Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 26. februarie 2013, 20:06

Cum se foloseste GPS-ul din Sonar

:salut:
Asi fi foarte incantat daca cineva dintre cei care folosesc GPS-ul sonarului,

sa explice pas cu pas cum se foloseste incepind de la puncatrea unui loc si folosirea lui in urmatoarea iesire!

Merg pe varianta Lowrance daca se poate!

Consider ca esteun subiect care intereseaza si pe cei care vor sa-si achizitioneze un sonar dotat cu GPS sau nu!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Salut informer :salut:

Ce zici?Imi tot bat capul cu scula asta dar am observat ca e diferenta intre SIMULATION mod si cel normal!

Din pacate ma rezum doar la camera nu am cum sa-l verific afara, dar vreau sa intru in tot meniul sa nu mai am probleme cand voi iesii la Dunare :pescuit:

Asa ca te rog invata-ma daca sti! :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 26. februarie 2013, 20:19

Cred ca Zoran este mult mai in masura decat mine sa-ti dea indicatii despre GPS-ul sonarelor Lowrance, eu nu am folosit asa o scula inca... urmeaza la sfarsitul lunii Martie... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 26. februarie 2013, 20:58

Datele astea sint ceva special pentru noi!! :zambet:
:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: AMR-ul in scadere!!! :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 27. februarie 2013, 06:53

Cred ca Zoran este mult mai in masura decat mine sa-ti dea indicatii despre GPS-ul sonarelor Lowrance, eu nu am folosit asa o scula inca... urmeaza la sfarsitul lunii Martie... :).


Eu nu am avut inca in mana un HDS7 Touch, nu ma pot exprima. La Elite si HDS 5 cunosc, am personal si am si instalat citeva modele diferite. Detalii pot da abia cind voi cumpara unul, sau imi trece prin mana si ii fac prima instalare. :zambet:

Nu stiu de ce, dar am impresia ca multi utilizatori de sonare cu gps nu isi citesc cu atentie capitolul harta/ puncte memorate.

Asi fi foarte incantat daca cineva dintre cei care folosesc GPS-ul sonarului,

sa explice pas cu pas cum se foloseste incepind de la puncatrea unui loc si folosirea lui in urmatoarea iesire!


Ai incercat sa intrebi acolo unde l-ai cumparat? :gandesc: Normal ar trebui ca ei sa fie competenti sa explice aceasta chestie.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 27. februarie 2013, 07:12

Daca te ajuta cu ceva, asa folosesc eu punctele GPS la HDS5:

1. Indiferent pe ce imagine ai sonarul in functiune, poti memora un punct instantaneu, apasand butonul WPT (esti intrebat daca vrei sa memorezi punctul, de ex, nr 008 ? -> butonul Enter=Da)
2. ca sa navighezi in alta zi spre P008, comuti sonarul pe harta: Page/ Karte (poza 1)
3. locul unde te afli in acel moment, este aratat ca o barcuta mica, ca o sageata (poza 2, sageata e in oras, la Rastatt)
4. cu cursorul mergi pe punctul dorit (punctele albastre) si jos in ecran iti arata distanta de 10,1 km, distanta de la pozitia ta/barcuta pina la cursor (cind punctul este prins de cursor, punctul se mareste)
5. ai multe puncte una langa alta, poti zoom-ui pina distingi clar punctele numerotate (poza 3)
6. click pe Exit -> iesi din nou pe imaginea actuala, unde se vede si barca si punctul (poza 2). Cu cit te apropii mai mult de punctul P008 (in acest timp poti zoom-ui cite putin imaginea), distanta jos in ecran se micsoreaza (cursorul trebuie sa ramana pozitionat pe P008). Asa navighezi din motor spre punctul P008, si cind vezi ca deviezi din directia spre punct, te redresezi din motor.

Mie cea mai mica cifra aratata, cea mai mica distanta intre barcuta-sageata si punctul dorit, a fost de 0,3 m.
Poti gasi locurile si noaptea, si pe ceata, si pe mare, si in Delta...nu ai neaparat nevoie de o harta detailiata, poti memora mai multe puncte dupa care te ghidezi de fiecare data.

Punctele le poti denumi, le poti sta si schimba numele din P008, de ex in: Groapa salau, sau kant somn, sau banc bibani...sau copacu mare...





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 27. februarie 2013, 19:44

Salut

Zoran,
Din nou dai dovada de un profesionalism impecabil!! :prieteni:
Am inteles ideea si voi incerca ceea ce ai editat! :bravo:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. februarie 2013, 20:35

Zoran
Am reusit sa gasesc vreo 5 sateliti, am reusit sa ma localizez ca pozitie,si acum incerc sa fac niste rute cu mi-ai explicat!
voi increca sa fac si niste poze cu ecranul sonarului! :pescuit:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 27. februarie 2013, 20:55

Si voi incerca, si voi incerca, si voi incerca
Scuzati-mi bibiiala :zambet:
:pescuit:

9

miercuri, 27. februarie 2013, 21:47

Zoran
si acum incerc sa fac niste rute cu mi-ai explicat!
:pescuit:

Ediseu, sa inteleg ca esti pe apa la ora asta???Daca esti acasa "in probe", nu poti face rute:rizi: :rizi: (rutele lui Zoran sunt memorate de la o iesire anterioara) .Oricum, nu te da batut, toti am fost "la inceput" :noroc:

Ediseu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Ediseu«

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 28. februarie 2013, 15:00

Salut Cata earn in vana! :pescuit: :pescuit: Vb deseara ca acum nu pot

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 17. martie 2014, 08:45

Am si eu o intrebare daca folosirea unui sonar cu GPS (Elite / HDS) impreuna cu geanta de transport influenteaza conexiunea cu satelitul.
Exista pierderi de coordonate sau nu.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 17. martie 2014, 09:58

Am si eu o intrebare daca folosirea unui sonar cu GPS (Elite / HDS) impreuna cu geanta de transport influenteaza conexiunea cu satelitul.
Exista pierderi de coordonate sau nu.

Atat timp cat nu exista componente metalice mari ale gentii lateral si deasupra aparatului, nu influenteaza... sub aparat, pot sa fie. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 17. martie 2014, 10:03

Informer,Ok, suna bine ... :bravo: ca aveam emotii ...
Zoran, suportul RAM MB-8 ce distanta are intre axele celor 2 sfere ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 17. martie 2014, 10:50

Informer,Ok, suna bine ... :bravo: ca aveam emotii ...
Zoran, suportul RAM MB-8 ce distanta are intre axele celor 2 sfere ?


13 cm. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 2. aprilie 2014, 11:07

Super tare treaba cu GPS-ul..dar nu este usor sa te pozitionezi chiar la 0 m...mai ales daca e ceva vant si current....eu m-am fatait oleaca...pana sa dau drumu la ancora eram deja la cativa metrii buni de locul cu pricina...oricum ar fi merita toti banii :bucuros2:
:pescuit:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ionutz_gr« (2. aprilie 2014, 11:14)


Subiecte asemănătoare