Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 23. februarie 2013, 16:20

Elite 7 HDI, da ori ba?

Revin cu o alta intrebare zoran, ce parere ai de noul Elite 7 HDI ai vre-o noutate? Eu din cauze financiare nu am apucat sa-mi iau acel HDS5 dar cred ca totusi am facut un lucru bun asteptand ca se pare ca e acest HDI 7 are calitatile unui HDS5 avand in plus si DI. In alta ordine de idei chiar se merita gps-ul pe sonar ? :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ggixx« (23. februarie 2013, 16:46)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 23. februarie 2013, 16:49

Salut Ggix,
daca se merita sau nu un GPS, tra sa stie fiecare pt el. Chiar saptamana asta am avut o discutie cu un membru de pe acest forum, care mi-a spus ca a gasit anul trecut pe Lacul izvorul muntelui un loc unde mancau salaii de nebuni (probabil o groapa unde erau adunati). A doua zi, nu a mai gasit locul, deoarece lacul e imens. Atunci este excelent un GPS, la fel ca si pe Dunare sau in Delta.

Cit despre Elite 7, este bestial ca ecran/display, imagine,... Fata de HDS, are in meniu citeva lipsuri, dar care nu deranjeaza la pescuit! Daca nu vrei sa te extenzi la Structure Scan (care la ecran de 5" e prea mic), atunci Elite 7 este ideal.

Am instalat pina acuma 3 bucati, le stiu meniul aproape din cap :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:28

Care ar fi diferentele intre hds si hdi sau altfel spus imi poti enumera minusurile unui hdi fata de hdsin afara de obtiunea SS)? Sincer ma uitam si la noile sonare HDS Touch dar parca nu ii vad utilitatea Structure Scan-ului ,din filmuletele vazute nu prea reusesc sa indentific mare lucru pe acea imagine a SS sau poate din cauza ca inca nu am avut unul pe mana , cat ajutor poate fi imaginea SS la pescuit? Eu as vrea sa pescuiesc si pe mare(sunt din Constanta) si planuiesc sa-mi iau un sonar cu care sa incerc sa descopar locuri de pescuit si pe mare de asta optiunea mea era Elite7 HDI cu gps(pe care voiam sa-l iau din SUA dar acum dupa citirea posturilor legate de gps-ul de pe acele mdele am renuntat) dar imi surade si un HDS touch , acum nu stiu daca diferenta de bani e justificata si daca modelul cu SS m-ar ajuta mai mult la gasirea bancurilor de pesti sau a gropilor pe mare si chiar pe dunare sau pe Razelm (pe pare mai ajung din cand in cand)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 23. februarie 2013, 17:57

Mmmmda, inteleg perfect, problema cea mai mare cind nu avem saci de bani care nu se mai golesc never!

Ma tot coiesc sa fac o prezentare in amare a diferentelor la sonare, dar efectiv nu apuc.
E f bine ca intrebi, si iti voi raspunde cit pot de bine! Acuma insa primim musafiri, si tra sa ma ocup de ei. Dar maine dimineata voi raspunde sau completa ce scriu altii. Si caut si o poza adecvata ca sa intelegem mai bine DI si SS. :bravo:

Aici mai poti putin studia diferentele, am inceput un subiect pe aceste teme: Down Imaging si Side Imaging… ce-i asta?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

sâmbătă, 23. februarie 2013, 18:10

Salut ggixx.
Eu ti-as sugera sa nu-ti cumperi un sonar limitat-fara GPS....banuiesc ca nu faci investitia pt. 1 an.Evolutia tehnicii ne va impinge in curand(din pacate) sa nu mai vorbim de locuri de pescuit(Ex:langa salca in stanga la 5m), ci de coordonate GPS(Ex:45,44234N 21,132325E)...mai gandeste-te :bravo:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 23. februarie 2013, 18:21

Salut ggixx.
Eu ti-as sugera sa nu-ti cumperi un sonar limitat-fara GPS....banuiesc ca nu faci investitia pt. 1 an.Evolutia tehnicii ne va impinge in curand(din pacate) sa nu mai vorbim de locuri de pescuit(Ex:langa salca in stanga la 5m), ci de coordonate GPS(Ex:45,44234N 21,132325E)...mai gandeste-te :bravo:
:noroc:
Pai si de ce "din pacate" mai Cata?
Las` ca-i bine... :) :noroc: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

7

sâmbătă, 23. februarie 2013, 19:22

Salut ggixx.
Eu ti-as sugera sa nu-ti cumperi un sonar limitat-fara GPS....banuiesc ca nu faci investitia pt. 1 an.Evolutia tehnicii ne va impinge in curand(din pacate) sa nu mai vorbim de locuri de pescuit(Ex:langa salca in stanga la 5m), ci de coordonate GPS(Ex:45,44234N 21,132325E)...mai gandeste-te :bravo:
:noroc:
Pai si de ce "din pacate" mai Cata?
Las` ca-i bine... :) :noroc: .


E foarte bine pt noi cei cu 40+, tehnica vine ca o manusa, dar ce ne facem cu juniorii daca intra satelitii in remont(in viitorul de care vorbeam)? :rizi: :rizi: Sa vezi atunci intrebari pe forum gen:"ce-i aia la 5m in stanga de salca?, ...etc"....plus ca se pierde din farmecul descrierii uniu loc bun de pescuit(EX:am fost pe un loc foarte tare 45,2345N 21,32345E unde ........ :limba: ).
Sunt de acord cu tine...La-s ca-i bine! :bravo: :noroc:

8

sâmbătă, 23. februarie 2013, 23:11

Pai daca se pune problema varstei tot acolo sunt si eu asa ca..ne-om intelege cumva... :bravo: :noroc: In alta ordine de idei cu gps-ul "cata" m-am lamurit, mai ramane sa vedem la ce model de sonar ma opresc doar cu DI sau si cu SS asta in functie si de sume pana la urma

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 24. februarie 2013, 06:57

Salut,
asa cum am spus ieri, incerc sa revin cu amanunte, poze si ceva explicatii in mare.

Propagarea undelor in apa se face la:
2D - con de 20° sau 60° sau 120° (ultimul la Broad Band)
DI si SS sau SI - lucreaza ca o pinza subtire ce scaneaza apa
In imaginea urmatoare sus lucreaza toate 3, iar jos 2D si DI (DI este triunghiul verde)



A: 2D + DI
1. Imaginea 2D arata f bine pestii, si obiectele din apa, dar neconturate.
2. Imaginea DI arata mult mai clar obiectele, mai conturate si f f rau pestii, doar ca niste puncte albe-pale. Functioneaza pina la 60 m adincime, cu 455 kHz mai adanc, iar cu 800 kHz (claritate mai mare) si cam pina la 40 metri adincime.
3. imaginile ne redau inaltime obiectelor si pozitia pestilor pe verticala (2D)

concluzie: cu 2D localizam bancurile de pesti, iar cu DI separam obiectele de pesti si vedem clar cit de inalt e obiectul din apa.
Toate acestea insa doar direct sub noi, depinde si de adincimea apei cit se vede pe imagine din stanga si dreapta noastra.

In imaginile de mai jos sunt imagini 2D+Di si sub fiecare cu zoom pe DI pt distingere mai buna:

In aceasta imagine nu se stie exact cu 2D ce este, obiect sau banc de pesti, iar cu DI se distinge exact obiectul de restul


In imaginea urmatoare cu 2D nu se stie exact daca e un banc de pesti sau un obiect, iar cu zoom-ul de la DI se vede clar ca nu exista nici un obiect -> deci este un banc de pesti marunti




B: Structure Scan sau Side Imaging
1. distantele maxime de functionalitate sunt 90 metri stanga, 90 m dreapta si 90 m adancime
2. arata pozitia exacta a obiectelor in apa: stanga sau dreapta barcii, ceea ce cu 2D si DI nu poti spune sigur (sti doar ca-i undeva "direct" sub noi imaginea)
3. arata latimea lor - la 2D si DI doar inaltimea
4. daca vezi un pilc de iarba sau un copac, chiar si la 70 de metri in stanga sau dreapta ta, poti merge cu cursorul de ex pe imagine si memora un punct GPS (cu 2D sau DI poti si de 1000 de ori sa treci pe linga acel punct si sa nu-l recunosti ca un copac, sau sa nu-l vezi deloc!), ca de exemplu in imaginile urmatoare (2 si 3)


.

.



Imaginile sunt luate din urmatoarele video-uri pt explicatie :

Lowrance StructureScan - Fishing DVD - YouTube (poza desen)
Catfishing tips on Lowrance Structure Scan and Super Cat hooks. - YouTube (pozele 2D si DI)
Lowrance HDS Structure Scan Shaw - YouTube (pozele SS)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 24. februarie 2013, 07:02

Cam asta ar fi in mare, cel mai mult insa inveti direct pe apa.
Daca mai sunt neclaritati, te rog sa intrebi. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

duminică, 24. februarie 2013, 20:30

Multumesc mult Zoran de clarificari..deci daca tot vreau sa fac o treaba...trebuie luat unul full sonar gps di si ss....lol deci tot tacamul...in conditiile astea....care ar fi o foarte buna alegere? hds-ul gen 2 sau si mai bine , modelul hds touch? (vorbim de cele de 7 inch..ca restul sunt prea scumpe)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 24. februarie 2013, 20:49

HDS7 Gen2 + LSS2 - solutia cea mai performanta, dezavantaj ca ai 2 unitati si 2 transducere.
HDS7 Gen2 Touch - varianta performanta, dezavantaj ca ai totusi 2 transducere.
Humminbird 798 - varianta cu o unitate si un transducer, dezavantaj ecranul mai mic.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

13

duminică, 24. februarie 2013, 22:26

Si HDS 7 Touch are 2 transducere? Bine pana la urma asta nu e un asa mare dezavantaj ....totusi de ce este HDS7+LSS2 varianta cea mai performanta? Ce ar avea in plus sau care sunt aventajele acestui sistem direct comparat cu HDS7 Touch. Cel din urma ar avea avanntajul unei singure unitati adevarat ,Touch-ul nu-l vad un mare avantaj..

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 24. februarie 2013, 23:03

totusi de ce este HDS7+LSS2 varianta cea mai performanta? Ce ar avea in plus sau care sunt aventajele acestui sistem direct comparat cu HDS7 Touch.
Cred ca ai dreptate, is io nostalgic de pe vremea cand cd + cass + amplif separate erau mai bune decat o combina muzicala. :rizi:
Ca si performante nu cred ca difera cele doua variante... poate doar la pret. (Zoran...? :) )
Cat despre touch, nu ma incanta nici pe mine sa-mi plimb degetu` pe ecran dupa ce-am bagat ramele sau pestele in carlig... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

duminică, 24. februarie 2013, 23:19

Acum daca degetele sunt murdare putem rezolva asta cu o folie de protectie pentru ecran..si in plus avem intotdeuna apa aproape sa clatim un pic degetele ,Il astept si pe Zoran cu ceva detalii legate de intrebarile mele si asa cum spuneai si tu cu ceva preturi comparative eventual comparativ pret perforrmante avantaje dezavantaje........sunt cam offtopic?!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 25. februarie 2013, 07:56

Preferintele mele sunt in felul urmator:

Structure Scan
1. HDS 9 Touch (1 - 2 - 3 sau 4 imagini paralele, pozitiile dupa dupa preferinte: 2D+DI+SS+GPS)
2. HDS 8 gen 2 + LSS (1 - 2 - 3 sau 4 imagini paralele, pozitiile programate: 2D+DI+SS+GPS)
3. HDS 7 Touch (1 - 2 - 3 sau 4 imagini paralele, pozitiile dupa dupa preferinte: 2D+DI+SS+GPS)
4. HDS 7 gen + LSS (1 - 2 sau max 3 imagini paralele, pozitiile programate: 2D - DI - SS - GPS)

Side Imaging:
1. 898 hd si

Sonarele cu 5" au ecranul prea mic pt SS sau SI, pt a folosi multe imagini paralel.

Personal imi voi comanda cit de curand un HDS 7 Touch, dupa care voi putea spune mai multe. Cu toate ca un sonar nu este niciodata prea mare si un ecran de 9" mi-ar fi mult mai pe plac, acesta este si cu muuult mai scump.
Raman la Lowrance pt Broad Band, care imi da posibilitatea sa vad intr-un con de pina la 120°.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 25. februarie 2013, 07:56

Acum daca degetele sunt murdare putem rezolva asta cu o folie de protectie pentru ecran..si in plus avem intotdeuna apa aproape sa clatim un pic degetele
Nu de ecran mi-era mie ci ca nu mai vad ca lumea daca-i murdar... urasc foliile... :rizi: .
Treaba ii ca daca-i touch, ii mai naspa de curatat "din mers"... asta cre` ca o sa-l deranjeze si pe Zoran... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 25. februarie 2013, 07:57

...Treaba ii ca daca-i touch, ii mai naspa de curatat "din mers"... asta cre` ca o sa-l deranjeze si pe Zoran... :zambet: .


Asta ramane de vazut! :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

luni, 25. februarie 2013, 16:20

Zoran cand ai decis sa-ti faci upgrade-ul..cand ai planuit ca cumperi HDS7 touch? Revenind la topic...ai putea sa-mi spui care ar fi diferentele intre un hdi 7si in hds7 touch in afara de touchscreen si SS? , e vre-o diferenta de procesoare... sunt lucruri in meniu care exista la unul si la celalalt nu se regasesc? zoom-ul e acelasi la amandoua sau nu?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 25. februarie 2013, 17:05

Nu stiu cum lucreaza zoomul la touch, dar la elite 7 lucreaza la fel ca la hds5 al meu.
diferentele de meniu ar fi de ex:

- manual utilizare hds5 pagina 31: -14 sabloane de culori ale imaginii, la elite 7 parca sunt "doar" 5.
- cind treci dintr-o imagine in alta (cind ai mai multe imagini deschise paralel), la hds ti cam 3 sec butonul apasat si sari in cealalte imagine, la elite tra sa apesi de 2 x pe buton
- daca vrei sa muti afisajele de pe ecran mai jos, mai sus, stanga sau dreapta, de ex ora, data, temp, voltajul...la hds e mai simplu ca la elite 7

Daca as avea de ales intre hds 5 sau elite 7 pt pescuitul la clonc sau cautat bancuri si structuri, lasand de o parte SS, as alege pe loc elite 7.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com