Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

duminică, 24. februarie 2013, 12:38

tu esti stabilit in germania sau m-ai vi si prin romania?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 24. februarie 2013, 12:46

dumneavoastra , sunteti stabilit in germania sau m-ai veniti si in romania?


Te rog sa recitesti regulamentul, nu ia mai mult de 10 minute... ti-am editat postarea.
Punctul 2 indeosebi: Regulament și condiții de utilizare

Da, sunt stabilit in Germania, dar vara vin de obicei in august in Ro.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

23

duminică, 24. februarie 2013, 12:53

acum il citesc ,imi cer scuze

24

duminică, 24. februarie 2013, 19:18

explicati-mi va rog treaba cu frecventa la sonare cum este m-ai bine sa fie mai mare sau mai mica? zoran ,acel Lowrance Elite-4x observ ca are o frecventa intre 83 / 200kHz iar modelul urmator lowrence elite -4x dsi arefrecvența 455 / 800kHz. diferenta dintre ele la pret nu este mare , este mai bun lowrence 4x dsi?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 24. februarie 2013, 19:45

Sunt doua sonare diferite!
Sonarele "uzuale" ("2D") despre care s-a vorbit anterior, cele cu 2 "conuri", folosesc frecventele de 83/200kHz (pt. apa dulce).
Sonarele cu tehnologiile down imaging, side imaging, structure scan etc. folosesc frecventele de 455/800kHz in fascicul ingust ("perdea").
In general frecventele inalte permit o acuratete sporita dar au o acoperire mai redusa decat cele joase.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 24. februarie 2013, 19:49

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

27

luni, 25. februarie 2013, 18:36

salut zoran, in cateva saptamani vreau sa dau comanda de modelul lowrence mark-5x pro , imi puteti spune exact ce baterie foloseste si cam in cat timp ajunge in romania?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 25. februarie 2013, 19:53

Salut turboslider,
eu folosesc baterie de masina, iti recomand un 45 amperi, ca s ate tina 3-4 zile de pescuit si sa nu se descarce. Daca mergi pe maxim 2 zile, e ok si una in jur de 20 amperi.
Sfaturi de modele si calitate, iti pot da baietii din Romania, aici in Germania sunt mult mai scumpe!
Daca te hotarasti la baterie mica de 7 - 10 amperi, atunci ia-ti 2, sa ai totdeauna una de rezerva la tine, sa nu ramai pe apa fara power!

Transportul face pina la 2 saptamani, dar de regula mai mult de 8 zile lucratoare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

29

luni, 25. februarie 2013, 20:22

produsul se gaseste oricand pe stock nu? va m-ai intre totusi ceva , in scanarea fundului apei este o diferenta foarte mare ? intre acest mark 5 pro si unul echivalent la pret de la hummi cu acel swtichfire? credeti ca mark pro imi creeaza probl dificile in gasirea unor praguri ,obstacole? :zid:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 25. februarie 2013, 20:28

Nu, nu-ti va crea probleme sa gasesti praguri.

unul echivalent de la Hummi este 718.

Cauta pe youtube Mark 5x pro ca sa vezi citeva clipuri... de ex acesta:
Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

31

vineri, 1. martie 2013, 21:28

zoran imi puteti face un calcul exact pentru sonarul lowrcence 5 mark pro cu tot cu transport?

32

marți, 9. aprilie 2013, 06:17

re

sonarul mark5 x pro este ajuns la destinatie , totul in regula multumesc Domnule Zoran pentru pachet , acum a nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru configurarea lui. doresc sa il folosesc samabata pe lacul snagov caracteristici, apa limpede cu adancimi cuprinse intre 3-10 metri , va rog sa imi dati o modificare pentru o scanare cat m-ai exacta a fundului restul nu prea ma intereseaza!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 9. aprilie 2013, 20:17

Buna Turboslider!
Ma bucur ca e totul ok si sonarul a ajuns cu bine. :bravo:

inainte de a trece la treaba, mai am de precizat ca:

1. NU ai citit inca regulamentul forumului, deoarece mi te adresezi cu "Domnule" :nunteleg: ...aici il gasesti: Regulament și condiții de utilizare
2. Comunicarea şi comportamentul în forum:

Fiecare utilizator se obligă prin înregistrarea lui în forum să se comporte civilizat cu toţi ceilalţi utilizatori din forum. Aceasta implică respectarea legilor şi evitarea replicilor ce exprimă violenţa, jignirea sau lipsite de bun simţ.

Fiind un forum unde se respectă egalitatea între oameni, toţi utilizatorii sunt rugaţi să se adreseze între ei la “per-tu” şi să se comporte între ei ca între prieteni.


2. aici gasesti cartea tehnica tradusa in limba romana, care mi-a luat ceva timp si efort pt a o traduce exact pt astfel de cazuri, cind cineva isi cumpara un sonar nou: Manual Mark 5x-Pro

3. este f important sa iti studiezi si sa iti cunosti sonarul, pt a sti si pe apa cum sa il re-reglezi daca se deregleaza

4. reglajele date pt Elite7 sau sonare Humminbird sunt pt ca nu exista inca meniul tradus in limba romana.

5. Daca intradevar nu te descurci dupa studiul sonarului, atunci discutam in detaliu prima iesire ce nu a iesit cum trebuie!

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare