Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 27. februarie 2013, 11:07

Ce are nevoie un incepator pt pescuitul la clonc

Deschid acest topic fiindca poate mai sunt si alti incepatori si au nevoie de informatii dar le e jena sa le ceara pentru a nu fi considerati ageamii. Pe mine nu ma deranjeaza daca vor considera asta, important este sa gasesc informatiile de care am nevoie. Promit ca pe viitor sa le transmit si eu din experientele mele celor ce vor fi incepatori. Na ca am zis-o :doarecapu: .
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. februarie 2013, 11:35

- barca + vasle
- motor electric (optional - pt. distante scurte si/sau pentru "manevre")
- motor termic (optional - pt. distante mari)
- ancora (optional - pt. incetinirea derivei)
- ancora de vant (optional - cateodata f. utila)
- lanseta + mulineta + fir + monturi (nu intru in amanunte, vezi topicurile dedicate)
- sonar + acumulator
- clonc
- cleste pt. scos carlige
- cleste de taiat
- manusa (pt. ridicat pestele in barca)
- prelata (pt. protectia pestelui si sa nu umpli barca de muci)
- aparat foto (aici suntem pt. C&R... :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. februarie 2013, 11:56

As mai adauga:
cutie cu momeli bine protejata de soare
rezervor motor de barca (optinal, daca ai motor)
o sticla cu apa si ceva de mancare puse intr-un termos ori sacosa frigorifica
vesta salvare
haine cu care sa te protejezi de soare la orele pranzului
o lanseta si/sau o mulineta de rezerva, o montura completa incarcata cu momeli sa nu pierzi (timpul in cazul unei ratari)
pansament si dezinfectant pentru cazul in care te ranesti
funie pentru asigurat barca la mal cand iesi sa te dezmortesti ori sa-ti faci nevoile

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. februarie 2013, 11:59

la mal cand iesi... sa-ti faci nevoile

:gandesc: ...din barca! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. februarie 2013, 12:07

Merci informer!
Am sau voi avea ce ai recomandat, mai putin manusa. Am dat o tura prin magazine la Tulcea, dar ioc. Probabil s-or gasi pe la Bucuresti, sau apelez tot la Zoran :ochi: .

:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 27. februarie 2013, 12:17

O manusa d-aia de sudor/mecanic mai subtire ii foarte buna... cat sa nu te zgarie dinti "animalului" :) ... sunt pescari care scot somnii fara manusa da` io-s mai prudent... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. februarie 2013, 12:24

Gasesti aproape inorice hipermarket manusi pentru gradinarit. Eu dinacelea am si nu am patit nimic cand le-am folosit. Drept este ca majoritatea ii scot cu mana fara manusa chiar daca m-am mai julit in dintii somoteiului.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. februarie 2013, 14:41

Merci informer!
Am sau voi avea ce ai recomandat, mai putin manusa. Am dat o tura prin magazine la Tulcea, dar ioc. Probabil s-or gasi pe la Bucuresti, sau apelez tot la Zoran :ochi: .



eu mi-am luat cu vreo 2 sau 3 euro un set de 3 perechi de manusi dintr-alea de sudor :rizi: cu care nu am avut nici o problema. intr-adevar una dintre perechi deja e aruncata de ceva timp si a doua cred ca e pe duca dar la la banii care costa nu imi pare rau nici daca ai fi de unica folosinta :rizi:

ma tot batea gandul sa imi iau o manusa "dedicata" dar stiu ca se imput ca naiba daca nu le speli bine dupa fiecare captura ... cred ca totusi imi voi lua una care sa ma tina in timp si la care sa ma uit in perioada de iarna cand pescuitul la somn devine o loterie ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. februarie 2013, 15:24

Si eu folosesc tot manusi de sudor, am schimbat trei perechi anul trecut pt ca o data ce intra la apa se imput.Costa relativ putin si nu am de gand sa cumpar ceva mai scump.Cu mana nu ii mai scot :doarecapu: ustura ca naiba daca te zgaraii de dintii vreunui somn.

10

miercuri, 27. februarie 2013, 20:54

Cu mana nu ii mai scot :doarecapu: ustura ca naiba daca te zgaraii de dintii vreunui somn.


ehh, hai ca nu e chiar asa.
si pana la urma........ce placuta e usturimea aia :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 27. februarie 2013, 21:00

Cu mana nu ii mai scot :doarecapu: ustura ca naiba daca te zgaraii de dintii vreunui somn.


ehh, hai ca nu e chiar asa.
si pana la urma........ce placuta e usturimea aia :bucuros2:

Ai dreptate in legatura cu "placerea usturimii" dar somnii de la 6kg, 7kg in sus o sa incerc sa ii scot cu manusa, ultima data m-a usturat degetul 3 zile asa de la un somn ce avea in jur de 10 kg, asa ca mai bine pun manusa :pescuit:

12

miercuri, 27. februarie 2013, 21:15

o saptamana am stat cu mana zdrelita de la un somn de 10.
dar ce mandru si fericit eram............... :bucuros2: :rizi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 27. februarie 2013, 22:21

Pai vara, dupa fiecare week-end am mainile praf. Se fac bine in trei, patru zile. Important este sa iau somnul cu mana goala. Nici el nu vine sa muste cu proteze. :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 8. martie 2013, 13:00

Aici as mai avea de completat:

ATENTIE mare cu accesoriile folosite, sa nu existe nici o veriga slaba in toata linia:

1. primul contact cu somnul o fac carligele si ancorele! ancorele sa fie cel putin 3x Strong, iar carligele groase, personal nu folosesc carlige subtiri si nici mai mici de 6/0 (de la Owner am cultiva sj-56, parca asa se numesc)
(vezi poza de la sectiunea Dunare/pag 13 sau 14, e un carlig Mustad 3/0 folosit la pescuit marin si a fost indreptat de un somn care a avut maxim 10 kg)
(vezi poza cu ancora Owner St-41 2x Strong, indreptat - subiectul Ancore Owner si Gamakatsu)

2. leaderul sa fie tare la abraziune, din cauza contactului direct cu dintii somnului (vezi poza de la sectiunea Dunare/pag 13 sau 14, e un leader de 0,8 mm parca, taiat de un somn mare)

3. carabina solida, care face legatura intre leader si firul principal

4. firul principal sa nu fie sub 0,50 mm (la clonc lansete puternice, chiar de pina la 1000 grame sau 50 lbs): tractiunile liniare date pe fire sunt reale, dar nu corespund realitatii! sunt determinate in laborator conform normelor!

Adica, firul este prins in 2 cleme rotunde cu un diametru dat, firele sunt presate ca sa nu alunece cu o forta data de norma, tractiunea mecanica este constanta cu o viteza data de norma, fara acceleratie. Astfel sunt determinate tractiunile liniare pe fire, care sunt astfel verificate periodic de normatori/ auditori.
Tractiunea liniara fara nod, acasa, masurata sub cintar, se reduce pina la 25%. Iar tractiunea la nod se reduce cu alte 30% (grosolan spus).
=> 0,50 mm ~ 50 kg tractiunea etichetata => 37,5 tractiunea realitara => 26 kg tractiunea la nod

5. lanseta sa fie puternica, pt a putea obosi in scurt timp un peste masiv (vezi alte topicuri, drill-uri de 30 - 40 minute soldate cu pierderea pestelui)

6. mulineta solida, preferabil din metal, bine incheiata. la clonc nu trebuie sa fie mare mulineta, dar sa reziste si sa aibe frana f buna (de ex Slammer 560)


Pot recomanda pt vizionare video-clipul lui Deyu, pt a-si da seama orice incepator cu cine are de gand sa se puna daca incepe acest pescuit frumos: Deyu - somn 1,95 metri
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 8. martie 2013, 21:38

5. lanseta sa fie puternica, pt a putea obosi in scurt timp un peste masiv (vezi alte topicuri, drill-uri de 30 - 40 minute soldate cu pierderea pestelui)
Am ales un pasaj care mi s-o parut reprezentativ da` sigur nu-i unicul.
Exista pescari pentru care poza finala cu balauru` de "3m" este tot ce conteaza... dar tot asa exista pescari pentru care drill-u` de 30-40 min. si ce-au simtit in timpu` asta, indiferent de rezultatul final, ii mai important decat o "amarata" de poza.
Ca sa fac o analogie, pentru unii ii mai important preludiu` decat actu` in sine :rizi: ... si trecand peste glumele inerente, chiar cred ca-s majoritatea... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 8. martie 2013, 22:11

Ce are nevoie un incepator pt pescuitul la clonc, simplu.....de un pescar cu experiență pe lângă el. :gandesc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 8. martie 2013, 22:31

Ce are nevoie un incepator pt pescuitul la clonc, simplu.....de un pescar cu experiență pe lângă el. :gandesc:


Adevarat, asta-i singurul lucru. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 9. martie 2013, 05:08

5. lanseta sa fie puternica, pt a putea obosi in scurt timp un peste masiv (vezi alte topicuri, drill-uri de 30 - 40 minute soldate cu pierderea pestelui)
Am ales un pasaj care mi s-o parut reprezentativ da` sigur nu-i unicul.
Exista pescari pentru care poza finala cu balauru` de "3m" este tot ce conteaza... dar tot asa exista pescari pentru care drill-u` de 30-40 min. si ce-au simtit in timpu` asta, indiferent de rezultatul final, ii mai important decat o "amarata" de poza.
Ca sa fac o analogie, pentru unii ii mai important preludiu` decat actu` in sine :rizi: ... si trecand peste glumele inerente, chiar cred ca-s majoritatea... :ochi: .

:bravo: ..da' tu sti prea bine parerea mea despre echipamentu' de somn!
I-adevarat ca unii chiar sustin treaba asta, ca somnii prea mici nu reprezinta interes pt o poza... dar la mine nu consta doar in poza finala cu somnul cel mare, pt ca eu ii pozez pe toti, indiferent de marime si ma bucur si la aia de 1 metru! Chiar si pregatirea de acasa, legarea monturilor, alegerea acelor din trusa...toate acestea apartin intr-un fel "preludiului". Si nu vad motivul sa reduc sansele finalizarii unui drill prin prelungirea acestuia, iar dupa ce-l scap sa ma enervez si sa trantesc lanseta prin barca si sa stau bozumflat toata ziua... :nunteleg:

Vei vedea ce mult conteaza uneori 30 minute, diferenta de a sta tot timpul in drill, sau 30 de minute de pescuit la clonc fara vant! Am prins destule partide de clonc ce s-au rezumat la 30 min pe zi, din cauza valurilor...

:relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 9. martie 2013, 05:09

Ce are nevoie un incepator pt pescuitul la clonc, simplu.....de un pescar cu experiență pe lângă el. :gandesc:

Sunt perfect de acord cu tine! ....dar pe asta de unde-l iei? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 9. martie 2013, 08:03

As avea si eu nevoie de cineva mai experimentat pentru a intelege la fata locului pescuitul la clonc si in general pescuitul la somn
Stiti daca se gasesc pe undeva pe la mine astfel de oameni??? :rizi: