Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. februarie 2013, 12:50

Ajutor achizitionare gonflabila ...

Ajutati-ma va rog sa ma hotarasc ce barca gonflabila sa cumpar la un buget de 2000 - 2500 lei.
Eu am gasit pana acum, stie cineva ceva despre ele sa ma ajute sa aleg:

AD 290



Kolibri KM 280

:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. februarie 2013, 13:53

Aia prima am vazut-o si eu intr-o oferta aici in Timisoara, la 2.200RON.
Adevaru-i ca la 2,9m, podina de aluminiu si chila gonflabila chiar mi se pare foarte OK (io am dat mai mult decat dublu pe una de 3,1m :) ).
Ce-i drept nu le-am vazut live, nu stiu cum ii lucratura si nici nu stiu pe cineva care s-o fi folosit mai mult timp. :nunteleg:

Da` io, daca as sta in Tulcea, cre` ca mi-as lua o barca "adevarata". :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 11

Membru din: 6. septembrie 2012

Locație: iasi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. februarie 2013, 13:58

eu mi-am luat jago, facute in germania.
am dat pe ea 450 de euro (era noua) anul trecut si sunt foarte multumit de ea. tre sa vezi si ce lungime are fiecare barca pe care ai gasit-o. de exemplu, a mea are 3,20 m, eu cautand o barca ceva mai lunga.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. februarie 2013, 14:16

Pentru un pret dublu fata de pneumatica iti cumperi o lotca de 6m noua facuta in Tulcea. Daca vrei iti dau datele de contact. Eu mi-am comandat una si o iau pe 30 martie dimineata pe la ora 7 cand sunt indrum spre Dunavat. In aia iti poti pune pe langa bagaje, prieteni, sotie etc si un WC fara sa te impiedici de el. Pe lotca aia cu motorasul de 2,3cp te misti fara probleme cu 7-8km/h + cloncanesti mult mai usor decat dintr-o pneumatica.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. februarie 2013, 14:22

Kolibri chiar nu are nimeni? Am citit acum pe site-ul lor si am vazut ca imbinarile ar fi sudate nu lipite. E drept e mai scumpa decat AD, dar ma gandesc si la securitatea mea, Dunarea nu e un laculet linistit. Aici pe forum am gasit ca pana acum doar cei de la Quiksilver sudau imbinarile. Daca e adevarat inseamna ca si Kolibri intra in lumea buna. Dar stiti si voi teoria ca teoria....practica ne omoara. Asta e motivul pentru care as dori o referinta de la cineva care are modelele la care ma refer. A inca ceva, reprezentantul Kolibri m-a sfatuit sa iau una de 3,3m minim fiindca in cea de 2,9m nu pot pescui 2 oameni.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 27. februarie 2013, 15:06

Aia prima am vazut-o si eu intr-o oferta aici in Timisoara, la 2.200RON.
Adevaru-i ca la 2,9m, podina de aluminiu si chila gonflabila chiar mi se pare foarte OK (io am dat mai mult decat dublu pe una de 3,1m :) ).
Ce-i drept nu le-am vazut live, nu stiu cum ii lucratura si nici nu stiu pe cineva care s-o fi folosit mai mult timp. :nunteleg:

Da` io, daca as sta in Tulcea, cre` ca mi-as lua o barca "adevarata". :ochi:


Am fost acuma şi le-am văzut în magazin, sunt lucrate îngrijit.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. februarie 2013, 15:38

Pentru un pret dublu fata de pneumatica iti cumperi o lotca de 6m noua facuta in Tulcea. Daca vrei iti dau datele de contact. Eu mi-am comandat una si o iau pe 30 martie dimineata pe la ora 7 cand sunt indrum spre Dunavat. In aia iti poti pune pe langa bagaje, prieteni, sotie etc si un WC fara sa te impiedici de el. Pe lotca aia cu motorasul de 2,3cp te misti fara probleme cu 7-8km/h + cloncanesti mult mai usor decat dintr-o pneumatica.
Pentru un pret dublu fata de pneumatica iti cumperi o lotca de 6m noua facuta in Tulcea. Daca vrei iti dau datele de contact. Eu mi-am comandat una si o iau pe 30 martie dimineata pe la ora 7 cand sunt indrum spre Dunavat. In aia iti poti pune pe langa bagaje, prieteni, sotie etc si un WC fara sa te impiedici de el. Pe lotca aia cu motorasul de 2,3cp te misti fara probleme cu 7-8km/h + cloncanesti mult mai usor decat dintr-o pneumatica.
Stiu asta dar nu vreau, probleme cu depozitatul, transportul, lansatul la apa. Am avut barca mai mare dar am vandut-o. Locuind la bloc....gonflabila mi se pare o alegere buna. Probleme mea este modelul.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. februarie 2013, 16:25

am un prieten din deva care vine frecvent la pescuit in cazane cu un kolibri de 3,3m si pot sa spun despre ea doar atat-excelenta

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. februarie 2013, 16:36

kolibri - ad Navigator 1-0
la pauza :ochi:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 27. februarie 2013, 21:01

am un prieten cu un kolibri de 3 m . il are din 2010 si a tras de el din greu . pina acum nici o problema ( gaura ) . ce imi place mie la barca : stabila , balon mare si confortabil , podeaua de tego aderent din 1 bucata pe zona principala 1 bucata pe virf partea triunghiulara , bancutele glisante pe toata lungimea barci , comportament bun de navigatie . ce nu imi place e lipsa chilei foarte necesara la folosirea unui termic ( sunt variante si cu chila dar fiecare cum il taie capul )

cam atit pot sa iti spun . nu sunt eu proprietar si am pescuit din ea doar cind in partidele scurte de citeva ore imi era lene sa mai pun si barca mea pe apa . nu am folosit-o pe Dunare doar pe Olt cu motor de 5 cai

11

miercuri, 27. februarie 2013, 21:02

eu am Baracuda de cativa ani si sunt multumit.
am vazut la targul de pescuit de anul trecut pe cei de la kolibri si barcile lor - frumoase, bine lucrate si atat
dar daca te uiti la toate barcile de acest gen si categorie, cam toate sunt la fel.
eu as cauta o barca cu baloane mari, cat mai mari, un spatiu interior cat mai generos si chila gonflabila cu podina din aluminiu
iar daca as putea sa personalizez barca, pe baloane, pe partea care sta in apa as ruga sa se lipeasca niste intarituri, ajuta mult la trasul pe mal

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. februarie 2013, 07:43

Kolibri a castigat cu 2-0 :bucuros2:

Astazi voi comanda una de 3,3, de camuflaj si cu un discount generos.
Are chila gonflabila si podina pliabila de tego intarit la margini cu duraluminiu.
Saptamana viitoare o s-o primesc si am sa va pot spune mai multe...daca intereseaza pe cineva.
Dupa discutia cu reprezentantul Kolibri renunt la ideea initiala de a cumpara un motor Honda de 2,3, am sa caut ceva de la 5 cp in sus.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 28. februarie 2013, 08:45

Astazi voi comanda una de 3,3, de camuflaj si cu un discount generos.


Stai incet, nu te grabi! Gandeste-o bine inainte de a comanda.

Dimensiune - greutate - volum transport - manevrabilitate din masina la apa, chiar si daca esti singur!

Am avut barca de 4,3 m si am avut si de 2,7 m. Nu am simtit cu adevarat diferenta de spatiu interior la cea de 4,3 m!
Cu cit e mai mare, creste si diametrul tuburilor laterale, spatiul interior ramanand aprox la fel!
Cu cit e mai mare cu atata e mai greu de manevrat pe mal si de pus pe apa, mai ales daca esti singur.
Cu cit e mai mare, cu atata sunt mai lungi prelungirile tuburilor laterale dupa oglinda, lungimea interioara ramanand oprox aceeasi cu un model mai mic.
Inaltimea oglinzii: 38 sau 53 cm? pt motor cu ciza lunga sau scurta!

Cere datele de la toate modelele ce te intereseaza, de ex: 2,7 - 3 - 3,3 m, si daca lipsesc datele necesare, intreaba exact:
- greutate
- latime interioare (latime ext - 2x diametru tub)
- lungime interioara
- inaltime oglinda

Sunt tare curios... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. februarie 2013, 09:28

Cere datele de la toate modelele ce te intereseaza, de ex: 2,7 - 3 - 3,3 m, si daca lipsesc datele necesare, intreaba exact:
- greutate
- latime interioare (latime ext - 2x diametru tub)
- lungime interioara
- inaltime oglinda
Lungimea: 330 cm
Latimea: 160 cm
Diametru balonului: 42 cm
Compartimente siguranta: 3+1
Greutataea suportata ca norma de siguranta pe un singur compartiment: 455 kg
Locuri: 4/5
Putere motor maxim admis pe placa motor: 15 PH
Greutatea setului: 60 kg
Dimensiunile pachet: 100/40/45 cm
Nu am inaltimea oglinzii, dar o cer acum. Cat este cel mai bine sa fie?
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 28. februarie 2013, 09:35

Greutatea setului: 60 kg


60 de kg!? Nu vei putea sa o pui sau s-o scoti singur la/ de pe apa, si in chinuiala ii vei zgaria fundul pe pietrele de pe mal.

Oglinda mica -> cizma scurta :bravo:
Oglinda inalta -> cizma lunga

Oglinda mica + cizma inalta -> nu vei iesi in glisaj... :zid:

Un motor cu cizma lunga este mai greu de manevrat pe mal, de bagat in masina...

Compara marimile barcilor de la acelasi model! 2,7 m cu cea de 3,3 m
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 28. februarie 2013, 09:58

Eu as lua un KM -280 (latime interior 70 cm / greutate 32 kg/ motor max. 6 PS), sau un KM -300 (latime int 76 cm / greutate 37 kg/ motor max. 10 PS)
Diferenta de latime in interior este de doar 6 cm.
Greutate acceptabila.
Cred ca nu au chila conflabila.

Cel mult un KM -280-DL cu chila conflabila si 40 de kg greutate!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 28. februarie 2013, 10:10

Nu mi-ai zis cum este mai bine sa fie oglinda. pentru cizma scurta sau lunga?
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 28. februarie 2013, 10:12


Nu mi-ai zis cum este mai bine sa fie oglinda. pentru cizma scurta sau lunga?



Un motor cu cizma lunga este mai greu de manevrat pe mal, de bagat in masina...
:zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 28. februarie 2013, 10:15

Nu mi-ai zis cum este mai bine sa fie oglinda. pentru cizma scurta sau lunga?

Eu as lua un KM -280 (latime interior 70 cm / greutate 32 kg/ motor max. 6 PS), sau un KM -300 (latime int 76 cm / greutate 37 kg/ motor max. 10 PS)
Diferenta de latime in interior este de doar 6 cm.
Greutate acceptabila.
Cred ca nu au chila conflabila.

Cel mult un KM -280-DL cu chila conflabila si 40 de kg greutate!


A avut cineva Kolibri cu fara chila conflabila? cum se comporta, intra usor in glisaj? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 28. februarie 2013, 10:18

Am primit raspunsul. Oglinda are 38 cm, exact cat are si cizma scurta.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh