Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 3. iulie 2014, 18:13

Inca o intrebare: Am vb cu cineva care are niste fire textile, pe role mari. Nu stiu la ce sunt folosite, dar nu sint de pescuit. L-am pus sa faca un test. Sa ia un m de fir, sa faca cate o bucla in fiecare capat, una sa-l agate de ceva tare si celalalt la un cantar. A facut testul, si s-a rupt la 12kg. E bun firul sau nu? Inteleg ca firele se testeaza cu lanseta cu tot, si la noduri. Multumesc anticipat.

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 3. iulie 2014, 19:16

Revin cu un link, spre un video care dovedeste ca firul monofilament e mai bun decat firul textil cand e frecat de pietre. Adevarat sau fals? M-am mai uitat la multe site-uri de specialitate, si clipuri video pe youtube si nu numai, si mai toata lumea are aceasi parere. Are cineva ceva de comentat sau completat la intrebarea asta? :gandesc: Astept pareri si sugestii. Multumesc.
Link: Line Test - YouTube

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 3. iulie 2014, 20:33

tot timpul un mono va fi mai rezistent la frecari ... de chestia asta nu se indoieste nimeni. si daca vrei ceva si mai rezistent atunci incearca un flurocarbon ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 3. iulie 2014, 20:47

Care ar fi mai indicat la pescuitul somnului? Firul textil are si avantaje si dezavantaje. la fel si monofilamentul, dar cu fluorocarbon nu m-am mai intalnit. Ce imi poti spune despre acel fir? :buaaaah:

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 3. iulie 2014, 20:50

Si cum se masoara correct rezistenta la kg al unui fir textil? Am cacut un test la una care ar trebui sa reziste la peste 35kg si la mine s-a rupt la 12kg. Si am mai citit pe internet, ca oricat asi incerca sa testez firele acasa nu o sa-mi iasa correct.
Va las un link, celor care folositi fire mai scumpe, mai de renume, sa le vedeti testele effectuate pe ele, in comparatie cu cele afisate de producator. Sper sa va fie de folos.
Link: Paulus Just Fishing

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 28. iulie 2014, 00:14

Despre firul Powerline Wels Pro de 1,2 mm/170 kg ce se poate spune? As vrea sa-l folosesc impreunat cu inantasul de la Giga-Tec Cat de 1,3 mm/220 kg(de asemenea, pentru forfac, tot Giga-Tec Cat de 1,3 mm)! Cat Powerline Wels Pro de 1,2 mm intra pe Fin Nor OFS 95, completat cu inaintas Giga-Tec Cat de 1,3 mm? Dar pe Cormoran Corboss 810(pe tambur apar 280 m/0,50 mm mono si 350 m/0,35 braid), sau pe Banax Xtreme 6000GT(pe tambur este specificat ca intra 240 m/0,52 mm)?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 28. iulie 2014, 06:57

Despre firul Powerline Wels Pro de 1,2 mm/170 kg ce se poate spune? As vrea sa-l folosesc impreunat cu inantasul de la Giga-Tec Cat de 1,3 mm/220 kg(de asemenea, pentru forfac, tot Giga-Tec Cat de 1,3 mm)! Cat Powerline Wels Pro de 1,2 mm intra pe Fin Nor OFS 95, completat cu inaintas Giga-Tec Cat de 1,3 mm? Dar pe Cormoran Corboss 810(pe tambur apar 280 m/0,50 mm mono si 350 m/0,35 braid), sau pe Banax Xtreme 6000GT(pe tambur este specificat ca intra 240 m/0,52 mm)?

Doar ca parere personala, cred ca sa pui fir de 1,2mm pe tot tamburul este o supradimensionare... supradimensionata. :rizi:
Am tinut somn de 2m+ cu frana blocata cu fir textil de 0,53/0,66 si mi-a fost mai mult ca se rupe ceva in mana mea decat firul... :).
I-adevarat ca pt. "frecusuri" e bun un fir mai gros dar cred ca 1 - 2m de forfac gros plus 10 - 15m de inaintas sunt precautii suficiente.
Repet, parere personala.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 28. iulie 2014, 09:53

trebuie sa ii dau dreptate lui Informer ... eu folosesc 0,41 si atunci cand agat vreun vobler imi dau seama de fiecare data de ce forta este necesara pentru a rupe firul respectiv. 1,2 grosime as folosi eventual doar pe post de inaintas si sub nici o forma ca fir principal ... cu toate ca nu as folosi sub nici o forma inaintas textil. cred ca un 0,5 la stationar ar fi arhisuficient ... hai maxim un 0,6.

ps: Zoran, care pescuieste tot timpul supradimensionat :rizi: nu foloseste fire atat de groase ca si fire principale ...
pps: gandeste-te de ce greutate vei avea nevoie pentru a iti tine montura in curentul dunari in cazul in care dai la fund :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 28. iulie 2014, 10:12

trebuie sa ii dau dreptate lui Informer ...... hai maxim un 0,6.
...
pps: gandeste-te de ce greutate vei avea nevoie pentru a iti tine montura in curentul dunari in cazul in care dai la fund :ochi:


:rizi: Eu la fir de 0,66 cu plumb de 200g adesea pot tine montura in conul de 20 grade la o adancime de peste 6m in situatia in care sufla un vant subtirel si nu am aruncata ancora de deriva cu diametrul de 1,2m... care oricum este subdimensionata pentru barca de 6,5m.
La pneumatica de 3,1m cu aceiasi ancora de deriva, acelasi fir si tot plumb de 200g ma descurcam pana la un vant de 8-10Km/h

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 28. iulie 2014, 11:33

Pentru spinning sau pescuit din barca, e cam gros, dar pentru stationar? Parca as vrea sa am "liniste" mai mare si din partea firului, de exemplu, daca plantez monturile, 2 sau 3?la primul prag si 1 sau 2 la al doilea, fara pluta(poate imi fac si monturi cu pluta) firul "face" 2 "unghiuri", o data inainte de primul prag, si a doua oara inaintea celui de-al doilea, ca sa nu mai vorbesc de cazul cand le plantez in gropan, dupa al doilea prag, unde mai face inca unul, pe "buza" gropanului, si parca m-as simti mai bine cu rezerva la rezerva, mai ales ca distanta totala la care apar cele 2-3 "unghiuri" trece de limita unui inaintas!!
Apropo, cam cat Powerline de 1-1,3 intra pe Fin Nor OFS 95? In conditiile in care pun si inaintas de Giga-Tec Cat de 1,2?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 29. iulie 2014, 06:36

Robert, pentru grosimile astea, de la mal, iti trebuie o bordura de'a lu' Videanu sa-ti tii montura acolo unde vrei :rizi:
De ce ar fi groase pentru barca si ar fi "ideale" pentru de la mal?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 29. iulie 2014, 06:42

Apropo, cam cat Powerline de 1-1,3 intra pe Fin Nor OFS 95? In conditiile in care pun si inaintas de Giga-Tec Cat de 1,2?

Daca intra 250 m de 0,66 mm, atunci de 1,2-1,3 mm intra max 130 m. Suficient doar ptr primul prag.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 29. iulie 2014, 09:06

Zoran, la Dunare primul prag poate fi la 1-2m de mal iar al 2-lea dupa alti 2-3m. Atunci cand pragurile sunt atat de apropiate de mal curentul intotdeauna va fi foarte puternic si lestul monturii, raportat la o grosime a firului de 1,2 - 1,3mm greutatea lestului va fi una considerabila.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 29. iulie 2014, 09:29

Eugen, situatia asta se rezolva cu recomandarea lui Informer: 10-15 m inaintas.
Daca cineva vrea fir asa de gros pe toata rola, ma gandesc ca pragurile sunt la distanta...

Insa, pe asa o zona periculoasa eu nici nu as pescui decit din barca sau la baliza. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 29. iulie 2014, 11:12

Eugen, situatia asta se rezolva cu recomandarea lui Informer: 10-15 m inaintas.
Daca cineva vrea fir asa de gros pe toata rola, ma gandesc ca pragurile sunt la distanta...

Insa, pe asa o zona periculoasa eu nici nu as pescui decit din barca sau la baliza. :noroc:


Absolut corect ce spui si in niciun caz nu-i nevoie de o asemenea grosime pe linie ci poate doar la inaintas si asta numai daca zona abordata este foarte periculoasa dpdv al agataturilor, scoicilor etc Sunt de acord cu supradimensionarea dar... sa nu devina o boala. Firul de 0,66 de la tine il rup turand motorul de 25cp si socand. Odinioara, cu pneumatica si motor de 10cp adesea cu motorul la blana nu-l puteam rupe si ma tinea pe loc. Mie si firul de 0,66 de la tine mi se pare supra dimensionat dar... il folosesc si deja sunt la al 3-lea an fara sa-l schimb sau macar sa-l intorc pe tambur => nu am ce-i reprosa in afara de faptul ca s-a decolorat si acum este cam... alb dar nu-mi pasa.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 29. iulie 2014, 12:04

Robert, pentru grosimile astea, de la mal, iti trebuie o bordura de'a lu' Videanu sa-ti tii montura acolo unde vrei :rizi:
De ce ar fi groase pentru barca si ar fi "ideale" pentru de la mal?

Depinde de curent, in zona unde trebuia sa ajung saptamana aceasta, in amonte de Murighiol, Dunarea veche are curentul foarte slab, asa ca nu-mi pun problema ancorarii monturii, oricum, am vorbit cu persoana de la care sper sa apuc sa iau peste vreo luna mulinetele si imi aduce si tamburi de rezerva, pe tamburul principal pun pana la urma 0,66, cat intra, si incerc sa pun mai mult de 10 m de 1,2 mm GigaTecCat, iar pe secundar, 1,3 mm, cat intra, cu inaintas mai scurt! M-am tot pregatit din 2012 pentru pescuit, cum se pregatea o anume echipa de fotbal pentru liga Campionilor... :rizi: ... :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 29. iulie 2014, 14:04

Curentul apei este slab pe exteriorul cotului de la Uzlina. Acolo trebuie sa duci monturile departe pentru a avea oarece sanse. De asemenea in zona aia nu este recomandat sa folosesti scule din carbon si este musai sa ai cisme din cauciuc de medie tensiune (diecectrice) pentru a te proteja. Niste manusi de asemenea dielectrice nu ti-ar prinde rau.

P.S. Sa sti ca nu glumesc... :ochi:
P.P.S. De ce nu-ti alegi o alta zona ceva mai protejata de braconieri cum ar fi bratul Chilia? Daca tot te-ai pregatit de 3 ani incoace, parca este pacat de riscul exagerat de mare al unui esec pe Sf. Gheorghe.

38

marți, 29. iulie 2014, 14:08

vezi ca Dunarea in zona Tulcea la vale...pe bratele principale e neagra rau , de duminica s-a tulburat...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 29. iulie 2014, 14:47

vezi ca Dunarea in zona Tulcea la vale...pe bratele principale e neagra rau , de duminica s-a tulburat...

Dap. apa e neagra, cafea (arabica) cu putin lapte :zambet:
Sanse ar fi la spinning (softuri mari) sau voblere... :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 29. iulie 2014, 15:41

Tocmai, dupa ce vad afara si dupa ce am auzit ca urmeaza, e clar ca pana spre sfarsitul saptamanii viitoare nu am ce sa caut pe Dunare!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!