Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:35

Salaul in Clisura Dunarii

Salutare!
Deoarece se pare ca este ceva activitate pe Dunare ,intentionez sa merg luna viitoare pe la Moldova Noua in clisura .Pestele tinta :salaul!
Deoarece nu stiu cu ce se manaca zona ,rog pe cei care pot si vreau sa dea din casa sa spuna cateva cuvinte despre aceasta zona pe care o cunosc doar de pe net! :rizi: Nu am nevoie (vorba vine!) de locurile de pescuit,monturi ,gume...Vreau sa stiu cum ajung mai usor din Aiud ,pe unde sa parchez,de ce sa ma feresc si alte chestii banale dar importante pentru mine!
Am fost in clisura dar pe la barba lui nea Decebal ,insa pe zona astalalta ...

Hai sa vedem ce noroc am si daca are cineva curaj! :prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:53

'''...de ce sa ma feresc ''

In general de oameni.
De pet-uri suspect de stabile.De regula tin setci..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:56

De pe mal sau din barca?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 23. februarie 2013, 20:01

Buna aia cu oamenii Ghita! :apl: Chestia cu peturile e clara...

@Zoran

Pai aicea inca nu e stabilita problema...Daca merg doar eu si un amic probabil ca de pe mal .Recunosc ca sunt adeptul malului ferm :rizi: Daca se organizeaza o treaba mai serioasa ...probabil din barca ,desi recunosc ca nu prea imi place :zid: Asa ca as dori informatii pentru ambele situatii ,dar mai ales pentru varianta mal!

5

sâmbătă, 23. februarie 2013, 20:54

Zamfi, nu vreau sa te dezamagesc, dar la Dunare(mai ales in zona aleasa) este recomandat din barca(cu un ghid local).Deci...curaj....ca rar auzi de barci scufundate :rizi: (Atentie cand se inteteste vantul....valurile pot atinge si 1,5m fiind foarte periculoase :inchinare: ).De pe mal e loterie :gandesc: .
:noroc:

6

sâmbătă, 23. februarie 2013, 23:49

Salutare!
......intentionez sa merg luna viitoare pe la Moldova Noua in clisura .Pestele tinta :salaul!.......


:gandesc: intentionezi ai?!!

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 24. februarie 2013, 11:26

Zamfi, cunosti persoana Silviu Neagu? :gandesc: :zambet: Mare expert in pescuitul salaului pe Dunare sau pe Mures, obisnuieste sa procedeze cam asa: isi ia cu el doar motorul de barca, inchiriaza o barca de le pensiunea din Bazias si, cu ajutorul si unui sonar care sa-i arate structurile, pescuieste cam pana la insula de le Divici. Rezultatele sant remarcabile, aproape ca nu este iesire sa nu aiba si capturi importante. Daca gresesc postand imaginea de mai jos, il rog pe Costi sau Zoran s-o stearga: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=…&type=3&theater

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 24. februarie 2013, 14:18

Foarte frumos salaul! Desi la ce poze cu dinozauri am vazut saptamana asta ... :buaaaah:

Da ,mai Adi intentionez ...Poate ne organizam si cu restul gastii si facem o miscare culturala ! In loc de targ la Bucuresti. Sa vad cum lucreaza Avidurile alea ... :gandesc:

Baietii care mai merg de prin Alba nu prea se chiunuie cu barcile ! Cica este suficient malul :nunteleg:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 24. februarie 2013, 16:10

Acum 20 min am ajuns acasa de la cazane si pot sa va spun ca este un chin sa pescuiesti in amonte de baraj zilele astea.Vantul bate de-ti ia capul (nici vorba de iesit cu barca) ,apa este scazuta 1m si ceva,f.tulbure.De miercuri ploua incontinuu.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 24. februarie 2013, 17:51

Pai, au anuntat ca-i cod galben de ploi si portocaliu de vant pana maine dimineata! :furtuna:
Zamfi, vezi pe pag. lui de facebook mai multe poze si, in plus, despre ideea lui de a se face un fel de tabara de pescuit sau cam asa ceva, ceea ce ma cam mira deoarece Silviu este f. secretos cu tehnica si locurile lui de pescuit, baietii din Tm. si Arad il cunosc prea bine ... :zid:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Nelutu« (24. februarie 2013, 17:57)


zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 24. februarie 2013, 18:45

In Cazane cred ca e belea! Vantul anuntat e teribil iar apa este scazuta ca au dat drumul la PF1 pentru viitura care a venit sau urmeaza sa vina cica pe Dunare...

Sincer nu-l stiu pe Silviu si nici nu pot intra pe facebook pentru ca nu am cont! Comparativ cu un prieten care tocmai si-a facut cont sa poata admira salaii :rizi: E drept ca salai de 11 , 15, 16 si 19 kg nu vezi pe nici unde!!!! :buaaaah: Asta de 19 nu l-am vazut inca nici eu ,dar ...

Legat de clisura ...am lansat provocarea suprema in seara asta la un prieten si mai lansez una in direct : Adiwolf mergem?!!! :drac:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 24. februarie 2013, 18:52

... Adiwolf mergem?!!! :drac:


Eu, in locul lui Adiwolf as raspunde cu: DA! :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 24. februarie 2013, 23:40

... Adiwolf mergem?!!! :drac:


Eu, in locul lui Adiwolf as raspunde cu: DA! :apl:


clar DA, un pescuit in conditii grele face ca toate capturile sa aibe alta insemnatate ...

sa evitati zona Berzeasca, din ce am auzit de la alti pescari e plin de tigani pe acolo care nu au in minte decat furatul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

14

luni, 25. februarie 2013, 21:32

.......nu pot intra pe facebook pentru ca nu am cont! Comparativ cu un prieten care tocmai si-a facut cont sa poata admira salaii :rizi: E drept ca salai de 11 , 15, 16 si 19 kg nu vezi pe nici unde!!!! :buaaaah: Asta de 19 nu l-am vazut inca nici eu ,dar ...

Legat de clisura ...am lansat provocarea suprema in seara asta la un prieten si mai lansez una in direct : Adiwolf mergem?!!! :drac:


pui si tu niste intrebari stupide uneori.......... :pauza:
cum draqu sa nu merg mah, ca doar nu te'oi lasa singur sa iti faci de cap pe acolo si sa imi arati doar guvizi :rizi:
plus ca trebe sa iti arata BATUL si daca esti cuminte,............poate si pescuiesti cu el, asa de un lanseu, doua :bucuros2:
cat despre facebook......lasa ca vi tu la.........p,..mana mea :limba:

@ anem
draqu stie unde vrea prietenul asta sa ma duca, dar......nu conteaza, atata timp cat sunt cu el si ne simtim bine........poate apar si ceilati..... :gandesc:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 26. februarie 2013, 13:36

:bucuros2:
Adevaru e ca nu ma poti convinge cu facebook-ul . Pur si simplu nu vreau sa-mi fac cont! In rest astept si eu sa se trezeasca lumea ... :bravo:

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 20. iunie 2014, 21:08

...
Intre timp am cont de facebook :rizi: Intre timp am fost si in clisura :bucuros2: Un singur lucru va mai spun : merita! :ochi: Chiar daca nu m-am "ingropat" in salau ,insa experienta este deosebita.Si inca ceva...imi place mai mult zona Bazias decat Dubova. :bravo:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 20. iunie 2014, 21:46

:bucuros2:
Adevaru e ca nu ma poti convinge cu facebook-ul . Pur si simplu nu vreau sa-mi fac cont! In rest astept si eu sa se trezeasca lumea ... :bravo:

Foarte bine faci, eu m-am lasat de FB de vreo 2 luni (dupa 4ani)
Brusc am timp mai mult...si d epescuit si sunt si lipsit de indiscretii :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 20. iunie 2014, 21:46

Iar ulterior am vazut ca ti-ai facu tcont :)))))
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »zamfi«

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 21. iunie 2014, 08:36

Iar ulterior am vazut ca ti-ai facu tcont :)))))

:rizi:
Mai greseste omul ... :nunteleg: Umbla multa informatie pe acolo .Plus ca a trebuit sa intru intr-un grup inchis si ...asta e! Cam 65% imi pare rau ca am cont ! :gandesc:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 21. iunie 2014, 08:55

Nu e nicio greseala, toate lucrurile au timpul lor :)... F adevarat ca e multa informatie din domenii diverse dar toate iti vor timpul...

Revenind la clisura, n-o fi mai bine toamna spre iarna, sfarsit de Novembre inceput de Decembre? la un 5-6'C in apa?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...