Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

1

Donnerstag, 21. Februar 2013, 16:07

Montura clonc

:salut:
Pentru toti cei ce doresc sa inceapa cu pescuitul la clonc, m-am gandit sa deschid un subiect acuma, pina nu incepe sezonul, si sa-l analizam!
V-as ruga sa postati ca "sfaturi" ce folositi fiecare cu privire la:
1. Firul folosit
2. Leaderul folosit
3. Carlige/ancore folosite, dimensiuni
4. Plumbi

Va rog s aspecuficati daca e o montura pt rame sau peste viu, curent puternic sau apa statatoare. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

2

Donnerstag, 21. Februar 2013, 16:48

Sunt interesant si eu in mod real de problema asta niste video sau poze cred ca ar fi interesante nu numai pt mine ci si pentru altii ca mine care vor sa inceapta pescuitul la clonc.

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 21. Februar 2013, 16:51

Monturle folosite ce mine si Dorin sunt astfel: fir Giga Fish de 0,66, carabina de 100kgf, inaintas 1,5m fir de 1,7mm, plumb cilindric de 180 - 230gr (depinde cum ies la turnare), opritor, zornaitoare, opritor, caracatita din silicon care mascheaza un plumb cilindric de 25-30gr (model "bulit") apoi un carlig Gamakatsu 0/7-8 sau un alt carlig nr. 0/4-5, ancora 0/6-7 sau ancora 0/4 (carlig mare asortat cu ancora mare). Momeala aproape in exclusivitate este moarta (rame negre, coropisnite, broasca, scoica, calamar, creveti). Daca folosesc tipar, renunt la ancora. Peste viu nu folosesc la clonc. Tentaculele caracatitei "mangaie" si mascheaza tija carligului. Am experimentat diverse culori si combinatii de culori, rezultatele cele mai bune am avut parca (dar cred ca sunt usor subiectiv) la cele fosforescente. Caracatitele mi le toarna un prieten (contra cost) si sunt aproape identice cu cele din Dechatlon (din pacate, cel putin in Bucuresti nu mai au pe stoc), pretul final fiind usor mai ridicat decat din Dechatlon (dar sunt mai mari un pic).
La un moment dat cochetam cu ideea de a confectiona si comercializa monturi complete de modelul descris mai sus, dar inca nu am luat decizia finala.

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

4

Donnerstag, 21. Februar 2013, 17:16

Niste exemple de carabine de genul si unde pot fi gasite? Pentru un amator in ale pescuitului pe momeala lucrurile descrise par destul de complicate, inaintasul fluoro/textil? firul principal? Fluoro/textil? Ar fi bun un ghid video pe tema asta, am aici in Valcea 3 prieteni pescari care vor de asemenea sa inceapa acest stil de pescuit dar sunt la fel de in ceata.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Tyrael« (21. Februar 2013, 17:30)


Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

5

Donnerstag, 21. Februar 2013, 17:42

Tot ce ai nevoie pentru a-ti confectiona singur o montura ca aceea descrisa de mine gasesti in magazinele de pe site ( Catfish-Fishing-Shop si Produse Somn ) sau in alte magazine de profil din tara sau afara.

6

Donnerstag, 21. Februar 2013, 20:21

...... Ar fi bun un ghid video pe tema asta, am aici in Valcea 3 prieteni pescari care vor de asemenea sa inceapa acest stil de pescuit dar sunt la fel de in ceata.

claudiu,
gasesti aici cam tot ce trebuie,
Pescuit la Clonc

Momeli, legaturi si noduri

gasesti in al doilea link si video cu monturi

inca trei?! :doaaamne: mein gott :zambet:

mihaigost

Fortgeschrittener

Beiträge: 307

Registrierungsdatum: 31. Juli 2012

Wohnort: bucuresti

Beruf: inginer electrician

  • Nachricht senden

7

Donnerstag, 21. Februar 2013, 21:39

Eugene, iartama ca interviu. Poti sa trimiti o poza cu montura ta, mie mi se pare un pic cam complicata. Nu inteleg de ce folosesti numai momeala moarta. Poti sa explici, exceptand calamarul sau scoica imputita.
La Decatlon tocmai au bagat marfa, dar eu am luat o gramada de " caracatite ", vezi daca mai sunt. Ce culori au mers mai bine la tine: alea roz sau alea verzi cu gliter? Parca si la mine au mers mai bine fosforescentele, dar am folosit putin timp, si eu sunt un pic subiectiv.

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

8

Donnerstag, 21. Februar 2013, 22:09

Mersi Adi, le studiasem si eu dar totusi sunt un pic confuz, am sa mai studiez sa vad care e treaba, ma mai ajuta si Zoran si o scot la capat sa fiu pregatit pana incepe sezonul

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

9

Freitag, 22. Februar 2013, 05:56

Mihai, ma voi uita in Dechatlon sa vad caracatitele de care sunt. Sper sa nu fie d'alea de 5cm. Eu oricum am dat comanda la prietenul meu sa-mi toarne caracatitele. Si la mine cele fosforescente au dat rezultatele cele mai bune.
eu nu folosesc scoicile imputite deoarece nu suport mirosul. Intotdeauna momeala pe care o folosesc este proaspata. Scoicile, fie le culeg in ziua pescuitului, fie le scot de la congelator => oricum sunt proaspete. Pestele viu, exceptie facand tiparul, nu-l folosesc la clonc si prefer momelile enumerate.
Pestele viu il folosesc numai cand pescuiesc la stationar "la copac". Nici tiparul nu este o momeala pe care sa o folosesc mai mult decat inainte de prohibitie si imediat dupa prohibitie. Broasca, pentru mine, isi intra pe rol toamna de pe la jumatatea lui octombrie.
Rama, scoica si calamarul raman momelile mele de baza.
Cred ca fac o poza monturii mele dupamiaza numai ca in loc de caracatita (nu mai am) voi pune altceva.

10

Freitag, 22. Februar 2013, 18:38

chiar prindeti mai mult peste sau aveti mai mult succes cu caracatita aia pe montura decat fara? sunt tare curios!!
claudiu,
intreaba si raspundem daca stim, un singur lucru sa nu intrebi :zambet: :ochi:

tudor

Super Moderator

Beiträge: 1 247

Registrierungsdatum: 27. Februar 2012

Wohnort: Saint Cloud, France

Beruf: Catfish angler

  • Nachricht senden

11

Freitag, 22. Februar 2013, 20:38

Eu am suprimat caracatite, margele etc...
Vartej-plumb-carlig !

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

12

Samstag, 23. Februar 2013, 16:48

chiar prindeti mai mult peste sau aveti mai mult succes cu caracatita aia pe montura decat fara? sunt tare curios!!
claudiu,
intreaba si raspundem daca stim, un singur lucru sa nu intrebi :zambet: :ochi:


Nu intreb ca pe ala il stiu :))))

Eugen

Profi

Beiträge: 970

Registrierungsdatum: 4. März 2012

Wohnort: Bucuresti

  • Nachricht senden

13

Samstag, 23. Februar 2013, 18:03

Adi, pana anul trecut am pescuit cu plumb simplu si am prins, nu ma pot plange, dar era si mai mult peste decat acum (ultima oara am cloncanit acum 4-5-6 ani, nici nu mai stiu excat). Anul trecut, vazand aici pe site montura cu "motonei", mi-am imbracat plumbul cu un "skirt" din perii de la o perie pentru praf. La o lanseta am avut motonei, la cealalta nu. Procentul a fost can de 40 la 60% in faboarea motoneilor. Dupa asta am pus caracatita. Am avut un singur plic de 5 bucati. A fost exact in perioada in care somnul nu vroia sa se ridice mai mult de 1,5-2m de la fund. Pescuind atat de jos, evident ca nu am ratat chiar toti copacii si le-am pierdut repejor. Facand comparatie (pentru acea perioada scurta de timp) atacurile au fost 70-75% in favoarea caracatitei raportat la plumbul simplu. Noi (eu + Dorin) nu am prins anul trecut decat 2 moace pe la 1kg si asta doar cand am pescuit cu monturi fine (carlig 0/2 si ancora 0/3). In momentul in care am trecut pe calige mai mari sau egale cu 0/4 am terminat cu "embrionii". Un rol foarte important in montura asta, drept este complicata, l-a avut si zornaitoarea dubla. Pot spune cu mana pe inima ca zornaitoarea ghidoneaza somnul catre momeala si apoi partea "fina" o realizeaza caracatita sau motonelul pe care-l avem. Motonelul fiind deasupra momellii (skirt-ul mangaie momeala) il conduce exact unde trebuie. Am avut si rateuri dar putne comparativ cu trasaturile decisive (la multe dintre ele aproape ca nu mai era nevoie de intepare).
Cineva m-a sfatut sa fac acest skirt din balon taiat fasii, iar gulerul lui sa intre pe plumb (sa-l imbrace). Ideea mi-a placut dar prefer siliconul (caracatita) cu toata diferenta de pret.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

14

Sonntag, 24. Februar 2013, 18:48

:salut: ,
sa scriu si eu citeva randuri, mai intai de accesoriile folosite:

Leaderul ce il folosesc este de 1,1 - 1,3 si 1,7 mm. Depinde si de momeala folosita -> carligele folosite -> grosimea leaderului. Dar sub 1 mm nu mai vreu sa pescuiesc, risc sa pierd pestii cu adevarat mari. Leaderul este de la gigafish.

Cirligele folosite sunt de la 6/0 pina la 8/0, iar ancorele 1/0 - 2/0 - 3/0 (extra strong sau minimum 2x strong, daca ai unde sa-l drill-ui cu o frana stransa la 5-6 kg)
Cirligele sunt cele din shop, si Owner.
Ancore am Mustad UltraPoint 36329, Owner ST 66, Gamakatsu 16 Treble.

Carabina este de 120 de kg, tot de la gigafish (mai mici de 66 de kg nu folosesc, ca nu dau la spinning).

Firul principal este de 0,66 mm Powerline (galben sau verde, e indiferent) si pe o lanseta am 50 metri leader de 1 mm ca sa pot sa dau contra cu mana si sa nu ma taie.

Montura folosita:

rame - carlig jos, sus ancora, intre ele distanta de cam 5-6 cm
pestisor - carlig sus, ancora jos, distanta cam de 10 cm (daca distanta intre carlig si ancora e prea mare, daca pestisorul e mai mic, il infasor leaderul in jurul carligului pina fac distanta potrivita); cirligul in spatele pestisorului, mai spre coada, iar ancora in aripioara di fata

Plumbul difera, de la 80 pina la 300 de grame, depinde de zona si apa unde pescuiesc. Daca tra sa ajung repede la adancimi de 25 - 35 de metri sau vartejuri, curent puternic, putin vant care deviaza, atunci 300 de grame.
imi place sa-l prind pe leader, dar nu fix, pt a-l putea misca la distante diferite de momeala. il opresc pe leader cu oritoare de silicon, de ex tub de 3 mm exterior si gaura de 0,5 mm pe interior (e un chin sa-l tragi pe leader :doarecapu: ). de aceea, am mai multe monturi pregatite (cam periculos prin barca), sau le fac pe loc in barca.
La forma plumbului nu ma uit, poa sa fie bila, picatura, tigara...

Caracatita de silicon o folosesc doar la plumbi puri, ne-vopsiti. Daca sunt vopsiti, nu o folosesc.

Cam asta ar fi in mare ce folosesc eu la clonc. Poze sau video urmeaza... :noroc:

Daca mai intrebari, nu ezita sa le pui, indiferent daca ai nesiguranta sau parerea ca spui vreo prostie :ochi: , mai bine sa o clarificam decit sa mergi cu ea pe apa...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

15

Sonntag, 24. Februar 2013, 19:01

Aici o poza cu un leader de 0,85 mm care s-a rupt dupa ce somnul a fost in barca (Ebro). Ancora folosita 3/0. poza este de la un prieten, Martin.
»Zoran« hat folgendes Bild angehängt:
  • bil1.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

Montag, 25. Februar 2013, 21:17

eugene,

am intrebat de acest aspect cu caracatita deoarece eu unul nu am observat inca un plus pentru montura respectiva.
am pescuit cu caracatita montata exact asa cum spui si tu, dar nu am avut trasaturi mai multe, iar zornaitoarea..........cand am avut montata asa ceva nu am avut nici o trasatura si din cauza asta am renuntat la ele (posibil sa nu fi fost din cauza lor sa fi prins doar o zi slaba, dar ..........stii cum este, sufli si in iaurt :) )
anul asta o sa merg cu doua monturi in barca si o sa incerc sa vad daca este o diferenta intre monturile cu caracatita si fara - eu am avut senzatia ca montura cu caracatita mi-a indepartat cativa somni datorita faptului ca se "uita" la caracatita mai mult decat la rame, sau cel putin asa am avut impresia
experienta este mai mult pe moace si poate si din cauza asta :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • »Zoran« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

17

Montag, 25. Februar 2013, 21:19

...
experienta este mai mult pe moace si poate si din cauza asta :gandesc:


Moacele sunt de obicei mai .. ne-atente si inghit tot ce prind.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

18

Montag, 25. Februar 2013, 21:35

astea de pe Olt nu, poate doar "mocofanele" cu doua picioare din parcarile de pe Valea Oltului :rizi:

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

19

Montag, 25. Februar 2013, 22:25

astea de pe Olt nu, poate doar "mocofanele" cu doua picioare din parcarile de pe Valea Oltului



:pauza: Nu inghit nici moacele alea de obicei, se sustrag, trebuie sa fie nemancate ca sa aiba curaj

tacuc

Fortgeschrittener

Beiträge: 430

Registrierungsdatum: 27. Mai 2012

Wohnort: TULCEA

  • Nachricht senden

20

Samstag, 2. März 2013, 15:09

Monturle folosite ce mine si Dorin sunt astfel: fir Giga Fish de 0,66, carabina de 100kgf, inaintas 1,5m fir de 1,7mm, plumb cilindric de 180 - 230gr (depinde cum ies la turnare), opritor, zornaitoare, opritor, caracatita din silicon care mascheaza un plumb cilindric de 25-30gr (model "bulit") apoi un carlig Gamakatsu 0/7-8 sau un alt carlig nr. 0/4-5, ancora 0/6-7 sau ancora 0/4 (carlig mare asortat cu ancora mare).
Te rog esti amabil sa publici o fotografie sa o schita cu montura descrisa? Nu-mi dau seama cum ar trebui sa arate. Distanta intre elementele componente? :doaaamne:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh