Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 26. februarie 2013, 14:24

Clonc pentru incepator

Cine ma consiliaza ce clonc si de unde sa cumpar. Nu am folosit personal niciodata.

Vreau si eu clonc...dar nu stiu de care. :gandesc: Vreau sa-l folosesc pe bratele Dunarii din delta.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 26. februarie 2013, 14:38

Iti vor raspunde baietii care folosesc cloncurile lui Tilo.
Vei primi destule raspunsuri! Sunt si eu curios ce le-a placut cel mai mult... :gandesc:

Am deschis un subiect nou pentru intrebarea ta... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 26. februarie 2013, 15:47

EBRO 2 .

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 26. februarie 2013, 15:49

Voi astepta si sper sa ma indrume sa fac alegerea cea mai buna. :buaaaah:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 26. februarie 2013, 16:09

EBRO 2, ușor de folosit. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 26. februarie 2013, 18:17

Buna Tacuc.
Si mie ebro 2 mi s-a parut cel mai usor de folosit. Merita.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 26. februarie 2013, 18:37

Ebro 2, pe langa faptul ca este usor de folosit, isi face treaba excelent mai ales pe Sf. Gheoghe si Sulina. Pentru Chilia iti trebuie fie Ebro2, fie ala incovoiat ( va spune Zoran cu se numeste ca mie imi scapa acum) cu toate ca este ceva mai dificil de folosit, dar are un mare randament. Mai sunt cloncuri indigene bune, insa pentru a-l nimeri pe cel OK cumperi si faci teste pana pici pe solutie. Mai sunt cloncuri italienesti si frantuzesti bune. Cloncurile comercializate cu ajutorul lui Zoran sunt probate si nu au nevoie de nicio reclama. Nu-ti cumpara cloncuri Hunor, incantat fiind de pretul redus. Atat dai => atat face.

Am vazut pe un alt forum ca vrei sa-ti cumperi, printre altele, un motor de 2,3CP. Pai daca vrei sa pescuiesti din pneumatica la clonc un motor de 2,3CP iti ocupa jumatate de zi sa ajungi la zona vizata si alta jumatate de zi sa te intorci de acolo. Sfatul meu este sa-ti reevaluezi puterea motorului. Daca l-ai pune pe o barcuta de 2,3m nu ar fi o problema prea mare deplasarea, insa pentru 2,70 sau 3m este ca si cum ai trage la rame cu mult zgomot.

8

marți, 26. februarie 2013, 22:54

...... Pai daca vrei sa pescuiesti din pneumatica la clonc un motor de 2,3CP iti ocupa jumatate de zi sa ajungi la zona vizata si alta jumatate de zi sa te intorci de acolo. Sfatul meu este sa-ti reevaluezi puterea motorului. Daca l-ai pune pe o barcuta de 2,3m nu ar fi o problema prea mare deplasarea, insa pentru 2,70 sau 3m este ca si cum ai trage la rame cu mult zgomot.


10km / ora urcand in amonte pe rau mare sau Dunare

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. februarie 2013, 07:22

...... Pai daca vrei sa pescuiesti din pneumatica la clonc un motor de 2,3CP iti ocupa jumatate de zi sa ajungi la zona vizata si alta jumatate de zi sa te intorci de acolo. Sfatul meu este sa-ti reevaluezi puterea motorului. Daca l-ai pune pe o barcuta de 2,3m nu ar fi o problema prea mare deplasarea, insa pentru 2,70 sau 3m este ca si cum ai trage la rame cu mult zgomot.


10km / ora urcand in amonte pe rau mare sau Dunare
10 km/h este suficient, eu am nevoie ca sa ma aduca inapoi de unde plec. Acolo ajung cu masina sau cu o alta barca si intentionez sa ma las in deriva 10/15 km.

Ebro 2

Constat ca in unanimitate se opteaza pentru Ebro 2, deci asta sa fi. Prin urmare Zoran mai primesti comenzi? La ce pret?
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 27. februarie 2013, 07:35

Prin urmare Zoran mai primesti comenzi? La ce pret?


Intre timp am reglementat cu transportul, si le trimit interesatilor si doar cite unul.

