Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 24. februarie 2013, 11:34

fir textil somn

buna.
cunoaste cineva produsele urmatoare?

ma tenteaza pretul si faptul ca transportul e gratuit si e de fapt magazinul unei fabrici...
merita sa cumpar cateva role? mai e cineva interesat din Romania? sa comand mai multe. nu iau nici un comision.
pentru aruncari pana in 100 m merge 100 lb cu 0,55 ? sau sa iau de 80 lb 0,48?
ms :P

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 24. februarie 2013, 12:28

salut althfel,
am editat postul tau deoarece nu sunt dorite link-uri www pe acest forum, decit spre:
- site-urile particulare
- spre alte forumuri
- spre producatori

Spre site-urile comerciale doar spre parteneri, care sunt de incredere.

(scrie si in regulament)

Daca sunt interesati puteti organiza pe MP.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Si Gigafish.de mi-a oferit fire Dynnema cu 20 euro 1000 m, pe care le-am refuzat din cauza calitatii ce lasa de dorit. Sunt fire pt mare, ocean, care tin la tractiune liniara, dar nu sunt destul de rezistente la abraziune. Ceea ce este f important la pescuitul somnului.

De ex, Climax Catfish Strong este un fir care nu este strans impletit, doar din 3 fire, si are doar 4-6 impletituri pe 1 cm lungime. Este un fir ECO :zambet:
si la Climax un fir de 0,75 mm are abia abraziunea unui fir de 0,50 mm bun!

Eu as recomanda sa cumperi o rola si sa o testezi mai intai de a o pescui.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

duminică, 24. februarie 2013, 12:34

scuze de link. multumesc de informatii si editare :P

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 24. februarie 2013, 20:01

Acum vreo 4 ani am facut un test la fir, pe care l-am repetat anul trecut in iarna.
Rezultatul si link-ul spre poze:

Firul Gigafish Powerline 0,66 a avut in primul test, 32 ~ 36 de pendulari. Firele ce au avut extrem de multe pendulari, sunt fire de 24 - 28 euro per 100 de metri.

https://plus.google.com/u/1/photos/10137…184018503701937

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

duminică, 24. februarie 2013, 20:16

da m-ai lamurit in totalitate . gandeste-te cam cum o sa faca firul asta slab la un somn de 40 -50 kg, daca da de o cioata sau mai rau de piatra :)) e jale
ms mult de indicatii. super util

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 24. februarie 2013, 20:46

Anul trecut am pescuit si eu la somn la stationar cu un fir noname de 138 lb, dar care la cea mai simpla atingere cu un ciot sau o piatra se rupea imediat.As fi putut scoate afara pe mal cu firul asta si un somn ce trecea peste 2 metri, dar numai in locuri fara agatatura.Din motivul asta am si pierdut vreo doi somni, pentru anul asta l-am schimbat cu GigaFish Powerline 0,66 :bucuros2: nu am pescuit inca cu el dar am facut niste probe pe acasa si sunt foarte multumit :buaaaah: .Orienteaza-te bine inainte sa cumperi fir, mai bine sa dai un ban in plus si iei ceva de calitate.De ce sa pierzi o captura capitala din cauza firului "prost"ce nu rezista la frecare.Apropo de GigaFish mie personal nu mi se pare deloc scump, chiar foarte acceptabil in comparatie cu ce vad eu pe aici prin magazine.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 24. februarie 2013, 21:00

da m-ai lamurit in totalitate . gandeste-te cam cum o sa faca firul asta slab la un somn de 40 -50 kg, daca da de o cioata sau mai rau de piatra :)) e jale
ms mult de indicatii. super util


Sau prins si somni de 80 de kg cu Climax, dar, cum spune si Mane, la cea mai mica atingere sub forta, pocneste.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 25. februarie 2013, 12:30

Ca si o completare, firele Gigafish Powerline pt pescuit la somn sunt din 8 fire impletite, si au 10~12 impletituri pe cm.
Firele Giga Tec Cat sunt din 12 fire impletite si au 10 impletituri pe cm (de aceea si atata de rotunde).

(Aceste informatii sunt date de catre producator)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 24. mai 2014, 23:50

Zoran, am vazut ca ai facut masuratori la fire. Eu folosesc Black Cat portocaliu rezistenta 70 kg ( scrie pe cutie) dar nu mentioneaza diametrul. Sunt curios ce diametru are. Poti sa ma ajuti cu informatia asta? Vreau sa stiu pt a imi face o idee comparativa cand o sa il schimb. Pe Shimano Baitrunner 6500 imi intra 125 m din asta.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 25. mai 2014, 05:00

Zoran, am vazut ca ai facut masuratori la fire. Eu folosesc Black Cat portocaliu rezistenta 70 kg ( scrie pe cutie) dar nu mentioneaza diametrul. Sunt curios ce diametru are. Poti sa ma ajuti cu informatia asta? Vreau sa stiu pt a imi face o idee comparativa cand o sa il schimb. Pe Shimano Baitrunner 6500 imi intra 125 m din asta.

