Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Bogdanvl

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Bogdanvl«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. martie 2013

Locație: Ramnicu Valcea

Profesia: Jurist/Mediator

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 3. martie 2013, 09:32

sonar garmin echo 550c pareri despre conuri si kHz

Salut Zoran, as avea si eu nevoie de o informatie. Tocmai am achizitionat un clonc de la TIlo( model ebro 2) am fost pe raul Olt cu un prieten cu sonar si spre surprinderea mea chiar functioneaza la temperaturi de 2,5 grade in apa( adica atat ne arata sonarul).Modelul sonarului este Humminbird 586c hd.Intentionez sa mi cumpar si eu un sonar si de cateva luni tot ma uit pe net la specifiicatiile tehnice.Am vazut ca tu recomanzi un sonar dual beam cu frecventele 83/200.As vrea o parere despre Garmin echo 550c care are frecventele 77/200 dar are conurile cu unghi mare 60/200 dar si puterea f mare 500W RMS/4000W. M ar avantaja un astfel de sonar in pescuitul la clonc sau ar trebui sa caut un sonar strict cu frecventele 83/200?
Multumesc anticipat!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 3. martie 2013, 17:02

Mdaa, se pare ca pt ca m-ai intrebat direct si personal, nu a avut nimeni altcineva cum sa-ti raspunda :gandesc:

Hai sa vedem daca pot raspunde pe intelesul tuturora... mai intai modificam titlul subiectului!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 3. martie 2013, 17:12

...Modelul sonarului este Humminbird 586c hd.Intentionez sa mi cumpar si eu un sonar si de cateva luni tot ma uit pe net la specifiicatiile tehnice.Am vazut ca tu recomanzi un sonar dual beam cu frecventele 83/200.As vrea o parere despre Garmin echo 550c care are frecventele 77/200 dar are conurile cu unghi mare 60/200 .


Undeva este o greseala. La un unghi de 200 grade vezi pe langa pesti si randunele... :buaaaah:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 3. martie 2013, 17:19

In alt subiect a precizat Informer (te rog sa ma corectezi daca gresesc) ceva d egenu' "ca cu cit kilo-Hertzii's mai mari, cu atata si claritatea imaginii este mai rea".

De ex, la 2D:
200 khz vede mai clar ca si 83 khz, dar nu atata de adanc ca si 83 kHz.
50 kHz este o frecventa pt adancimi mari (1500 metri), dar clariatea imaginii e mai proasta ca si la 83 khz (50 kHz la 500 m adancime comparativ cu 500 m la 83 kHz - la 83 kHz se vede mult mai bine!)


La Down sau Side Imaging:

la 455 kHz nu vezi atata de clar, dar pina la 90 metri in stanga si in dreapta de barca!
La 800 kHz vezi mult mai clar totul pe imagine, dar max pina in 60 m de barca.

77 sau 83 kHz, este aceasi chestie...
200 sau 192 khz, la fel, imaginile sunt identice...

4000 de Wati este f mult, deocamdata maximul ce se fol la sonare analog! E ok, ar trebui sa vezi cu el si un plumb de 3 gramme la 15 metri adincime! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdanvl

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Bogdanvl«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. martie 2013

Locație: Ramnicu Valcea

Profesia: Jurist/Mediator

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 3. martie 2013, 17:20

da am gresit eu are conul de 60/120 aici este linkul pt toate specificatiile tehnice ale sonarului
Garmin Romania

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 3. martie 2013, 17:32

In alt subiect a precizat Informer (te rog sa ma corectezi daca gresesc) ceva d egenu' "ca cu cit kilo-Hertzii's mai mari, cu atata si claritatea imaginii este mai rea".
Acuratetea imaginii creste cu cresterea frecventei dar scade acoperirea ("unghiul conului")... "buna" nu "rea" ... :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bogdanvl

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Bogdanvl«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. martie 2013

Locație: Ramnicu Valcea

Profesia: Jurist/Mediator

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 3. martie 2013, 17:38

In final intrebarea mea era daca m ar avantaja acest sonar la pescuitul somnului la clonc.Daca nu ma avantajeaza va rog sa mi recomadati voi un sonar.Multumesc

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 3. martie 2013, 17:43

Sonarele Garmin sunt mai putin cunoscute la noi, din cate am observat.
Ai posibilitatea sa cumperi acest model foarte avantajos sau e o intamplare ca l-ai ales tocmai p-asta?
Judecand dupa specificatiile tehnice, raspunsul este foarte probabil "da, corespunde pt. pescuit la clonc".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bogdanvl

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Bogdanvl«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. martie 2013

Locație: Ramnicu Valcea

Profesia: Jurist/Mediator

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 3. martie 2013, 17:51

Nu este o intamplare, studiez si ma uit la filmulete cu fiecare in parte si de asemenea am eu o boala de a vedea specificatiile tehnice, preturile le compar de obicei cu ebay si cabelas dar acest model de la garmin este nou aparut sau cel putin n am avut eu ochi pt el.... momentan la ce specificatii tehnice are si de asemenea conurile mul mai mari chiar ca la sonarele de mii de euro ma incanta ... adica vad mult mai mult. Multumesc pt raspunsuri eu oricum intentionez sa l achizitionez si pe urma o sa va spun eu cam cat de bun este in mainile unui incepator.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 3. martie 2013, 18:32

Nu mai bine le spui cat costa si iti pot recomanda baietii unu care sigur l-au testat cei de pe forum?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 3. martie 2013, 18:35

Vezi ca treaba cu conurile-i destul de tricky... :).
Prima chestie-i ca nu se stie de ce, uneori unghiul "standard" de 60 grade devine brusc de "pana la 120 grade"... am vazut si la case mai mari decat Garmin :) ... cand se intampla asta, in ce conditii, nu se specifica... cel putin io n-am gasit.
Pe de alta parte daca ai o deschidere prea mare s-ar putea sa nu-ti fie intotdeauna folositor la clonc... o sa vezi ca ai un peste la adancimea momelii da` n-o sa ai habar daca-i la 5m in stanga sau dreapta fata de ea sau ii "cu ea in gura" :).
Iti recomand sa folosesti ferestre separate pentru cele doua frecvente, cand dai la clonc... asa o sa ai o "vedere" mai exacta.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bogdanvl

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Bogdanvl«

Răspunsuri: 7

Membru din: 2. martie 2013

Locație: Ramnicu Valcea

Profesia: Jurist/Mediator

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 3. martie 2013, 19:12

Sonarul este pe saitul garmin Romania la 1800 fara tva si pe cabelas in SUA este 350$. Eu l as fii ales pt conuri si pt putere ...asa m as fii orientat spre unul mai ieftin cum ati recomadat voi cel de la Lowrance elite 4x... cel care este si in filmuletul in care il testeaza Zoran.. pt un incepator este ok.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 3. martie 2013, 20:09

Vezi ca treaba cu conurile-i destul de tricky... :).
.....
Iti recomand sa folosesti ferestre separate pentru cele doua frecvente, cand dai la clonc... asa o sa ai o "vedere" mai exacta.


Absolut corect. Unghiul de 60 grade, din punctul meu de vedere este prea "evaziv", iar cel de 120 grade este... bun doar sa vezi o structura care ar putea sa ajunga pe directia monturii tale.
Sonarele care au conuri de 20/60 grade, zic eu ca sunt ideale pentru clonc. Conul de 20 este cel de acuratete in care vezi pestele efectiv la montura, iar cel de 60 sa vezi in zona imediat apropiata cam ce ai "rascolit" si musai, asa cum spunea informer in ferestre separate.
Toate astea vin de la rolul unui sonar in pescuitul la clonc. Daca vrei sonarul si pentru alte genuri de pescuit, atunci acesta va fi ceva mai complicat in functie de scopul urmarit.

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 5. aprilie 2013, 01:47

garmin 550c este un sonar perfect comparabil cu hds 5x adica beton,
are aceleasi specificatii la unghiuri adica 60 si 120
ca fapt divers pt trolling similar cu pescuitul la clonc se recomanda frecventa de 80 kHz atit de lowrance, hummingbird cit si garmin.
daca vrei sensibilitate asta tine de lungime de unda care e aceeasi pt toti producatorii respectiv cea corespunzatoare frecventei de 200 kHz si conului de 60 grade
La capitolul viteza procesare imagine garmin e campion recomandat chiar pt spinning insa e doar sonar
La capitolul putere emisie sensibilitate deci discretie lowrance e cel mai bun
hummingbird are cea mai mare rezolutie respectiv 640x 640 fata de lowrance 480x480 sau garmin 640x 480 dar nu conteaza prea mult la un ecran cu diagonal de 5 care oricum e mic Variantele seria 7 au si SI DI si gps insa cu harti generice ca si hds 5 sau elite adica o barat

ca sa nu fiu suspectat de lipsa de obiectivitate va pot spune ca le am pe toate incepind cu 797 de acum n ani si hds gen 1 asa ca pot sa va spun ca pt clonc nici unul nu face mai mult decit hummingbird 345 c de ex de 300 e
Restul e poveste
il am si pe asta

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 5. aprilie 2013, 01:58

prea ne iau de prosti

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 5. aprilie 2013, 07:35

prea ne iau de prosti


Cine? :gandesc:

Dpmdv, este exact ca la aparatele foto, si cu cel de pe celular faci poze...
Dar nu poti compara calitatea unei poze facuta cu Canon PowerShot G15 cu un oricare alt aparat ce costa in jur de 100 de euro.

--------------------------------------------

Si eu am avut mai multe sonare, si pot sa spun cu mana pe inima ca HDS-urile bate la ora actuala orice alt tip de sonar. Daca te uiti pina la ce adancimi functioneaza (1600 m), e clar ca are un alt sistem decit cel ce bate pina in 300 sau 500 m. Ok, irelevant pt rauri si lacuri, dar exact aici este diferenta!
Un HDS lucreaza extrem de fin (ne-deranjant pt pesti) si in acelasi timp cu o calitate / claritate excelenta.

Am mai scris si mai scriu de fiecare data daca e nevoie, puneti mana sub o sonda de la un aparat normal, si veti simti impulsurile in mana.
Puneti mana sub sonda unui HDS (acuma si Elite 7 are BroadBand) si veti constata ca nu simtiti nimica.

Si cum stim, somnii ne-avand solzi sunt cei mai sensibili pesti atata la curent cit si la impulsuri, ceea ce pt mine inseamna: cu cit mai finutz, cu cit mai "moale", cu atata mai multi pesti raman sub sonda.
--------------------------------------------
Nu zic ca cu un Garmin 550c (480x640) nu se prind somni la clonc, este exact ca si cu Mark 5x-Pro: si cu el prinzi. Insa cit, asta ramane de vazut.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 5. aprilie 2013, 09:28

ma refer la datele incomplete care furnizate de mai toti producatorii si manualele foarte vagi
de ex
in ce priveste conul in realitate unghiurile sint sub 34 grade si asta la lowrance cu transducerul 83\200 care de fapt este de 200
hummingbird masoara unghiurile 20\60 la 10 db, lowrance la 3db
sensibilitate maxima la lowrance o are transducerul 50\200 care de data asta are 2 cristale
prelucrarea semnalului si lobilor sai care de obicei se exclude este cea care e promovata ca unghi de 60/120
pina la ce adincime sint valabile unghiurile mentionate
toate sonarele actuale sind digitale desi unele sint mai digitale ca altele
nicaieri nu se precizeaza ce e hds exact sau broadband, sau hdid la radare mai exista ceva explicatii dar nu se potrivesc in totalitate cu sonarele
gps de pe sonare se actualizeaza la 1 hz, cu unele antene chiar si la 5 hz. La 36 km/h asta inseamna ca esti deja la 10 m de unde stia ca esti, daca mai adaugi si precizia fara was egnos de cca 10m atunci cam greu sa regasesti praguri sau gropi dupa gps

in fine preturile comparate cu un tel mobil care are de n ori mai multe component si super display si nu e nici blocat spune multe

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 5. aprilie 2013, 09:42

in ce priveste conul in realitate unghiurile sint sub 34 grade si asta la lowrance cu transducerul 83\200 care de fapt este de 200
hummingbird masoara unghiurile 20\60 la 10 db, lowrance la 3db
prelucrarea semnalului si lobilor sai care de obicei se exclude este cea care e promovata ca unghi de 60/120
In sfarsit o explicatie pentru unghiurile astea "largite". :bravo: :noroc:
Ai cumva ceva diagrame de directivitate pentru transducere lowrance, humminbird etc.?

In ce priveste pretul, cred ca-i clar ca-n comertul actual pretul de vanzare n-are nici o legatura cu valoarea reala a obiectului comercializat... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 5. aprilie 2013, 10:57

vezi cu google pe AIRMAR, astia fac transducere pt orice sonar present sau viitor si dau si date tehnice
pt lowrance gasisem teste reale pe un site din New Zeeland sau Australia dar din pacate nu am memorat linkul