Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

61

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:54

Si mie imi plac cu fundul tare

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

62

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:55

Pai stai sa vezi ca ...nu stiu! :rizi: Am pus-o o singura data la apa ,in toamna, pe Olt.Insa cred ca merge pe Mures,de ce sa nu mearga...La vale mai ales! Glumeam normal.Pentru ce vrei tu cred ca orice gonflabila (nu colac!) de 2,40 este ok.Nu ai nevoie de chila gonflabila pe zona noastra deoarece motor termic inseamna crima pentru pescuit la Muresul nostru.Iar pentru un eventual electric nu cred ca e foarte importanta la cat putem merge noi...In susul apei,la vasle, nu cred ca poti merge decat pe zonele linistite ale raului.Dar oricum nu ai unde te da ca in 2-300 m ai gatat cu locul de barca.Atat la Alba cat si la Aiud.Podina rigida e buna daca stai si dai din picioare.Dar poti sa te descurci si cu una din bucati . Peste un an sper sa-ti spun mai multe.Oricum ,eu am mai stat in barci pe Mures inca de pe vremea rusestilor cand dadeam la scobar in Gura Ariesului ...strict pentru Mures nu investii in rachete! La Dunare nu discutam ,desi sa fii vazut aiudenii cum treceau in '90 bratul Sulina la birt la Partizani, de pe Arhipenco, cu rusestile :rizi: Cel mai misto era cand mergeai paralel cu cate o ...vaca! :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

63

sâmbătă, 15. februarie 2014, 21:56

Si mie imi plac cu fundul tare

Barca? :rizi:

64

sâmbătă, 15. februarie 2014, 22:07

Dane,
nu se compara ce face rusul ala cu intratul cu barca de pe dalele de beton ale unui baraj pe Olt

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

65

duminică, 16. februarie 2014, 07:02

dalele de beton ale unui baraj pe Olt

........de asa o inclinatie, era vorba ???.. :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

66

duminică, 16. februarie 2014, 07:44

Dupa ce am vazut cum se chinuie rusul ala sa scoata barca din apa ma consider fericit ca pot sa scot barca din apa cu o simpla invirtire la o manivela (lucru pe care il poate face si un copil)
aici sunt cu o barca de 2,70 cu 5 cp 4t ,cel pe linga care trec e tot cu 2,70 cu 2,5 cp 4t.asa poti sa iti faci o idee despre fiecare.suntem la pescuit pe baraje cu tot arsenalul dupa noi
........eu nu mai zic nimic in privinta rotilorde transport....astept o confirmare de la Victor....e mai usor ???? cu ele !!.sau.??
.........da !!! e mai usor la manivela!!! :bravo: numai ca........ locatiile de pescuit ,in care sa gasesti rampe pentu peridoc sunt putine.....si ce faci ??...in caz ca nu sunt :nunteleg: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

67

duminică, 16. februarie 2014, 09:11

da Dane, cam asa arata majoritatea barajelor de pe Olt cu mici variatiuni

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

68

duminică, 16. februarie 2014, 09:58

Mi-ar place sa fie cu fundul tare
Si mie imi plac cu fundul tare
Citat de la »Tyrael«
Si mie imi plac cu fundul tare

Barca?
Costi ,tare vreau sa te vad pe Scorei la toamna cu barca in carca ! Tinand cont si de RMN ...Asa ,din doua bucati cum ai zis tu

Pai mai usoara de 2x kg/bucata si sa fie si Barca, n-am gasit :nunteleg: ... plus ca mie-mi plac lucrurile frumoase... si nu numai lucrurile... :rizi: .
.............Ce va mai place voua!!!! auzi fundul tare ...dar de unul tare si bombat ce ziceti.......+ ca e si frumoasa :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

duminică, 16. februarie 2014, 10:02

..Ce va mai place voua!!!! auzi fundul tare ...dar de unul tare si bombat ce ziceti.......+ ca e si frumoasa :rizi: :rizi:
...


:buaaaah: ... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

70

duminică, 16. februarie 2014, 12:37

După explicațiile date de Eugen în topicul "Despre barci pneumatice" aproape ca m-am hotărât ca am nevoie de o barca gonflabila fără chila cu podina gonflabila cu aer sub presiune. În felul acesta "fundul" e și tare și bombat :rizi:.

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

71

duminică, 16. februarie 2014, 15:06

rotile le-am facut singur cu profil patrat de aluminiu de 2,5cm pe niste suporti din platbanda.partea frumoasa ca cel la care le-am dus sa le sudeze ,a sudat una mai sus. de unde se si vede in film una mai sus si una mai jos :doaaamne: pescuind mai mult singur pot umfla si lasa la apa barca.in doi e mai simplu ,iar cu roti e floare la ureche ,pe dale cu motor si bagaje . :bucuros2:

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 16. februarie 2014, 15:09

si cind ma gindesc ca era cit pe ce sa iau o barca saturn de 2,90 :doarecapu:

73

duminică, 16. februarie 2014, 15:19

Vb de barca sau de accesoriile ei ?

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

74

duminică, 16. februarie 2014, 15:31

crezi ca mai conteaza acum :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

75

duminică, 16. februarie 2014, 16:47

rotile le-am facut singur cu profil patrat de aluminiu de 2,5cm pe niste suporti din platbanda.partea frumoasa ca cel la care le-am dus sa le sudeze ,a sudat una mai sus. de unde se si vede in film una mai sus si una mai jos pescuind mai mult singur pot umfla si lasa la apa barca.in doi e mai simplu ,iar cu roti e floare la ureche ,pe dale cu motor si bagaje .
......si eu am facut singur ,suportii de roti tut din aluminiu...cei din film sunt din inox.
..........asta am vrut sa aud !!! .... cu toate accesoriile puse in barca inclusiv motorul... pe dale s-au teren mai neted, te joci cu pusul barcii pe apa!!! :bravo: .
...P.s ...cu motorul montat pe oglinda, deplasarea pe mal ! e si mai usoara :bucuros: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

76

duminică, 16. februarie 2014, 17:22

După explicațiile date de Eugen în topicul "Despre barci pneumatice" aproape ca m-am hotărât ca am nevoie de o barca gonflabila fără chila cu podina gonflabila cu aer sub presiune. În felul acesta "fundul" e și tare și bombat .
.......dar ai grija, cand incepe sa miste fundu ... :soc:
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 16. februarie 2014, 19:03

da s-a dus lanseta,eu am gasit flotoare de pus pe cotor in caz de cade din barca, 50 lei parca,si apropo rotile pt barca vreau sa le schimb cu unele mai groase,nu tot timpul las barca pe dale,am si locuri unde e pietris si cu roti mai groase ma descurc mai bine singur

78

duminică, 16. februarie 2014, 19:17

Probabil in genul asta...am vazut roti in piata cu 35 ron/buc...se pot negocia
»gufisor« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Honwave T35 3.jpg (45,43 kB - 33 ori coborit - ultima oara: 3. februarie 2023, 12:07)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 16. februarie 2014, 19:27

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

80

duminică, 16. februarie 2014, 19:33

Da, acelasi tip ca ale mele ...dar scumpe rau...doar rotile se gasesc la noi, restul se face dupa modelul original.