Nu am masurat acest fir, dar putem compara si aproxima.

Gigafish Powerline galben de 0,66 mm intra 250 m.
Pe FN 95 citi metri intra de BK70kg? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 25. mai 2014, 17:57

Zoran, am vazut ca ai facut masuratori la fire. Eu folosesc Black Cat portocaliu rezistenta 70 kg ( scrie pe cutie) dar nu mentioneaza diametrul. Sunt curios ce diametru are. Poti sa ma ajuti cu informatia asta? Vreau sa stiu pt a imi face o idee comparativa cand o sa il schimb. Pe Shimano Baitrunner 6500 imi intra 125 m din asta.

Nu am masurat acest fir, dar putem compara si aproxima.

Gigafish Powerline galben de 0,66 mm intra 250 m.
Pe FN 95 citi metri intra de BK70kg? :gandesc:

Firul de 0,66 este cel mai "zdravan" de la Giga? Pentru linia principala m-am uitat, dar nu mai retin daca am gasit Giga Tec Cat mai rezistent decat 0,66 mm/70 kg!? Si eu vanez tot 4 Fin Nor OFS 95, si pregatesc "terenul" pentru asta! Desi vad ca voi va descurcati cu 0,66, eu parca as exagera un picut sa supradimensionez!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2014

Locație: Brasov

Profesia: Farmacist

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 25. mai 2014, 19:09

Evergreen, cel de 0.66 are rezistenta 85 kg nu 70 kg. Nu stiu daca gasesti ceva mai zdravan... Doar sa pescuiesti cu 1 mm dar nu prea intra mult fir. Eu am 3 mulinete Shimano Baitrunner 6500 ( nu BBRLC) pe care imi intra 125 m de BK 70 kg si o Fin nor 95 pe care am mono de 0.70. Sincer, iti da incredere mulineta asta cand o tii in mana, simti ca nu are ce comenta niciun somn! Pregatesc si eu " terenul" pt inca 3, dar o sa le echipez cu 0.66 gigafish. Zoran zice ca intra 250 m. Eu pescuiesc plantat pe Tancabesti si ma enerva faptul ca ma limita cei 125 m. Plus ca trebuia sa las si o rezerva de fir pe tambur. Am vazut ca Black Cat a cumparat mulinete Fin Nor, le-a pus etichetele lor galbene si in plus a mai pus si Euro. Black Cat Extreme 495 FD
»Raul Pustai« a atasat urmatoarele fisiere :
  • image.jpg (34,88 kB - 27 ori coborit - ultima oara: 11. februarie 2018, 12:27)
  • image.jpg (23,14 kB - 22 ori coborit - ultima oara: 11. februarie 2018, 12:27)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 26. mai 2014, 00:24

Evergreen, cel de 0.66 are rezistenta 85 kg nu 70 kg. Nu stiu daca gasesti ceva mai zdravan... Doar sa pescuiesti cu 1 mm dar nu prea intra mult fir. Eu am 3 mulinete Shimano Baitrunner 6500 ( nu BBRLC) pe care imi intra 125 m de BK 70 kg si o Fin nor 95 pe care am mono de 0.70. Sincer, iti da incredere mulineta asta cand o tii in mana, simti ca nu are ce comenta niciun somn! Pregatesc si eu " terenul" pt inca 3, dar o sa le echipez cu 0.66 gigafish. Zoran zice ca intra 250 m. Eu pescuiesc plantat pe Tancabesti si ma enerva faptul ca ma limita cei 125 m. Plus ca trebuia sa las si o rezerva de fir pe tambur. Am vazut ca Black Cat a cumparat mulinete Fin Nor, le-a pus etichetele lor galbene si in plus a mai pus si Euro. Black Cat Extreme 495 FD

Urata treaba, mai ziceam de noi, romanii, daca se preteaza si altii la lucruri de genul acesta... :nu: ...
De curiozitate, la OFS 95 ai si tambur de rezerva?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 26. mai 2014, 01:37

Cu firul ET Koos braid 0,70 mm/105 kg a pescuit cineva? Vad ca vine doar in varianta de rola de 135 m! Cam putin, pentru ce vreau eu sa-l pregatesc! Cum rezista la abraziune, daca a apucat cineva sa-l probeze? Zoran, l-ai testat pana acum?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 26. mai 2014, 05:13

Zoran, l-ai testat pana acum?


Nu, am fost f multumit de ceea ce am avut pe mulinete si nu a fost necesar pina acuma sa testez alte fire. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 26. mai 2014, 09:53

Zoran, l-ai testat pana acum?


Nu, am fost f multumit de ceea ce am avut pe mulinete si nu a fost necesar pina acuma sa testez alte fire. :noroc:

Ma gandesc sa pun Gigafish de 0,66 pe un tambur, iar cand gasesc si tamburi de rezerva, sa-i "incarc " cu un alt fir, la care ma voi hotari intre timp! Cine stie, pana gasesc eu tot ce caut, poate concep producatorii fire noi :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 2. iulie 2014, 13:15

Salut Zoran. Am facut si eu un test cu un fir textile pe care l-am luat ca inaintas de aruncare pentru lansetele de crap. Pe mulinetele alea nu am pus decat 20 de m si m-am gandit sa le dau o proba sa vad ce si cum. Am ramas uimit :soc: , am pus intr-o sticla de 20 aproape un litru de apa, am pus o bucata de faianta, si I-am dat drumul. Nici n-a terminat prima tura, sticla a cazut. Am incercat din nou, de data asta l-am tinut cu mana. Dupa 3 ture s-a rupt. pe cutie scrie test:36.8 kg. Diametrul e de 0.40. Oare o fi prea subtire sau nu e bun deloc. Mentionez ca cu lanseta de crap fac lanseuri de 120/140m cu plumbi de 80/100g si inca nu am pierdut nici o muntura datorita ruperii firului. Am vazut eu pe site-urile de specialitate fire de calitate dar la niste preturi exceptionale. O rola de 150m costa cat toate sculele mele puse la un loc :doarecapu: Daca cumpar mai gros, de 060/70 sau chiar 0.80 o fi bune, sau sa nu ma obosesc.? Atasez o poza sa vezi despre ce ar fi vb. Multumesc anticipat.
»tommy_dj« a atasat urmatoarele fisiere:
  • rsz_1dsc_0091.jpg (249,24 kB - 43 ori coborit - ultima oara: 20. martie 2021, 08:36)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 2. iulie 2014, 13:26

Eu folosesc ca fir ptr legat carligele de la 1 mm in sus. Preferatul meu este 1,3 mm Giga Tec Cat. Sub 1 mm, adica de 0,7-0,9 mm folosesc cativa metri daca pescuiesc in crengaraie. In Spania am pus chiar de 1mm, si unul a trebuit schimbat dupa un drill unde probabil somnul a tras firul pe ceva crengi.
Daca pescuiesti in ape mai ok, cum ar fi Oltul, unde sunt multe zone deschise, fara paduri in apa, nu ai nevoie de asa siguranta mare. Dar partea de care se leaga carligele, acolo nu as cobora sub 1 mm grosime. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 2. iulie 2014, 13:42

Pai pe Mures unde vreau eu sa pescuiesc,este mult mal, deci nu are crengi sau cioturi in apa, mai mult o sa dau la pluta, si o sa leg montura/ pluta de o creanga de pe partea cealalta. Mai demult in aceea zona faceam baie, acolo ieseam cu prietenii, si nu sunt nici pietre, nici agataturi, e namolos fundul. Este o portiune unde apa e foarte adanca, acolo nu stiu sigur cum ai. Ca forfach desigur ca o sa folosesc fir de 1mm, dar ca fir principal nu sunt sigur... ma gandeam sa pun fir mono de 0-70/80 dar ala parca e prea rigid, si totusi are elasticitate. Sa mai astept si sa caut ceva de calitate, sau pot firul mono. Nu stiu daca ai auzit de EnergoFish, acolo am gasit fire pt somn, destul de bune. O sa atasez inca o poza cu rezistentele.
»tommy_dj« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Image16.png (14,34 kB - 29 ori coborit - ultima oara: 20. martie 2021, 08:37)

tommy_dj

Oblete

Răspunsuri: 58

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Brutar

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 2. iulie 2014, 13:43

Aizi ai o poza cu cutia si modelul de fir. Nu am reisit sa le inserez pe aman2 in acelasi mesaj. Scuze.
»tommy_dj« a atasat urmatoarele fisiere:
  • S33230-030.jpg (14,51 kB - 31 ori coborit - ultima oara: 10. septembrie 2020, 14:44)