situația...... având accesorii pe măsură. :relax:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 9. martie 2013, 11:22

Si totusi, cum ne putem asigura ca tensiunea pe linie in timpul drill-ului nu-i prea mare si nu va ceda ceva? Cum ati proceda voi?
Io imi inchipui ca stiu cam la cat ar rezista cu ce pescuiesc si incerc sa ma comport in consecinta... :rizi: .
Ca sa fiu cinstit, cred ca sculele ar rezista la mult mai mult decat imi inchipui eu da` la faza asta merg si io pe "supra-dimensionare". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 9. martie 2013, 20:30

Si eu sunt pe acelasi principiu, totul supradimensionat pentru o intepare eficace si dril scurt ca sa nu sufere inutil pestele :) Si mai ales dupa ce am avut un forfach de 80kg retezat :necajit:

12

duminică, 10. martie 2013, 08:13

La stationar poti sa supradimensionezi atat firul cat si echipamentul, insa la spinn trebuie sa faci anumite compromisuri, daca prezentarea nalucii nu este "naturala" poti sa bati apa zile intregi fara prezentari... La spinn un echipament cu fir adecvat si cu frana de 3-5 kg este mai mult decat "suficient" de tinut in mana ... incercati sa legati in loc de naluca un bidon de 5 l plina cu apa si tineti in aer macar 7-8 minute ... La fire sub 40 lbs ajunge frana mulinetei altfel ...

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 10. martie 2013, 13:03

sa mai pui degetul pe tambur , ca frina mai merge (atentie la frecare !) dar sa tii tamburul cu mina, pina la blocare este complet gresit.
Respectivul n-ar fi avut mari sanse pe Rin , cu ustensile de salau , la capturarea somnului, asta si din simplul fapt ca firele folosite la pescuitul salaului sint tot mai subtiri
se merge actualmente si cu 0,08 , care o fii bun la salai sub un kil, dar nu la un somn. Dupa cum s-a mai spus firele au si asa o rezistenta la abraziune inferioara unui monofil, daca mai e si subtire
nici nu dureaza mult pina se rupe. la prima atingere cu substratul e gata , cu atit mai mult cu cit in zona este un substrat pietros. Poate respectivul a vrut sa mai salveze din fir ..

@ Zoran, este vorba de Mario Iselin ?

Fir intins ! :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 10. martie 2013, 20:09

Da, acel Mario!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com