Cloncul costa 30 euro, iar transportul 5,50 euro. Suma de 35,50 vine depusa in contul euro din Ro (Raiffeisen), si eu iti trimit cloncul la adresa care mi-o dai tu.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 27. februarie 2013, 07:44

Perfect, mai astept vreo doua zile si am sa comand. Astept o oferta de la cineva din tara pentru o barca gonflabila si un sonar Lowrence HDS-5 Gen2 Combo, cel putin asa mi-a zis ca imi va face o oferta ok la pachet. Sa vad cum o sa sune si daca nu va fi pe placul meu am sa comand si clonc si sonar, daca nu doar clonc. Sper ca nu este cu suparare...dar stii cum e buget limitat si vrei sa rezolvi cat mai multe.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 27. februarie 2013, 08:24

Perfect, mai astept vreo doua zile si am sa comand. Astept o oferta de la cineva din tara pentru o barca gonflabila si un sonar Lowrence HDS-5 Gen2 Combo, cel putin asa mi-a zis ca imi va face o oferta ok la pachet. Sa vad cum o sa sune si daca nu va fi pe placul meu am sa comand si clonc si sonar, daca nu doar clonc. Sper ca nu este cu suparare...dar stii cum e buget limitat si vrei sa rezolvi cat mai multe.


Nu este deloc cu suparare, fiecare are dreptul sa cumpere ce si unde doreste :bucuros2:

Sonarul HDS 5 combo are si gps! Ai grija ca sonarul sa fie model european si nu USA, altfel nu-ti functioneaza corect GPS-ul. Vezi si raspunsurile aici: Sonare cu GPS din SUA, da sau ba?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 27. februarie 2013, 09:00

Sonarul HDS 5 combo are si gps! Ai grija ca sonarul sa fie model european si nu USA, altfel nu-ti functioneaza corect GPS-ul. Vezi si raspunsurile aici: Sonare cu GPS din SUA, da sau ba?
Discutia am avut-o in acest sens, am precizat ca doresc un sonar model european, altfel nu il i-au. Reprezentantul firmei cu care am discutat m-a asigurat ca este model european, ei aprovizionandu-se din Germania. Acum....sa vedem a zis orbu. Inca nu am primit oferta certa pentru pachet.
Oricum merci de atentionare. :prieteni:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 27. februarie 2013, 10:34

Sincer ma indoiesc de faptul ca vei scoate o viteza de 10km/h cu 2,3cp montat pe 2,7m. Eu cu 5cp, daca nu imi reusea glisarea nu depaseam 6-7km/h. Poate vei fi tu mai norocos :noroc:
Sfatul meu este sa-ti cumperi de la inceput un motor de cel putin 6cp, asta pentru a nu fi nevoie sa-l schimbi in scurt timp pe cel de 2,3 Am plimbat ceva motorase si barci la viata mea, asa ca stiu ce spun. :ochi:
In alta ordine de idei, o pneumatica de 2,7m este cam la limita pentru a pescui singur la clonc. Am mai recomandat cuiva, aici pe forum daca nu gresesc, sa nu mearga singur in pneumatica la clonc, mai ales intr-una sub 3m.
Eu am pescuit la clonc tot sezonul trecut in 2 persoane din pneumatica de 3,10m. Sincer, eram cam inghesuiti (vrei nu vrei ai si bagaje) dar in caz de nevoie ne ajutam unul pe altul. Un alt aspect, datorita lipsei de spatiu, la fiecare 2 ore trageam la mal sa ne dezmortim.
Imi doresc, ca pe la mijlocul verii sa nu fiu nevoit sa-ti spun: "ti-am zis eu..."

fitter

Biban

Răspunsuri: 90

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Mangalia

Profesia: functionar public

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 27. februarie 2013, 10:51

Daca e moca e bun :bravo: , daca e pe bani atunci sa fie cel putin de 5 cp.
Nu stii niciodata cand ai nevoie de un plus de putere.Cred ca Eugen a fost
foarte corect si bine intentionat cu tine.Eu personal decat cu 2 cp mai bine dau la vasle
cu prietenul jack daniels :rizi: si tot cu viteza ai merg.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 27. februarie 2013, 10:52

Sincer ma indoiesc de faptul ca vei scoate o viteza de 10km/h cu 2,3cp montat pe 2,7m. Eu cu 5cp, daca nu imi reusea glisarea nu depaseam 6-7km/h.
Nu eu am spus asta, altcineva a facut afirmatia, eu am preluat-o si am zis ca ma satisface. Nu voi merge singur la pescuit, chiar de pe mal cand am fost la pescuit am mai fost cu cineva. Daca nu gaseam vreun prieten amator, mergeam cu sotia. :bucuros2: Ma bucur ca ii place. Chiar e suparata cand n-o iau.
Anul trecut am pescuit de fapt la crap, o singura data m-a luat un prieten la clonc si a trezit monstru. :buaaaah:
Optez pentru motorul de 2,3 nu pentru viteza ci pentru ca este usor, Ca dureaza mai mult pana ajung de unde am plecat...nici o problema. Oricum in zona Deltei e o vorba: cand mergi la pescuit niciodata nu-ti ajung 3 lucruri: tigarile, bautura si timpul. :ochi:

:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 27. februarie 2013, 12:11

Un motor Selva de 6cp in 2T cantareste 16-17kg. Chiar si pentru mine care am coloana faramata nu-i o greutate prea mare. Daca ai sansa sa gasesti ce ti-am recomandat, si sa corespunda tehnic, cumpara-l, mai ales ca pretul este cam tot ala ca pentru o Honda de 2,3cp daca nu cumva mai mic.
Cu un motoras de 2,3, daca sunteti 2 persoane cu un minim de bagaje, intr-o barca de 2,70 - 3m, contra curentului pe Dunare, cu putin noroc, avand motorul la blana s-ar putea sa stai pe loc.
Daca faci comparatia intre doua motoare (cel de 2,3 in 4T si cel de 6 in 2T) consumul raportat la distanta este aproximativ acelasi diferand doar viteza de deplasare. Adica un motor de 2,3cp are un sonsum de 0.5litri/ora si parcurgi 5km in acea ora, cu cei 6cp care are un consum de aproximativ 2 litri/ora parcurgi acea distanta in 15 minute cel mult.

Sfatul meu este sa cumpanesti bine cheltuielile ce urmaza sa le faci si sa incerci sa-ti domolesti entuziasmul de a le avea pe toate intr-un timp cat mai scurt. Pescuitulla clonc incepe sa dea randament in Delta cand se iese din prohibitie, adica la inceputul lui iunie, dar slabut, creascand in iulie si avand maximul in august si septembrie.

tacuc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »tacuc«

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 27. februarie 2013, 12:14

Ai perfecta dreptate Eugen, dar unde mai gasesti motore in 2T, am inteles ca nu se mai fabrica.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 27. februarie 2013, 12:20

Cauta asiduu pe probarca.ro si baga anunturi prin forumuri. Ti-am recomandat Selva pentru ca un prioeten are unul care a depasit 6-700 ore de functionare fara nicio problema majora (cel putin 200 de ore l-am facut eu cu el). Modelul de care am amintit este Capri. Dorin a avut si el unul cumparat de pe Okazii si pe care a dat vreo 1200 lei (daca-mi amintesc eu bine) si l-a vandut in aceiasi bani (a a juns la concluzia ca nu-i este necesar din moment ce-l foloseste pe al meu de 10cp.

P.S> Acel prieten care are modelul Capri nu-l vinde. :zambet:

20

miercuri, 27. februarie 2013, 20:51

eugene, eu am facut afirmatia cu cei 10km / ora si o sustin cu probe oricand vrei.
stii foarte bine ca de la tine am cumparat motorul Suzuki de 2.5cp pe care il am montat pe o Baracuda de 2.7m.
pe Olt, in defileu, urc cu 10km / ora si consum 0.8 - 1 L de benzina
merg singur in barca, iar bagazjul la clonc este infinit mai putin decat la spining.
tot ceea ce am afirmat mai sus pot sustine cu probe oricand.

acuma, daca omul vrea sa mearga doi in barca pe Dunare contra curentului, nu va reusi sa faca asta decat mergand pe langa mal, foarte aproape de mal si total nerecomandat.
dar nu se specificase aceasta cerinta de doi in barca.
cat se poate de clar ca un motor de 6cp este muuuult mai adecvat in acest caz, va urca contra curentului dar nu va glisa niciodata, pt asta trebuind un 8-9cp minim
un motor in 2T de 6cp, SH, caut si eu :ochi: daca auziti / vedeti pe undeva,..... :noroc: