Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »gabriells«

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: ALEXANDRIA, TELEORMAN, ROMANIA

Profesia: Manager Euroglass

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 1. martie 2013, 13:11

Doresc sa merg in aprilie la pescuit de somn, pe fluviul Po, zona Mantova

Salut!! :prieteni: Sunt nou aici, dar am fost fascinat de discutiile de pe acest forum! Foarte bine structurat si pescari foarte documentati!!...nu pot decat sa va felicit :apl: ! De 12 ani merg in Delta Dunarii, dar niciodata nu am prins somn mai mare de 2 kg :nervos: si aveam impresia ca nu mai sunt pesti in Dunare din diverse cauze..., dar adevarul este ca habar aveam sa pescuim la somn!... Orice momeala foloseam, o aruncam pe fund, cat mai la fund (daca era posibil cred ca o si ingropam in malul de pe fund :zid: ), credeam ca acolo mananca balaurii.... Anul trecut am vazut pe acest forum, in treacat, montura cu antena de care era agatat un peste, la 20 cm sub apa... si am zis sa o incerc mai mult la caterinca... E inutil sa va zic cat au mai ras tov. mei cand m-au vazut cu montura pe balta..., eram facut telefonist, omul de la radio..., luat la misto! Ei, dimineata ce sa va zic, am gasit un somotei de vreo 2 kg prins in montura (adevarat monstru in opinia noastra care nu ne-am prea lipit de specimene din astea...) si de atunci am tot respectul lor in materie de monturi noi, inovatoare :zambet: ...
Acum i am convins sa mearga cu mine in aprilie la pescuit in Italia, 6 persoane cu un microbuz Vito, pentru 5 zile, la sfarsitul lui aprilie, de pe 20 pana pe 26, in zona Mantova pe fluviul Po... I-am terorizat cu tot felul de link-uri de pe acest forum si nu au mai avut incotro, au cedat :ochi: !
Acum, am nevoie de ceva informatii...: in primul rand de unde ne procuram permise!..., este permisa camparea pe fluviul Po?...nu ca am fi zgarciti, dar in 12 ani de mers in delta, o singura data am fost la o pensiune (frumoasa, de altfel), dar nu ne-am simtit in largul nostru daca nu stam permanent pe malul apei, sa pescuim permanent :pescuit: , sa ne :noroc: permanent..., ma rog, nu a fost o experienta placuta pentru iesit in natura!...
Astept raspunsuri de la cei care stiti despre ce vorbesc... Multumiri anticipate! :ciao:
:pescuit: trebuie sa ai rabdare!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 1. martie 2013, 13:56

Salutari,

din cate ai scris ma indoiesc ca pot fi de mare ajutor in ceea ce priveste ceva locuri bune, eu pescuind exclusiv la spinning si cautand de regula alte locuri decat cei care pescuiesc la stationar. eventual in privinta asta Mane81 sau Catfish_Master ti-ar putea da mai multe indicatii pentru ca ei pescuiesc pe Po, Catfish_Master ceva mai putin, preferand alte zone.

In privinta permisului de pescuit este putin mai ciudat pentru ca inca nu am reusit sa elucidez misterele. Adica in provincia in care locuiesc din cate am inteles pentru a iti face permis de pescuit, ca strain fara rezidenta, trebuie sa te ia cineva sub tutela sa zic asa, adica trebuie sa vina cineva cu tine la Primarie, sa completeze ceva acte prin care isi ia asupra lui toate raspunderile si doar dupa aia iti poti face permisul.

Din cate am inteles in Mantova situatia ar fi putin diferita si s-ar putea face si permise pentru non-rezidenti dar nu stiu exact cum ...

Printre altele, din cate am inteles de anul asta nu ar mai fi necesar Permisul de Pescuit propriuzis ci este suficient sa ai cu tine “cotorul” unei facturi prin care sa dovedesti ca ai facut plata de 22,72 euro intr-un anumit cont. Dar chestia asta nu este ceva sigur, doar am auzit vorbindu-se prin mai multe locuri fara ca cineva sa spuna clar si raspicat ca intr-adevar e asa.

Eu ti-as recomanda sa mergeri intr-un camp si sa ii intrebati pe cei de acolo cum sa faceti cu permisele contra unui comision de vreo 10 euro de persoana daca imi aduc bine aminte ... si aveti permisul in cateva ore.

Mane, Catfish_Master sau Rudolf_Gogu ... voi ce stiti in leagatura cu permisele pentru strainii care nu au rezidenta in Italia?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »gabriells«

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: ALEXANDRIA, TELEORMAN, ROMANIA

Profesia: Manager Euroglass

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 1. martie 2013, 14:25

Multumesc pentru rapiditatea raspunsului :love: !!!... Astept completari de la cei pe care i ai mentionat... :ochi:
:pescuit: trebuie sa ai rabdare!

4

vineri, 1. martie 2013, 14:36

Salut, Din cate stiu camparea in aer liber NU este permis decat in incinta campingurilor, dar poate ma insel ...
Oricum fara ghid sau un cunoscator bun a locurilor nu o sa prindeti "mare lucru" poate aveti mare noroc, dar atunci mai bine jucati la loto :rizi: decat sa pierdeti timpul ... Pe ape necunoscute chiar daca colcaie de peste fara cunostinte temeinice nu prea faci mare lucru, fapt dovedit de foarte multe ori... chiar recent de cateva zile au fost 2 echipe de cate 4 persoane in Spania pe Ebro unii au zis ca ei nu au nevoie de ghid si din 7 zile 5 au "pierdut" cu cautarea locurilor ... ceilalti au vorbit cu ghidul a aratat cateva locuri si cateva monturi si avut capturi una dupa alta ... am cunostinte care merg in delta de 20 de ani si zic ca nu au vazut ateatea peste si ata de mari in viata lor cat atunci in saptamana aceea... Poate au avut doar noroc ... cine stie, asa e la pescuit :saluti:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 1. martie 2013, 14:50

gabriells … kzoli are dreptate in ceea ce spune in privinta ghidului. adica nu ar fi o idee tocmai rea sa mergeti macar vreo 2 nopti la un camp dintr-asta ocazie cu care se rezolva problema cu permisele de pescuit :ochi: iar ghidul va poate duce in niste locuri interesante la care puteti merge ulterior de capul vostru. exista un risc mare ca odata ajunsi aici sa cautati pana inebuniti ceva locuri bune de pescuit si sa nu le gasiti … eu chiar nu stiu sa va spun locuri unde sa puteti campa pentru ca dupa cum spuneam si in mesajul precedent caut de regula alte locuri, locuri greu accesibile unde nu prea e loc de dat la stationar.

in privinta campatului nu cred ca sunt probleme cu exceptia anumitor locuri dar aici prefer sa vina cu completari alti pescari de pe Po care ies cu corturile si sunt mult mai in masura decat mine sa isi dea cu parerea, ei cunoascand regulile.

apropo, veniti cu ceva barca dupa voi sau totul se va intampla doar de pe mal?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »gabriells«

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: ALEXANDRIA, TELEORMAN, ROMANIA

Profesia: Manager Euroglass

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 1. martie 2013, 15:07

Nu venim cu barca pt ca nu prea o sa avem loc in masina... :gandesc: M-ati pus pe ganduri cu locurile si tind sa va dau dreptate..., vin 1400 km si sa mai stau sa si caut locuri...
Cred ca asa voi face: vom merge sa luam un ghid, vom sta 2 zile in camping sa vedem despre ce e vorba..., sa ne faca acolo permise, daca ziceti ca ei stiu legislatia. Acum, o adresa de camping in zona?? :gandesc: ...merci again!
:pescuit: trebuie sa ai rabdare!

7

vineri, 1. martie 2013, 15:20

Nu venim cu barca pt ca nu prea o sa avem loc in masina... :gandesc:

Voi in masina si barca pe peridoc ... sau pe deasupra masinii :zambet: macar una gonflabila sa aveti la voi ca la stationar trebuie sa plasezi monturile cu precizie daca lansezi de pe mal sansele sunt "foarte" mici... ceea mai eficienta metoda pe acolo cu peste viu este cu baliza si o piatra de 4-5 kg ... Zoran a prezentat destul de amanuntit pe site metoda respectiva.
Capturi frumoase si multe :) ... Mult noroc si ne relatezi cand ajungi acasa cum a fost !

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 1. martie 2013, 16:29

Salut.Cum functioneaza permisele de pescuit pentru nerezidenti in Italia nu prea stiu, in privinta camparii nu cred ca e o problema, este permis mai peste tot dar am vazut ca in anumite zone mai exista si restrictii, daca aveti ghinionul sa campati intr-un loc din asta si sa luati amenda vacanta se transforma in cosmar :doarecapu: .
Eu am mers cu masina de multe ori pe malurile Po-ului sa caut locuri noi pentru stationar si din pacate am gasit doar vreo doua ce sunt mai usor accesibile, pe Po ca sa iti fie totul mai simplu trebuie sa ai barca sa te poti misca in voie.In privinta barcii, asa cu spune Kzoli trebuie macar o gonflabila sa puteti planta monturile pentru ca daca nu ai, sansele sa prinzi somni scad destul de mult zic eu, dar nu e imposibil sa prinzi si lansand de pe mal.
Sfatul meu este sa va duceti intr-un camp pe toata perioada vacantei si sunt convins ca nu o sa regretati.Puteti apela si numai doua zile la ghidul de pescuit dupa care sa incercati singuri, dar cred ca e mai bine sa o faceti pe toata perioada vacantei si sunt convins ca o sa va intoarceti acasa cu o gramada de poze frumoase.

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 1. martie 2013, 18:22

salut

Camper Club Mantova Info . GPS N 45° 09' 14.9" E 10° 45' 37.8"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 1. martie 2013, 18:29

in zona Mantova pe fluviul Po...


Asta e zona?
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild1.jpg (102,78 kB - 30 ori coborit - ultima oara: 10. decembrie 2015, 20:07)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 1. martie 2013, 18:32

salut

poti folosi Le ciclovie del Po
acest link poti campera cu masina cort iti poti face licente de stranier si tot ce va trebui
loativa totusi o barca goflabila. :pescuit: :pescuit:


mai un link

  • Autorul acestui subiect este »gabriells«

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: ALEXANDRIA, TELEORMAN, ROMANIA

Profesia: Manager Euroglass

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 4. martie 2013, 13:21

Merci mult tuturor!!... Am citit tot si am tras concluziile necesare: fac ca voi! :prieteni: Imi iau o gonflabila, merg intr un camping, imi iau ghid..., vreau sa merg in vacanta, sa ma simt bine, nu sa am mii de probleme... Astept sa vina data plecarii si sa ma vad cu lansetele in masina (pt ca cu prietenii astia ai mei care se razgandesc din ora in ora, am mari emotii :doaaamne: )... Oricum, daca mai am nevoie de ceva informatii stiu unde le gasesc, asa ca ma bazez pe voi! :ochi: ! Merci inca odata!!
:pescuit: trebuie sa ai rabdare!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 8. martie 2013, 13:51

tocmai am primit confirmare ca cel putin pe regiunea in care locuiesc (Emilia-Romagna) s-a scos obligativitatea permisului de pescuit fiind suficient doar fluturasul prin care se dovedeste plata sumei cerute pe permisul de pescuit insotit de un document de identitate valid ... plata care se poate efectua la orice sediu postal ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 8. martie 2013, 14:29

salutare. eu nu pescuiesc in zona Mantova ci undeva mai sus, unde chiar nu am avut probleme cu camparea, cu toate ca sunt peste tot semne de interzis.(din ce mi-au explicat cei cu permisele ,am inteles ca sunt puse de cei care au luat in concesiune malurile)

permisele pentru cei nerezidenti (dar depinde de la provincie la provincie) e in jur de 8 euro(platiti in posta) pentru 3 luni, dar cel mai bine cauti in zona unde mergi un FIPSAS POINT si poti plati chiar acolo...

spor la :pescuit: si :noroc:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 8. martie 2013, 18:52

tocmai am primit confirmare ca cel putin pe regiunea in care locuiesc (Emilia-Romagna) s-a scos obligativitatea permisului de pescuit fiind suficient doar fluturasul prin care se dovedeste plata sumei cerute pe permisul de pescuit insotit de un document de identitate valid ... plata care se poate efectua la orice sediu postal ...

As vrea sa mai completez ceva aici.Acum vin de la Fipsas unde mi-am reanoit permisul de pescuit si am intrebat cum functioneaza pentru cei ce nu au rezidenta in Italia.
De anul asta s-a scos permisul de pescuit, trebuie doar sa platesti la posta fluturasul(boletino postale) pentru cei rezidenti suma de 22,72 euro(Licenza di pesca tipo B) iar pt cei ce nu au rezidenta in Italia trebuie sa platiti la posta suma de 7 euro adica 30% din valoarea permisului si trebuie sa specificati pe "fluturasul"ce il completati la posta LICENZA DI PESCA tipo C.Valabilitatea permisului temporar e de 30 de zile, in "fluturasul" ce il completati la posta trebuie sa scrieti un numar de cont unde vreti sa trimiteti banii spre exemplu contul curent:116400 contul regiunii Emilia Romagna si asa puteti pescui pe tot teritoriul italian.Pentru cei rezidenti in Italia pe anumite ape mai trebuie un permis in plus(Fipsas), dar pentru turisti trebuie numai "fluturasul" asta de 7 euro ce are valabilitate de 30 de zile.Toate informatiile le-am avut cu cateva ore in urma de la directorul si secretara Fipsas de la Modena, orasul unde locuiesc. :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »gabriells«

Răspunsuri: 8

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: ALEXANDRIA, TELEORMAN, ROMANIA

Profesia: Manager Euroglass

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 9. martie 2013, 13:14

Am inteles, merci!... E ok daca e asa cum zici, dar pt mai multa siguranta, fiind si prima oara cand vin la pescuit in Italia, merg pe varianta sigura cu ghid :ochi: ... La urmatoarea voi sti ce sa fac. :ciao:
:pescuit: trebuie sa ai rabdare!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 10. aprilie 2014, 15:57

Am inteles, merci!... E ok daca e asa cum zici, dar pt mai multa siguranta, fiind si prima oara cand vin la pescuit in Italia, merg pe varianta sigura cu ghid :ochi: ... La urmatoarea voi sti ce sa fac. :ciao:


A trecut mai bine de un an de ultimul post :rizi: … pana la urma ai fost? Ceva rezultate?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 10. aprilie 2014, 16:49

Am inteles, merci!... E ok daca e asa cum zici, dar pt mai multa siguranta, fiind si prima oara cand vin la pescuit in Italia, merg pe varianta sigura cu ghid :ochi: ... La urmatoarea voi sti ce sa fac. :ciao:


A trecut mai bine de un an de ultimul post :rizi: … pana la urma ai fost? Ceva rezultate?



Eu cred ca nu au mai venit :zambet: