Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 26. februarie 2013, 16:01

Lowrance HDS-5 Gen2 Combo are harta Delta Dunarii?

Sonarul Lowrance HDS-5 Gen2 Combo are si harti? Adica ma intereseaza daca poți vedea macar bratele mari ale Dunarii, daca nu si canalele din Delta. La folosit cineva pana acum? Merita investitia pentru pescuit la clonc in zona deltei? Poate are cineva si niste imagini de la o partida de pescuit in care l-a folosit. :doaaamne:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 27. februarie 2013, 08:35

HDS5 are o harta generala, simbolica.
De ex, in imaginea urmatoare vezi o parte raul Rin ca apa, dar multe golfuri nu sunt trecute, si vezi fundalul maro. Cu toate acestea poti vedea traseele si punctele memorate.

Nu am fost in Delta Dunarii cu sonarul, dar cred ca nu are harta dorita integrata. Pt aceasta exista o harta extra, care trebuie cumparata si costa mi se pare in jur de 300 de euro. Pt uzul meu inutil, pt ca punctele interesante le memorez eu pe sonar si dupa acelea ma si ghidez la pescuit sau la gasirea drumului inapoi dintr-un lac in Delta...
S-ar putea sa existe si alte harti gratuite pt download, dar eu nu cunosc.

Poate are altcineva idee? :gandesc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 27. februarie 2013, 08:51

Merci mult, asta vruiam sa stiu, daca are o harta globala e ok. Ca salvezi puncte de interes, dar in Delta daca nu ai macar o imagine de ansamblu gen google nu mai stii pe unde sa o iei sa ajungi la acel punct. Harta amanuntita chiar mi se pare exagerat de scumpa. In concluzie, la un buget mediu fac o alegere corecta cu acest sonar?
Apropos, in Delta de ce nu vii?
Cu informatiile de pe forum sper sa am ceva capturi care sa-ti starnesca interesul pentru Delta. :pescuit:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. februarie 2013, 09:01

Merci mult, asta vruiam sa stiu, daca are o harta globala e ok. Ca salvezi puncte de interes, dar in Delta daca nu ai macar o imagine de ansamblu gen google nu mai stii pe unde sa o iei sa ajungi la acel punct. Harta amanuntita chiar mi se pare exagerat de scumpa. In concluzie, la un buget mediu fac o alegere corecta cu acest sonar?
Apropos, in Delta de ce nu vii?
Cu informatiile de pe forum sper sa am ceva capturi care sa-ti starnesca interesul pentru Delta. :pescuit:


Daca ramai la bugetul de circa 740 euro, da. Daca poti sa urci spre 800 euro, atunci pot recomanda Elite 7 HDI. Cu nici una din modele nu faci nimica gresit!

Imi este f departe sa ma deplasez din Deta pina in Delta. Pina la Dunare am 160 de km, si de acolo inca citeva sute de km posibilitate de a pescui :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. februarie 2013, 09:09

Daca ramai la bugetul de circa 740 euro, da. Daca poti sa urci spre 800 euro, atunci pot recomanda Elite 7 HDI. Cu nici una din modele nu faci nimica gresit!
Imi poti spune te rog care este diferenta esentiala intre cele două? Fiindca pana la urma mai astept putin, rup coniacul de la gura copilului si am sa fac 800 euro :zambet:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 27. februarie 2013, 09:17

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. februarie 2013, 09:42

:doaaamne: Am citit de doua ori, dar acolo se vorbesc limbi straine si vorba aia din popor nu-nteleg nimic. Cred ca mai bine recunosc decat sa zic ca e bine....dar sa nu stiu de ce fac o alegere sau alta. Dupa ce o sa am un sonar si am sa stau cu manualul in mana si o sa-l butonez cu siguranta am sa inteleg ce face...dar pana atunci... Poti sa imi spui tu in doua cuvinte ce stie sa faca unul si ce stie celalalt? Dau o bere la Tulcea :noroc: .
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. februarie 2013, 09:53

Dau o bere la Tulcea

:rizi:

HDS5 are ecran de 5", mai mic decit Elite 7", si are posibilitatea redarii Structure Scan (vedere de sus si Down imaging) doar cu aparatul LSS aditional
Elite 7 are Down Imaging integrat, dar nu vei putea niciodata sa-l adaptezi la Structure Scan. deci un plus fata de HDS5, ceea ce inseamna ca cu imaginea 2D vezi pestii si obiectele (copaci, pietre...) iar in imaginea DI ce functioneaza paralel, vezi doar obiectele redate => diferentiezi atunci care sunt intradevar pestii si care sunt obiectele (vezi imaginea de mai jos)

Ambele au:
- Broad Band
- GPS cu memorare puncte si rute
- zoom
- afisaj temp apei, ora, data, adancimea, voltaj baterie, alarme (adancime, temp,..)

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. februarie 2013, 10:03

De asta data cred ca am inteles. Cu HDS 5 as putea vedea doar imaginea din dreapta.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 27. februarie 2013, 10:16

De asta data cred ca am inteles. Cu HDS 5 as putea vedea doar imaginea din dreapta.


YEP! ... + GPS
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 27. februarie 2013, 10:29

:bucuros2:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. februarie 2013, 19:43

härti navigatie pe Dunare

Hi Zoran,

uita-te aici, Digitale Karte Donau Rumänien
sint harti de navigatie, download gratuit.
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 28. februarie 2013, 19:59

Hi Zoran,

uita-te aici, Digitale Karte Donau Rumänien
sint harti de navigatie, download gratuit.
:ciao:



:gandesc: se pot folosi cu Lowrance? ...nu am gasit niciunde compatibilitatea :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com