Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 24. februarie 2013, 10:49

doresc sa imi cumpar sonar dar am nevoie de ajutor

buna ziua , dispun de aproximativ 900-1000 lei (200 euro maxim) pentru achizitionarea unui sonar dar nu stiu spre ce sa ma informez pentru ca nu am folosit pana acum! ca informatie doresc sa il folosesc pentru lacuri cu adancimi intre 3-20 metri mai mult pentru localizarea pragurilor sau a gropilor pe substrat! am vazut cateva cu ratusca , altele portabile cu un con de 20 grade sau 60 , va rog sa imi spuneti cam ce ar fi cel mai important la achizitionarea unui sonar! , care sunt mai bune cele cu con mai mic sau mai mare , sau sunt unele am vazut cu con care poate fi reglate

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 24. februarie 2013, 11:11

Raspuns scurt:
Lowrance Mark-5x Pro
Humminbird 718


... mai pe larg:
1. In primul rand citeste cu atentie topicurile deja existente pe forum care trateaza subiectul. O sa inveti multe si ulterior poti sa intrebi daca ceva nu ti-e clar ( de ex. topicul Ajutor! ce sonar sa aleg?).
2. Uita de "ratuste" daca nu vrei "jucarii".
3. Multa lume vrea intai sa vada doar "gropanele" dar ulterior ar vrea sa vada tot mai multe. :) Avand in vedere ca nu-i chiar o investitie neglijabila ca valoare io zic sa-l iei pe cel mai bun pe care ti-l poti permite.
4. Exista o deschidere maxima a conului dar prin montaj aiurea al sondelor aceasta poate fi redusa... asta este singurul "con reglabil" de care stiu. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

duminică, 24. februarie 2013, 11:22

observ ca in magazinele de pescuit online romane aceste 2 modele nu se gasesc sub 12 mil, fara baterie iar costul aduceri din afara cred ca ar costa ceva , am vazut unele la 8-9 mil gen Humminbird - Piranha Max 170X ce parere aveti de acest model? poate sa identifice corect substratul imi trebuie si pe apa de 2 metri dar si de 15 metri

4

duminică, 24. februarie 2013, 11:28

daca esti utilizator ebay te sfatuiesc sa cumperi de pe ebay din america . is f ieftine acolo si daca faci "intelegere" cu cel care trimite.. nu platesti nici vama daca stie ala ce sa scrie la expediere :) si costa 50 dolari taxele postale. ajunge in maxim 2 saptamani. cu 200 sau 250 euro iei unu f f bun de akolo cu toate taxele incluse. eu mi-am luat. binenteles second.. da gasesti si nou la pretul asta. numai ca second iei unu smecher tare.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 24. februarie 2013, 11:29

buna ziua turboslider,
as mai adauga la exemplele lui Informer si Elite 4x, care are si con 20° si con de 60°, este color si vede f bine si un plumbuletz de citeva grame, si chiar si un ciot de rame: Lowrance Elite 4x

Calitate / Preț (179,- euro!) - no coment! :noroc:

La Mar 5xPro si Hummi 718 ai ecranul mai mare.

Transportul din Germania este aici de ex 15 euro.

Si da, sonarele nu au baterie sau acumulatoare, acelea le gasesti oricum mult mai convenabile la pret in Romania.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 24. februarie 2013, 11:30

Costul transportului din Germania este cu foarte putin mai mare decat costul expedierii din Romania, prin curier, cu plata ramburs.
Nu cunosc sonarele "low end" de la Humminbird, probabil ca-i OK daca vrei doar informatii despre substrat dar eu nu ti-as recomanda vreunul fara switchfire... cum spuneam, consider sonarul o investitie importanta in pescuit.
Acumulatorul (bateria) nu "face parte" din nici un sonar... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 24. februarie 2013, 11:35

daca esti utilizator ebay te sfatuiesc sa cumperi de pe ebay din america . is f ieftine acolo si daca faci "intelegere" cu cel care trimite.. nu platesti nici vama daca stie ala ce sa scrie la expediere :) si costa 50 dolari taxele postale. ajunge in maxim 2 saptamani. cu 200 sau 250 euro iei unu f f bun de akolo cu toate taxele incluse. eu mi-am luat. binenteles second.. da gasesti si nou la pretul asta. numai ca second iei unu smecher tare.


:salut: althfel,
te rog mult daca poti scurt sa amintesti si partile negative ce pot interveni la o comanda din state, cum ar fi:
- la modelele cu gps
- garantia
- returnabilitatea

Utilizatorii trebuie informati sa stie din start la ce se pot astepta, de exemlu in cazul ca sonarul se strica in ...sa zicem 4 luni. Care ar fi cheltuielile de trimitere la reparat, in caz de garantie, dar si in cazul ca sonarul este unul second.
:gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

duminică, 24. februarie 2013, 11:46

binenteles ca e riscant ca orice tranzactiie online... dar pe ebay trebuie sa stii sa cumperi in principiu , sa stii de la cine cumperi ca sa ai cat de cat siguranta. dar daca te ajunge la 250 dolari cu tot cu transport unul second... eu zic ca merita riscul. Oricum daca cumperi de la useri mai ales cu cont paypal , multi ofera garantie si posibilitate de returnare. Daca stii cum sa te uiti la userii de la care cumperi e cam exclus sa cumperi ceva stricat. e destul de mic riscul. Nu se compara tranzactiile online din America cu cele din Romania. In romania cei mai multi fac bisnita pe siteurile de tranzactii online si nu de multe ori am vazut cazuri in care produsul second costa mai mult decat unul nou :)))) sau le cumpara la pachet de pe un forum si a doua zi le punea la vanzare mult mai scump pe acelasi forum. Pe cand la americani multi le vand pentru ca au luat ceva mult mai bun sau nu mai au nevoie. sau alte motive. si ce obicei pretul la ceva folosit la ai e foarte mic. eu l-am luat al meu cu o ureche rupta la transducer si tipul il vindea ca " piese " , dar el functiona... am reparat si nu are nici o treaba. am platit 120 dolari cu toate taxele :)) pentru mine o meritat riscul , acuma depinde de fiecare.

9

duminică, 24. februarie 2013, 11:52

dar daca costa 220 sau 230 euro din germania si ti-ar fi suficient te sfatuiesc. dar si acolo in caz de garantie tot te ajunge transportul 50,60 euro ... in Romania marea problema is firmele de specialitate si reprezentantele... pentru ca nu este inca o piata dezvoltata.. putini colosesc asa ceva :))) multi inca pescuiesc la ecran si setca :)) si nu prea au ce face cu sonare

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 24. februarie 2013, 11:53

In caz ca se strica ceva la sonar, si tra sa-l trimiti inapoi in state la reparat, ca doar e in garantie, cam cit ar fi costurile? ...nu de reparat, ci de trimis coletul incolo si inapoi... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 24. februarie 2013, 11:54

dar daca costa 220 sau 230 euro din germania si ti-ar fi suficient te sfatuiesc. dar si acolo in caz de garantie tot te ajunge transportul 50,60 euro ... in Romania marea problema is firmele de specialitate si reprezentantele... pentru ca nu este inca o piata dezvoltata.. putini colosesc asa ceva :))) multi inca pescuiesc la ecran si setca :)) si nu prea au ce face cu sonare


In Germania, cazurile de garantie sunt preluate complet, inklusiv transportul, de firmele producatoare. :zambet:
Asa este reglementat in EU, si nemtzii se tin de regulamente.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

duminică, 24. februarie 2013, 11:57

zorna observ ca cel lowrence elite 4x la informati scrie Aria detectie – 60º/120 º sunt mai multe tipuri ca imi spuneai ca sunt intre 20-60 ! de pe ce site imi recomanzi sa imi fac achizitia? si la ce se refera informer sa aiba neaparat switchfire? ce inseamna? multumesc ca ma ajutati

13

duminică, 24. februarie 2013, 12:02

in state te ajunge 120 dolari :) dus-intors . e fain daca e asa in germania... chiar nu stiam de regulamentele astea cu UE.... ar fi super tare daca ti-ar plati ei chiar si transportul... bine ca la noi nu se tine cont de nici un regulament in ROmania... in primul rand se evita sa aduca la cunostinta catre populatie tocmai in ideea sa nu raspunda firmele pe urma conform regulamentelor.. Traim intr-o tara in care dezinformarea face parte din marketing :)) am patit recent o situatia similara cu firma mea... si am pierdut 2000 euro pentru care ma judec... o firma mi-a dat o solutie tehnica cu niste echipamente pe care le-am achizitionat. solutia tehnica nu a fost buna si eu am suportat toate costurile din cauza lor fata de clientul meu... ei neavand bunul simt macar sa accepte retururi ,invocand ca o trecut 2 luni si alte motive....

ms zoran de informatie , chiar e de folos pe viitor

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 24. februarie 2013, 12:05

switch fire este un program care curatza impuritatile, face imaginea mai clara. swithfire au doar Humminbird.

chestia cu 120°...asta e o chestie luata 1 la 1 de pe site-ul lowrance: "...aria de detectie de pina la 120° este posibila..." da, se poate, daca atasezi extra aparatul broad band.
dar asa, simplu este 20° si 60°.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

15

duminică, 24. februarie 2013, 12:07

si un site serios daca se poate de unde imi pot comanda?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 24. februarie 2013, 12:10

si un site serios daca se poate de unde imi pot comanda?


... :gandesc: de exemplu aici: Catfish-Fishing-Shop
aici ai putea sa comanzi, chiar si prin email.
daca e serios..., mda, parerea mea este ca da.

Daca gasesti altundeva mai iefin, la unul din shopurile partenere (vezi sus in bara), te ajut cu placere sa-l comanzi. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

17

duminică, 24. februarie 2013, 12:16

acesta este site-ul tau zoran? ? Catfish-Fishing-Shop

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 24. februarie 2013, 12:18

da
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

duminică, 24. februarie 2013, 12:21

in caz ca se intampla ceva cu sonarul pe parcurs ? se poate trimite inapoi la garantie? iara transportul este fix? observ ca nu trece de 10 euro sa ajunga in romania!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 24. februarie 2013, 12:33

Daca se incadreaza sub 1 kg, atunci da, este 9,50 euro.
Dar din cite stiu eu trece de 1 kg, impachetat, ajunge cam la 1,6 kg: 15 euro

Preia Lowrance.de toate cheltuielite de transp daca acesta se strica in 2 ani. Shop-ul le suporta initial, dar le primeste de la producator inapoi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare